Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αντικατάσταση παλαιού τύπου διπλώματος


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καταθέσει ηλεκτρονικά τα χαρτιά για αλλαγή του παλιού δπλώματος με το νέο που είναι σαν κάρτα από της 21 Δεκεμβρίου.

Δεν περίμενα να γίνει κάτι μέσα στις γιορτές αλλά ξέρετε πόσο περίπου καιρό πέρνει για να γίνει η έκδοση του καινούργιου ;;

Θεωρητικά θα μου έρθει ειδοποίηση στο κινητό ή μέσω email όπως μου έστειλαν όταν τα είχα καταθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, dpolal είπε

Έχω καταθέσει ηλεκτρονικά τα χαρτιά για αλλαγή του παλιού δπλώματος με το νέο που είναι σαν κάρτα από της 21 Δεκεμβρίου.

Δεν περίμενα να γίνει κάτι μέσα στις γιορτές αλλά ξέρετε πόσο περίπου καιρό πέρνει για να γίνει η έκδοση του καινούργιου ;;

Θεωρητικά θα μου έρθει ειδοποίηση στο κινητό ή μέσω email όπως μου έστειλαν όταν τα είχα καταθέσει.

Κάτι έχω ακούσει για 2 με 3 μήνες.Δεν ξέρω αν όντως κάνει τόσο.Παλιά υπήρχε και site για να παρακολουθείς την εξέλιξη αλλά βλέπω είναι ακόμα  offline .

https://www.yme.gr/odigos-politi/adeies-odigon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως βιαστηκες??? Εχουμε χρονο μεχρι το 2033 (και μια χαρα νοικιασα και οδηγησα στο εξωτερικο με το ροζ)

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/neo-plastiko-diploma-timi-sok-gia-to-kostos-ananeosis/

https://www.newsauto.gr/news/erchete-prooro-charatsi-gia-ekatommiria-odigous/

Επεξ/σία από Fotis_Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fotis_Greece είπε

Μηπως βιαστηκες??? Εχουμε χρονο μεχρι το 2033 (και μια χαρα νοικιασα και οδηγησα στο εξωτερικο με το ροζ)

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/neo-plastiko-diploma-timi-sok-gia-to-kostos-ananeosis/

https://www.newsauto.gr/news/erchete-prooro-charatsi-gia-ekatommiria-odigous/

Κοντεύει να λιώσει καθώς το έχω εδώ και 27+ χρόνια τώρα και ήθελα να κάνω επέκταση και για μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2024 στις 8:37 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Το αλλαξα λογω ηλικιας τον περασμενο Απριλιο .Καπου στις 20 μερες .Τα εκανα ολα  ηλεκτρονικα

Επειδή κοιτούσα να το κάνω και εγώ ηλεκτρονικά. Σχετικά με την φωτογραφία πως έκανες την διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ημέρες κι εγώ..

τη φωτογραφία την έκανα μόνος μου-->αρα μάλλον δεν είχε και πολλές απαιτήσεις

δε γνωρίζω αν έχουν αλλάξει οι προδιαγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stef157 είπε

Επειδή κοιτούσα να το κάνω και εγώ ηλεκτρονικά. Σχετικά με την φωτογραφία πως έκανες την διαδικασία;

Εστειλα μια φωτογραφια μου σε φιλο φωτογραφο και μου την εφτιαξε συμφωνα με τις απαιτησεις της σελιδας σε διαστασεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εστειλα μια φωτογραφια μου σε φιλο φωτογραφο και μου την εφτιαξε συμφωνα με τις απαιτησεις της σελιδας σε διαστασεις κλπ

Δηλαδή δεν ισχύει αυτό που ίσχυε παλιότερα ότι πρέπει να είναι από επαγγελματία φωτογράφο όπως και με τα διαβατήρια; Δηλαδή μπορώ να χρησιμοποιήσω μια που ήδη έχω και να την σκανάρω να την φτιάξω σύμφωνα με τις απαιτήσεις και να στείλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αντικατάσταση πρόσφατα. Τον Νοέμβριο. Έκανε 45 μέρες να μου έρθει

1 λεπτό πριν, stef157 είπε

Δηλαδή δεν ισχύει αυτό που ίσχυε παλιότερα ότι πρέπει να είναι από επαγγελματία φωτογράφο όπως και με τα διαβατήρια; Δηλαδή μπορώ να χρησιμοποιήσω μια που ήδη έχω και να την σκανάρω να την φτιάξω σύμφωνα με τις απαιτήσεις και να στείλω;

Και εγώ μόνος μου την έβγαλα. Απλά προσέχεις κάποια στοιχεία που χρειάζεται και είσαι κομπλε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, killer76 είπε

Εκανα αντικατάσταση πρόσφατα. Τον Νοέμβριο. Έκανε 45 μέρες να μου έρθει

Και εγώ μόνος μου την έβγαλα. Απλά προσέχεις κάποια στοιχεία που χρειάζεται και είσαι κομπλε. 

 

Σε ευχαριστώ για το link. Μια ερώτηση ακόμα. Πόσο σου κόστισε όταν έκανες την διαδικασία μόνος σου; Γιατί από τι είχα δει το κόστος στο να στο κάνει η σχολή οδηγών είναι κανα 10€,20€ συν. Το θέμα είναι ότι το δίπλωμα μετά από που το παίρνεις; Απο το τμήμα συγκοινωνίας και μεταφορών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, stef157 είπε

Δηλαδή δεν ισχύει αυτό που ίσχυε παλιότερα ότι πρέπει να είναι από επαγγελματία φωτογράφο όπως και με τα διαβατήρια; Δηλαδή μπορώ να χρησιμοποιήσω μια που ήδη έχω και να την σκανάρω να την φτιάξω σύμφωνα με τις απαιτήσεις και να στείλω;

Ναι φυσικά και μπορείς να το κάνεις μόνος σου. 

Απλα κοίτα τι διαστάσεις ζητάει η σελίδα τους. 

Τη νέα άδεια την πήρα από τη διεύθυνση συγκοινωνίων της περιοχής μου. Έδωσα την παλιά. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Γιάννης Platano said:

Ναι φυσικά και μπορείς να το κάνεις μόνος σου. 

Απλα κοίτα τι διαστάσεις ζητάει η σελίδα τους. 

Τη νέα άδεια την πήρα από τη διεύθυνση συγκοινωνίων της περιοχής μου. Έδωσα την παλιά. 

Μέσο my photo λογικά το κάνουν όπως και στην καινούργια ταυτότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Μέσο my photo λογικά το κάνουν όπως και στην καινούργια ταυτότητα

Το my photo νομίζω βγήκε τελευταία... Όταν έκανα εγώ την αντικατάσταση το 2020 δεν υπήρχε. 

 

Απλα ένας φωτογράφος ξέρει πιο καλά να διαμορφώσει μια φωτογραφία όπως την θέλουν. Όσοι ξέρουν από photoshop προφανώς και μπορούν και μόνοι τους. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...