Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αντικατάσταση παλαιού τύπου διπλώματος


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, stef157 είπε

Οπότε σύνολο μόνο 30€? Νομίζω σε σχολή οδηγών ζητάνε κατι 80αρια

Δεν πρέπει να πληρωθούν και αυτοί για την δουλειά τους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν πρέπει να πληρωθούν και αυτοί για την δουλειά τους;

 

Παλιότερα που τρέχανε απο δω και απο κεί ναι. Πλέον όλα ηλεκτρονικά είναι. Οπότε νομίζω τα 50€ συν είναι αρκετά. Αν ήταν κανα 20€ πάνω οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πήγα σε γραφείο μόνος έκανα τη διαδικασία με παίδεψε λίγο η διαδικασία της φωτογραφίας (πήγα σε φωτογράφο τσίμπησε 15 ευρώ) διότι στο σύνδεσμο έκανα λάθος σε ένα χαρακτήρα αντί για Ι έβαζα i και μου έβγαζε σφάλμα.

Είναι λίγο παίδεμα όταν το κάνεις πρώτη φορά αλλά όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, killer76 είπε

Εκανα αντικατάσταση πρόσφατα. Τον Νοέμβριο. Έκανε 45 μέρες να μου έρθει

Και εγώ μόνος μου την έβγαλα. Απλά προσέχεις κάποια στοιχεία που χρειάζεται και είσαι κομπλε. 

 

Αν κλείνεις τα 65 πιο μετά από 15 έτη, το καινούργιο που στέλνουν λήγει σε 15 έτη ή πάει μέχρι το 65ο έτος ηλικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 7:22 ΠΜ, hln3 είπε

Αν κλείνεις τα 65 πιο μετά από 15 έτη, το καινούργιο που στέλνουν λήγει σε 15 έτη ή πάει μέχρι το 65ο έτος ηλικίας;

Τωρα το πρόσεξα. Στα 15 έτη. Εμένα δηλαδή που το έβγαλα το 2023, λήγει το 2038. Πίσω όμως δείχνει οτι η ικανότητά μου έιναι πιο μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 7:22 ΠΜ, hln3 είπε

Αν κλείνεις τα 65 πιο μετά από 15 έτη, το καινούργιο που στέλνουν λήγει σε 15 έτη ή πάει μέχρι το 65ο έτος ηλικίας;

Οποτε κι αν κάνεις αλλαγή άδειας οδήγησης λήγει στα 65 και μετά θέλει ανανέωση κάθε 3 χρόνια. 

Το είχα αλλάξει σε πλαστικό το 2020 και πέρσι λόγω ηλικίας το ανανέωσα για 3 χρόνια. 

Από κάποια ηλικία και μετά θέλει εξέταση και από νευρολόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου ήρθε η ειδοποίηση προχθές το βράδυ, Κυριακή δηλαδή 🫢, με την επισήμανση ότι μπορώ να το παραλάβω μετά από 5 εργάσιμες, άρα μετά από 1 εβδομάδα που θα χρειαστεί για να το στείλουν στον νότιο τομέα που είχα δηλώσει.

Μου έκανε εντύπωση ότι το μνμ ήρθε τέτοια μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Τελικά μου ήρθε η ειδοποίηση προχθές το βράδυ, Κυριακή δηλαδή 🫢, με την επισήμανση ότι μπορώ να το παραλάβω μετά από 5 εργάσιμες, άρα μετά από 1 εβδομάδα που θα χρειαστεί για να το στείλουν στον νότιο τομέα που είχα δηλώσει.

Μου έκανε εντύπωση ότι το μνμ ήρθε τέτοια μέρα.

Χαχα..Το πρωτο sms για το πρωτο εμβολιο λογω ηλικιας μου ειχε ερθει 2 την νυχτα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, killer76 είπε

Τωρα το πρόσεξα. Στα 15 έτη. Εμένα δηλαδή που το έβγαλα το 2023, λήγει το 2038. Πίσω όμως δείχνει οτι η ικανότητά μου έιναι πιο μετά 

 

12 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Οποτε κι αν κάνεις αλλαγή άδειας οδήγησης λήγει στα 65 και μετά θέλει ανανέωση κάθε 3 χρόνια. 

Το είχα αλλάξει σε πλαστικό το 2020 και πέρσι λόγω ηλικίας το ανανέωσα για 3 χρόνια. 

Από κάποια ηλικία και μετά θέλει εξέταση και από νευρολόγο. 

Δύο διαφορετικές απαντήσεις :D Ένας γνωστός μου που το άλλαξε πριν μερικά χρόνια και αυτός στα 65 του έληγε, αλλά από έχω ακούσει πως παίζει να άλλαξε τελευταία και να λήγει μετά από 15 χρόνια (εκτός και αν τα 65 του κατόχου είναι πριν τα 15 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hln3 είπε

 

Δύο διαφορετικές απαντήσεις :D Ένας γνωστός μου που το άλλαξε πριν μερικά χρόνια και αυτός στα 65 του έληγε, αλλά από έχω ακούσει πως παίζει να άλλαξε τελευταία και να λήγει μετά από 15 χρόνια (εκτός και αν τα 65 του κατόχου είναι πριν τα 15 χρόνια)

Μετα τα 65 θελει ανανεωση  καθε 3 χρονια ασχετα ποτε εγινε η τελευτια ανανεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, hln3 είπε

Δύο διαφορετικές απαντήσεις :D Ένας γνωστός μου που το άλλαξε πριν μερικά χρόνια και αυτός στα 65 του έληγε, αλλά από έχω ακούσει πως παίζει να άλλαξε τελευταία και να λήγει μετά από 15 χρόνια (εκτός και αν τα 65 του κατόχου είναι πριν τα 15 χρόνια)

Εμένα στο παλιό, το χάρτινο έλεγε οτι η ικανοτητα μου οδήγησης / λήξη διπλώματος (ένα πράγμα) λήγει το 2043. Στο νέο δίπλωμα στην μπροστα μεριά που έχει τα στοιχεία, λέει οτι εκδόθηκε το 2023 και λήξη 2038 (15 χρόνια). Στην πίσω μερια που έχει τις κατηγορίες μου λέει για την μηχανη και το αμαξι που έχω, οτι ισχύει μέχρι το 2043.

Με λίγα λόγια για να μην μπερδευόμαστε.Σε 15 χρόνια λήγει σαν έγγραφο, όχι σαν ικανότητα. Δηλαδή ένας 20χρονος που θα το βγάλει τώρα, στα 35 του θα πρέπει να το ξαναβγάλει. Το δίπλωμα, όχι να ξαναδώσει εξετάσεις / γιατρούς. Όταν όμως φτάσει στα 65 τότε θα λήξει η ικανότητα οδήγησης. Δηλαδή θα χρειαστεί γιατρούς / εξετάσεις κλπ.

Επεξ/σία από killer76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το άλλαξα το 2013 και λήγει το 2028, και φυσικά δεν θα είμαι 65ετων το 28,  άρα 15χρονια έχει ισχύ σαν έγγραφο όπως και οι ταυτότητες.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση (αν γνωρίζει κάποιος): αν πάει κάποιος σε φωτογράφο για να βγάλει φωτογραφία για τη νέα ταυτότητα (η οποία φωτογραφία "ανεβαίνει" στο myphoto), μπορεί να χρησιμοποιήσει την ίδια φωτογραφία για αντικατάσταση του ροζ διπλώματος, με νέου τύπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...