Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για NETFLIX


what30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Έχω χρόνια netflix αλλά τις τελευταίες ημέρες έχω ένα θεματάκι.

Έχω δυο τηλεοράσεις στο σπίτι που η καθεμία είναι με διαφορετικό wifi.

Έδωσα άδεια και στις δύο τηλεοράσεις για "Netflix Σπίτι" αλλά όταν συνδέεται η μία και βλέπει, ξεσυνδέεται η άλλη και χρειάζεται πάαααλι να δωσω έγκριση στην καθεμία τηλεόραση για να βλέπει... 🤨

Μπορείτε να βοηθήσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς ταυτόχρονα; Αν ναι, μάλλον έχεις το μικρό πακέτο, που επιτρέπει θέαση μόνο σε 1 συσκευή.

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, what30 said:

Καλημέρα!

Έχω χρόνια netflix αλλά τις τελευταίες ημέρες έχω ένα θεματάκι.

Έχω δυο τηλεοράσεις στο σπίτι που η καθεμία είναι με διαφορετικό wifi.

Έδωσα άδεια και στις δύο τηλεοράσεις για "Netflix Σπίτι" αλλά όταν συνδέεται η μία και βλέπει, ξεσυνδέεται η άλλη και χρειάζεται πάαααλι να δωσω έγκριση στην καθεμία τηλεόραση για να βλέπει... 🤨

Μπορείτε να βοηθήσετε?

Για να δουλέψουν κ οι 2 θα πρέπει να είναι στο ίδιο wifi/network . Τώρα το βλέπει οτι είναι σε διαφορετικά σπίτια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είναι στο ίδιο σπίτι γιατί έχει διαφορετικό wifi? εκτός αν εννοείς οτι έχεις βάλει extender αλλά τότε κανονικά δεν θα είχες θέμα. Για να δουλέψει θα πρέπει οι συσκευές να είναι στο ίδιο wifi network δλδ να βγαίνουν απο την ίδια γραμμή Internet. Ενναλακτικά θα πρέπει να κάνει το 1 δίκτυο vpn στο άλλο που είναι μεγάλη ιστορία. Προσωρινή λύση είναι να πας την μια δίπλα στην άλλη, να ανοίξεις και στις 2 το netflix και να βάλεις να παίξει κάτι. Μετά για κάποιο διάστημα θα είναι ΟΚ αλλά μετά πάλι θα σε πετάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λεπτό. Πως το εννοείς το διαφορετικά wifi; Αν εννοείς ότι η μία είναι στο Router και η άλλη σε κάποιο extender/repeater ή powerline, δεν πρέπει να έχει κανένα θέμα. Θέμα υπάρχει μόνο αν το άλλο wifi είναι της γειτόνισσας πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το εννοώ ως είναι.

Το σπίτι είναι μεγάλο και η μια τηλεόραση ειναι συνδεδεμένη σε άλλο wifi άλλης γραμμής που είναι πιο κοντά, και η άλλη τηλεόραση σε άλλο δωμάτιο σε άλλη γραμμή με wifi επίσης γιατί λόγω σήματος δεν μπορούν να είναι συνδεδεμένες στο ίδιο.

Ένα σπίτι. Μία συνδρομή. 2 τηλεφωνικές γραμμές με διαφορετικά wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι πως αν έχεις 2 γραμμές είναι σαν να έχεις δύο σπίτια, ένα household ανά IP σε μη φορητές συσκευές επιτρέπει το netflix.

https://help.netflix.com/en/node/128339

Μπορείς να αγοράσεις κάποιο wifi repeater (η πολλαπλά repeater αν είναι πάρα πολύ μεγάλο το σπίτι) για να επεκτείνεις το wifi σου και να πιάνει και στην άλλη τηλεόραση.

https://www.youtube.com/watch?v=TEsFtdBCTMQ

 

On 11/01/2024 at 14:58, phanispal said:

Αν τα δύο ασύρματα έχουν άλλο SSID και password, πάλι θα ίσχυε αυτό;

όχι δεν έχει να κάνει με το SSID

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε what30 εάν έχεις το βασικό πλάνο "Basic" (δες εδώ για τα διάφορα plans που προσφέρει το Netflix) τότε ισχύει το "Watch on 1 supported device at a time" δηλαδή αυτό που σωστά σου ανέφερε ο φίλος Haldol

Εάν έχεις το κανονικό πλάνο "Standard" τότε ισχύει το "Watch on 2 supported devices at a time". Σε αυτή την περίπτωση ως κάτοχος του πακέτου και επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια περίπωση όπως εσύ (σε οικογενειακό σπίτι όπου υπάρχουν δυο ξεχωριστά Wi-Fi) έχω στον ίδιο λογαριασμό και άλλα μέλη της οικογένειας και μπορούμε να βλέπουμε Netflix στις δηλωμένες τηλεοράσεις (με έναν λογαριασμό). Το έκανα αυτό, όταν η Netflix ξεκίνησε την εκστρατεία του περιορισμού των κοινόχρηστων λογαριασμών και μου έβαλε σχετικό μήνυμα.  

Στην περίπτωση αυτή πρέπει να σετάρεις το "Netflix Household" (εδώ). Θα ξεκινήσεις από το Get Help > Manage Netflix Household όπως σου δείχνει η φωτογραφία.

image.png.a454bbc64da7975fbb5660c07ff2539a.png

Επειδή θα ανήκεις όπως και εγώ στην κατηγορία της χρήσης διαφορετικών Wi-Fi θα πρέπει να ακολουθήσεις κάποια βήματα που θα σου ζητήσει η Netflix (μάλιστα σε ένα δυο βήματα γίνεται βίντεο κλήση (και σε προτρέπουν να το αφήσεις ανοικτό) προφανώς για να διαπιστώσουν ότι είσαι στο ίδιο χώρο. 

Πρόσεξε και τη σχετική σημείωση (στην παραθέτω αυτούσια) όπου αυτά που έκανα δεν είναι τίποτα άλλο παρά το αποτέλεσμα του you may be asked to verify that device as part of your Netflix Household:

Note:
"Internet connection” refers to your wired or wireless internet connection. If you have multiple Wi-Fi networks, we may only associate one with your Netflix Household. If you want to watch Netflix on a device that is connected to a Wi-Fi network using a different ISP account or that has a different external IP address, you may be asked to verify that device as part of your Netflix Household. Make sure to set or update your Netflix Household from a device that is connected to your preferred or most used internet connection.

Φίλε what30 εάν έχεις το βασικό πλάνο "Basic" (δες εδώ για τα διάφορα plans που προσφέρει το Netflix) τότε ισχύει το "Watch on 1 supported device at a time" δηλαδή αυτό που σωστά σου ανέφερε ο φίλος Haldol

Εάν έχεις το κανονικό πλάνο "Standard" τότε ισχύει το "Watch on 2 supported devices at a time". Σε αυτή την περίπτωση ως κάτοχος του πακέτου και επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια περίπωση όπως εσύ (σε οικογενειακό σπίτι όπου υπάρχουν δυο ξεχωριστά Wi-Fi) έχω στον ίδιο λογαριασμό και άλλα μέλη της οικογένειας και μπορούμε να βλέπουμε Netflix στις δηλωμένες τηλεοράσεις (με έναν λογαριασμό). Το έκανα αυτό, όταν η Netflix ξεκίνησε την εκστρατεία του περιορισμού των κοινόχρηστων λογαριασμών και μου έβαλε σχετικό μήνυμα.  

Στην περίπτωση αυτή πρέπει να σετάρεις το "Netflix Household" (εδώ). Θα ξεκινήσεις από το Get Help > Manage Netflix Household όπως σου δείχνει η φωτογραφία.

image.png.a454bbc64da7975fbb5660c07ff2539a.png

Επειδή θα ανήκεις όπως και εγώ στην κατηγορία της χρήσης διαφορετικών Wi-Fi θα πρέπει να ακολουθήσεις κάποια βήματα που θα σου ζητήσει η Netflix (μάλιστα σε ένα δυο βήματα γίνεται βίντεο κλήση (και σε προτρέπουν να το αφήσεις ανοικτό) προφανώς για να διαπιστώσουν ότι είσαι στο ίδιο χώρο. 

Πρόσεξε και τη σχετική σημείωση (στην παραθέτω αυτούσια) όπου αυτά που έκανα δεν είναι τίποτα άλλο παρά το αποτέλεσμα του you may be asked to verify that device as part of your Netflix Household:

Note:
"Internet connection” refers to your wired or wireless internet connection. If you have multiple Wi-Fi networks, we may only associate one with your Netflix Household. If you want to watch Netflix on a device that is connected to a Wi-Fi network using a different ISP account or that has a different external IP address, you may be asked to verify that device as part of your Netflix Household. Make sure to set or update your Netflix Household from a device that is connected to your preferred or most used internet connection.

Μη με ρωτήσεις για τα βήματα ακριβώς γιατί δε θυμάμαι. Δυο βόλτες πάντως πέρα δώθε τις έκανα😅, δηλαδή από τη μια τηλεόραση στην άλλη. Δεν είναι κάτι τρομερό. Ακολούθησε τα βήματα όπως ακριβώς θα σου υποδεικνύει το Netflix και θα βρεις εύκολα την άκρη. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/01/2024 at 15:28, what30 said:

Ένα σπίτι. Μία συνδρομή. 2 τηλεφωνικές γραμμές με διαφορετικά wifi

Αφού είναι 2 ξεχωριστές γραμμές, πιθανότατα έχεις και 2 διευθύνσεις IP. Γι' αυτό καταλαβαίνει ότι είναι 2 σπίτια. 

Κάνεις είτε αυτό που σου λέει ο @JPaxilleas, ή φροντίζεις οι συσκευές που μπαίνουν στο Netflix να'ναι από την ίδια σύνδεση (που'ναι πιο εύκολο απ' ότι ακούγεται).

On 11/01/2024 at 14:58, phanispal said:

Αν τα δύο ασύρματα έχουν άλλο SSID και password, πάλι θα ίσχυε αυτό;

Το SSID δε το βλέπει καν το Netflix (ή οτιδήποτε "έξω" από το σπίτι, per se). Το μόνο που βλέπει είναι η εξωτερική IP. Οπότε, σε ένα τεράστιο σπίτι με ενδεχομένως 5 διαφορετικά SSID, αν όλα βγαίνουν από την ίδια IP, θα θεωρεί ότι είναι 1 "household".

Δικτυακά βέβαια κάτι τέτοιο δεν είναι πολύ βολικό, μιας και θα πρέπει το κινητό να βγαίνει από το ένα και να μπαίνει στο άλλο, όποτε πας από την κουζίνα στο σαλόνι! 😜

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και 2 βδομάδες περίπου παρατήρησε κανείς ότι πέραν τηλεοράσεων/λαπτοπ, κλειδώσανε το NETFLIX και στα κινητά, αν δεν είναι στο WiFi του "κύριου" λογαριασμού?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βάλει κανείς τώρα τελευταία Netflix  gift

card τουρκική από eneba;

Τώρα τελευταία;;

Έχω ήδη λογαριασμό φορτωμένο με πόντους από τουρκικές κάρτες και θέλω πριν τελειώσει να βάλω.

Έχει αλλάξει κάτι;

Έχω παρασει την φάση του ενός μήνα ανενεργού από τότε που της φόρτωσα.

Συμβαίνει κανένα καινούργιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...