Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 φόρτιση μέσω Type-C τι ισχύει;


BlueBlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος iPhone 15 Pro, έχω χαζέψει λίγο με το κομμάτι της φόρτισης και θα ήθελα τα φώτα σας.

Με τον Apple φορτιστή, όλα καλά και όλα ωραία. Με έναν άλλον κινέζικο που έχω, πάλι όλα καλά και όλα ωραία.

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που δοκιμάζω άλλους φορτιστές και απλά δεν το διαβάζει καν. Πχ ενώ με το ίδιο μπρικάκι και καλώδιο φορτίζω το android κινητό μου ή το ηλεκτρονικό τσιγάρο, μόλις κουμπώσω το iPhone 15 απλά δε το διαβάζει καν. Και σήμερα στη δουλειά πχ, με φορτιστή που χρησιμοποιώ πάντα για να φορτίζω και δεν ειχα προβλημα, βαζω iPhone και δε παιρνει ρευμα.

Εχει κανεις ιδέα; Μου διαφεύγει κάτι; Γιατί υποψιάζομαι ότι θα έχει κάνει καμία ομορφιά η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλωδιο χρησιμοποιεις και με τον Apple brick και με το κινεζικο που ειπες οτι δουλευει? Παιζουν τεραστια σημασια πλεον τα καλωδια.. Εχω την εντυπωση οτι πλεον τα fake τα αναγνωριζει και γινεται αυτο που παθαινεις..

Επισης στη δουλειεα που ειπες brick που χρησιμοποιεiς παντα και δεν ειχες προβλημα, με τη συσκευη δεν ειχες προβλημα? τι αλλαξε? η πριζα πυ το εβαλες (γραφειο ή σπιτι)?? η η συσκευη? παλαιοτερα φορτιζες αλλα κινητα και δοκιμασες πρωτη φορα το iPhone σου?

Πλεον μονο Γνησια καλωδια η εστω MFI... και επισης το ιδιο και για το brickακι.. μονο το γνησιο η MFI.. θα καταστρεψετε τα κινητα. (ειδικα με τα κινεζικα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petran1790 είπε

Τι καλωδιο χρησιμοποιεις και με τον Apple brick και με το κινεζικο που ειπες οτι δουλευει? Παιζουν τεραστια σημασια πλεον τα καλωδια.. Εχω την εντυπωση οτι πλεον τα fake τα αναγνωριζει και γινεται αυτο που παθαινεις..

Απλά καλώδια, όχι κάτι συγκεκριμένο μερικά παίζει να τα έχω πάρει και από βενζινάδικα που λέει ο λόγος.

Αλλά καλώδια type c ένα πρότυπο δεν είναι; Τι διαφοροποιήσεις μπορεί να έχουν;

Και μάλιστα πόσο μάλλον με τα ίδια ακριβώς καλώδια, άλλες συσκευές τις φορτίζω κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φθηνο φορτιστη αυτοκινητου, παλαιοτερα ειχα παθει ζημια στην Logic Board του 5s μου με αποτελεσμα να μου αδειαζει την μπαταρια σε μιση με μια ωρα. Ευτυχως το καλυψε η εγγυηση παρ’ ολο που στην ουσια εφταιξα εγω. Εκτοτε μονο επωνυμα καλωδια και φορτιστες. Τοσα χρηματα κινητο, ειναι κριμα να κουμπωνετε πανω κινεζιες…

Και προσοχη, μακρια απο τους ηλιθιους ανεμιστηρες που ειχαν βγαλει για να κουμπωνεις στην θυρα. Η ζημια ειναι σιγουρη…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2024 στις 5:32 ΜΜ, SaFiS είπε

Τοσα χρηματα κινητο, ειναι κριμα να κουμπωνετε πανω κινεζιες…

Ναι βρε συμφωνώ απόλυτα. Έτσι και αλλιώς με επίσημο charger+cable το φορτίζω. Απλά όπως είναι λογικό, δεν έχω κάθε λεπτό της ημέρας πρόσβαση σε επίσημο φορτιστή και καμιά φορά πρέπει να συμβιβαστώ με κάτι άλλο.

Και απλά μου έκανε εντύπωση. Παίζει κάτι με ρεύματα που μου διαφεύγει; Αλλά ένα πρότυπο δεν είναι ρε παιδιά; Τι διαφοροποιήσεις να έχουν μεταξύ τους δυο καλώδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, BlueBlade said:

Και απλά μου έκανε εντύπωση. Παίζει κάτι με ρεύματα που μου διαφεύγει; Αλλά ένα πρότυπο δεν είναι ρε παιδιά; Τι διαφοροποιήσεις να έχουν μεταξύ τους δυο καλώδια;

Το usb-c είναι τρόπος σύνδεσης και όχι πρωτόκολλο.

Υπάρχουν πολλά και διαφορετικά καλώδια που καταλήγουν σε usb-c…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...