Προς το περιεχόμενο

4g Router με Cosmote (Κακό σήμα, χαμηλές ταχύτητες)


georgemoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/1/2024 στις 6:36 ΜΜ, poulinos είπε

σν πιανεις 5g παρε 5g router και ας βγαινει πιο ακριβα.μια φορα θα το παρεις

Το σκέφτηκα , αλλά ίσως είναι απο τα λίγα σημεία της Ελλάδας που δεν έχει καλό σήμα η Cosmote :D

Ελπίζω να είναι προσωρινή λύση μέχρι να ανοίξει κάποια θέση για να κάνω κανονική σύνδεση .

Ευχαριστώ για την βοήθεια όμως! 

p.s. καμία συμβουλή για να πιάνει καλύτερο σήμα η κάρτα?

Στις 12/1/2024 στις 11:21 ΠΜ, papaleole είπε

Πλέον καταργήθηκαν και τα 100ΤΒ στα GIGA MAX UNLIMITED της Cosmote και έχουν γίνει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ με κανέναν ¨κόφτη¨.

https://techmaniacs.gr/cosmote-deite-tin-allagi-sto-logariasmo-sas-katevazeis-olo-to-internet-pleon/

Το επιβεβαιώνουν πολλοί κάτοχοι συνδρομής οτι στον λογαριασμό τους εκεί που έγραφε 100ΤΒ πλέον γράφει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ.

Δεν μας λες όμως πιο ρούτερ χρησιμοποιείς.... Είναι 4G? Είναι 4G+?

Γιατί εννοείτε οτι με ένα απλό 4G router δεν θα δεις αξιόλογες ταχύτητες...

Μόλις τηλεφώνησα στην Cosmote , αυτό που μου είχαν πει τελικά , είναι πως για το 4g double play έχει όριο τα 400gb . Όχι για δεύτερη sim η οποία μοιράζεται τα δεδομένα του κινητού μου ! Οπότε είμαστε καλά :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πληροφοριακά, το starlink που ανέφεραν τα παιδιά, είναι καλή λύση (αλλά ακριβή). Άλλη εναλλακτική είναι να στήσεις μια κεραία 4G+ στην ταράτσα (που θα κουμπώνει στο ρούτερ), αλλά δεν ξέρω τι ισχύει με την νομοθεσία. Ψάξτο πολύ πριν κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PrivacyLine είπε

Πάντως πληροφοριακά, το starlink που ανέφεραν τα παιδιά, είναι καλή λύση (αλλά ακριβή). Άλλη εναλλακτική είναι να στήσεις μια κεραία 4G+ στην ταράτσα (που θα κουμπώνει στο ρούτερ), αλλά δεν ξέρω τι ισχύει με την νομοθεσία. Ψάξτο πολύ πριν κάνεις κάτι.

Δεν είχα ιδέα πως υπάρχει 4g κεραία! Αυτό θα κάνω! Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgemoy είπε

Δεν είχα ιδέα πως υπάρχει 4g κεραία! Αυτό θα κάνω! Ευχαριστώ πολύ! 

Αν είσαι στον τελευταίο όροφο ή αν η ταράτσα είναι από πάνω σου τότε μπορείς να βάλεις εξωτερική κεραία.
Διαφορετικά το σήμα από την κεραία μέχρι το ρούτερ έχει απώλειες όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση και δεν πολυσυμφέρει.

Υπάρχουν βέβαια εξωτερικές κεραίες που έχουν ενσωματωμένο επάνω τους και το ρούτερ οπότε δεν έχεις απώλειες και μετά απλά τραβάς ένα ethernet καλώδιο μέχρι το σπίτι για να μεταφέρεις το δίκτυο εκεί.
Απλά το κόστος ανεβαίνει πολύ και δεν είναι τόσο εύκολες στο σετάρισμα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτο πολύ πριν στήσεις μια κεραία 4G. Ρώτα στην ΕΕΤΤ τι επιτρέπεται και με ποιες προϋποθέσεις, ρώτα σε ένα κατάστημα (αφού ρωτήσεις ΕΕΤΤ για νομοθεσία) τι είδους κεραία-καλώδιο πρέπει να βάλεις για να μην έχεις απώλειες, μέτρα την απόσταση ρούτερ-ταράτσα κλπ κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 15/01/2024 at 23:05, georgemoy said:

Το σκέφτηκα , αλλά ίσως είναι απο τα λίγα σημεία της Ελλάδας που δεν έχει καλό σήμα η Cosmote :D

Ελπίζω να είναι προσωρινή λύση μέχρι να ανοίξει κάποια θέση για να κάνω κανονική σύνδεση .

Ευχαριστώ για την βοήθεια όμως! 

p.s. καμία συμβουλή για να πιάνει καλύτερο σήμα η κάρτα?

Μόλις τηλεφώνησα στην Cosmote , αυτό που μου είχαν πει τελικά , είναι πως για το 4g double play έχει όριο τα 400gb . Όχι για δεύτερη sim η οποία μοιράζεται τα δεδομένα του κινητού μου ! Οπότε είμαστε καλά :) 

αν μπαινουν εξωτερικες κεραιες βαζεις εξωτερικες.εναλλακτικα router εξωτερικου χώρου ή μεσα σε στεγανο κουτι και utp μεχρι κατω.αν μπει σε στεγανο να αεριζεται καπως γιατι αλλιως το καλοκαιρι θα γινει φλογοβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα επικοινωνία με HCN αυτες τις ημέρες για να βάλω ασύρματο internet (δεν φέρνουν οπτική σε εμένα), αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι σταθερό χωρις αποσυνδέσεις κλπ. Επίσης με ανησυχεί αν έχει υψηλό ping:S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/01/2024 at 11:31, georgemoy said:

Είχα επικοινωνία με HCN αυτες τις ημέρες για να βάλω ασύρματο internet (δεν φέρνουν οπτική σε εμένα), αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι σταθερό χωρις αποσυνδέσεις κλπ. Επίσης με ανησυχεί αν έχει υψηλό ping:S

εχω δει ασυρματο internet με καλυτερο ping και απο vdsl,ftth αλλα δεν ξερω πως το υλοποιει η Hcn για να σου πω.αλλα ναι αμα υπαρχει καλο link εχεις και καλες ταχυτητες.εκτος αν πεφτει βροχη με τους κουβαδες που ειναι πλεον σπανιο στην ελλαδα(δηλαδη κραταει λιγο) που εκει μπορει να γινει degraded το link ή και να πεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...