Προς το περιεχόμενο

4g Router με Cosmote (Κακό σήμα, χαμηλές ταχύτητες)


georgemoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ! Μετά απο αίτηση για internet , ενημερώθηκα πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες θήρες στην περιοχή μου και δεν γίνεται να κάνω κάτι. Αγόρασα ένα 4g router και κούμπωσα μια sim για να μοιράζομαι τα δεδομένα απο το πρόγραμμα μου (έχω απεριόριστα). Το πρόβλημα μου είναι, το σήμα είναι κακό και πιάνω πολύ χαμηλές ταχύτητες και πέραν απο αυτό, η cosmote λέει πως μετά απο έναν όγκο δεδομένων το "απεριόριστο" θα ρίξει την ταχύτητα του. Κάνω βαριά χρήση ίντερνετ λόγο δουλειάς. Καμία ιδέα ή λύση παίδες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που ζητάς πραγματική απεριόριστη πρόσβαση και δεν υπάρχει προοπτική για ενσύρματη λύση, η επόμενη επιλογή είναι το Starlink, με μειονέκτημα το ακριβό εφάπαξ κόστος του εξοπλισμού.

Επειδή μάλλον έχω μείνει πίσω, που αναφέρεται ότι στην Cosmote υπάρχει κόφτης μετά από κάποιον όγκο δεδομένων και δεν είναι πραγματικά απεριόριστα τα δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Από την στιγμή που ζητάς πραγματική απεριόριστη πρόσβαση και δεν υπάρχει προοπτική για ενσύρματη λύση, η επόμενη επιλογή είναι το Starlink, με μειονέκτημα το ακριβό εφάπαξ κόστος του εξοπλισμού.

Επειδή μάλλον έχω μείνει πίσω, που αναφέρεται ότι στην Cosmote υπάρχει κόφτης μετά από κάποιον όγκο δεδομένων και δεν είναι πραγματικά απεριόριστα τα δεδομένα;

Υπαρχει κοφτης 100TB το μηνα οποτε πρακτικα απεριοριστα και να θες δεν μπορεις να τα φας. Μεχρι 20TB εχω καταναλωσει σε 1μηνα και αυτα με πολυ κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, georgemoy είπε

Καλησπέρα σας ! Μετά απο αίτηση για internet , ενημερώθηκα πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες θήρες στην περιοχή μου και δεν γίνεται να κάνω κάτι. Αγόρασα ένα 4g router και κούμπωσα μια sim για να μοιράζομαι τα δεδομένα απο το πρόγραμμα μου (έχω απεριόριστα). Το πρόβλημα μου είναι, το σήμα είναι κακό και πιάνω πολύ χαμηλές ταχύτητες και πέραν απο αυτό, η cosmote λέει πως μετά απο έναν όγκο δεδομένων το "απεριόριστο" θα ρίξει την ταχύτητα του. Κάνω βαριά χρήση ίντερνετ λόγο δουλειάς. Καμία ιδέα ή λύση παίδες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Μετακίνησε το ρούτερ σε άλλο σημείο του σπιτιού με καλύτερη λήψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είναι 100TB τον μήνα, νομίζω είναι 400 gb τον μήνα!

9 λεπτά πριν, dpolal είπε

Μετακίνησε το ρούτερ σε άλλο σημείο του σπιτιού με καλύτερη λήψη.

Το έχω δοκιμάσει, αλλά τίποτα! :( Περιμένω την wind να μου πει εαν έχει θύρες , αλλιώς βλέπω να έχω 2 πραγματικές λύσεις. Ή ψάχνω τρόπο να ενισχύσω το σήμα της cosmote, ή , θα παω σε Starlink. 40ευρώ τον μήνα δεν είναι και τόσο άσχημα,  (αν ειναι stable και δεν κανει disconnects)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, georgemoy said:

Σίγουρα δεν είναι 100TB τον μήνα, νομίζω είναι 400 gb τον μήνα!

Το έχω δοκιμάσει, αλλά τίποτα! :( Περιμένω την wind να μου πει εαν έχει θύρες , αλλιώς βλέπω να έχω 2 πραγματικές λύσεις. Ή ψάχνω τρόπο να ενισχύσω το σήμα της cosmote, ή , θα παω σε Starlink. 40ευρώ τον μήνα δεν είναι και τόσο άσχημα,  (αν ειναι stable και δεν κανει disconnects)

 Λαθος νομιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georgemoy είπε

Σίγουρα δεν είναι 100TB τον μήνα, νομίζω είναι 400 gb τον μήνα!

Το έχω δοκιμάσει, αλλά τίποτα! :( Περιμένω την wind να μου πει εαν έχει θύρες , αλλιώς βλέπω να έχω 2 πραγματικές λύσεις. Ή ψάχνω τρόπο να ενισχύσω το σήμα της cosmote, ή , θα παω σε Starlink. 40ευρώ τον μήνα δεν είναι και τόσο άσχημα,  (αν ειναι stable και δεν κανει disconnects)

Τι 400gb σου λεω εγω εχω καταναλωσει 20TB σε 1 μηνα και κυριως ειμαι στα 7-10TB καθε μηνα εδω και 1 χρονο και παει μπαλα. Αν ηταν 400gb θα ηταν τελειως αχρηστες οι extra sim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον καταργήθηκαν και τα 100ΤΒ στα GIGA MAX UNLIMITED της Cosmote και έχουν γίνει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ με κανέναν ¨κόφτη¨.

https://techmaniacs.gr/cosmote-deite-tin-allagi-sto-logariasmo-sas-katevazeis-olo-to-internet-pleon/

Το επιβεβαιώνουν πολλοί κάτοχοι συνδρομής οτι στον λογαριασμό τους εκεί που έγραφε 100ΤΒ πλέον γράφει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ.

Δεν μας λες όμως πιο ρούτερ χρησιμοποιείς.... Είναι 4G? Είναι 4G+?

Γιατί εννοείτε οτι με ένα απλό 4G router δεν θα δεις αξιόλογες ταχύτητες...

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papaleole είπε

Πλέον καταργήθηκαν και τα 100ΤΒ στα GIGA MAX UNLIMITED της Cosmote και έχουν γίνει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ με κανέναν ¨κόφτη¨.

https://techmaniacs.gr/cosmote-deite-tin-allagi-sto-logariasmo-sas-katevazeis-olo-to-internet-pleon/

Το επιβεβαιώνουν πολλοί κάτοχοι συνδρομής οτι στον λογαριασμό τους εκεί που έγραφε 100ΤΒ πλέον γράφει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ.

Δεν μας λες όμως πιο ρούτερ χρησιμοποιείς.... Είναι 4G? Είναι 4G+?

Γιατί εννοείτε οτι με ένα απλό 4G router δεν θα δεις αξιόλογες ταχύτητες...

Ώχ... Παίζει να την έκανα την γκάφα :S

 

https://www.gadgetakides.com/index.php?route=product/product&product_id=9875 αυτό εδώ αγόρασα, φαίνεται απλό 4g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sellout είπε

Ξεκινα με cellmapper για να δεις απο που παιρνεις σημα. Μπες adslgr να πληροφορηθεις περαιτερω. Ποιο μηχανακι εχεις;

Ευχαριστώ για τα tips! Θα το δοκιμάσω μόλις πάω προς τα εκεί! 

Αυτό πήρα 4G Router Stonet 4GLTE MW5360 Cat.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, georgemoy είπε

Ευχαριστώ για τα tips! Θα το δοκιμάσω μόλις πάω προς τα εκεί! 

Αυτό πήρα 4G Router Stonet 4GLTE MW5360 Cat.4

cat 4 δεν εχει καν ca. αμα θες 100αρα plus σε περιπτωση που εχει κεραια σχετικα κοντα πας σε lte12+, αν και υπαρχει πιθανοτητα μεχρι και με lte6 να πιασεις 100αρι αναλογα την καλυψη. σε καθε περιπτωση αυτο που εχω να πω οτι συμφερει και αξιζει απο αποψη ταχυτητας να καταργησεις την οποια σταθερη γραμμη και να πας σε unlimited cosmote με extra sim. chateau lte12 με χαλια καλυψη...

Screenshot 2024-01-13 011704.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sellout είπε

cat 4 δεν εχει καν ca. αμα θες 100αρα plus σε περιπτωση που εχει κεραια σχετικα κοντα πας σε lte12+, αν και υπαρχει πιθανοτητα μεχρι και με lte6 να πιασεις 100αρι αναλογα την καλυψη. σε καθε περιπτωση αυτο που εχω να πω οτι συμφερει και αξιζει απο αποψη ταχυτητας να καταργησεις την οποια σταθερη γραμμη και να πας σε unlimited cosmote με extra sim. chateau lte12 με χαλια καλυψη...

Screenshot 2024-01-13 011704.png

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία 🙏

Πόσο κοστίζει περίπου αυτό το router? Αν βρήκα το σωστό, τότε 250+? Έχεις να προτείνεις κάτι μέχρι 100-150?

Κ πάλι ευχαριστώ 🙂🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/01/2024 at 15:16, georgemoy said:

Καλησπέρα σας ! Μετά απο αίτηση για internet , ενημερώθηκα πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες θήρες στην περιοχή μου και δεν γίνεται να κάνω κάτι. Αγόρασα ένα 4g router και κούμπωσα μια sim για να μοιράζομαι τα δεδομένα απο το πρόγραμμα μου (έχω απεριόριστα). Το πρόβλημα μου είναι, το σήμα είναι κακό και πιάνω πολύ χαμηλές ταχύτητες και πέραν απο αυτό, η cosmote λέει πως μετά απο έναν όγκο δεδομένων το "απεριόριστο" θα ρίξει την ταχύτητα του. Κάνω βαριά χρήση ίντερνετ λόγο δουλειάς. Καμία ιδέα ή λύση παίδες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

σν πιανεις 5g παρε 5g router και ας βγαινει πιο ακριβα.μια φορα θα το παρεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...