Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει ένα ΖΤΕ Η1600 ως Access Point? Please help!


scubatech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Δοκιμάζω ένα ZTE H1600 να το δουλέψω ως access point. Έκανα τα γνωστά, απενεργοποίηση DHCP server, του έδωσα ip 192.168.1.2 έχοντας το κυρίως modem/router στην ip 192.168.1.1 και έβαλα DNS 192.168.1.1 επίσης. Πεδίο για gateway, δεν βρίσκω στις ρυθμίσεις. Ξεκινώντας το AP (ZTE), οι συσκευές που συνδέονται αμέσως μετά το boot του, παίζουν κανονικά. Στη συνέχεια, οποιαδήποτε άλλη συσκευή προσπαθήσει να συνδεθεί σε δεύτερο χρόνο, δεν παίρνει ip! Αν χωρίς καν να το κλείσω, απλά αφαιρέσω το καλώδιο από το οποίο παίρνει internet το ZTE από το κυρίως modem/router και το ξανασυνδέσω, λειτουργούν και οι νέες συσκευές. (παίρνουν IP) Είναι δηλαδή σαν να περνάνε όσες συνδέσεις ζητούνται την πρώτη στιγμή που αποκτά το ZTE σύνδεση με το κυρίως router και στη συνέχεια τίποτα. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο! Καμία ίδέα παρακαλώ ή κάποιες ρυθμίσεις από κάποιον που το έχει καταφέρει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους.

 

Επεξ/σία από scubatech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμπληρώνω πως το ίδιο συμβαίνει και στις 2 μπάντες wifi (2,4Ghz και 5Ghz) και σε όλα τα SSID. Encryption είναι WPA2 AES αν θεωρείτε πως παίζει κάποιο ρόλο.

Επεξ/σία από scubatech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει ένα ΖΤΕ Η1600 ως Access Point? Please help!
6 hours ago, scubatech said:

Συμπληρώνω πως το ίδιο συμβαίνει και στις 2 μπάντες wifi (2,4Ghz και 5Ghz) και σε όλα τα SSID. Encryption είναι WPA2 AES αν θεωρείτε πως παίζει κάποιο ρόλο.

βαλτο 192.168.1.254 για να μην πεφτει στον Dhcp του αρχικου modem/router. δεν χρειαζεται να του δωσεις dns ουτε gateway>δεν ειναι router αλλα ειναι σαν ενα dummy access point.και δεν χρησιμοποιεις εννοειται την wan αλλα μια lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το δοκίμασα ήδη, αλλά δεν έγινε τίποτα διότι έτσι κι αλλιώς είναι εκτός του DHCP του fritzbox που το έχω από 192.168.1.100 μέχρι 192.168.1.254. DNS ζητάει υποχρεωτικά και δεν μπορεί να μείνει κενό. Οπότε έβαλα 192.168.1.1. Υπέθετα πως θα ήθελε να ορίσω gateway όπως σε όλα τα άλλα routers που έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν υπάρχει τέτοιο setting. Επίσης, εννοείται δεν χρησιμοποιώ την WAN αλλά τις LAN μόνο.

Εκτός κι αν έχω πέσει σε προβληματικό router μιας και παρόλο που ήταν σε σφραγισμένο κουτί, έγραφε "ανακαινισμένο" (και όχι ανακατασκευασμένο), λες και είναι διαμέρισμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, scubatech said:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το δοκίμασα ήδη, αλλά δεν έγινε τίποτα διότι έτσι κι αλλιώς είναι εκτός του DHCP του fritzbox που το έχω από 192.168.1.100 μέχρι 192.168.1.254. DNS ζητάει υποχρεωτικά και δεν μπορεί να μείνει κενό. Οπότε έβαλα 192.168.1.1. Υπέθετα πως θα ήθελε να ορίσω gateway όπως σε όλα τα άλλα routers που έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν υπάρχει τέτοιο setting. Επίσης, εννοείται δεν χρησιμοποιώ την WAN αλλά τις LAN μόνο.

Εκτός κι αν έχω πέσει σε προβληματικό router μιας και παρόλο που ήταν σε σφραγισμένο κουτί, έγραφε "ανακαινισμένο" (και όχι ανακατασκευασμένο), λες και είναι διαμέρισμα. :)

δεν υπαρχει gateway γιατι δεν χρησιμοποιεις την wan. στην ουσια δεν ειναι καν router.απλα ενα passthrough ειναι. παιζει σαν access point.δεν ειναι καν access point.

κανονικα ναι δεν βρισκω λογο να μην παιζει. επισης ελπιζω να μην το συνδεσες στην 4η lan του zte που συνηθως ειναι stb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή το είχα στην LAN4 είναι η αλήθεια και μετά το σκέφτηκα κι εγώ και το έβαλα στην LAN3. Δεν άλλαξε κάτι. Ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Επίσης επειδή αναγνωρίζει όλες τις συσκευές του δικτύου, θεωρεί πως στην LAN3 υπάρχουν 30 συσκευές με 30 διαφορετικές IP :) Επίσης δοκίμασα και ένα Speedport plus 2 το οποίο έπαιξε άψογα ως access point, όμως εκεί δεν μπορώ δυστυχώς να χρησιμοποιήσω το guest network μιας και το guest δεν παίρνει IP λόγω default isolation που δεν μπορείς να επενεργοποιήσεις. Γι αυτό και βασανίζομαι με το ZTE που έχει 4 SSID σε κάθε μπάντα και επιλέγεις εσύ το isolation. Ή μας διαφεύγει κάτι λοιπόν στις ρυθμίσεις, ή η "ανακαίνιση" που του έκαναν δεν πέτυχε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω δοκιμασει παραπανω για να σου πω κατι.θα δοκιμαζα κανα hard reset παλι και δοκιμη με Lan 1. κανονικα ειναι σαν transparent οποτε δεν θα πρεπε να κοβει κατι.εκτος αν εχεις βαλει οριο στο ποσες συσκευες θα μπαινουν σε καθε ssid. γιατι θυμαμαι οτι σε μερικα υπαρχει επιλογη max clients

3 minutes ago, scubatech said:

Στην αρχή το είχα στην LAN4 είναι η αλήθεια και μετά το σκέφτηκα κι εγώ και το έβαλα στην LAN3. Δεν άλλαξε κάτι. Ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Επίσης επειδή αναγνωρίζει όλες τις συσκευές του δικτύου, θεωρεί πως στην LAN3 υπάρχουν 30 συσκευές με 30 διαφορετικές IP :) Επίσης δοκίμασα και ένα Speedport plus 2 το οποίο έπαιξε άψογα ως access point, όμως εκεί δεν μπορώ δυστυχώς να χρησιμοποιήσω το guest network μιας και το guest δεν παίρνει IP λόγω default isolation που δεν μπορείς να επενεργοποιήσεις. Γι αυτό και βασανίζομαι με το ZTE που έχει 4 SSID σε κάθε μπάντα και επιλέγεις εσύ το isolation. Ή μας διαφεύγει κάτι λοιπόν στις ρυθμίσεις, ή η "ανακαίνιση" που του έκαναν δεν πέτυχε. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά έχει επιλογή για max clients, η οποία μαζί με τα RTS Threshold & DTIM Interval είναι κενά. Όταν τα συμπληρώσω και πατήσω save, σώζει επιτυχώς τις αλλάγές (τουλάχιστο έτσι λέει). Όμως όταν κάνεις refresh, εξαναφανίζονται οι ρυθμίσεις εκ νέου! Ανεβάζω κάποια screenshots... Αυτό με το routing, το οποίο αναφέρει τη διεύθυνση 192.168.1.0 και δεν σβήνει ούτε αλλάζει, μας λέει τίποτα? (δεν έχω τη γνώση να το αξιολογήσω γι αυτό και ανεβάζω screenshot. Ευχαριστώ.

wifi.jpg

routing.jpg

dhcp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον δεν χρησιμοποιεις Wan/adsl τα routing,firewall κτλ ειναι ολα αχρηστα και ας το πουμε γινονται bypass διοτι δεν εφαρμοζονται πανω στο interface που κουμπωνεις εσυ πχ Lan1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DHCP binding θελει κάτι? Βλέπεις κάτι "ύποπτο" στα settings μου? Τελικά νομίζω πως ή υπάρχει κάτι που μας διαφεύγει με το συγκεκριμένο router ΖΤΕ, γιατί σε άλλa μοντέλα της ZTE παίζει μια χαρά το ψευτο-access point, ή αυτό που έχω στα χέρια μου είναι προβληματικό. 

Και συμπληρώνω ένα τελευταίο εύρημα... Ανοίγω laptop που δεν έχει συνδεθεί πιο πριν στο δίκτυο. To συνδέω με ethernet πάνω στο ZTE... Παίρνει IP και παίζει κανονικά! Αποσυνδέω το καλώδιο και το συνδέω με WIFI πάνω στο ZTE πάλι. Συνεχίζει να παίζει κανονικά. Προφανώς το master router αναγνώρισε την mac address και την IP που του είχε ήδη δώσει πριν ένα λεπτό. Όλα καλα ως εδώ. Παίρνω το laptop αγκαλιά και πηγαίνω σε άλλο χώρο (άλλο access point του ίδιου δικτύου). To ιντερνετ συνεχίζει να παίζει κανονικά! Επιστρέφω πίσω στο ZTE... το λαπτοπ έχει κάνει μετάβαση μεν, αλλά ιντερνετ τσούκου! Με λίγα λόγια, νέα συσκευή μπαίνει, παίρνει IP. Αν φύγει και επιστρέψει, είτε επειδή απομακρύνθηκε είτε επειδή έκλεισες και ξανανοιξες το wifi της, internet τσούκου. Νομίζω πως η τελευταία λύση είναι ο εξορκισμός! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi to dhcp binding οπως και αλλες τοσες λειτουργιες πανω στο router που το κανες access point δεν λειτουργουν εφοσον το εχεις κανει access point.

κανε το παρακατω

οταν συνδεθεις και εχεις ιντερνετ λογικα πρεπει να μπορεις να κανεις ping στα παρακατω.

πχ 192.168.1.1 (πχ οτι ειναι η Ip του modem router).

ping 192.168.1.2 (η Ip του access point).

Ping 194.219.227.2 για να δουμε οτι απανταει σε ip

ping www.insomnia.gr για να δουμε οτι κανει resolve.

οταν δεν εχεις ιντερνετ καποιο/καποια απο ολα δεν θα πρεπει να παιξουν. και σιγουρεψου οτι ο dhcp ειναι σιγουρα κλειστος στο zte 1600

On 12/01/2024 at 16:33, scubatech said:

To DHCP binding θελει κάτι? Βλέπεις κάτι "ύποπτο" στα settings μου? Τελικά νομίζω πως ή υπάρχει κάτι που μας διαφεύγει με το συγκεκριμένο router ΖΤΕ, γιατί σε άλλa μοντέλα της ZTE παίζει μια χαρά το ψευτο-access point, ή αυτό που έχω στα χέρια μου είναι προβληματικό. 

Και συμπληρώνω ένα τελευταίο εύρημα... Ανοίγω laptop που δεν έχει συνδεθεί πιο πριν στο δίκτυο. To συνδέω με ethernet πάνω στο ZTE... Παίρνει IP και παίζει κανονικά! Αποσυνδέω το καλώδιο και το συνδέω με WIFI πάνω στο ZTE πάλι. Συνεχίζει να παίζει κανονικά. Προφανώς το master router αναγνώρισε την mac address και την IP που του είχε ήδη δώσει πριν ένα λεπτό. Όλα καλα ως εδώ. Παίρνω το laptop αγκαλιά και πηγαίνω σε άλλο χώρο (άλλο access point του ίδιου δικτύου). To ιντερνετ συνεχίζει να παίζει κανονικά! Επιστρέφω πίσω στο ZTE... το λαπτοπ έχει κάνει μετάβαση μεν, αλλά ιντερνετ τσούκου! Με λίγα λόγια, νέα συσκευή μπαίνει, παίρνει IP. Αν φύγει και επιστρέψει, είτε επειδή απομακρύνθηκε είτε επειδή έκλεισες και ξανανοιξες το wifi της, internet τσούκου. Νομίζω πως η τελευταία λύση είναι ο εξορκισμός! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DHCP σίγουρα κλειστό! Ping κάνω επιτυχώς παντού την πρώτη φορά που θα συνδεθώ στο ZTE. Κλείνω το wifi του laptop ή του κινητού, το ξανανοίγω, συνδέεται στο ZTE, αλλά internet δεν έχω. Θα δοκιμάσω τα pings που είπες για να  δούμε αν  είναι θέμα resolve... καλή ιδέα!

Τώρα δοκιμάζω και ένα Nokia G2425G αλλά ψάχνω τα superuser credentials (ρώτησα σε άλλο σχετικό post) γιατί είναι καρακλειδωμένο. Τέλος, το ZTE δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα hardware, γιατί το σύνδεσα κανονικά ως κύριο modem/router και παίζουν όλα οκ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουμε που δεν κανει Ping μπας και βγαλουμε ακρη. ισως και χωρις superuser να μπορεις να κλεισεις dhcp και να αλλαξεις Ip.δεν θες κατι αλλο να κανεις.

και η ερωτηση των 1000 δολλαριων. τι σχεση εχεις με την καταδυση και βλεπω scubatech :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Νοκια ούτε καν να αλλάξω την IP του δεν με αφήνει. ούτε να κλεισω dhcp ουτε τιποτα. πιο κλειδωμενο δεν εχω ξαναδει. πάλι καλά που αφήνει να αλλάξεις SSID χαχαχα. Για την ερώτηση των 1000 δολλαρίων, είμαι δύτης και εκπαιδευτής καταδύσεων και υποβρύχιος κινηματογραφιστής, και σύντομα λέω να βάλω και υποβρύχιο WIFI, γιατί το ZTE εκεί το βλέπω να καταλήγει χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, scubatech said:

Το Νοκια ούτε καν να αλλάξω την IP του δεν με αφήνει. ούτε να κλεισω dhcp ουτε τιποτα. πιο κλειδωμενο δεν εχω ξαναδει. πάλι καλά που αφήνει να αλλάξεις SSID χαχαχα. Για την ερώτηση των 1000 δολλαρίων, είμαι δύτης και εκπαιδευτής καταδύσεων και υποβρύχιος κινηματογραφιστής, και σύντομα λέω να βάλω και υποβρύχιο WIFI, γιατί το ZTE εκεί το βλέπω να καταλήγει χαχαχα

α τοσο πολυ κλειδωμενο.αυτο ειναι σου το δινουμε και δεν πειραζεις τιποτα. δηλαδη ειναι τραγικο να μην σε αφηνει να αλλαξεις μια Ip.καποιος μπορει να θελει να το βαλει σε εταιρικο δικτυο και να αλλαξει ip. θα σου τα στειλει ο αλλος τα στοιχεια αλλιως καντου pm>τα εχει δωσει σε πολλους. thanxs για την απαντηση των 1000 δολλαριων. ρωτησα γιατι και εγω καποτε ειχα ασχοληθει με καταδυσεις οποτε να ξερουμε οτι εχουμε Insomniacs που κανουν καταδυσεις. Τα παρατησα πριν 4-5 χρονια που η σχολη εκλεισε. ωραιο hobby ειδικα το Tec diving.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...