Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει ένα ΖΤΕ Η1600 ως Access Point? Please help!


scubatech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα είναι θέμα παρέας... αν δεν σε ακολουθεί κανείς, κάποια μέρα τα παρατάς... εμένα με κρατάει το πάθος για την υποβρύχια εικόνα νομίζω, συν ένα ακόμα τεράστιο πλεονέκτημα... δεν ακούς τίποτα και κανέναν! ΄Μόνο μπουρμπουλίθρες! χαχαχαχα by the way, εγώ είμαι ο Δημήτρης. Χάρηκα πολύ! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, scubatech said:

Όλα είναι θέμα παρέας... αν δεν σε ακολουθεί κανείς, κάποια μέρα τα παρατάς... εμένα με κρατάει το πάθος για την υποβρύχια εικόνα νομίζω, συν ένα ακόμα τεράστιο πλεονέκτημα... δεν ακούς τίποτα και κανέναν! ΄Μόνο μπουρμπουλίθρες! χαχαχαχα by the way, εγώ είμαι ο Δημήτρης. Χάρηκα πολύ! :)

 

ΑΛεξανδρος.  :) Με κραταγαν καποια Projects που καναμε.ενα απο αυτα το Ghost fishing(healthy seas). μετα με το κλεισιμο σχολης...

για να δουμε που θα παιξουν τα Pings. γιατι σιγουρα δεν στεκει. Μονο μια φορα εχω πετυχει ασυμβατοτητα και ηταν με ενα tp link access point που δεν επαιζε με το Zte 288.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το ξανασύνδεσα και έχουμε και λέμε!

Boot στο ΖΤΕ και στη συνέχεια ανοίγω laptop και συνδέομαι πάνω του με WIFI. Όλα μια χαρά, παίρνει IP, παίζουν όλα κανονικά.

Κλείνω, ξαναανοίγω wifi στο laptop, παίζουν όλα κανονικά.

Παίρνω το laptop αγκαλίτσα και πάω σε άλλο δωμάτιο (άλλο access point με ίδιο SSID, αλλά σε άλλο κανάλι). Παίζουν όλα σουπερ.

Ξανά αγκαλίτσα το laptop και πίσω στον χώρο που είναι το ZTE. Ιντερνετ πάπαλαααα... χαχαχα ping κάνει μόνο στο ίδιο το ZTE (192.168.1.2) και πουθενά αλλού, ούτε καν στο κυρίως ρούτερ (192.168.1.1). 

Επομένως το θέμα δημιουργείται στο roaming, κάτι που δεν μου έχει συμβεί με κανένα access point ως τώρα.

Να το ετοιμάσω λες να κάνει παρέα με τις σαρδέλες? χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωταω .το ενα ειναι 192.168.1.1 και το αλλο 192.168.1.2 και τα εχεις μεταξυ τους με lan σωστα? Και οχι στην lan4. Και δεν χρησιμοποιεις wan. και σιγουρα δεν εχεις καποια συσκευη που παιρνει το 192.168.1.2.

οταν το λαπτοπ αυτο δεν παιζει δηλαδη δεν κανεις ping to 192.168.1.1 τοτε καποια αλλη συσκευη παιζει κανονικα και κανει ping παντου .σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω:

Κυριως modem/router: Fritzbop 7590 με IP 192.168.1.1 DHCP on από 192.168.1.100 μέχρι 192.168.1.250 (γιατί έχω αρκετές συσκευές με καρφωτή IP ανάμεσα στο 20 και το 100, αλλά φυσικά καμία άλλη στην 192.168.1.2)

Lan 2 στο ΖΤΕ με ethernet. Εννοείται πως πάνω στο ίδιο καλώδιο έχουν δοκιμαστεί άλλα access points και παίζουν άψογα. Εννοείται όχι wan θύρα.

Πολύ σωστά και τα υπόλοιπα. Ενώ το laptop που έχει επιστρέψει από roaming σε άλλο δωμάτιο δεν παίζει και δεν κάνει ping πουθενά παρά μόνο στο ίδιο το ZTE (δηλαδή δεν κάνει καν πινγκ στο 192.168.1.1, παρά μόνο στο 192.168.1.2, άλλο laptop δίπλα του που δεν μετακινήθηκε, συνεχίζει να παίζει άψογα και κάνει ping παντου.

Με λίγα λόγια κάτι συμβαίνει κατά την επιστροφή στο ZTE από roaming. Επίσης, αν ξαναφύγω και πάω σε άλλο χώρο, επανέρχεται η συνδεσιμότητα και παίζει κανονικά.

Σκέπτομαι να δοκιμάσω να το ραντίσω με αγιασμό... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, scubatech said:

Επιβεβαιώνω:

Κυριως modem/router: Fritzbop 7590 με IP 192.168.1.1 DHCP on από 192.168.1.100 μέχρι 192.168.1.250 (γιατί έχω αρκετές συσκευές με καρφωτή IP ανάμεσα στο 20 και το 100, αλλά φυσικά καμία άλλη στην 192.168.1.2)

Lan 2 στο ΖΤΕ με ethernet. Εννοείται πως πάνω στο ίδιο καλώδιο έχουν δοκιμαστεί άλλα access points και παίζουν άψογα. Εννοείται όχι wan θύρα.

Πολύ σωστά και τα υπόλοιπα. Ενώ το laptop που έχει επιστρέψει από roaming σε άλλο δωμάτιο δεν παίζει και δεν κάνει ping πουθενά παρά μόνο στο ίδιο το ZTE (δηλαδή δεν κάνει καν πινγκ στο 192.168.1.1, παρά μόνο στο 192.168.1.2, άλλο laptop δίπλα του που δεν μετακινήθηκε, συνεχίζει να παίζει άψογα και κάνει ping παντου.

Με λίγα λόγια κάτι συμβαίνει κατά την επιστροφή στο ZTE από roaming. Επίσης, αν ξαναφύγω και πάω σε άλλο χώρο, επανέρχεται η συνδεσιμότητα και παίζει κανονικά.

Σκέπτομαι να δοκιμάσω να το ραντίσω με αγιασμό... :)

 

δοκιμασε κατι χαζο.οταν γυρισεις πισω και δεν παιζει βγαλε το ethernet απο το zte που το ενωνει με το αλλο router, αστο για 10 Secs εκτος και ξαναβαλτο. και πες μου αν αλλαξε κατι.

β.αλλαξε ssid σε ενα απο τα 2 να δουμε αν αλλαξε κατι.

γ.δοκιμασε να βαλεις καρφωτα ip στο λαπτοπ να δουμε τι θα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου χαζό! Αν βγάλω το ethernet από το ZTE και το ξαναβάλω, ακόμα και αμέσως, το laptop αποκτά άμεσα συνδεσιμότητα και παίζει!

SSID θα το δοκιμάσω, αν και ακόμα και να παίξει έτσι, δεν με εξυπηρετεί μετά, αλλά θα το κάνω για το μαμώτο που λένε ώστε να μας φύγει η απορία.

Επίσης θα δοκιμάσω και καρφωτή IP και θα επανέλθω. By the way, όταν επιστρέφω και δεν έχω ιντερνετ, το ipconfig απαντάει με την ίδια IP που είχα από πριν κάνω roaming (λογικό) μιας και το leased time το διαχειριζεται το fritzbox.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, scubatech said:

Καθόλου χαζό! Αν βγάλω το ethernet από το ZTE και το ξαναβάλω, ακόμα και αμέσως, το laptop αποκτά άμεσα συνδεσιμότητα και παίζει!

SSID θα το δοκιμάσω, αν και ακόμα και να παίξει έτσι, δεν με εξυπηρετεί μετά, αλλά θα το κάνω για το μαμώτο που λένε ώστε να μας φύγει η απορία.

Επίσης θα δοκιμάσω και καρφωτή IP και θα επανέλθω. By the way, όταν επιστρέφω και δεν έχω ιντερνετ, το ipconfig απαντάει με την ίδια IP που είχα από πριν κάνω roaming (λογικό) μιας και το leased time το διαχειριζεται το fritzbox.

 

εναλλακτικα δοκιμασε να κανεις Ipconfig/release Και Ipcofig/renew χωρις να βγαλεις το καλωδιο. μου φαινεται το zte κανεις τις ιδιες βλακεις που ειχα δει και εγω με το tp link.απλα εκει το ειχα σαν router και ειχα και Powerline αναμεσα. δεν θυμαμαι βεβαια αν μου το εκανε και με αλλο router περα απο το zte. αλλα νομιζω ηταν αναμεσα zte και tp link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Powerlines.... ω τι πικρή ιστορία με πράσινους δράκους και αυτή... :) Aρκετό lag, ασταθείς ταχύτητες, και δημιουργία θορύβου στα ηχοσυστήματά μου... έτσι, αφού πρώτα ρώτησα μπογιατζή πόσο κάνει το βάψιμο του σπιτιού, δεν άφησα ούτε έναν τοίχο ασκαφτο! χαχαχαχα πέρασα καμιά 200μ cat6 προς κάθε δωμάτιο ακόμα και στα μπάνια γιατί ποτέ δεν ξέρεις... ο μπογιατζής στο μεταξύ πρέπει ακόμα να βρίζει, αλλά εγώ σώθηκα! χαχαχαχα Όσο για τα tplink, ένα παράξενο πράμα... όταν παίζουν, παίζουν άψογα... αν μουλαρώσουν, δεν υπάρχει σωτηρία... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, scubatech said:

Powerlines.... ω τι πικρή ιστορία με πράσινους δράκους και αυτή... :) Aρκετό lag, ασταθείς ταχύτητες, και δημιουργία θορύβου στα ηχοσυστήματά μου... έτσι, αφού πρώτα ρώτησα μπογιατζή πόσο κάνει το βάψιμο του σπιτιού, δεν άφησα ούτε έναν τοίχο ασκαφτο! χαχαχαχα πέρασα καμιά 200μ cat6 προς κάθε δωμάτιο ακόμα και στα μπάνια γιατί ποτέ δεν ξέρεις... ο μπογιατζής στο μεταξύ πρέπει ακόμα να βρίζει, αλλά εγώ σώθηκα! χαχαχαχα Όσο για τα tplink, ένα παράξενο πράμα... όταν παίζουν, παίζουν άψογα... αν μουλαρώσουν, δεν υπάρχει σωτηρία... :)

τα powerlines ειναι λυση αναγκης.τα tp link ειναι value for money.τιποτε παραπανω.

hard reset δοκιμασες στο zte 1600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως είναι λύση ανάγκης και συνήθως δίνει και λύση αξιοπρεπώς. Απλά προσέθεσα και λίγο χιούμορ στην περιγραφή. :)

Για τα tplink συμφωνώ απόλυτα. Το μόνο που με χάλασε είναι που στην 5G μπάντα τους έχουν μόνο 4 κανάλια (δηλαδή ένα αν παίζεις σε 80MHz), λες και είσαι σε βουνό και δεν υπάρχουν γείτονες. :) H tplink που τους έκραξα, λέει ότι είναι λόγω κανονισμών Ευρώπης (μπούρδες), την ίδια στιγμή που ακόμα και τα φθηνιάρικα range extenders τους έχουν όλα τα κανάλια από το 36 ως το 140.

Στο ΖΤΕ έκανα και hard reset 2 φορές, αλλά και push firmware update που ζήτησα από τον πάροχο και το έκαναν αμέσως οι άνθρωποι. Τίποτα δεν άλλαξε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, scubatech said:

Εννοείται πως είναι λύση ανάγκης και συνήθως δίνει και λύση αξιοπρεπώς. Απλά προσέθεσα και λίγο χιούμορ στην περιγραφή. :)

Για τα tplink συμφωνώ απόλυτα. Το μόνο που με χάλασε είναι που στην 5G μπάντα τους έχουν μόνο 4 κανάλια (δηλαδή ένα αν παίζεις σε 80MHz), λες και είσαι σε βουνό και δεν υπάρχουν γείτονες. :) H tplink που τους έκραξα, λέει ότι είναι λόγω κανονισμών Ευρώπης (μπούρδες), την ίδια στιγμή που ακόμα και τα φθηνιάρικα range extenders τους έχουν όλα τα κανάλια από το 36 ως το 140.

Στο ΖΤΕ έκανα και hard reset 2 φορές, αλλά και push firmware update που ζήτησα από τον πάροχο και το έκαναν αμέσως οι άνθρωποι. Τίποτα δεν άλλαξε.

 

απο το καναλι 100 και πανω ειναι dfs.δεν απαγορευεται να συνδεθεις σε αυτα τα καναλια και συνηθως παιζουν πιο καλα και ειναι και παραπανω mw.απλα το router πριν γυρισει σε dfs channel κανει ενα search οτι δεν υπαρχει καποιο radar(οπως το αναφερει) σε αυτην την συχνοτητα και μετα στο δινει. στο fritz παιρνει 10 λεπτα η διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τα εξής TP-Link.

C80

AX10

AX12

AX20

AX23

Όλα είχαν διαθέσιμα μόνο τα 36-40-44-48. Τίποτα άλλο.

Αντιθέτως, τα range extenders τους RE200, RE220, RE450, RE650, σε AP Mode έχουν όλα τα κανάλια από το 36 ως το 140.

Το Fritz, πράγματι κάνει κάποιον χρόνο αλλά το μηχάνημα είναι πιο βράχος πεθαίνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, scubatech said:

Δοκίμασα τα εξής TP-Link.

C80

AX10

AX12

AX20

AX23

Όλα είχαν διαθέσιμα μόνο τα 36-40-44-48. Τίποτα άλλο.

Αντιθέτως, τα range extenders τους RE200, RE220, RE450, RE650, σε AP Mode έχουν όλα τα κανάλια από το 36 ως το 140.

Το Fritz, πράγματι κάνει κάποιον χρόνο αλλά το μηχάνημα είναι πιο βράχος πεθαίνεις.

 

εχω το Re305 αλλα το εχω σε Repeater οποτε δεν μπορω να δω τι παιζει.πρεπει να το γυρισω σε access point.

τα Fritz ειναι αλλη κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...