Προς το περιεχόμενο

Νομική συμβουλή για αναζήτηση ανθρώπου μέσω FB ομάδος...


passenger57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα από κάποιον με σχετικές νομικές γνώσεις, συμβουλή για το εξής: Ψάχνω να βρώ σε ένα μακρινό χωριό που διατηρώ εξοχικό έναν μαραγκό της περιοχής ο οποίος δεν απαντά στα τηλέφωνα και τα μηνύματά μου καθόλου, αν και έχει λάβει προκαταβολή για ενα έργο και δεν το έχει καθόλου πραγματοποιήσει.... Σκέπτομαι να αναρτήσω, αφού δεν έχω άλλη δυνατότητα επαφής, μια ανακοίνωση στην γενική ΟΜΑΔΑ στο FB που διατηρεί το χωριό αυτό, την φωτογραφία του ( η οποία υπάρχει στην προσωπική του ιστοσελίδα στο FB) και την παρακληση να επικοινωνήσει μαζί μου ή οποιος τον δεί να  του πει να επικοινωνήσει άμεσα  μαζί μου για σοβαρό επαγγελματική υπόθεσή του. Υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο να έχω προβλήματα νομικής φύσης με την εν λόγω ανάρτηση ( με την έννοια πως ξέρουμε ολοι πως είναι ντενεκές και με το post καταλαβαίνουν πως πάλι "κρέμασε"  επαγγελματικά ανθρώπους) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, passenger57 είπε

Θα ήθελα από κάποιον με σχετικές νομικές γνώσεις, συμβουλή για το εξής: Ψάχνω να βρώ σε ένα μακρινό χωριό που διατηρώ εξοχικό έναν μαραγκό της περιοχής ο οποίος δεν απαντά στα τηλέφωνα και τα μηνύματά μου καθόλου, αν και έχει λάβει προκαταβολή για ενα έργο και δεν το έχει καθόλου πραγματοποιήσει.... Σκέπτομαι να αναρτήσω, αφού δεν έχω άλλη δυνατότητα επαφής, μια ανακοίνωση στην γενική ΟΜΑΔΑ στο FB που διατηρεί το χωριό αυτό, την φωτογραφία του ( η οποία υπάρχει στην προσωπική του ιστοσελίδα στο FB) και την παρακληση να επικοινωνήσει μαζί μου ή οποιος τον δεί να  του πει να επικοινωνήσει άμεσα  μαζί μου για σοβαρό επαγγελματική υπόθεσή του. Υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο να έχω προβλήματα νομικής φύσης με την εν λόγω ανάρτηση ( με την έννοια πως ξέρουμε ολοι πως είναι ντενεκές και με το post καταλαβαίνουν πως πάλι "κρέμασε"  επαγγελματικά ανθρώπους) ?

Χωρίς να ξέρω διόλου από νομικά, θεωρώ πως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πας από εκεί και να τον βρεις. Τα άλλα μου φαντάζουν ημίμετρα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που -ηθελημένα όπως φαίνεται- δεν απαντάει στα τηλέφωνα ποιος είναι ο σκοπός του να κάνεις ανάρτηση στο group?

Πιστεύεις θα νιώσει κάποια κοινωνική πίεση ώστε να απαντήσει? Με τίποτα.

Δεν καταλαβαίνω τι πιστεύεις ότι θα κερδίσεις. Σε κάθε περίπτωση του να βρεις νομικό μπελά μου φαίνεται απίθανο. Μόνο αν κάποιος σου κάνει μήνυση, και δεν θα είχε λόγο άλλος από αυτόν που αφορά το ποστ, αλλά σιγά μην ξεκινήσει και αυτός να τρέχει σε δικηγόρους επειδή έγραψες στο γκρουπ ενός κατσικοχωριού ότι τον ψάχνεις. Στην χειρότερη περίπτωση να σου διαγράψουν την ανάρτηση

Για λόγους κόντεξτ, πόσα λεφτά σας έφαγε και πόσο καιρό τραβάει η ιστορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, cthulhucarbide said:

Από την στιγμή που -ηθελημένα όπως φαίνεται- δεν απαντάει στα τηλέφωνα ποιος είναι ο σκοπός του να κάνεις ανάρτηση στο group?

Πιστεύεις θα νιώσει κάποια κοινωνική πίεση ώστε να απαντήσει? Με τίποτα.

Δεν καταλαβαίνω τι πιστεύεις ότι θα κερδίσεις. Σε κάθε περίπτωση του να βρεις νομικό μπελά μου φαίνεται απίθανο. Μόνο αν κάποιος σου κάνει μήνυση, και δεν θα είχε λόγο άλλος από αυτόν που αφορά το ποστ, αλλά σιγά μην ξεκινήσει και αυτός να τρέχει σε δικηγόρους επειδή έγραψες στο γκρουπ ενός κατσικοχωριού ότι τον ψάχνεις. Στην χειρότερη περίπτωση να σου διαγράψουν την ανάρτηση

Για λόγους κόντεξτ, πόσα λεφτά σας έφαγε και πόσο καιρό τραβάει η ιστορία?

Με την έννοια πως όποιος τον βλέπει στην περιοχή - επειδή όλοι βλέπουν τις αναρτήσεις-  θα του  αναφέρουν πως σε ζητούν στο FB μήπως και φιλοτιμηθεί να έρθει σε επαφή μαζί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, passenger57 είπε

Με την έννοια πως όποιος τον βλέπει στην περιοχή - επειδή όλοι βλέπουν τις αναρτήσεις-  θα του  αναφέρουν πως σε ζητούν στο FB μήπως και φιλοτιμηθεί να έρθει σε επαφή μαζί μου...

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω στο ελάχιστο, θα το χαρακτήριζα ευσεβή πόθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, passenger57 είπε

Δυστυχώς το κάναμε πολάκις αυτό μεσα στον προηγούμενο αυτό χρόνο....

τι εκανες δηλαδη? πηγες σπιτι του και χτυπαγες την πορτα και δεν ανοιγε? στο καφενειο δεν βγηκε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου έδωσε πολλά deadline τηλεφωνικώς και το τελευταίο deadline ήταν τέλος Αυγούστου όταν τον συνάντησα στην περιοχή αυτοπροσώπως.... μετά απο εκείνη την ημέρα δεν εχει δώσει σημάδια ζωής...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάρτηση στο ΦΒ για να του πει κάποιος να επικοινωνήσει μαζί σου;

Είναι ,για να το θέσω ευγενικά, ευσεβής πόθος αυτό.

Αφου του έχεις δωσει χρήματα κάνε του μήνυση  .Βάλε δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο άνθρωπος όντως έπαθε τίποτα και για αυτό δεν μπορείς να τον βρείς;


Η πιο σωστή λύση είναι να πας απο το χωριό και εσυ και να τον ψάξεις. Εαν το βρεις ζητάς τα λεφτά σου επιτόπου και καλείς και αστυνομία. Εαν δεν μπορείς να τον βρείς τότε ίσως κάτι να έπαθε. 

Πάντως ενα είναι σίγουρο: Τα λεφτά τα έχασες. 

 

1) Σε περίπτωση που κάτι έπαθε - κλάφτα.
2) Σε περίπτωση που τον βρείς και τα ζητήσεις πίσω (ακόμα και με παρουσία αστυνομίας) σιγα μην έχει να σου δώσει τίποτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, panosno1com είπε

Μήπως πέθανε ο καψερός??

Αν πέθανε ποιος φορτίζει το κινητό του τόσο καιρό που τον παίρνει τηλέφωνο, και με ποια λογική για να μην το σηκώνει κιόλας;

Ο TS μάλλον θέλει να τον εξαναγκάσει να επικοινωνήσει μαζί του, σε φάση να του πουν απ' το χωριό ότι τον ψάχνουν και να αισθανθεί κάποιου είδους ντροπή.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομικα δεν εχεις ελπιδα γιατι απλα δεν υπαρχει συμβολαιο/αποδειξη. Ισως ενα εξωδικο να το ξυπνησει αρκει να εχεις μια διευθυνση.

Επειδη ετυχα σε παρομοιο θεμα στη Κρητη (ο εντολεας ηταν Αθηνα) η απλη λυση ηταν να παει στο χωριο, να ρωτησει π.χ το περιπτερα/καφετζη/ταβερνιαρη περιοχης τι παιζει εξηγοντας βεβαια το λογο που το ψαχνει. Σε πληροφορω την ιδια ημερα λυθηκε το προβλημα (το ενημερωσε ενας απο αυτους και ξυπνησε)..

Επισης μπορεις να μαθεις για το επαγγελματισμο του απο το χωριο (στη περιπτωση που περιγραφω, ακομα και οι ντοπιοι ανεφεραν οτι ο τυπος εργαζεται με ρυθμους χελωνας)

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...