Προς το περιεχόμενο

Creative Sound BlasterX G6


kbaerorotatex
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από pirmen56,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα χθες μια Creative G6 και την σύνδεσα με usb στο PC μου Win11 (Asus x370 prime pro).

Εχω τα παρακάτω ηχεία για χρήση μουσικής και gaming.

https://www.edifier.com/global/p/bookshelf-speakers/r1280db

https://www.skroutz.gr/s/11205538/Edifier-R1280DB-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-me-Bluetooth-42W-Zeygos-Kafe.html.

Οταν συνδέω τα ηχεια με οπτική στην g6 δεν μπορω για κανενα λογω να ελεγξω την ενταση κατι το οποιο με δυσκολεύει γιατι τα ηχεια δεν ειναι σε απόσταση να βολεύει να τα ελεγχεις με το knob τους.Υπάρχουν αντίστοιχες αναφορες στο reddit αλλα ειναι παλιες.

Ωστόσο, βρηκα λυση και τα συνδεσα με 3.5mm jack σε 2RCA.

Την πηρα με προοπτική να παίζουν πιο καλα σε χαμηλες εντάσεις καθως μονο από τη μέση και πανω δείχνουν τα δοντια τους,

το θεμα Είναι οτι δε βλεπω μεγάλη διάφορα που να δικαιολογεί τα λεφτα που εδωσα και ειμαι στο τσακ να την γυρίσω πισω (αν τα καταφέρω). 

Η αλήθειά ειναι οτι δεν εχω χρόνο να την ακουσω διεξοδικά σημερα και περιμένω Σαββατοκύριακο. 

Αλλά με προβληματίζει οτι απο mobo και οπτικη σε ηχεια ξέπεσα με mobo->USB->g6-3.5mm jack>2RCA.

 

Επεξ/σία από kbaerorotatex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kbaerorotatex είπε

Πήρα χθες μια Creative G6 και την σύνδεσα με usb στο PC μου Win11 (Asus x370 prime pro).

Εχω τα παρακάτω ηχεία για χρήση μουσικής και gaming.

https://www.edifier.com/global/p/bookshelf-speakers/r1280db

https://www.skroutz.gr/s/11205538/Edifier-R1280DB-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-me-Bluetooth-42W-Zeygos-Kafe.html.

Οταν συνδέω τα ηχεια με οπτική στην g6 δεν μπορω για κανενα λογω να ελεγξω την ενταση κατι το οποιο με δυσκολεύει γιατι τα ηχεια δεν ειναι σε απόσταση να βολεύει να τα ελεγχεις με το knob τους.Υπάρχουν αντίστοιχες αναφορες στο reddit αλλα ειναι παλιες.

Ωστόσο, βρηκα λυση και τα συνδεσα με 3.5mm jack σε 2RCA.

Την πηρα με προοπτική να παίζουν πιο καλα σε χαμηλες εντάσεις καθως μονο από τη μέση και πανω δείχνουν τα δοντια τους,

το θεμα Είναι οτι δε βλεπω μεγάλη διάφορα που να δικαιολογεί τα λεφτα που εδωσα και ειμαι στο τσακ να την γυρίσω πισω (αν τα καταφέρω). 

Η αλήθειά ειναι οτι δεν εχω χρόνο να την ακουσω διεξοδικά σημερα και περιμένω Σαββατοκύριακο. 

Αλλά με προβληματίζει οτι απο mobo και οπτικη σε ηχεια ξέπεσα με mobo->USB->g6-3.5mm jack>2RCA.

 

Έχεις κατεβάσει το πρόγραμμα που συνοδεύει το DAC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα η συγκεκριμένη είναι αρκετά δυνατή και τα χρησιμοποιούν για να ενισχύσουν ακουστικά gaming και μουσικής και δεν έχω διαβάσει παράπονα για την ενίσχυση, κοίταξε αν η συνδεσμολογία είναι σωστή και αν τα ηχεία είναι ρυθμισμένα στο maximum της έντασης, νομίζω έχουν volume,bass,treble πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Πεταμένα λεφτά η οποιαδήποτε αναβάθμιση κάρτας ήχου με τέτοια ή και αρκετά καλύτερα ηχεία. Είναι τόσα τα προβλήματα των budget ηχείων που οι όποιες λεπτεπίλεπτες διαφορές μεταξύ των διαφόρων καρτών θάβονται από κάτω τους.

Η συγκεκριμένη κάρτα έχει target audience κατόχους high-end ακουστικών ή χρήστες laptop. Πέρα από αυτό δεν έχει νόημα η αγορά της και προτείνω blind test σε συνεργασία με φίλους ή το ταίρι σε όποιον πιστεύει το αντίθετο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2024 στις 12:09 ΜΜ, kbaerorotatex είπε

Πήρα χθες μια Creative G6 και την σύνδεσα με usb στο PC μου Win11 (Asus x370 prime pro).

Εχω τα παρακάτω ηχεία για χρήση μουσικής και gaming.

https://www.edifier.com/global/p/bookshelf-speakers/r1280db

https://www.skroutz.gr/s/11205538/Edifier-R1280DB-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-me-Bluetooth-42W-Zeygos-Kafe.html.

Οταν συνδέω τα ηχεια με οπτική στην g6 δεν μπορω για κανενα λογω να ελεγξω την ενταση κατι το οποιο με δυσκολεύει γιατι τα ηχεια δεν ειναι σε απόσταση να βολεύει να τα ελεγχεις με το knob τους.Υπάρχουν αντίστοιχες αναφορες στο reddit αλλα ειναι παλιες.

Ωστόσο, βρηκα λυση και τα συνδεσα με 3.5mm jack σε 2RCA.

Την πηρα με προοπτική να παίζουν πιο καλα σε χαμηλες εντάσεις καθως μονο από τη μέση και πανω δείχνουν τα δοντια τους,

το θεμα Είναι οτι δε βλεπω μεγάλη διάφορα που να δικαιολογεί τα λεφτα που εδωσα και ειμαι στο τσακ να την γυρίσω πισω (αν τα καταφέρω). 

Η αλήθειά ειναι οτι δεν εχω χρόνο να την ακουσω διεξοδικά σημερα και περιμένω Σαββατοκύριακο. 

Αλλά με προβληματίζει οτι απο mobo και οπτικη σε ηχεια ξέπεσα με mobo->USB->g6-3.5mm jack>2RCA.

 

Με το optical στην ουσια ακυρωνεις το dac της καρτας που αγορασες. Κανεις απλα pass through το ψηφιακο σημα στα ηχεια τα οποια κανουν το convert απο ψηφιακο σε αναλογικο με το δικο τους build in dac. Γιαυτο και δεν γινεται να εχεις ελεγχο εντασης. Mε λιγα λογια αυτος ο τροπος συνδεσης στην ουσια ακυρωνει εντελως την αγορα σου.

Οποτε ετσι οπως τα εχεις συνδεσει τωρα ειναι και ο σωστος τροπος για να κανει το convert το dac της καρτας ηχου.

Επισης δεν εχει και τοσο νοημα η αγορα τετοιας καρτας ηχου οταν δεν εχεις 5.1/7.1. Καλυτερα ενα  dac που θα ειναι και καλυτερο στις περισσοτερες των περιπτωσεων

Στις 12/1/2024 στις 8:20 ΜΜ, pirmen56 είπε

Πεταμένα λεφτά η οποιαδήποτε αναβάθμιση κάρτας ήχου με τέτοια ή και αρκετά καλύτερα ηχεία. Είναι τόσα τα προβλήματα των budget ηχείων που οι όποιες λεπτεπίλεπτες διαφορές μεταξύ των διαφόρων καρτών θάβονται από κάτω τους.

Η συγκεκριμένη κάρτα έχει target audience κατόχους high-end ακουστικών ή χρήστες laptop. Πέρα από αυτό δεν έχει νόημα η αγορά της και προτείνω blind test σε συνεργασία με φίλους ή το ταίρι σε όποιον πιστεύει το αντίθετο.

Αν σου βαλω να ακουσεις τα edifier απο την onboard και απο το dac θα αναθεωρησεις. Ακομα και το balanced out  ας πουμε που ειχα οταν ειχα τα maudio ειχε  διαφορα απο τα rca.  Ασε που οι περισσοτερες on board ειναι φουλ στον θορυβο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 8:20 ΜΜ, pirmen56 είπε

Πεταμένα λεφτά η οποιαδήποτε αναβάθμιση κάρτας ήχου με τέτοια ή και αρκετά καλύτερα ηχεία. Είναι τόσα τα προβλήματα των budget ηχείων που οι όποιες λεπτεπίλεπτες διαφορές μεταξύ των διαφόρων καρτών θάβονται από κάτω τους.

Η συγκεκριμένη κάρτα έχει target audience κατόχους high-end ακουστικών ή χρήστες laptop. Πέρα από αυτό δεν έχει νόημα η αγορά της και προτείνω blind test σε συνεργασία με φίλους ή το ταίρι σε όποιον πιστεύει το αντίθετο.

Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα οταν ειδα την αναρτηση του, ειναι οτι η καρτα θα ειναι overkill για τα ηχεια του, δεν θελησα ομως να του ''χαλασω'' τη χαρα απο τις αγορες του.

Απο τη στιγμη ομως που την εχει ηδη στα χερια του, μπηκε στον κοπο και στα εξοδα να την αποκτησει, επειδη πραγματικα ειναι καλη η καρτα, καποιες δοκιμες στη διαρκεια του ΣΚ θα μπορουσαν να αλλαξουν τις αρχικες εντυπωσεις. Επισης δεν ξερουμε αν και τι ακουστικα εχει ο ανθρωπος, γιατι και εκει θα ειχε νοημα η χρηση της τωρα ή στο μελλον...

Και υπαρχει και ο επομενος παραγοντας που πολυ σωστα ανεδειξε ο akoinonitos οτι οι περισσοτερες on board ειναι φουλ στον θορυβο..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

 Ασε που οι περισσοτερες on board ειναι φουλ στον θορυβο

Αυτό ξαναπέστο.

Αναλόγως την ποιότητα του motherboard και των άλλων parts (ειδικά κάτι φόλες τροφοδοτικά), η διαφορά είναι νύχτα-μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, το Σαββατοκύριακο με βρίσκει στο κρεββάτι οπότε δεν εχω κάποιο νεο.

δε χρησιμοποιώ ακουστικά οπότε οταν καταφέρω να την ξαναδώ αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά θα τη γυρίσω πίσω αν τη δεχτεί το skroutz.

Αλλιώς θα την δείτε εδώ αγγελία μέσα στην εβδομάδα.

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας μου ξεδιάλυναν αρκετά το τοπίο.

Ισως έπρεπε να ρωτήσω πριν την πάρω αλλά έπεσα θύμα της εξαιρετικής φήμης που όμως δεν ταίριαζε στο setup μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2024 στις 11:09 ΠΜ, akoinonitos είπε

Αν σου βαλω να ακουσεις τα edifier απο την onboard και απο το dac θα αναθεωρησεις. Ακομα και το balanced out  ας πουμε που ειχα οταν ειχα τα maudio ειχε  διαφορα απο τα rca.  Ασε που οι περισσοτερες on board ειναι φουλ στον θορυβο

Αν υπάρχει τόσο σοβαρό θέμα θορύβου με onboard ακριβής μητρικής(που δεν νομίζω να είναι η αιτία) τότε μια επώνυμη φτηνή, κοντά στο 40ευρο, λύνει το πρόβλημα.

Για τα υπόλοιπα επιμένω σε blind test. Π.χ. κάποιος άλλος ρίχνει νόμισμα για την επιλογή ανάμεσα σε onboard και discrete, βάζει κάπου τυχαία την ένταση(με randbetween από excel λ.χ.) από το 50% έως το 100%, με κόψιμο 6db για την discrete* και φεύγει από το δωμάτιο σε προκαθορισμένο χρόνο χωρίς να σε συναντά. Μετά μπαίνεις εσύ ακούς και μαντεύεις ποια παίζει ή ποια σου άρεσε ιδιαίτερα με άλλα λόγια.

*Iδανικό θα ήταν η ματσαρισμένη ένταση με γρήγορες εναλλαγές, αλλά είναι τεχνικά δύσκολο και ο λόγος που ο κόσμος πιστεύει όσα πιστεύει. Τα 6db πρέπει να κοπούν γιατί περίπου τόσο παραπάνω δίνουν οι discrete κάρτες και είναι αρκετό από μόνο του να επηρεάσει το αποτέλεσμα υπέρ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αν υπάρχει τόσο σοβαρό θέμα θορύβου με onboard ακριβής μητρικής(που δεν νομίζω να είναι η αιτία) τότε μια επώνυμη φτηνή, κοντά στο 40ευρο, λύνει το πρόβλημα.

Για τα υπόλοιπα επιμένω σε blind test. Π.χ. κάποιος άλλος ρίχνει νόμισμα για την επιλογή ανάμεσα σε onboard και discrete, βάζει κάπου τυχαία την ένταση(με randbetween από excel λ.χ.) από το 50% έως το 100%, με κόψιμο 6db για την discrete* και φεύγει από το δωμάτιο σε προκαθορισμένο χρόνο χωρίς να σε συναντά. Μετά μπαίνεις εσύ ακούς και μαντεύεις ποια παίζει ή ποια σου άρεσε ιδιαίτερα με άλλα λόγια.

*Iδανικό θα ήταν η ματσαρισμένη ένταση με γρήγορες εναλλαγές, αλλά είναι τεχνικά δύσκολο και ο λόγος που ο κόσμος πιστεύει όσα πιστεύει. Τα 6db πρέπει να κοπούν γιατί περίπου τόσο παραπάνω δίνουν οι discrete κάρτες και είναι αρκετό από μόνο του να επηρεάσει το αποτέλεσμα υπέρ τους.

Spoiler

Προσωπικα πριν βαλω τα edifier ,τα τελευταια χρονια  ειχα  studio monitors για ηχο και εχω αλλαξει απο Motu m2 που ειχα σε ενα topping e50 , απο την Motu στο topping δεν καταλαβα διαφορα αλλα οσες δοκιμες εκανα με τις Onboard απο τις μητρικες που ειχα αλλαξει με την Mοtu και το topping προφανως και η Onboard ηταν χειροτερη και οχι μονο οσον αφορα τον θορυβο. Δεν λεω οτι ειναι επιτακτικη η χρηση μιας d-sound card αλλα διαφορα υπαρχει ,μπορει να μην ειναι αντιληπτη για καποιους και παιζουν και πολλα ρολο ,αλλα θεωρω πως υπαρχει. Επισης βασικο ρολο παιζουν και τα καλωδια ,δεν λεω οτι θες κατι ακριβο αλλα αυτα τα τερμα μουφα μαυρα καλωδια με κοκκινο και μαυρο η ασπρο rca πεταχτε τα αν τα εχετε

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δοκίμασα τα δικά μου Edifier R2000DB σε ifi zen DAC V2 με το καλώδιο που είχε μέσα το DAC, μέρα με την νύχτα σε σχέση με την μητρική, όχι μόνο σε καθαρότητα αλλά και σε ένταση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τα Eddifer r1855db συνδεδεμένα με g6 πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου από την μητρική και παραπάνω ένταση.

Εκεί που λάμπει είναι στα ακουστικά.

Με optical σύνδεση στα ηχεία μου φαίνεται έχει ποιο καλό ήχο απ'οτι με jack 3,5mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...