Προς το περιεχόμενο

4g Router και mesh network χωρίς καλώδια


Astynax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να στήσω το παρακάτω δίκτυο στο σπίτι και έχω κάποιες απορίες:

Οι ερωτήσεις

  1. Μπορεί να δημιουργηθεί mesh WiFi μεταξύ του Router και των 2 APs χωρίς το 1 από τα 2 εσωτερικά APs να συνδεθούν με καλώδιο στο Router? Σε επικοινωνία με την εταιρία μου είπαν ότι το 4g router υποστηρίζει mesh και γίνεται να συνδεθεί με τα άλλα αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος λόγω των "σπαστών" αγγλικών του support...
  2. Ποιο θα είναι το μέγιστο throughput μιας συσκευής που συνδέεται στο mesh WiFi network αν υποθέσουμε ότι το 4G πιάνει ταβάνι στο μπαλκόνι 50Mbps? Θα μπορεί να πιάσει το μέγιστο της 4G γραμμής?

Υ.Γ. Λύσεις του τύπου άνοιξε μια τρύπα ή βάλε powerline δεν με ενδιαφέρουν γιατί

  1. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τρύπες
  2. Θέλω να αποφύγω να βάλω άλλες συσκευές στο μπαλκόνι εκτός από το router που είναι φτιαγμένο για εξωτερικούς χώρους, γιατί το καλοκαίρι με τον ήλιο φτάνει 50 βαθμούς η θερμοκρασία..

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Astynax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε , ο κατασκευαστης αυτος δεν ειναι γνωστος , και λογικα ειναι χαμηλης ποιοτητας ο εξοπλισμος. Δεν θα το προτεινα να επενδυσεις σε κατι τοσο noname. Ασε που με cat4 θα ειναι πολυ τυχη να πιασεις και τα 50mbps.

Κατά τα άλλα ναι . Μπορεις να βαλεις ενα βασικο μοντεμ ρουτερ και 2 access points σαν mesh με wireless backbone. Μπορεις να παρεις 2 huawei ax3 για το mesh , και καποιο μεταχειρισμενο τουλ cat6 μοντεμ. Θα εχεις σιγουρα καλυτερα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@asteroulis σε ευχαριστώ για την απάντηση,

Τελικά το πήρα το cudy 4G modem router αλλά όχι ακόμα κάποια mesh repeaters, καθώς έχω ένα παλιό wi-fi extender και είπα να δοκιμάσω με αυτό για αρχή.

Με το 4g router στο μπαλκόνι, το παλιό extender (έχει μονο 2.4ghz band) στο πιο κοντινό δωμάτιο, και το PC με ethernet στο extender, έχω 25~35Mbps download και 20+ upload.

Παρόμοια ταχύτητα που έχω και από το κινητό στο μπαλκόνι μεσω 4G (που έχει modem lte cat 18), οπότε είναι κοντά στο max που μπορεί να δώσει η Vodafone. Με κινητό που έχει 5g + cosmote στο ίδιο μπαλκόνι τερματίζει στα 70Mbps περίπου.

Σε σχέση με τα 10Mbps που είχα από την σταθερή γραμμή, και με την ευκολία στο να το χρησιμοποιώ και στο εξοχικό (χωρίς έξτρα συνδέσεις) νομίζω ότι είμαι ευχαριστημένος. Θα δοκιμάσω και μια SIM cosmote στο router αλλά δε νομίζω να υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα (μπορεί να είναι λίγο πιο σταθερή η γραμμή)

Επίσης έκανα διάφορες δοκιμές στο setup με κάτι παλιά powerline που βρήκα (ένα στο μπαλκόνι ένα μέσα) αλλά ενώ ήταν πιο σταθερή η σύνδεση, έπεφτε στο μισό το download speed (~17mbps). To upload δεν φαίνεται να επηρεάζεται 🤔

Οπότε τώρα είμαι στη σκέψη να δοκιμάσω να πάρω ένα πιο σύγχρονο powerline μπας και πάρω όλο το εύρος της γραμμής και με καλύτερη σταθερότητα. Αλλιώς θα αντικαταστήσω το παλιό extender με ένα πιο σύγχρονο 2πλο ή 3πλό mesh, για να καλύπτεται όλο το σπίτι σωστά.

Στις 19/1/2024 στις 5:39 ΜΜ, asteroulis είπε

Κοιταξε , ο κατασκευαστης αυτος δεν ειναι γνωστος , και λογικα ειναι χαμηλης ποιοτητας ο εξοπλισμος. Δεν θα το προτεινα να επενδυσεις σε κατι τοσο noname. Ασε που με cat4 θα ειναι πολυ τυχη να πιασεις και τα 50mbps.

Κατά τα άλλα ναι . Μπορεις να βαλεις ενα βασικο μοντεμ ρουτερ και 2 access points σαν mesh με wireless backbone. Μπορεις να παρεις 2 huawei ax3 για το mesh , και καποιο μεταχειρισμενο τουλ cat6 μοντεμ. Θα εχεις σιγουρα καλυτερα αποτελεσματα.

Παρεμπιπτόντως, το Cudy router μου φάνηκε αρκετά ποιοτικό σαν κατασκευή, καλύτερο από ένα TP-link που έχω (αλλά είναι εσωτερικού χώρου)

Αν δεν υπήρχε θέμα καιρικών συνθηκών προφανώς θα έπαιρνα κάτι πιο σύγχρονο, αλλά δεν ήθελα να δώσω 300+ eu για 5g router, ή έστω 150 για cat 6 και να πιάνω πάλι την ίδια ταχύτητα.

Τέλος ενώ αρχικά πίστεψα ότι δεν θα με βοηθούσε το support της Cudy, ήταν πολύ εξυπηρετικοί και με βοήθησαν αρκετά ώστε να επιλέξω αυτή τη μάρκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από την τελική εγκατάσταση ώστε να βοηθήσω οποιονδήποτε διαβάσει το θέμα.

Τι έμαθα από την άσκηση: 

1. Σε κάθε hop σε ένα mesh wifi χάνεις περίπου το μισό bandwidth. Στο δικό μου setup, από το 4g router στο μπαλκόνι (στα 2.4ghz), στο 1ο mesh AP (Wisp mode) μέσα και μετά στο 2o σημαίνει περίπου 100mbps/2/2 = 25mbps (τα 100mbps είναι το max wifi throughput σε πραγματικές συνθήκες. Όλα τα υπόλοιπα είναι marketing). Στην πράξη ακόμα λιγότερα από 25mbps στο 2ο δωμάτιο...
2. H 5ghz band έχει τεράστιες απώλειες γι αυτό και δεν την χρησιμοποίησα. Από το μπαλκόνι στο 1ο hop (απόσταση  2.5μ περίπου) και μία μπαλκονόπορτα (Τζάμι/αλουμίνιο) από max ~400mbps, ούτε 50 στην πράξη στο 1ο AP.
3. Το mesh βοηθάει σε άλλη τοπολογία, και στην πράξη θές ιδανικά το πολύ 1 hop. Που σημαίνει το κεντρικό AP με καλώδιο πάντα και τα "satellites" όλα να συνδέονται στο κεντρικό, όχι από το 1 στο άλλο.
4. Τα Cudy σαν συσκευές είναι αρκετά καλές με φαινομενικά καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ καλο firmware.
5. Αν δεν έχεις καλές landline γραμμές στην περιοχή σου το πιο πιθανό είναι να έχεις και μάπα 4g/5g κάλυψη. Μετά από 1 μήνα λειτουργίας στην πράξη πιάνω μέσω όρο κανά 20mbps D/U. Κάποιες ώρες πέφτει στο μισό (!) κάποιες άλλες πάει μέχρι το διπλάσιο.
6. Γενικά το 4g router με τα προγράμματα με απεριόριστα GB είναι πολύ καλή λύση αρκεί να έχεις καλό σήμα και να βοηθάει και η υπόλοιπη εγκατάσταση. Μπορείς να το μεταφέρεις όπου θες, χωρίς συμβόλαια και δεσμεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...