Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση νέου ψηφιακού θερμοστάτη


iAkis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε μια συνδεσμολογία ενός νέου ψηφιακού θερμοστάτη χώρου.

Κρίνοντας από τις φωτογραφίες που παραθέτω μπορείτε να μου πείτε πως θα τον συνδέσω?

Ο παλιός αναλογικός θερμοστάτης έχει 3 καλώδια και είναι συνεδεμένα όπως βλεπετε με το μπλε καλώδιο στο Ν, καφέ στο L και πρασινοκίτρινο στο NO, το NC είναι κενό.

Ο νέος ψηφιακός θερμοστάτης έχει N,L,Open, Close.

Ψάχνοντας στο Ιντερνετ έχω δει πολλές διαφορετικές απόψεις, οι περισσότεροι συνδέουν το κιτρινοπράσινο καλώδιο στο OPEN, ενώ άλλοι στο CLOSE. Εχω κάπως μπερδευτεί.

Ο θερμοστάτης θα χρησιμοποιηθεί σε καυστήρα πετρελαίου με καλοριφέρ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

HY02-HY03_back-side.jpg

HY02-HYSEN.jpg

IMG_0107.JPG

IMG_0108.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να δίνεις σχεδιάγραμμα του παλιού θερμοστάτη, μόνο από την φωτογραφία θεωρώ ότι είναι η κλασική περίπτωση όπου με το κιτρινοπράσινο καλώδιο δίνεται εντολή για να δουλέψει ο καυστήρας, μεταφέροντας την φάση (L) σε αυτόν.

Οπότε η συνδεσμολογία στον νέο θερμοστάτη θα είναι:

  1. Φάση (L) καφέ καλώδιο, στη Νο4 επαφή.
  2. Ουδέτερος (Ν) μπλε καλώδιο, στη Νο3 επαφή.
  3. Εντολή κιτρινοπράσινο καλώδιο, στη Νο2 επαφή.
  4. Γέφυρα με άλλο καλώδιο, μεταξύ επαφών Νο1 και No4.

Για επιβεβαίωση πριν τον συνδέσεις κατευθείαν στον καυστήρα, κάνε έλεγχο με δοκιμαστικό κατσαβίδι ή πολύμετρο:

  • Στον παλιό καυστήρα, όταν δώσει εντολή στον καυστήρα, πρέπει να έχει τάση 230VAc στο κιτρινοπράσινο καλώδιο.
  • Στον νέο θερμοστάτη, όταν δώσει εντολή στον καυστήρα, πρέπει να έχει τάση 230VAc στην Νο2 επαφή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω

 

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Χωρίς να δίνεις σχεδιάγραμμα του παλιού θερμοστάτη, μόνο από την φωτογραφία θεωρώ ότι είναι η κλασική περίπτωση όπου με το κιτρινοπράσινο καλώδιο δίνεται εντολή για να δουλέψει ο καυστήρας, μεταφέροντας την φάση (L) σε αυτόν.

Οπότε η συνδεσμολογία στον νέο θερμοστάτη θα είναι:

  1. Φάση (L) καφέ καλώδιο, στη Νο4 επαφή.
  2. Ουδέτερος (Ν) μπλε καλώδιο, στη Νο3 επαφή.
  3. Εντολή κιτρινοπράσινο καλώδιο, στη Νο2 επαφή.
  4. Γέφυρα με άλλο καλώδιο, μεταξύ επαφών Νο1 και No4.

Για επιβεβαίωση πριν τον συνδέσεις κατευθείαν στον καυστήρα, κάνε έλεγχο με δοκιμαστικό κατσαβίδι ή πολύμετρο:

  • Στον παλιό καυστήρα, όταν δώσει εντολή στον καυστήρα, πρέπει να έχει τάση 230VAc στο κιτρινοπράσινο καλώδιο.
  • Στον νέο θερμοστάτη, όταν δώσει εντολή στον καυστήρα, πρέπει να έχει τάση 230VAc στην Νο2 επαφή.

 

Εννοεις κάπως έτσι?

20230306115816_66e72af7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

τελικά συνέδεσα μόνος μου τον θερμοστάτη και λειτουργεί τέλεια!

Συνέδεσα τις κλασικές επαφές Ν & L και την εντολή στο OPEN. 

Ολες οι ρυθμίσεις έγιναν από το κινητό μέσω της εφαρμογής Smart RM, απόκλιση θερμοκρασίας, 7ημερο πρόγραμμα θέρμανσης κλπ.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, iAkis said:

Καλημέρα σας,

τελικά συνέδεσα μόνος μου τον θερμοστάτη και λειτουργεί τέλεια!

Συνέδεσα τις κλασικές επαφές Ν & L και την εντολή στο OPEN. 

Ολες οι ρυθμίσεις έγιναν από το κινητό μέσω της εφαρμογής Smart RM, απόκλιση θερμοκρασίας, 7ημερο πρόγραμμα θέρμανσης κλπ.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Γεια σου ρε ακη! Ερώτηση,ο θερμοστατης ειναι για να μπει χωνευτος έβαλε κάποιο εξτρα κουτι που βιδωθηκε στο τοιχο?

Ερωτηση , το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μπει όπως θέλεις, αν υπάρχει τρύπα ήδη στον τοίχο μπαίνει χωνευτός. Εγώ δεν είχα τρύπα, αγόρασα ένα εξωτερικό κουτάκι και κούμπωσε επάνω του.

Οπως να και να τον βάλεις είναι πανέμορφος.

IMG_0305.jpeg

Επεξ/σία από iAkis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, iAkis said:

Μπορεί να μπει όπως θέλεις, αν υπάρχει τρύπα ήδη στον τοίχο μπαίνει χωνευτός. Εγώ δεν είχα τρύπα, αγόρασα ένα εξωτερικό κουτάκι και κούμπωσε επάνω του.

Οπως να και να τον βάλεις είναι πανέμορφος.

IMG_0305.jpeg

Δεν θέλω να βαλω εξωτερικο κουτι διακόπτη , αν βρω κατι όμορφο θα το κανω! Σε ευχαριστω φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...