Προς το περιεχόμενο

Δεν μου ανοιγει ο υπολογιστης


crom251
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι προβλημα hardware ή των windows. Το βαζω εδω και αν ειναι λαθος ας αλλαχτει η κατηγορια

Πηγα να ανοιξω τον υπολογιστη σημερα και μου βγαζει πανω δεξια αυτο

spacer.png

και μετα απο λιγο με πετα στο bios.

Εκανα μια αναζητηση για λυσεις, δοκιμασα 2-3 πραγματακια που προτειναν καποιοι π.χ να τσεκαρω αν ειναι disable το secure boot, να κανω disable να διαβαζει απο Ipv4 κλπ,, εβγαλα ακομα και το καλωδιο του ethernet (στις 2 τελευταιες περιπτωσεις με πετουσε κατευθειαν στο bios οταν ανοιγα τον υπολογιστη χωρις να μου βγαζει το μηνυμα που παρεθεσα πριν) αλλα δεν καταφερα τιποτα.

Καμια προταση τι αλλο μπορω να κανω?

Να σημειωσω πως δεν εκανα τιποτα στον υπολογιστη, π.χ. καποια αναβαθμιση bios κλπ. Χτες ανοιγε κανονικα και σημερα ...παπαλα.

ΥΓ. Ο υπολογιστης που εχω εχει windows 10 και ειναι αυτος

spacer.png

 

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, crom251 είπε

Πηγα να ανοιξω τον υπολογιστη σημερα και μου βγαζει πανω δεξια αυτο

spacer.png

και μετα απο λιγο με πετα στο bios.

Εκανα μια αναζητηση για λυσεις, δοκιμασα 2-3 πραγματακια που προτειναν καποιοι π.χ να τσεκαρω αν ειναι disable το secure boot, να κανω disable να διαβαζει απο Ipv4 κλπ,, εβγαλα ακομα και το καλωδιο του ethernet (στις 2 τελευταιες περιπτωσεις με πετουσε κατευθειαν στο bios οταν ανοιγα τον υπολογιστη χωρις να μου βγαζει το μηνυμα που παρεθεσα πριν) αλλα δεν καταφερα τιποτα.

Καμια προταση τι αλλο μπορω να κανω?

Να σημειωσω πως δεν εκανα τιποτα στον υπολογιστη, π.χ. καποια αναβαθμιση bios κλπ. Χτες ανοιγε κανονικα και σημερα ...παπαλα.

ΥΓ. Ο υπολογιστης που εχω εχει windows 10 και ειναι αυτος

spacer.png

 

 

Σαν αρχική ανάγνωση μου δείχνει σαν να μην βρίσκει το λειτουργικο και να προσπαθεί να το βρεις μέσω δικτύου.

Οποτε σαν πρώτη κίνηση θα τσεκάρα τον δίσκο του λειτουργικού.

Κανε και ένα Boot USB με λειτουργικό (Windows ή Linux) για να μπορέσεις να μπεις και να τσεκάρεις το σύστημα.

Άνοιξε και κούμπωσε ξανά τον δίσκο και δες κι αν παίρνει ρεύμα. Άλλαξε τις φύσες και κούμπωσε σε άλλες  μήπως υπάρχει πρόβλημα σε αυτές.

Αυτά για αρχή και βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, crom251 είπε

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι προβλημα hardware ή των windows. Το βαζω εδω και αν ειναι λαθος ας αλλαχτει η κατηγορια

Πηγα να ανοιξω τον υπολογιστη σημερα και μου βγαζει πανω δεξια αυτο

spacer.png

και μετα απο λιγο με πετα στο bios.

Εκανα μια αναζητηση για λυσεις, δοκιμασα 2-3 πραγματακια που προτειναν καποιοι π.χ να τσεκαρω αν ειναι disable το secure boot, να κανω disable να διαβαζει απο Ipv4 κλπ,, εβγαλα ακομα και το καλωδιο του ethernet (στις 2 τελευταιες περιπτωσεις με πετουσε κατευθειαν στο bios οταν ανοιγα τον υπολογιστη χωρις να μου βγαζει το μηνυμα που παρεθεσα πριν) αλλα δεν καταφερα τιποτα.

Καμια προταση τι αλλο μπορω να κανω?

Να σημειωσω πως δεν εκανα τιποτα στον υπολογιστη, π.χ. καποια αναβαθμιση bios κλπ. Χτες ανοιγε κανονικα και σημερα ...παπαλα.

ΥΓ. Ο υπολογιστης που εχω εχει windows 10 και ειναι αυτος

spacer.png

 

 

Δίσκος off.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

 

Κανε και ένα Boot USB με λειτουργικό (Windows ή Linux) για να μπορέσεις να μπεις και να τσεκάρεις το σύστημα.

Σας παραθέτω τι έκανα (δεν ξέρω αν αυτό εννοουσες)

,Εκανα ένα boot usb με linux, και bootαρα από εκεί. 

Είδα τον σκληρό που είχα στα windows και μπόρεσα να έχω πρόσβαση στα αρχεία που είχα στον φάκελο downloads. Τα άνοιγα κανονικά κλπ.

Τα αρχεία που είχα στην επιφάνεια εργασίας ωστόσο δεν μπόρεσα να τα βρω πουθενα.

Αν τα είχε "τιναξει" ο δίσκος θα είχα πρόσβαση σε αυτόν μέσω του linux?

Ούτε ένα χρόνο δεν τον έχω ρε γαμωτο. Και επειδή ήταν καινούργιος είχα εφησυχάσει και αμέλησα να παίρνω back up 

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, crom251 είπε

Σας παραθέτω τι έκανα (δεν ξέρω αν αυτό εννοουσες)

,Εκανα ένα boot usb με linux, και bootαρα από εκεί. 

Είδα τον σκληρό που είχα στα windows και μπόρεσα να έχω πρόσβαση στα αρχεία που είχα στον φάκελο downloads. Τα άνοιγα κανονικά κλπ.

Τα αρχεία που είχα στην επιφάνεια εργασίας ωστόσο δεν μπόρεσα να τα βρω πουθενα.

Αν τα είχε "τιναξει" ο δίσκος θα είχα πρόσβαση σε αυτόν μέσω του linux?

Ούτε ένα χρόνο δεν τον έχω ρε γαμωτο. Και επειδή ήταν καινούργιος είχα εφησυχάσει και αμέλησα να παίρνω back up 

 

Αρα ο δισκος λειτουργει και εχεις προσβαση (εστω στο downloads).

Δεν εχω εδικες γνωσεις για recovery disk αλλα μπορει φαινεται το hard drive boot sector/partition table ειναι corrupted.

Θα βρεις διαφορα στο δικτυο καθως και λογισμικα επισκευης για να το προσπαθησεις.

Boot Device Not Found | What It Means and How to Fix It (gillware.com)

6 Easy Ways to Fix the No Boot Disk Detected Error (windowsreport.com)

Αλλοι εδω μεσα θα μπορεσουν να σε καθοδηγησουν πιο σωστα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αφού δεν έχεις πειράξει το BIOS αμφιβάλλω εάν είναι θέμα προτεραιότητας στο Boot (Boot Order).

Το πιθανότερο είναι να είναι ο δίσκος. Οπότε ξεκίνα από τα βασικά πρώτα.

Boot με Windows USB (ελπίζοντας να μπορείς εφόσον από ότι κατάλαβα δεν έχεις πρόσβαση στο BIOS). Εάν δεν μπορείς δοκίμασε όλους τους τρόπους – εδώ.

A. Windows USB Boot

Μόλις ξεκινήσει στην πρώτη οθόνη πάτα το “Next” όπως φαίνεται στην εικόνα.

image.png.87b352ae192a1f4219d4cbc2772de2dc.png

Στην επόμενη οθόνη επίλεξε το "Repair your computer" κάτω αριστερά.

Θα βγεις στο μενού και θα έχεις τις ίδιες επιλογές που περιγράφονται παρακάτω χρησιμοποιώντας το πλήκτρο F11.

B. Εναλλακτικά με το F11

Σε κάποιες μητρικές και στα Windows 11 δουλεύει και με το F11 όταν κάνεις restart για να μπεις στο recovery mode των Windows. Δε θυμάμαι εάν παίζει με Win 10.

  • Πατάς διαδοχικά και συνέχεια το F11.
  • Όταν δεις  την οθόνη που βγάζει με τον τίτλο “Windows Boot Manager” και για να πας στις εξειδικευμένες επιλογές πατάς το F8.
  • Επιλέγεις την πρώτη επιλογή Recovery > Troubleshoot > Advanced Options και από εκεί μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα όπως δείχνει η φωτογραφία.

image.png.3530d65688575ac5a7f9ee4917f2b9dd.png

Αφού έχεις πρόσβαση στο recovery, είτε μέσω USB, είτε με τη χρήση του F11 μπορείς να κάνεις διάφορα (δες εικόνα).

image.png.591ce92b07f883fce55ef788775fcbb5.png

Γ. Advanced Options

Γ1. Command Prompt.

Να τρέξεις command prompt και να δεις εάν βλέπεις το δίσκο (π.χ. με την εντολή diskpart).

Troubleshoot > Advanced options > Command Prompt.

Γράφεις στο prompt "diskpart" και “Enter”.

Μόλις ξεκινήσει το "diskpart" γράφεις “Lis Dis” για να δεις όλους τους δίσκους (δες για παράδειγμα την εικόνα).

Diskpart> lis dis

image.png.04b41dfb4b2aa68c51421942c75ec5a2.png

Μόλις ξεκινήσει το "diskpart" γράφεις “Lis Vol” για να δεις όλα τα volumes (δες για παράδειγμα την εικόνα).

Diskpart> lis vol

image.png.cb370590aa28dfc529c0a21d3626a27b.png

Π.χ. στο παραπάνω παράδειγμα το volume 1 αντιστοιχεί στον Boot δίσκο (φαίνεται στο info). 

Γ2. Να δοκιμάσεις να επιδιορθώσεις τα windows

Troubleshoot > Advanced options > Startup Repair

Περισσότερα εδώ.

Γ3. Να ελέγξεις το δίσκο για προβλήματα

Troubleshoot > Advanced options > Command Prompt

Δες εδώ σχετικές εντολές (στον οδηγό που σου πρότεινε ο φίλος SeNNinhA).

Γ4. Εντολές SFC και DISM

Να ελέγξεις την κατάσταση των windows με τις εντολές SFC και DISM (δηλαδή τα αρχεία των windows)

Troubleshoot > Advanced options > Command Prompt

Οδηγίες εδώ.

Δοκίμασε και μόλις έχεις κάποια αποτελέσματα ενημερώνεις και βλέπουμε. Εάν ο δίσκος ή τα Windows έχουν πρόβλημα και δεν μπορείς να κάνεις κάτι πας για εργαλεία που προσπαθούν να κάνουν recovery (free ή commercial).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, crom251 είπε

Σας παραθέτω τι έκανα (δεν ξέρω αν αυτό εννοουσες)

,Εκανα ένα boot usb με linux, και bootαρα από εκεί. 

Είδα τον σκληρό που είχα στα windows και μπόρεσα να έχω πρόσβαση στα αρχεία που είχα στον φάκελο downloads. Τα άνοιγα κανονικά κλπ.

Τα αρχεία που είχα στην επιφάνεια εργασίας ωστόσο δεν μπόρεσα να τα βρω πουθενα.

Αν τα είχε "τιναξει" ο δίσκος θα είχα πρόσβαση σε αυτόν μέσω του linux?

Ούτε ένα χρόνο δεν τον έχω ρε γαμωτο. Και επειδή ήταν καινούργιος είχα εφησυχάσει και αμέλησα να παίρνω back up 

 

Δεν ήξερες που να τα βρεις ή δεν άνοιγαν;

Αν λέμε για το πρώτο τότε τα αρχεία στο desktop θα τα βρεις στην διαδρομή

C:\Users\username\Desktop

Το c αν και σπάνια αλλάζει είναι το διαμέρισμα του δίσκου εγκατάστασης των windows, ως username θα βρεις αυτό που είχες ως χρήστης των windows.

Ακολούθα τη διαδρομή μέσω browser βήμα-βήμα για να τα βρεις και καλό θα ήταν να πάρεις backup πριν δοκιμάσεις οποιαδήποτε επιδιόρθωση

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχως καταφερα να τον ανοιξω ωστε να παρω back up τουλαχιστον. Αν και φαινεται να λειτουργει μια χαρα ως τωρα. Ακομα δεν εχω κανει επανεκκίνηση βεβαια να δω αν θα ξεκινησει κανονικα γιατι παιρνω back up τα αρχεια και δεν ηθελα να ρισκαρω μηπως εχουμε τα ιδια. Θα ενημερωσω στην πορεια τι θα γινει εκει

Γραφω και τι εκανα προς ενημερωση

Εκανα boot με το usb των windows οπως ειπε ο φιλος JPaxilleas

Μου εβγαλε τα εξης αποτελεσματα στις εντολες που προτεινε

spacer.png

Μετα απλως πατησα μεσα απο το usb επιδιορθωση των windows (η οποια κρατησε, περιπου 5 sec ) και τα windows ανοιξαν.

Να τρεξω κανενα διαγνωστικο τωρα να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα? Με ποιο προγραμμα προτεινετε?

ΥΓ. Ευχαριστω ολους για την βοηθεια παιδια.

ΥΓ2 Τελειωσα το back up, τον απενεργοποιησα και τον ανοιξα παλι ολα κομπλε.

Επεξ/σία από crom251
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, crom251 είπε

Ευτυχως καταφερα να τον ανοιξω ωστε να παρω back up τουλαχιστον. Αν και φαινεται να λειτουργει μια χαρα ως τωρα. Ακομα δεν εχω κανει επανεκκίνηση βεβαια να δω αν θα ξεκινησει κανονικα γιατι παιρνω back up τα αρχεια και δεν ηθελα να ρισκαρω μηπως εχουμε τα ιδια. Θα ενημερωσω στην πορεια τι θα γινει εκει

Γραφω και τι εκανα προς ενημερωση

Εκανα boot με το usb των windows οπως ειπε ο φιλος JPaxilleas

Μου εβγαλε τα εξης αποτελεσματα στις εντολες που προτεινε

spacer.png

Μετα απλως πατησα μεσα απο το usb επιδιορθωση των windows (η οποια κρατησε, περιπου 5 sec ) και τα windows ανοιξαν.

Να τρεξω κανενα διαγνωστικο τωρα να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα? Με ποιο προγραμμα προτεινετε?

ΥΓ. Ευχαριστω ολους για την βοηθεια παιδια.

ΥΓ2 Τελειωσα το back up, τον απενεργοποιησα και τον ανοιξα παλι ολα κομπλε.

Μάλλον για κάποιο περίεργο λόγο είχε γίνει unallocated to partition των windows και ενώ τα data ήταν στην θέση τους δεν υπήρχε ο τρόπος να βρει την διεύθυνση τους στο δικό.

Το επανεφερες και λογικά δεν θα εχεις πρόβλημα.

Κανε τώρα και ένα disk check και ενα disk cleaning για να εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, crom251 είπε

Ευτυχως καταφερα να τον ανοιξω ωστε να παρω back up τουλαχιστον. Αν και φαινεται να λειτουργει μια χαρα ως τωρα. Ακομα δεν εχω κανει επανεκκίνηση βεβαια να δω αν θα ξεκινησει κανονικα γιατι παιρνω back up τα αρχεια και δεν ηθελα να ρισκαρω μηπως εχουμε τα ιδια. Θα ενημερωσω στην πορεια τι θα γινει εκει

Γραφω και τι εκανα προς ενημερωση

Εκανα boot με το usb των windows οπως ειπε ο φιλος JPaxilleas

Μου εβγαλε τα εξης αποτελεσματα στις εντολες που προτεινε

spacer.png

Μετα απλως πατησα μεσα απο το usb επιδιορθωση των windows (η οποια κρατησε, περιπου 5 sec ) και τα windows ανοιξαν.

Να τρεξω κανενα διαγνωστικο τωρα να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα? Με ποιο προγραμμα προτεινετε?

ΥΓ. Ευχαριστω ολους για την βοηθεια παιδια.

ΥΓ2 Τελειωσα το back up, τον απενεργοποιησα και τον ανοιξα παλι ολα κομπλε.

Τρέχεις τα παρακάτω με την εξής σειρά για τον έλεγχο του δίσκου:

Α. Command Prompt > Chkdsk /scan (ως διαχειριστής - τεστάρει τον δίσκο χωρίς να προβεί σε αλλαγές εάν βρει κάτι λάθος)

Εάν δε βρει κανένα λάθος είσαι οκ και δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. 

Εάν βρει πάμε στο Β.

Β. Command Prompt > Chkdsk /F (ως διαχειριστής - θα προσπαθήσει να επιδιορθώσει τα λάθη).

Εάν στο τέλος αναφέρει ότι τα επιδιόρθωσε είσαι οκ και δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

Εάν όχι παίρνεις ένα screenshot και το ανεβάζεις εδώ να δούμε (δε νομίζω ότι θα χρειαστεί).   

Τρέχεις τα παρακάτω με την εξής σειρά για τον έλεγχο των αρχείων των Windows:

A. Command Prompt > sfc /scannow (ως διαχειριστής - κάνει έναν έλεγχο και διορθώνει όλα τα αρχεία των windows που έχουν για κάποιο τρόπο χαθεί, τροποποιηθεί κ.λπ..)

image.png.b8fcbc28dd408f4433d1b8f961b55e4e.png

Εάν δεις κάτι όπως παρακάτω ("found corrupt files and successfully repaired them") είσαι οκ. 

image.png.401f04efb299cca8fafd36fe50739208.png

Εάν όχι πάμε στο Β (π.χ. όπως στη φωτόγραφία).

B. Command Prompt > DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth (ως διαχειριστής - εάν φτάσεις εδώ αυτή η διαδικασία καθυστερεί αρκετά οπότε μην ανησυχήσεις - είναι κάτι φυσιολογικό).

image.png.fd2b5396088bfd527bb35596f9e4b0ab.png

Μπορείς να τρέξεις και την εντολή DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth πριν εάν θες αλλά δεν είναι απαραίτητο.

image.png.23dc1871622ad6e35cb1987af830a1b6.png

Τέλος για καλό και για κακό (επειδή υπάρχουν οι παραπάνω εντολές δε σημαίνει ότι λύνουν όλα τα προβλήματα) που και που, καλό είναι και ιδαίτερα πριν την πραγματοποίηση κάποιων αλλαγών στα Windows κάποιος να δημιουργεί ένα "Restore Point" (System Protection > System Properties > Create) ώστε εάν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα να μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να επαναφέρει τα Windows στην κατάσταση πριν τις όποιες αλλαγές. 

image.png.e3e1d5b7e4586665d40fa275ee98a6f3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...