Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση gpu


greekmanael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη ποια είναι η καλύτερη δυνατή κάρτα γραφικών που μπορώ να βάλω στο υπάρχων σύστημα , επίσης  μπορώ ή αξίζει  να κάνω oc την 1300x ;

Γιατί σκέφτομαι μήπως αγοράσω καμία μεταχειρισμένη κάρτα όπως τις  1060 6 gb , 1070 ,1660,580 8gb.

Το τροφοδοτικό μου είναι το Thermaltake Smart RGB 500W

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σκέφτομαι τελικά να αγοράσω την cpu 5500 αντί για την 3600 μαζί με την rx6600 .Το ερώτημα μου είναι αν ενημερώσω το bios από P2.50 σε 7 και έπειτα σε 7.30 όπως γράφει εδώ https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-HDV/index.asp#BIOS θα συνεχίσει η μητρική να βλέπει την 1300X μέχρι να έρθει η 5500 ή με το που θα την πάω από 2.50 σε 7 θα βλέπω μια μαύρη οθόνη ; Δεν έχω ξανακάνει update το bios και με αγχώνει λίγο η διαδικασία .

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekmanael είπε

Παιδιά σκέφτομαι τελικά να αγοράσω την cpu 5500 αντί για την 3600 μαζί με την rx6600 .Το ερώτημα μου είναι αν ενημερώσω το bios από P2.50 σε 7 και έπειτα σε 7.30 όπως γράφει εδώ https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-HDV/index.asp#BIOS θα συνεχίσει η μητρική να βλέπει την 1300X μέχρι να έρθει η 5500 ή με το που θα την πάω από 2.50 σε 7 θα βλέπω μια μαύρη οθόνη ; Δεν έχω ξανακάνει update το bios και με αγχώνει λίγο η διαδικασία .

Όταν θα έχεις στα χέρια σου τον 5500 τότε θα κάνεις αναβάθμιση το BIOS. Η διαδικασία που έχεις είναι από το 2.50 που έχεις στο 3.30 που είναι bridge BIOS. Από το 3.30 πας στο 5.50, μετά πας στο 7.00 και τέλος στο 7.30. Τότε θα κάνεις την αλλαγή στον επεξεργαστή.

Δεν πιστεύω πως θα έχεις θέμα στην διαδικασία. Στα BIOS μετά το 6.00 η Asrock δεν τα προτείνει αν έχεις επεξεργαστή σαν τον δικό σου. Αν προσέξεις όμως από το 7.00 και μετά η Asrock σε αποτρέπει αν έχεις Bristol Ridge (όχι ο δικός σου δεν είναι Bristol Ridge) γιατί αφαιρείται η υποστήριξη. Με λίγα λόγια ΑΝ είχες Bristol Ridge θα έβλεπες μαύρη οθόνη από το 7.00.

Επεξ/σία από TopCLR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, greekmanael said:

Παιδιά σκέφτομαι τελικά να αγοράσω την cpu 5500 αντί για την 3600 μαζί με την rx6600 .Το ερώτημα μου είναι αν ενημερώσω το bios από P2.50 σε 7 και έπειτα σε 7.30 όπως γράφει εδώ https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-HDV/index.asp#BIOS θα συνεχίσει η μητρική να βλέπει την 1300X μέχρι να έρθει η 5500 ή με το που θα την πάω από 2.50 σε 7 θα βλέπω μια μαύρη οθόνη ; Δεν έχω ξανακάνει update το bios και με αγχώνει λίγο η διαδικασία .

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις, γιατί και θα δυσκολεύοσουν να δώσεις το παλιό+ δεν πιστεύω να έπιανες τα χρήματα που υπολογίζεις.

Πιθανων όμως μετά την αναβάθμιση να μπορούσες να πουλήσεις την 1050 κανένα ~50ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, TopCLR είπε

Όταν θα έχεις στα χέρια σου τον 5500 τότε θα κάνεις αναβάθμιση το BIOS. Η διαδικασία που έχεις είναι από το 2.50 που έχεις στο 3.30 που είναι bridge BIOS. Από το 3.30 πας στο 5.50, μετά πας στο 7.00 και τέλος στο 7.30. Τότε θα κάνεις την αλλαγή στον επεξεργαστή.

Δεν πιστεύω πως θα έχεις θέμα στην διαδικασία. Στα BIOS μετά το 6.00 η Asrock δεν τα προτείνει αν έχεις επεξεργαστή σαν τον δικό σου. Αν προσέξεις όμως από το 7.00 και μετά η Asrock σε αποτρέπει αν έχεις Bristol Ridge (όχι ο δικός σου δεν είναι Bristol Ridge) γιατί αφαιρείται η υποστήριξη. Με λίγα λόγια ΑΝ είχες Bristol Ridge θα έβλεπες μαύρη οθόνη από το 7.00.

22 ώρες πριν, TopCLR είπε

Όταν θα έχεις στα χέρια σου τον 5500 τότε θα κάνεις αναβάθμιση το BIOS. Η διαδικασία που έχεις είναι από το 2.50 που έχεις στο 3.30 που είναι bridge BIOS. Από το 3.30 πας στο 5.50, μετά πας στο 7.00 και τέλος στο 7.30. Τότε θα κάνεις την αλλαγή στον επεξεργαστή.

Δεν πιστεύω πως θα έχεις θέμα στην διαδικασία. Στα BIOS μετά το 6.00 η Asrock δεν τα προτείνει αν έχεις επεξεργαστή σαν τον δικό σου. Αν προσέξεις όμως από το 7.00 και μετά η Asrock σε αποτρέπει αν έχεις Bristol Ridge (όχι ο δικός σου δεν είναι Bristol Ridge) γιατί αφαιρείται η υποστήριξη. Με λίγα λόγια ΑΝ είχες Bristol Ridge θα έβλεπες μαύρη οθόνη από το 7.00.

Δηλαδή η 1300X δεν θα έχει πρόβλημα σε όλες τις εκδόσεις ;

μήπως θες να πεις από 3.40 σε 5.50 ; https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-HDV/index.asp#BIOS

Στην έκδοση 3.10 γράφει * If you would like to update BIOS under Windows, please update the BIOS to P3.00 or later version by instant flash firstly.

Δηλαδή μπορώ να κάνω και την διαδικασία  μέσα από τα windows;

Γενικά μου φαίνεται λίγο βουνό η διαδικασία με το bios, αλλιώς θα είχα προβεί ήδη σε αγορά cpu και gpu .

8 ώρες πριν, @topos είπε

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις, γιατί και θα δυσκολεύοσουν να δώσεις το παλιό+ δεν πιστεύω να έπιανες τα χρήματα που υπολογίζεις.

Πιθανων όμως μετά την αναβάθμιση να μπορούσες να πουλήσεις την 1050 κανένα ~50ευρω.

Ναι έτσι πιστεύω ,γιατί μίλησα με κάτι άτομα αλλά το θέλουν πολύ κάτω από 250 ευρώ .Οπότε δεν συμφέρει .Προτιμώ να το κρατήσω και να χτίσω άλλο pc από το μηδέν ή να το αναβαθμίσω  παρά να το δώσω για ένα κομμάτι ψωμί σε τζαμπατζήδες  .

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekmanael είπε

Δηλαδή η 1300X δεν θα έχει πρόβλημα σε όλες τις εκδόσεις ;

μήπως θες να πεις από 3.40 σε 5.50 ; https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-HDV/index.asp#BIOS

Στην έκδοση 3.10 γράφει * If you would like to update BIOS under Windows, please update the BIOS to P3.00 or later version by instant flash firstly.

Δηλαδή μπορώ να κάνω και την διαδικασία  μέσα από τα windows;

Γενικά μου φαίνεται λίγο βουνό η διαδικασία με το bios, αλλιώς θα είχα προβεί ήδη σε αγορά cpu και gpu .

Από την αναφορά που παραθέτεις, από την έκδοση 3.00 και μετά υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του BIOS μέσα από το περιβάλλον των Windows.

ΟΜΩΣ η διαδικασία αναβάθμισης μέσα από το BIOS (με το instant flash) είναι ασφαλεστερη. Στα Windows "τρέχουν" αρκετές διαδικασίες, αν κάποια από σφάλμα παρέμβει στην διαδικασία αναβάθμισης του BIOS θα βγάλει σοβαρό πρόβλημα η μητρική.

Για να κάνεις την διαδικασία με το instant flash έχει οδηγίες εδώ. Συνοπτικά χρειάζεσαι ένα φλασάκι (μικρού μεγέθους) φορμαρισμένο σε FAT32 όπου θα βάλεις απόσυμπιεσμένο το αρχείο του BIOS. Έχοντάς το κουμπωμένο στο σύστημα μπαίνεις στο BIOS και ξεκινάς την διαδικασία της αναβάθμισης με το instan flash.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...