Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση gpu


greekmanael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να αναβαθμίσω την gpu(1050 ti)  μου με μια rx 6600 . Το πρόβλημα μου είναι θα αντέξει η cpu 1300x την  rx 6600 ή θα έχω μεγάλο bottleneck και θα χάνω τα μισά fps ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Operating System
            Windows 10 Pro 64-bit
        CPU
            AMD Ryzen 3 1300X    
            Summit Ridge 14nm Technology
        RAM
            16,0GB Dual-Channel DDR4 @ 1197MHz (16-16-16-39)
        Motherboard
            ASRock A320M-HDV (AM4)    
        Graphics
            SyncMaster (1600x900@60Hz)
            4095MB NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti (NVIDIA)    
        Storage
            465GB Western Digital WDC WD5000AAKX-001CA0 (SATA )    
            465GB KINGSTON SA2000M8500G (SATA-2 (SSD))

Psu 500w

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekmanael είπε

Γεια σας έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να αναβαθμίσω την gpu(1050 ti)  μου με μια rx 6600 . Το πρόβλημα μου είναι θα αντέξει η cpu 1300x την  rx 6600 ή θα έχω μεγάλο bottleneck και θα χάνω τα μισά fps ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Operating System
            Windows 10 Pro 64-bit
        CPU
            AMD Ryzen 3 1300X    
            Summit Ridge 14nm Technology
        RAM
            16,0GB Dual-Channel DDR4 @ 1197MHz (16-16-16-39)
        Motherboard
            ASRock A320M-HDV (AM4)    
        Graphics
            SyncMaster (1600x900@60Hz)
            4095MB NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti (NVIDIA)    
        Storage
            465GB Western Digital WDC WD5000AAKX-001CA0 (SATA )    
            465GB KINGSTON SA2000M8500G (SATA-2 (SSD))

Psu 500w

ποιος είναι ο στόχος σου ? τι ανάλυση , τι παιχνίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ανάλυση την έχω γραμμένη 1600*900 .Την θέλω για να παίζω σύγχρονα παιχνίδια με καλύτερες επιδώσεις .Με την 1050 ti είναι πολύ οριακά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική σου δεν είναι καθόλου ποιοτική. Μέχρι τον 3600 θα της έβαζα που με την 6600 όμως θα είναι καλό ζευγάρι. Επίσης οι μνήμες σου είναι αργές και θα σε κρατάνε πίσω. Αν μπορείς πούλα τες και πήγαινε σε 3200 cl 16. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα άμα την βάλω στο υπάρχων σύστημα, χωρίς να αναβαθμίσω cpu ή ram  θα έχω μεγάλη απώλεια στα fps ;

Άμα είναι μικρή η απώλεια δεν με πειράζει , δηλαδή αντί για 70 fps να έχω 65 . 

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greekmanael είπε

Άρα άμα την βάλω στο υπάρχων σύστημα, χωρίς να αναβαθμίσω cpu ή ram  θα έχω μεγάλη απώλεια στα fps ;

Άμα είναι μικρή η απώλεια δεν με πειράζει , δηλαδή αντί για 70 fps να έχω 65 . 

Θα έχεις μεγάλη απώλεια φίλε μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να το αναβαθμίσω ή να το πουλήσω και να χτίσω ένα καινούργιο από την αρχή .Το σύστημα αυτό το έφτιαξα τον Νοέμβριο του 2017 ,μόνο τον nvme έβαλα πριν 2-3 χρόνια γιατί δεν παλεύονταν  ο Hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekmanael είπε

Αξίζει να το αναβαθμίσω ή να το πουλήσω και να χτίσω ένα καινούργιο από την αρχή .Το σύστημα αυτό το έφτιαξα τον Νοέμβριο του 2017 ,μόνο τον nvme έβαλα πριν 2-3 χρόνια γιατί δεν παλεύονταν  ο Hdd.

Αν κρατήσεις την ίδια οθόνη αξίζει. Αν στο κοντινό μέλλον πάρεις νέα με μεγαλύτερη ανάλυση και περισσότερα Ηz τότε όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, greekmanael είπε

Αξίζει να το αναβαθμίσω ή να το πουλήσω και να χτίσω ένα καινούργιο από την αρχή .Το σύστημα αυτό το έφτιαξα τον Νοέμβριο του 2017 ,μόνο τον nvme έβαλα πριν 2-3 χρόνια γιατί δεν παλεύονταν  ο Hdd.

Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα λύσεις το πρόβλημα σου βάζοντας ισχυρότερη κάρτα γραφικών. Πονάς πολύ και στον επεξεργαστή που σε φέρνει και αυτός πολύ πίσω.

Με έναν R3600 & κάρτα γραφικών R6700 για να μην έχεις τα κομμένα pcilanes της 6600 θα έπαιζες μια χαρά 900p και εκτός λίγων εξαιρέσεων θα έπαιζες αξιοπρεπώς και 1080(με συμβιβασμούς όμως)

 

ΥΓ

Φυσικά αν βρεις να το πουλήσεις θα είσαι ανετος κρατώντας την ίδια οθόνη και βάζοντας τον επερχόμενο R8700G με την ενσωματωμένη που στα 900p θα τα καταφέρνει μια χαρά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω λίγο δύσκολο να καταφέρω να πουλήσω μεμονωμένα ram ,cpu ,gpu  σε λογικές τιμές .Το pc που έχω χωρίς την nvme πόσο πιστεύετε ότι αξίζει σαν μεταχειρισμένο ,δεν έχω κάνει mining ούτε oc σε τίποτα, και είναι αθόρυβο και καθαρό. Την οθόνη δεν σκοπεύω να την αλλάξω προς το παρόν με βολεύει το 900p στα frames.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekmanael είπε

Το βλέπω λίγο δύσκολο να καταφέρω να πουλήσω μεμονωμένα ram ,cpu ,gpu  σε λογικές τιμές .Το pc που έχω χωρίς την nvme πόσο πιστεύετε ότι αξίζει σαν μεταχειρισμένο ,δεν έχω κάνει mining ούτε oc σε τίποτα, και είναι αθόρυβο και καθαρό. Την οθόνη δεν σκοπεύω να την αλλάξω προς το παρόν με βολεύει το 900p στα frames.

Πιο πολύ σε συμφέρει να πουλήσεις μεμονωμένα ram ,cpu,gpu αφού κρατάς την οθόνη. Ενδεικτικά 20 με 25 η ram , το ίδιο η cpu και κάπου στα 70 η κάρτα. 3600 μπορείς να βρεις κ με 50 αν έχεις υπομονή. 2Χ8 ram στα 3200 με 30 και την 6600 ακόμα κ 150, για μεταχειρισμένα πάντα. Δίνεις χονδρικά γύρω στα 230 κ παίρνεις  γύρω στα 100. Θέλει όμως χρόνο, ψάξιμο κ υπομονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, greekmanael είπε

Το βλέπω λίγο δύσκολο να καταφέρω να πουλήσω μεμονωμένα ram ,cpu ,gpu  σε λογικές τιμές .Το pc που έχω χωρίς την nvme πόσο πιστεύετε ότι αξίζει σαν μεταχειρισμένο ,δεν έχω κάνει mining ούτε oc σε τίποτα, και είναι αθόρυβο και καθαρό. Την οθόνη δεν σκοπεύω να την αλλάξω προς το παρόν με βολεύει το 900p στα frames.

πουλιεται δύσκολα γιατί υπάρχουν refurbished στα μαγαζιά φθηνά με αντίστοιχες επιδόσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας , λέω καλύτερα να μην το βιαστώ μιας και αυτόν το καιρό παίζω ελαφρά rts ή fps όπως cossacks 3 , swat 4 κτλ. Θα προσπαθήσω να το πουλήσω μονοκόμματο σε κανένα γνωστό κατά προτίμηση για 250/320 ευρώ γιατί μου φαίνεται μπελαλίδικο να τα δίνω ένα ένα σε αγνώστους επειδή δεν το έχω ξανακάνει και δεν γνωρίζω την διαδικασία. 

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, greekmanael είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας , λέω καλύτερα να μην το βιαστώ μιας και αυτόν το καιρό παίζω ελαφρά rts ή fps όπως cossacks 3 , swat 4 κτλ. Θα προσπαθήσω να το πουλήσω μονοκόμματο σε κανένα γνωστό κατά προτίμηση για 250/320 ευρώ γιατί μου φαίνεται μπελαλίδικο να τα δίνω ένα ένα σε αγνώστους επειδή δεν το έχω ξανακάνει και δεν γνωρίζω την διαδικασία. 

250 max για αυτό το σύστημα. Πρέπει κάποιος να είναι άσχετος για να δώσει πιο πολλά. Εκτός αν έχει κάποιο premium pc case ή psu οπότε ανεβαίνει λίγο η αξία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

250 max για αυτό το σύστημα. Πρέπει κάποιος να είναι άσχετος για να δώσει πιο πολλά. Εκτός αν έχει κάποιο premium pc case ή psu οπότε ανεβαίνει λίγο η αξία του.

Το κουτί και το τροφοδοτικό έχουν rgb λαμπάκια😂αυτό μετράει σε κάποιους.

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...