Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ελαστικών


DonaldSand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

Λοιπόν έχουμε ως οικογένεια ένα Corsa C 2003 1.2 το οποιο οδηγαω , και φοράει 175/70/R13 82t Hankook 4 ετών μπροστά και 6 ετών πίσω.  Αποφάσισα να αλλάξω λάστιχα και ο λάστιχας μου προτείνε toyo στα 250 ευρώ με τα οποία και θα προχωρήσω. 

 

Θεωρείτε σωστή την αλλαγή των ελαστικών; Χιλιόμετρα δεν έχουν πάρα πολλά,  max 25000 έχουν τα πίσω αλλά είναι 6 ετών. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

Καλησπέρα ,

Λοιπόν έχουμε ως οικογένεια ένα Corsa C 2003 1.2 το οποιο οδηγαω , και φοράει 175/70/R13 82t Hankook 4 ετών μπροστά και 6 ετών πίσω.  Αποφάσισα να αλλάξω λάστιχα και ο λάστιχας μου προτείνε toyo στα 250 ευρώ με τα οποία και θα προχωρήσω. 

 

Θεωρείτε σωστή την αλλαγή των ελαστικών; Χιλιόμετρα δεν έχουν πάρα πολλά,  max 25000 έχουν τα πίσω αλλά είναι 6 ετών. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Κάτοχος ακριβώς ίδιου μοντέλου , ίδιας χρονολογίας . Είναι σίγουρα η σωστή διάσταση ? Ποια έκδοση έχεις ?

Πρίν 1.5 μηνα άλλαξα 4 αδα . Είχε Brigestone Turanza t005 - έτσι αγοράστηκε .

Λόγω αρκετών ετήσιων χιλιόμέτρων ~15-17000/ χρόνο λάστιχα αλλάζω 2-2,5 χρόνια το πολύ .

Καλό θα ήταν να κάνεις και ένα έλεγχο στο σύστημα διεύθυνσης πρίν βάλεις νέα ελαστικά . 

Αυτη τη φορά προτίμησα τα Yokohama Blue earth , η 4αδα μαζί με ευθυγράμμιση μου κόστισε 300€ 

Να τα αλλάξεις οπωσδήποτε παράγοντας είναι και η ηλικία . Να δεις αυτα που θα σου προτείνει να είναι όσο το δυνατόν νεότερα σε παραγωγη .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Κάτοχος ακριβώς ίδιου μοντέλου , ίδιας χρονολογίας . Είναι σίγουρα η σωστή διάσταση ? Ποια έκδοση έχεις ?

Πρίν 1.5 μηνα άλλαξα 4 αδα . Είχε Brigestone Turanza t005 - έτσι αγοράστηκε .

Λόγω αρκετών ετήσιων χιλιόμέτρων ~15-17000/ χρόνο λάστιχα αλλάζω 2-2,5 χρόνια το πολύ .

Καλό θα ήταν να κάνεις και ένα έλεγχο στο σύστημα διεύθυνσης πρίν βάλεις νέα ελαστικά . 

Αυτη τη φορά προτίμησα τα Yokohama Blue earth , η 4αδα μαζί με ευθυγράμμιση μου κόστισε 300€ 

Να τα αλλάξεις οπωσδήποτε παράγοντας είναι και η ηλικία . Να δεις αυτα που θα σου προτείνει να είναι όσο το δυνατόν νεότερα σε παραγωγη .

Ναι αυτή είναι η διάσταση.  Hankook Kinergy είναι τα λάστιχα. 

 

Ναι αυτά τα toyo τα παράγγειλε δεν τα είχε σε απόθεμα οπότε λογικά θα είναι καινούρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Klausx είπε

Λογικά αυτά θα λέει Toyo NanoEnergy 3, αν τα βάλεις ενημέρωσε αν είναι μαλακά στις λακκούβες γιατί κάτι matador κτλ πατάνε σαν πέτρα.

Θα ενημερώσω εννοείται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Κάτι είχε ακουστεί ότι εξέταζαν ένα σενάριο για κρατική επιδότηση αλλαγής ελαστικών ,εχει ακούσει κανείς τίποτα;

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/01/2024 at 01:45, czarjuly said:

Κάτι είχε ακουστεί ότι εξέταζαν ένα σενάριο για κρατική επιδότηση αλλαγής ελαστικών ,εχει ακούσει κανείς τίποτα;

αυτό είχε ακουστεί πριν πολύ καιρό. Ίσως και 2-3 χρόνια. Για ράδιο αρβύλα το κόβω. Μη βασίζεσαι σε αυτό. Αν είναι να αλλάξεις λάστιχα κάντο. Κι εγώ τους επόμενους μήνες θα προχωρήσω σε αλλαγή. Μια χαρά θα μου καθόταν μια επιδότηση αλλά δε θα περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DonaldSand είπε

τελικα μπηκαν hankook k 435 καθως τα toyo αργουσαν να ερθουν. πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες.

 

Screenshot_1.png.63edaf07a3c8f972d15eaecda1b14e77.png

Καλοταξιδο , ευθυγράμμιση έγινε έλεγχος μήπως χρειαζόταν ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...