Προς το περιεχόμενο

Speedport 2 Plus DHCP problem


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα προσφατα σε νεα συνδεση fiber 100 της cosmote το Speedport Plus 2. Το router εχει το τελευταιο firmware αλλα ενω του εχω ορισει τις συσκευες μου με DHCP Reservations, αυτο εξακολουθει να δινει απο το Pool. Επανω του ειναι συνδεδεμενα 3 Deco M4 αλλα ειναι σε AP αρα δεν εχουν DHCP. Εχω κανει ρεσταρτ και στα deco και στο Speedport αλλα τπτ. Ειχε κανεις παρομοιο θεμα?

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα. Οι διευθύνσεις που ορίζεις στο DHCP Reservation, δίνονται από το pool.

Εκτός αν εννοείς ότι έχεις ορίσει π.χ. μία συσκευή να πάρει συγκεκριμένη ΙΡ από το Pool, αλλά τελικά παίρνει αντί αυτής μία άλλη τυχαία. Επανεκκίνηση έχεις κάνει στην συσκευή ώστε να ζητήσει πάλι νέα ΙΡ από τον DHCP; Αν όχι, τότε δεν θα αλλάξει και θα κρατήσει αυτή που ήδη έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, jkoukos said:

Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα. Οι διευθύνσεις που ορίζεις στο DHCP Reservation, δίνονται από το pool.

Εκτός αν εννοείς ότι έχεις ορίσει π.χ. μία συσκευή να πάρει συγκεκριμένη ΙΡ από το Pool, αλλά τελικά παίρνει αντί αυτής μία άλλη τυχαία. Επανεκκίνηση έχεις κάνει στην συσκευή ώστε να ζητήσει πάλι νέα ΙΡ από τον DHCP; Αν όχι, τότε δεν θα αλλάξει και θα κρατήσει αυτή που ήδη έχει.

Sorry δεν το διατυπωσα καλα. Εχω πχ ορισει μια συσκευη με MAC xx:xx:xx:xx:xx να παιρνει απο το DHCP την 192.168.1.13. Το ιδιο εχω κανει σε αλλες 20. Αντι λοιπον να παιρνουν αυτες που εχω ορισει, παιρνουν τυχαιες απο το Pool.Εχω κανει και επανεκκινηση στις συσκευες και στο ρουτερ. Ετσι κι αλλιως το lease διαρκει 24h συμφωνα με το Speedport Plus. Κατι αλλο παιζει και βαριεμε να κανω factory reset.

Εν τω μεταξυ κατι περιεργο συμβαινει. Στην παρακατω καρτελα οι IPs αλλαζουν μονες τους καθε καποια δευτερολεπτα χωρις να πατησω refresh.

πχ το Mini PC Ethernet μια μου δειχνει οτι εχει την 1.123 (αυτην εχω βαλει σαν reserved και μια μου δειχνει την 1.171 που δινει μονος του ο DHCP)

image.png.a1d18a324b528f27461f02b80f00b53e.png

Επισης μολις παρατηρησα οτι ενω του οριζω static dns 1.1.1.1 , 1.0.0.1 και παταω save, οταν παω ξανα στο menu το static dns ειναι ανενεργο. Ειναι κλειδωμενο μηπως?

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...