Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ονοματα φακελων και αρχειων σε ..."κινεζικα"


nikolaos1960

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έχει τύχει, σε παλιό και ταλαιπωρημένο στικάκι νομίζω αλλά ήταν φωτογραφίες και άνοιγαν. Το παρακάτω βρήκα με μια γρήγορη έρευνα: https://www.techserviceguru.com/fix-files-on-flash-drive-changing-names-to-strange-symbols/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα όμως μου φαίνεται περίεργο το μέγεθος των αρχείων που φαίνονται στο screen. Είναι κάπου στα 20gb μόνο αυτά που φαίνονται.

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά μάλλον το στικάκι τα έπαιξε και θα πρέπει να χαιρετήσει τα αρχεία.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτές τις περιπτώσεις το πρώτο που κάνουμε είναι να πάρουμε ένα αντίγραφο του USB ώστε να μπορούμε να δοκιμάσουμε διάφορους τρόπους επαναφοράς των αρχείων χωρίς να χάσουμε τα αρχικά (στη όποια μορφή και να είναι). 

Για να πάρουμε ένα αντίγραφο του USB ή να το αντιγράψουμε σε ένα άλλο USB (εννοούμε clone και όχι αντιγραφή) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το free εργαλείο (εδώ) - ImageUSB.

Αφού πάρουμε αντίγραφο τώρα μπορούμε να ξεκινήσουμε τις όποιες προσπάθειες.

Τώρα έτσι όπως βλέπω τα αρχεία και τους φακέλους τα πιθανά σενάρια που οδήγησαν εδώ είναι:

  • Δεν αποσυνδέθηκε το USB με το σωστό τρόπο από το "Safely Remove Hardware" (λιγότερο πιθανό).
  • Τα έπαιξε το USB και τα αρχεία γίνανε corrupted.
  • Μολύνθηκε με ιό (κάπου μπήκε σε κάποιο άλλο σύστημα και το κόλλησε ή ο υπολογιστής της φίλης σου ήδη έχει κάποιον ιό).

Προσωπική μου άποψη μη τρέξει Chdksk κ.λπ. διότι εάν κάνει τις όποιες αλλαγές το Chkdsk δεν ξαναγυρνάς πίσω (χωρίς να έχει κάνει clone το USB). Θα πρότεινα τα εξής:

  • Να σκανάρει το USB με ένα antivirus πρώτα.
  • Να δοκιμάσει να τρέξει ένα Recovery εργαλείο (π.χ. αυτό εδώ).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...