Προς το περιεχόμενο

Μηχανικό πληκτρολόγιο για προγραμματισμό


Tsikari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος να μου προτείνει ένα αξιόπιστο μηχανικό πληκτρολόγιο μέχρι 90 ευρώ;
Θα προτιμούσα Tenkeyless.

Κατά κύριο λόγο θα γράφω κώδικα όποτε δεν με ενδιαφέρει κάτι φανταχτερό σε rgb, ούτε έχω πρόβλημα με τον ήχο.
Κυρίως να είναι κάτι αξιόπιστο και ωραίο στο feeling λόγω των πολλών ωρών χρήσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασμένο για εργασία το παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/20848982/Sharkoon-PureWriter-TKL-RGB-Gaming-Michaniko-Pliktrologio-Tenkeyless-me-Kailh-Blue-diakoptes-kai-RGB-fotismo-Agliko-US.html

 

Και αυτό δείχνει αξιοπρεπέστατο όμως και είναι και οικονομικότερο Από μεγάλη εταιρία

https://www.skroutz.gr/s/33876110/Logitech-G413-TKL-SE-Gaming-Michaniko-Pliktrologio-Tenkeyless-me-Fotizomena-pliktra-Agliko-US.html

 

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Keychron K8 Pro για την ίδια χρήση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι το πρώτο μηχανικό που χρησιμοποιώ.

Αυτή είναι η πιο ακριβή έκδοση, την προτίμησα λόγω του αλουμινένιου πλαισίου. Μπορείς να πας και σε πιο φτηνό configuration χωρίς rgb. Θα πρότεινα όμως να είναι swappable οι διακόπτες ώστε να αλλάζουν εύκολα αν χαλάσει κανένας.

Τέλος, μπορεις να τα βρεις (λιγο) πιο φτηνά και από Ευρώπη ώστε να γλιτώσεις τελωνείο. Δες στο site τους, έχουν λίστα με τα καταστηματα που προμηθεύουν ανά τον κόσμο. Εγώ το πήρα από ένα ρουμανικό, κάτω από 100 μέσα στο καλοκαίρι.

Έχει και ενσύρματα πιο φτηνά αν σε ενδιαφέρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το G413.  Όχι, όχι. 

Τα keycaps έχουν πολύ αδύναμα στελέχη, σπάνε πολύ εύκολα και κάποια στιγμή δεν κάθονται πάνω στο διπακόπτη. Εξαιρετική αίσθηση, όμορφο, αλλά ευπαθές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/01/2024 at 19:07, Mvpgr said:

Έχω το Keychron K8 Pro για την ίδια χρήση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι το πρώτο μηχανικό που χρησιμοποιώ.

Αυτή είναι η πιο ακριβή έκδοση, την προτίμησα λόγω του αλουμινένιου πλαισίου. Μπορείς να πας και σε πιο φτηνό configuration χωρίς rgb. Θα πρότεινα όμως να είναι swappable οι διακόπτες ώστε να αλλάζουν εύκολα αν χαλάσει κανένας.

Τέλος, μπορεις να τα βρεις (λιγο) πιο φτηνά και από Ευρώπη ώστε να γλιτώσεις τελωνείο. Δες στο site τους, έχουν λίστα με τα καταστηματα που προμηθεύουν ανά τον κόσμο. Εγώ το πήρα από ένα ρουμανικό, κάτω από 100 μέσα στο καλοκαίρι.

Έχει και ενσύρματα πιο φτηνά αν σε ενδιαφέρει.

μεγαλο ναι για τα keychron γενικα.
ευρωπη μπορεις να τα βρεις στο eloquent clicks που ειναι απο Ισπανια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ έχω παρεγγείλει και περιμένω αυτό για low budget, με το 10% εκπτωση από referal με τα μεταφορικά πάει 42 ευρώ, https://keychron.de/products/keychron-c3-pro-qmk-via-wired-mechanical-keyboard?variant=41602538307721

Επεξ/σία από Strategos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/1/2024 στις 7:07 ΜΜ, Mvpgr είπε

Έχω το Keychron K8 Pro για την ίδια χρήση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι το πρώτο μηχανικό που χρησιμοποιώ.

Αυτή είναι η πιο ακριβή έκδοση, την προτίμησα λόγω του αλουμινένιου πλαισίου. Μπορείς να πας και σε πιο φτηνό configuration χωρίς rgb. Θα πρότεινα όμως να είναι swappable οι διακόπτες ώστε να αλλάζουν εύκολα αν χαλάσει κανένας.

Τέλος, μπορεις να τα βρεις (λιγο) πιο φτηνά και από Ευρώπη ώστε να γλιτώσεις τελωνείο. Δες στο site τους, έχουν λίστα με τα καταστηματα που προμηθεύουν ανά τον κόσμο. Εγώ το πήρα από ένα ρουμανικό, κάτω από 100 μέσα στο καλοκαίρι.

Έχει και ενσύρματα πιο φτηνά αν σε ενδιαφέρει.

Βλέπω ότι τα keychron όντως είναι η πιο κατάλληλη επιλογή.

Όσον αφορά τα types/color από τα switches, επέλεξες κάποιο συγκεκριμένο και σου άρεσε ; 
για παράδειγμα βλέπω ότι τα brown switches είναι και για office/gaming. 
 

https://www.keychron.com/blogs/news/gateron-mechanical-switch-guide

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Tsikari said:

Βλέπω ότι τα keychron όντως είναι η πιο κατάλληλη επιλογή.

Όσον αφορά τα types/color από τα switches, επέλεξες κάποιο συγκεκριμένο και σου άρεσε ; 
για παράδειγμα βλέπω ότι τα brown switches είναι και για office/gaming. 
 

https://www.keychron.com/blogs/news/gateron-mechanical-switch-guide

 

Όπως είπα, δεν έχω άλλη εμπειρία από μηχανικά, οπότε πήρα τη μέση λύση, brown. Έχουν ένα μικρό feedback στην αίσθηση όταν το πατάς, δεν κάνουν πολύ φασαρία, αλλά δεν είναι αθόρυβα.

Νομίζω στο site έχουν βίντεο και με τα 3, ίσως σου δώσει μια αίσθηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 18/1/2024 στις 11:48 ΠΜ, Tsikari είπε

Έχει κάποιος να μου προτείνει ένα αξιόπιστο μηχανικό πληκτρολόγιο μέχρι 90 ευρώ;
Θα προτιμούσα Tenkeyless.

Κατά κύριο λόγο θα γράφω κώδικα όποτε δεν με ενδιαφέρει κάτι φανταχτερό σε rgb, ούτε έχω πρόβλημα με τον ήχο.
Κυρίως να είναι κάτι αξιόπιστο και ωραίο στο feeling λόγω των πολλών ωρών χρήσης. 

Καλό και φτηνό το νέο Keychron C3 Pro με 35-40 ευρώ. Με Brown switches είναι τέλειο για γραφείο και gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...