Προς το περιεχόμενο

Ποια υλοποίηση 4070 super προτείνετε?


Rave Heart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση κάρτας γραφικών. Από rtx 3070 3fans asus σε 4070 super. Ποια υλοποίηση προτείνετε και θα ήθελα να μου πείτε αν θα είναι εντάξει με την τροφοδοσία των pin. Επίσης, θα χω μεγάλο θέμα με το bottleneck? Έχω 10700kf, 16gb ram 650 Psu gold corsair και παίζω σε 3440x1440p ultrawide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα σου πρότεινα αυτή εδώ αν και η γνώμη μου είναι να πας σε 4080 το θεωρώ πιο σωστό  upgrade..Σε όλα τα υπόλοιπα που ρώτησες δεν θα έχεις θέμα

 

IMG_6034.jpeg

Επεξ/σία από 6xXx6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Nα περιμενεις να πανε οι τιμες στα "κανονικα" τους σε 1-2 βδομαδες και να μη βιαστεις να τη παρεις τωρα.
2)Απο οτι μας εχουν δειξει απο τις υπολοιπες RTX 4000:
Nα αποφυγεις Asus γιατι οι περισσοτερες εχουν Coil Whine και ειναι σπαστικο.
Nα προτιμησεις Gigabyte γιατι ολες εχουν βγει με καλες θερμοκρασιες, χωρις coil whine και 4 χρονια εγγυηση αν τις δηλωσεις στο Site της Gigabyte.
Oι Gigabyte Aero OC και Gaming OC ειναι πολυ καλες υλοποιησεις.
Οι Gigabyte Eagle , Windforce ειναι λιγο κατωτερες αλλα δεν εχουν προβληματα .
Οι Gigabyte Aorus Master ειναι ακριβες για αυτα που προσφερουν σε σχεση με τις Aero, Gaming.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Rave Heart said:

Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση κάρτας γραφικών. Από rtx 3070 3fans asus σε 4070 super. Ποια υλοποίηση προτείνετε και θα ήθελα να μου πείτε αν θα είναι εντάξει με την τροφοδοσία των pin. Επίσης, θα χω μεγάλο θέμα με το bottleneck? Έχω 10700kf, 16gb ram 650 Psu gold corsair και παίζω σε 3440x1440p ultrawide.

Προσωπικά για αυτήν την ανάλυση δεν θα πήγαινα σε 12GB αρχές του 2024, θα περίμενα ένα δυο μήνες να μαζέψω λίγα παραπάνω λεφτά, να πέσουν λίγο οι τιμές και θα έψαχνα για RTX4070Τι Super με τα 16GB.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή έχει και κάρτα που είναι πολύ τίμια μπορεί και να περιμένει την επόμενη γενιά.

Αλλιώς μόνο αν πουλήσει την τωρινή αξίζει μετάβαση σε 4070 super.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2024 στις 3:11 ΜΜ, Rave Heart είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση κάρτας γραφικών. Από rtx 3070 3fans asus σε 4070 super. Ποια υλοποίηση προτείνετε και θα ήθελα να μου πείτε αν θα είναι εντάξει με την τροφοδοσία των pin. Επίσης, θα χω μεγάλο θέμα με το bottleneck? Έχω 10700kf, 16gb ram 650 Psu gold corsair και παίζω σε 3440x1440p ultrawide.

Αν δεν ηρεμήσουν οι τιμές δύσκολο να προτείνει κάποιος κάτι συγκεκριμένο

Γενικά όμως δεν πρέπει να πληρώσεις χρήματα σε μια υλοποίηση που θα κάνουν το ποσό αγοράς να πλησιάσει την επόμενη κάρτα σε απόδοση π.χ την 4070 ti. Καλύτερα μια οκ υλοποίηση του επόμενου μοντέλου από μια φοβερή υλοποίηση του προηγούμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/01/2024 at 02:50, BlurayMoviesGreece said:

1)Nα περιμενεις να πανε οι τιμες στα "κανονικα" τους σε 1-2 βδομαδες και να μη βιαστεις να τη παρεις τωρα.
2)Απο οτι μας εχουν δειξει απο τις υπολοιπες RTX 4000:
Nα αποφυγεις Asus γιατι οι περισσοτερες εχουν Coil Whine και ειναι σπαστικο.
Nα προτιμησεις Gigabyte γιατι ολες εχουν βγει με καλες θερμοκρασιες, χωρις coil whine και 4 χρονια εγγυηση αν τις δηλωσεις στο Site της Gigabyte.
Oι Gigabyte Aero OC και Gaming OC ειναι πολυ καλες υλοποιησεις.
Οι Gigabyte Eagle , Windforce ειναι λιγο κατωτερες αλλα δεν εχουν προβληματα .
Οι Gigabyte Aorus Master ειναι ακριβες για αυτα που προσφερουν σε σχεση με τις Aero, Gaming.

συγνωμη τωρα σαν καρτα συγκρινεις την ASUS STRIX με ΑΕRO κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

συγνωμη τωρα σαν καρτα συγκρινεις την ASUS STRIX με ΑΕRO κλπ?

GTX 1060 και RTX 3090 τις εχω σε Asus Strix και δεν θα τις αλλαζα με καμια υλοποιηση.
Στις RTX 4000 ομως η πλειψηφια που αγορασε Asus Dual, TUF , Strix εκανε παραπονα για Coil Whine.
Στα Reviews επισης ειχαν αναφορες για Coil While με ολες τις Asus.
Oποτε οσο και να ηθελα να παρω την Asus Strix White 4080/4090 κατεληξα στην Αero που δεν ειχε το παραμικρο παραπονο, αψογες θερμοκρασιες και 4 χρονια εγγυηση αντι για 3.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panakos_thess είπε

συγνωμη τωρα σαν καρτα συγκρινεις την ASUS STRIX με ΑΕRO κλπ?

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στις RTX 4000 ομως η πλειψηφια που αγορασε Asus Dual, TUF , Strix εκανε παραπονα για Coil Whine.

Παθών ...πάω πέρσυ κονιόρδος και τα σκάω στο πέτσινο αγόρι για 4070- υλοποίηση asus rog strix- με το που την βάζω στο κουτί και αρχίζω να δοκιμάζω ξεκίνησε εκείνος ο σπαστικός υψίσυχνος ήχος του coil wine...τι διαλα κάνει έτσι  λέω-δεν πιστεύω να είναι η κάρτα (με έλουσε κρύος ιδρώτας) ... σκατζάρω με την 1080ti .... σιωπή ... βάζω την 4070 σε άλλο mobo τα ίδια ...τελικά ένα ΣΚ να ψάχνω απο εδώ  να ψάχνω απο εκεί  , ρυθμίσεις και δοκιμές και reddit και αλλού.


Στο τέλος ήθελα να βγάλω την κάρτα και να αρχίσω να την πατάω κάτω hulk smash φάση.


Δευτέρα αξημέρωτα περίμενα απεξω απο το κατάστημα με αλυσοπρίονο και πανοπλίες ... αν έκαναν κανα κιχ να μην την αλλάξουν θα τους το έκανα skyrim εκεί μέσα.. τελικά την άλλαξαν και πήρα υλοποίηση της gigabyte.

(p.s. άσχετο-σχετικό η asus παλιαααααά -όταν εγω έστιβα την πέτρα που λέμε-η asus ήταν reference όσον αφορά την ποιότητα , τώρα κοιτάς τα οικονομικά της mobo και σκέφτεσαι "το παίζω δεν το παίζω... ρε λες να πάρω καμιά biostar να τελείώνουμε; " )
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

GTX 1060 και RTX 3090 τις εχω σε Asus Strix και δεν θα τις αλλαζα με καμια υλοποιηση.
Στις RTX 4000 ομως η πλειψηφια που αγορασε Asus Dual, TUF , Strix εκανε παραπονα για Coil Whine.
Στα Reviews επισης ειχαν αναφορες για Coil While με ολες τις Asus.
Oποτε οσο και να ηθελα να παρω την Asus Strix White 4080/4090 κατεληξα στην Αero που δεν ειχε το παραμικρο παραπονο, αψογες θερμοκρασιες και 4 χρονια εγγυηση αντι για 3.

ναι σαν θεμοκρασιες ειναι καλυτερη η gigabyte βγηκε μπροστα αλλα σαν Pcb πλακετα το εχει η strix με διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

ναι σαν θεμοκρασιες ειναι καλυτερη η gigabyte βγηκε μπροστα αλλα σαν Pcb πλακετα το εχει η strix με διαφορα

Ναι αλλα τι να το κανεις αν τσιριζει και δεν μπορεις να παιξεις;
Απο το να εχω Coil Whine 1000 φορες να εχω μια Gigabyte με λιγο κατωτερο pcb που δεν θα με επιρεασει πουθενα γιατι ειναι ηδη overkill.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Ναι αλλα τι να το κανεις αν τσιριζει και δεν μπορεις να παιξεις;
Απο το να εχω Coil Whine 1000 φορες να εχω μια Gigabyte με λιγο κατωτερο pcb που δεν θα με επιρεασει πουθενα γιατι ειναι ηδη overkill.

overkill δεν ειναι με την καμια!!εγω καμια φορα δεν εχω παρει καρτα με coil!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

overkill δεν ειναι με την καμια!!εγω καμια φορα δεν εχω παρει καρτα με coil!!

Ουτε εγω εχω παρει αλλα οταν ολοι παντου μιλανε για λουσιμο της Asus στις RTX 4000 , δεν θα δωσω τοσα χρηματα για να τσιριζει.
Με την Aero παιζω και σπανια ανοιγουν τα Fans, πολυ καλες θερμοκρασιες και αθορυβη τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...