Προς το περιεχόμενο

το Little Snitch


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω, αλλά εν το νομίζω. Για ποιον λόγο να βγει firewall που να συνδέεται με συγκεκριμένα site; Δεν βλέπω λόγο ύπαρξης.

Μήπως αναφέρεσαι σε vpn;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zoranb είπε

Την έχει δουλέψει κανείς την εφαρμογή Little Snitch;

Πριν κάποια, πολλά χρόνια την είχα πάρει σε μια μεγάλη προσφορά που είχε. Την χρησιμοποίησα κανένα χρόνο και την πέταξα. Πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί, παρά κάποιο όφελος. 

Η κύρια χρήση της, είναι - ήταν να μπλοκάρεις ''σπασμένες'' εφαρμογές να επικοινωνούν για έλεγχο κλειδιών κλπ.

Στο MacOS δεν χρειάζεται ούτε το δικό του firewall να χρησιμοποιεις. Τα ίδια ισχύουν και για antivirus. 

Προσπέρνα την.

Επεξ/σία από takislz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firewall για OSX. Must have εφαρμογή με πολύ ωραία features. Βλέπεις ανά πάσα στιγμή τι μπαίνει και τι βγαίνει και πόσο χρησιμοποιεί το κάθε app το δίκτυο, ακόμα και την IP που επικοινωνεί και μου είναι (κάνει geolocation). Αν ξέρεις λίγο, ένα τέτοιο network monitor χρειάζεσαι για να είσαι ασφαλής (ανεξάρτητα του OS). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, takislz said:

Η κύρια χρήση της, είναι - ήταν να μπλοκάρεις ''σπασμένες'' εφαρμογές να επικοινωνούν για έλεγχο κλειδιών κλπ.

Αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα firewall το οποίο κάθε εφαρμογή που πάει να συνδεθεί στο δίκτυο σου βγαζει μήνυμα το πού πάει να συνδεθεί. Στο παράθυρο μπορείς να το επιτρέψεις την πρόσβαση ή να το απαγορεύσεις (για μια φορά ή για πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει σε software firewall στο macOS, αν θες φυσικά να ελέγχεις που συνδέεσαι και να μπλοκάρεις τις συνδέσεις σε malware προορισμούς, ή ανεπιθύμητες κατηγορίες με τις έτοιμες λίστες που υπάρχουν π.χ. στο pihole…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ότι και αν ειπώθηκε... Δεν υπάρχει ανάγκη για οτιδήποτε από αυτά. Απλά θα προσθέσεις ένα σκουπίδι πρόγραμμα με πρόσβαση στον πυρήνα του λειτουργικού απλά για χαζολοι τι ανταλλάσσει πληροφορίες με τι...

Πρόγραμμα που απευθύνεται σε "εκπαιδευμενους;" φοβικους χρήστες των windows Απλά...

ανοησίες για τους MacOS με σχετική εμπειρία χρήστες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Μισό γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω πολλά.
Ας πούμε πως έχεις ένα σπασμένο app, δεν καταλαβαίνω τί επικοινωνία κόβει το Snitch.

Κάποια προγράμματα επικοινωνούν με τους σέρβερ της εταιρείας (βλέπε adobe) συνέχεια και κάποιες φορές ανιχνεύουν το "σπάσιμο" ή το παράνομο κλειδί και κλειδώνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...