Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα AM5


nasosgtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μετά από χρόνια θα φτιάξω καινούριο σύστημα και αποφάσισα να πάω κατευθείαν σε am5 αντί am4. Έχω καταλήξει στον Ryzen 5 7600 και είμαι σε δίλημμα για την μητρική. Το μπάτζετ δεν είναι μεγάλο οπότε κοίταζα σε ASRock b650m pg riptide ή b650m pro rs. Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια ή έχει να προτείνει κάποια καλύτερη σε αυτά χρήματα πάνω κάτω θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή πηγή αναφοράς

https://www.youtube.com/watch?v=DTFUa60ozKY

https://www.youtube.com/watch?v=ZtHOOyWYiic

Θα βρεις γενικά υλικό στο κανάλι τους να δεις

 

Υπάρχουν αρκετές τίμιες b650, που θα τερματίσουν ακόμα και τους πιο δυνατούς cpu της πλατφόρμας, με σχετικά καλές θερμοκρασίες αλλά και επιδόσεις του cpu.

Συγκρίνεις τιμές και από τη σελίδα του κατασκευαστή (και όχι από τα site των eshop) διαλέγεις βάσει feature.

Αν θες να μείνεις χαμηλά στο budget και η αναβαθμισημότητα δεν είναι κύριο μέλημά σου, υπάρχουν και τίμια a620 κοντά στο 100ρικο που θα πάνε καλά τον 7600 χωρίς θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nasosgtech είπε

Καλησπέρα, μετά από χρόνια θα φτιάξω καινούριο σύστημα και αποφάσισα να πάω κατευθείαν σε am5 αντί am4. Έχω καταλήξει στον Ryzen 5 7600 και είμαι σε δίλημμα για την μητρική. Το μπάτζετ δεν είναι μεγάλο οπότε κοίταζα σε ASRock b650m pg riptide ή b650m pro rs. Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια ή έχει να προτείνει κάποια καλύτερη σε αυτά χρήματα πάνω κάτω θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ 

Ερωτηση #1: Ποίο το budget σου για mobo

Ερωτηση #2: Τι θέλεις να κουμπώσεις πάνω στην Mobo συνολικά τώρα και στο μελλον (πχ πόσους SSD κλπ)

Ερωτηση #3: Πόσο future proof θέλεις να είναι η mobo για μελλοντικές σου αναβαθμίσεις? Πχ Pcie 5.0X16? M2 gen5?

Ερωτηση #4: ποιες ανάγκες σε Usb θύρες πιστεύεις ότι έχεις ή θα έχεις και τι τύπου?

Ερωτηση #5: Είναι απαραίτητο το ενσωματωμένο WiFi ή θα παίξεις με εξωτερικό χανοντας μια καλή γρήγορη θύρα? Εάν πρέπει να αγοράσεις εξωτερικό επιπλέον τότε το κόστος είναι μια η άλλη με το ενσωματωμένο και γλυτώνεις και μια USB. Πόσο γρήγορο θέλεις να είναι το ενσωματωμένο εάν το επιθυμείς?

Ερωτηση #6: Τι απαιτήσεις έχεις από την LAN θύρα της? 1G ή θα χρειαστείς 2.5G?

ΟΛΕΣ Καλές είναι αλλά πρέπει να επιλέξεις μια που ταίριαζει στις παρουσες και κατά το δυνατόν στις μελλοντικες ανάγκες και να χωράει φυσικά στο budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasosgtech είπε

Καλησπέρα, μετά από χρόνια θα φτιάξω καινούριο σύστημα και αποφάσισα να πάω κατευθείαν σε am5 αντί am4. Έχω καταλήξει στον Ryzen 5 7600 και είμαι σε δίλημμα για την μητρική. Το μπάτζετ δεν είναι μεγάλο οπότε κοίταζα σε ASRock b650m pg riptide ή b650m pro rs. Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια ή έχει να προτείνει κάποια καλύτερη σε αυτά χρήματα πάνω κάτω θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ 

ASRock B650M-HDV/M.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ερωτηση #1: Ποίο το budget σου για mobo

Ερωτηση #2: Τι θέλεις να κουμπώσεις πάνω στην Mobo συνολικά τώρα και στο μελλον (πχ πόσους SSD κλπ)

Ερωτηση #3: Πόσο future proof θέλεις να είναι η mobo για μελλοντικές σου αναβαθμίσεις? Πχ Pcie 5.0X16? M2 gen5?

Ερωτηση #4: ποιες ανάγκες σε Usb θύρες πιστεύεις ότι έχεις ή θα έχεις και τι τύπου?

Ερωτηση #5: Είναι απαραίτητο το ενσωματωμένο WiFi ή θα παίξεις με εξωτερικό χανοντας μια καλή γρήγορη θύρα? Εάν πρέπει να αγοράσεις εξωτερικό επιπλέον τότε το κόστος είναι μια η άλλη με το ενσωματωμένο και γλυτώνεις και μια USB. Πόσο γρήγορο θέλεις να είναι το ενσωματωμένο εάν το επιθυμείς?

Ερωτηση #6: Τι απαιτήσεις έχεις από την LAN θύρα της? 1G ή θα χρειαστείς 2.5G?

ΟΛΕΣ Καλές είναι αλλά πρέπει να επιλέξεις μια που ταίριαζει στις παρουσες και κατά το δυνατόν στις μελλοντικες ανάγκες και να χωράει φυσικά στο budget σου.

Το budget είναι έως 180 ευρώ αλλά μπορώ να το σκεφτώ και για παραπάνω αν αξίζει.

Αυτή την στιγμή έχω ένα SSD και μελόντικα θέλω να βάλω 1-2 m.2.

Ως προς το feature proof με νοιάζει να μπορώ να αναβάθμισω σε λίγα χρόνια σε κάποιο καλύτερο επεξεργαστή.

Το wifi δεν με νοιάζει γιατί χρησιμοποιώ Ethernet. Η ταχύτητα θα ήθελα να είναι 2.5G.

Για USB θύρες θέλω τα στάνταρ, αρκετές θύρες USB 3 και μια type c.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nasosgtech είπε

Καλησπέρα, μετά από χρόνια θα φτιάξω καινούριο σύστημα και αποφάσισα να πάω κατευθείαν σε am5 αντί am4. Έχω καταλήξει στον Ryzen 5 7600 και είμαι σε δίλημμα για την μητρική. Το μπάτζετ δεν είναι μεγάλο οπότε κοίταζα σε ASRock b650m pg riptide ή b650m pro rs. Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια ή έχει να προτείνει κάποια καλύτερη σε αυτά χρήματα πάνω κάτω θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ 

 

20 ώρες πριν, nasosgtech είπε

Το budget είναι έως 180 ευρώ αλλά μπορώ να το σκεφτώ και για παραπάνω αν αξίζει.

Αυτή την στιγμή έχω ένα SSD και μελόντικα θέλω να βάλω 1-2 m.2.

Ως προς το feature proof με νοιάζει να μπορώ να αναβάθμισω σε λίγα χρόνια σε κάποιο καλύτερο επεξεργαστή.

Το wifi δεν με νοιάζει γιατί χρησιμοποιώ Ethernet. Η ταχύτητα θα ήθελα να είναι 2.5G.

Για USB θύρες θέλω τα στάνταρ, αρκετές θύρες USB 3 και μια type c.

 

 

Και οι δύο mobo που ανέφερες είναι καλές και αξιόλογες και λογικά σε καλύπτουν

Για πιο δυνατούς επεξεργαστές σηκώνουν μέχρι και τον τοπ σήμερα 7950x (χωρίς OC). Για τους νέους που θα βγουν δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει.

Εννοειται ότι όλες οι low budget δεν μπορουν να υποστηρίξουν τα πολύ ισχυρά ρεύματα που θα χρειαστούν εάν έχεις στο μυαλό σου να βάλεις μετά από 2-3 χρόνια το τότε τοπ της εποχής.

Μπορεις να δεις όμως και μισό κλικ πιο πάνω καρτες όπως η Asus TUF Gaming B650-PLUS WIFI

https://www.skroutz.gr/s/38677845/Asus-TUF-Gaming-B650-PLUS-WIFI-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

 

Και οι δύο mobo που ανέφερες είναι καλές και αξιόλογες και λογικά σε καλύπτουν

Για πιο δυνατούς επεξεργαστές σηκώνουν μέχρι και τον τοπ σήμερα 7950x (χωρίς OC). Για τους νέους που θα βγουν δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει.

Εννοειται ότι όλες οι low budget δεν μπορουν να υποστηρίξουν τα πολύ ισχυρά ρεύματα που θα χρειαστούν εάν έχεις στο μυαλό σου να βάλεις μετά από 2-3 χρόνια το τότε τοπ της εποχής.

Μπορεις να δεις όμως και μισό κλικ πιο πάνω καρτες όπως η Asus TUF Gaming B650-PLUS WIFI

https://www.skroutz.gr/s/38677845/Asus-TUF-Gaming-B650-PLUS-WIFI-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Η συγκεκριμένη είναι ATX ενώ εγώ θέλω matx ξέχασα να το αναφέρω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nasosgtech είπε

Η συγκεκριμένη είναι ATX ενώ εγώ θέλω matx ξέχασα να το αναφέρω αυτό.

Κανένας δεν θα μπορέσει να σου δώσει την τέλεια απάντηση.

Και σαν κατασκευή και σαν Bios είναι πια όλες αξιόπιστες και πολύ ικανές να κάνουν την δουλειά τους. Έχουν ωριμασει πολύ από την ημέρα που πρωτοβγήκαν και είχαν τα θεματακια τους σε σταθερότητα και συμβατότητες. Έχουν λυθεί

Τωρα η σωστή επιλογή είναι ανάλογα τις ανάγκες σου βλέποντας εάν σε καλύπτει με τα θέλω σου όπως τα γνωρίζεις εσύ.

Απο εκεί και μετά κάθε ευρώ παραπάνω είναι απλά για μελλοντικη πιθανή χρήση με νέες ανάγκες ή και κάθε είδους αναβαθμίσεις.

Για αναβαθμίσεις σε CPU βλέπεις τα Amperes που μπορεί να διαχειριστεί αναλόγως και του αριθμού των VRM και της χωρητικότητας και της ποιότητας των MOSFET που έχει. Όσο πιο πολλά και όσο πιο καλής ποιότητας τόσο πιο πολύ ρεύμα μπορεί να διαθέσει και άρα να δεχθεί και να διαχειριστεί σωστά νέους πιο δυνατούς και ενεργοβορους επεξεργαστές στο μέλλον. Αυτό θα σου είναι ο περιοριστικος σου παράγοντας εάν έχεις βλέψεις για πολύ καλύτερους επεξεργαστές της γενιας Ryzen 8XXX (άγνωστο τι ρεύματα θα θέλουν οι τοπ)

Εάν οι μελλοντικές σου ανάγκες αναγωνται σε επιπλέον δίσκους ή ταχύτερους δίσκους και κάρτες τότε βλέπεις τις εσωτερικές θύρες εάν σε ικανοποιούν. Προσοχή στις λεπτομέρειες με τους συνδιασμους. Αλλάζουν εντελώς πολλές φορές ανά κάρτα μοντέλο και εταιρεία. Μπορεί πχ με 2 Μ2 να είσαι οκ αλλά βάζοντας τον 3ο Μ2 να χάσεις 8 lanes από τα Χ16 της Pcie (διότι θα δοθεί η γραμμή στην 3η Μ2). Και άλλα τέτοια διαφορα.

Εαν οι ανάγκες σου είναι σε θυρες είναι εύκολο. Βλέπεις το πισω πάνελ και το τι επιλογές έχεις εσωτερικά. Οι πιο ακριβές σου δίνουν και thundestorm εξωτερικά ή εσωτερικα πχ.

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα ουτε και οι εταιρείες να τα δώσουν όλα μιας και τα διαθέσιμα resources από CPU και chip ειναι πεπερασμένα και αντίστοιχα με το εκάστοτε chip.

Bottom line:

Εσύ αποφασίζεις

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasosgtech είπε

Η συγκεκριμένη είναι ATX ενώ εγώ θέλω matx ξέχασα να το αναφέρω αυτό.

την  ASRock b650m pg riptide  την εχει ο πετρος εδω στο forum παρεα με εναν 7800x3d και ειναι πολυ ευχαριστημενος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2024 στις 9:11 ΜΜ, nasosgtech είπε

Καλησπέρα, μετά από χρόνια θα φτιάξω καινούριο σύστημα και αποφάσισα να πάω κατευθείαν σε am5 αντί am4. Έχω καταλήξει στον Ryzen 5 7600 και είμαι σε δίλημμα για την μητρική. Το μπάτζετ δεν είναι μεγάλο οπότε κοίταζα σε ASRock b650m pg riptide ή b650m pro rs. Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια ή έχει να προτείνει κάποια καλύτερη σε αυτά χρήματα πάνω κάτω θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ 

H B650M Pg Riptide είναι στα 12X50A και είναι πολύ καλύτερη επιλογή από την Pro rs με τα 8Χ50Α.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, konik είπε

Αυτές τις πληροφορίες πως τις βλέπουμε?Έχω μπει σάιτ της asrock b650m pro rs και λέει απλά 8+2+1 drmos 50A.

Εγω διαβάζω και βλέπω μερικά αναλυτικά reviews απο κάθε μία που με ενδιαφέρει για να αποκτήσω την δική μου σφαιρική άποψη μιας και δεν είναι όλα τα reviews τον ίδιο καλά ή πραγματικά αντικειμενικά όπως ξερεις. Ψαρεύεις τις πληροφορίες από παντού και τις περνάς από τα δικά σου φίλτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, konik είπε

Αυτές τις πληροφορίες πως τις βλέπουμε?Έχω μπει σάιτ της asrock b650m pro rs και λέει απλά 8+2+1 drmos 50A.

δες εδω στα τεστ που κανει αναφερει σχετικα με vrm σε καθε μητρικη και στο τελος εχει και θερμοκρασιες

προσωπικα με βοηθησε στη επιλογη της msi 650 tomahawk

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, konik είπε

 λέει απλά 8+2+1 drmos 50A.

Και μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι παίζει μόνο με χαμηλής ισχύος επεξεργαστές και δεν θα βάλεις ποτέ πάνω της κάποιους top specs. Δεν μπορεί να τους τροφοδοτήσει σωστά.

Επίσης μια οπτική άμεση ένδειξη είναι η/οι φύσες της παροχής της CPU.

Εάν έχει μια 8πινη είναι σίγουρα low ampere ικανότητας

Με 1X 8πινη + 1Χ 4πινη ειναι κάπου στο low middle και με 2Χ 8πινες είναι από middle ως high πια αναλόγως το VRM και τα Mosfets και την ποιότητα τους εκτός από τον αριθμό τους.

Όλα αυτά θέλουν και καλή ψύξη οπότε σε μεγάλα ρεύματα θα δεις και μεγάλες ψύκτρες αναγκαστικά. Ο σχεδιασμός πάει με τα potentials

Όπως είπα τα παραπάνω ευρώ εκεί πάνε. Στο ποσα περιθώρια έχει και τι επιπλέον features σου δίνει.

Εάν τα χρειάζεσαι γαι τώρα η στο μέλλον τα πληρώνεις. Εάν όχι πας σε αυτή που σε βολεύει.

Αρκεί να ξέρεις και όχι απλά να ελπίζεις

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...