Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα AM5


nasosgtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Και μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι παίζει μόνο με χαμηλής ισχύος επεξεργαστές και δεν θα βάλεις ποτέ πάνω της κάποιους top specs. Δεν μπορεί να τους τροφοδοτήσει σωστά.

Επίσης μια οπτική άμεση ένδειξη είναι η/οι φύσες της παροχής της CPU.

Εάν έχει μια 8πινη είναι σίγουρα low ampere ικανότητας

Με 1X 8πινη + 1Χ 4πινη ειναι κάπου στο low middle και με 2Χ 8πινες είναι από middle ως high πια αναλόγως το VRM και τα Mosfets και την ποιότητα τους εκτός από τον αριθμό τους.

Όλα αυτά θέλουν και καλή ψύξη οπότε σε μεγάλα ρεύματα θα δεις και μεγάλες ψύκτρες αναγκαστικά. Ο σχεδιασμός πάει με τα potentials

Όπως είπα τα παραπάνω ευρώ εκεί πάνε. Στο ποσα περιθώρια έχει και τι επιπλέον features σου δίνει.

Εάν τα χρειάζεσαι γαι τώρα η στο μέλλον τα πληρώνεις. Εάν όχι πας σε αυτή που σε βολεύει.

Αρκεί να ξέρεις και όχι απλά να ελπίζεις

Άρα από τις δύο από ότι καταλαβα προτείνεις την pro rs λόγω ρευμάτων. Η MSI mortar αυτή τη στιγμή έχει ένα 50αρικο σχεδόν πάνω από αυτές. Αξίζει να το δώσω για να είμαι safe μελόντικα για ένα 7800x3d? Γιατί από reviews κλπ έχω δει ότι παίζει και με riptide και με pro rs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, nasosgtech είπε

Άρα από τις δύο από ότι καταλαβα προτείνεις την pro rs λόγω ρευμάτων. Η MSI mortar αυτή τη στιγμή έχει ένα 50αρικο σχεδόν πάνω από αυτές. Αξίζει να το δώσω για να είμαι safe μελόντικα για ένα 7800x3d? Γιατί από reviews κλπ έχω δει ότι παίζει και με riptide και με pro rs.

Μην με ακους και παρα πολυ. Φιλτραριζε αυτα που λεω με βαση την δικη σου σημερινη αλλα και μελλοντικη χρηση.

Εξηγω:

Προσωπικα κραταω τα PC μου σε ζωη μεχρι να παιθανουν απο βαθια γεραματα και να μην επιδεχονται αλλη αναβαθμιση.

Φαντασου οτι εχω 2 PC σε λειτουργια απο το 2007 και ειναι σε full update πια (Intel i7 920 & AMD Phenom X6 1090t black). Οποτε παντα παω στο μεγιστο που μπορω να ξεκινησω ωστε μετα φθηνα και απλα χωρις μεγαλες μετατροπες να αναβαθμιζω οταν πια ζοριζομαι στην δουλεια μου.

Η μια λογικη λεει οτι στηνεις ενα για το σημερα και το αμεσο μελλον και εαν χρειαζεται αναβαθμιζεις το μισο PC μετα. Η αλλη λογικη λεει οτι στηνεις ενα πιο ακριβο τωρα και πληρωνεις μικρες αναβαθμισεις στο μελλον. Πιθανα να κσοτιζει και το ιδιο. Αλλα εμενα με βολευει να κουμπωσω απλα ενα νεο CPU απο το να αλλαζω στο μελλον mobo + CPU γιατι η προηγουμενη ηταν low specs (παραδειγμα) να ασχολουμαι με BIOS updates, ασυμβατοτητες κλπ. Η το να εχω ελευθερη slot για M2 αντι για SATA. 

Για αυτο λεω οτι πρεπει να δεις εσυ τι θελεις και τι θα θελεις και σε ποσο βαθος χρονου θα το θελεις. Το πορτοφολι σου επισης θα θεσει τα ορια.

 

Σε απαντηση της ερωτησης σου: ΝΑΙ θα πηγαινα με την καλυτερη. Το μικροβιο να αλλαξεις σε νεο επεξεργαστη που τον βρηκες σουπερ ευκαιρια μπροστα σου (καινουργιο ή μεταχειρισμενο) θα ειναι παντα εκει. Και φαντασου να βρεις με τιμη χωμα ενα 7800x3d σε 5 μηνες και να εχεις τα χρηματα αλλα να θελεις να παρεις και mobo... κλαμα.

Οι 8xxxx ειναι ηδη εδω και πιθανα να αξιζουν και αυτοι να μπουνε πανω με λογικο ποσο. 

Εσυ ξερεις. Μην σε παρασυρω γιατι θα σε παρασυρω πολυ.

Ξεκινησα νεο PC για budget 600-800 και πηγε ενα κλικ πανω απο τα διπλα.... Αλλα ξεκαθαρα θα μου κανει αποσβεση σε βαθος χρονου. Πρεπει να τα σκασω βεβαια σημερα.

 

Μαλλον σε μπερδεψα αλλα ειναι προσωπικες οι τελικες επιλογες. Το σωστο PC δεν ειναι το ιδιο για ολους.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nasosgtech είπε

Άρα από τις δύο από ότι καταλαβα προτείνεις την pro rs λόγω ρευμάτων. Η MSI mortar αυτή τη στιγμή έχει ένα 50αρικο σχεδόν πάνω από αυτές. Αξίζει να το δώσω για να είμαι safe μελόντικα για ένα 7800x3d? Γιατί από reviews κλπ έχω δει ότι παίζει και με riptide και με pro rs.

Προτιμήσε b650m riptide από b650m pro rs....έχει καλύτερα vrm η riptide....αν είναι να ανέβεις στo range των 200€ πας σε Gigabyte B650M Aorus Elite AX (220€)...από τις καλύτερες matx.

 

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Προτιμήσε b650m riptide από b650m pro rs....έχει καλύτερα vrm η riptide....αν είναι να ανέβεις στo range των 200€ πας σε Gigabyte B650M Aorus Elite AX (220€)...από τις καλύτερες matx.

 

 

Συμφωνω για την Aorus

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nasosgtech είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα το σκεφτώ λίγες μέρες ακόμα.

Παρε τον χρονο σου και κυριως κανε την δικη σου ερευνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...