Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση κάρτας γραφικών έως 200€


tasosrap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Το σύστημά μου αποτελείται από

 

CPU Intel Core i5 4570 @ 3.2ghz

MOBO Gigabyte H87 HD3

RAM 16gb @ 1333mhz 

GPU Sapphire Radeon Hd7770 GHZ Edition OC 1GB

PSU Corsair RM650 Gold+ 

 

Το σύστημα βρίσκεται στο home cinema room και χρησιμοποιείται κυρίως για ταινίες και περιστασιακά για gaming (racing games κατά βάση 1-2 ώρες την εβδομάδα) και είναι συνδεδεμένο με τον προτζέκτορα EPSON 7300 (1920*1080 στα 60Hz).  Δεν σκέφτομαι να αλλάξω άμεσα υπολογιστή, γι' αυτό θέλω μια κάρτα γραφικών έως 200€ για να βγάλω ακόμα 3-4 χρόνια στην ανάλυση του προτζέκτορα, μέχρι να αναβαθμιστώ σε 4k (τίμια η 7770 αλλά δεν μπορεί να ακολουθήσει πιά). Σκεφτόμουν rx6600 ή rtx3050. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Έχω την εντύπωση πως το υπόλοιπο σύστημα (4570, ddr3) θα κρατά πίσω αυτές τις gpu. Ανάμεσα στις 2 που σκέφτεσαι σαφώς την 6600.

Εννοειται ότι θα υπάρχει bottleneck.

Και μόνον οι μνήμες θα το φρεναρουν.

Αλλά εάν βρεθεί κάτι σε καλή τιμή γιατί όχι?

Εγω θα κοιτούσα καμία μεταχειρισμένη. Προσωπικά δεν μου βγήκαν ποτέ σκάρτα ότι αγόρασα.

Προσοχή στις τιμές στις  μεταχειρισμενες γιατί βλέπω τις βαράνε στο κεφάλι κάποιοι και μου σηκωνονται οι τρίχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εννοειται ότι θα υπάρχει bottleneck.

Και μόνον οι μνήμες θα το φρεναρουν.

Αλλά εάν βρεθεί κάτι σε καλή τιμή γιατί όχι?

Εγω θα κοιτούσα καμία μεταχειρισμένη. Προσωπικά δεν μου βγήκαν ποτέ σκάρτα ότι αγόρασα.

Προσοχή στις τιμές στις  μεταχειρισμενες γιατί βλέπω τις βαράνε στο κεφάλι κάποιοι και μου σηκωνονται οι τρίχες.

Πήρα πρόσφατα από εδώ για το δεύτερο pc μια  gtx 1650 gddr6 σε άριστη κατάσταση στα 80 ευρώ. Επιδόσεις rx 570 4 gb με την μισή όμως κατανάλωση (δεν παίρνει καν επιπλέον τροφοδοσία). Την πήρα καθαρά για να παίζω rocket League όταν ο γιος παίζει στο πρώτο pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παραγγείλει πριν από περίπου 3 εβδομάδες μια 1650 gddr6, αλλά το κατάστημα με ενημέρωσε ότι τελικά δεν υπάρχει. Μετά ψάχνοντας είδα οτι με 50-60€ παραπάνω μπορώ να πάρω την 6600. Θα έχει διαφορά στο υπάρχον σύστημά μου ή θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με την 1650;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasosrap είπε

Είχα παραγγείλει πριν από περίπου 3 εβδομάδες μια 1650 gddr6, αλλά το κατάστημα με ενημέρωσε ότι τελικά δεν υπάρχει. Μετά ψάχνοντας είδα οτι με 50-60€ παραπάνω μπορώ να πάρω την 6600. Θα έχει διαφορά στο υπάρχον σύστημά μου ή θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με την 1650;

1650 μόνο μεταχειρισμένη, καινούργια δεν αξίζει. 6600 έχω στο πρώτο pc και είναι εντελώς άλλη κατηγορία κάρτας. Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω πόσο θα την κόβει το σύστημα σου. Την 1650 πάντως θα την εκμεταλλευτεί πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tasosrap είπε

Καλημέρα σε όλους. Το σύστημά μου αποτελείται από

 

CPU Intel Core i5 4570 @ 3.2ghz

MOBO Gigabyte H87 HD3

RAM 16gb @ 1333mhz 

GPU Sapphire Radeon Hd7770 GHZ Edition OC 1GB

PSU Corsair RM650 Gold+ 

 

Το σύστημα βρίσκεται στο home cinema room και χρησιμοποιείται κυρίως για ταινίες και περιστασιακά για gaming (racing games κατά βάση 1-2 ώρες την εβδομάδα) και είναι συνδεδεμένο με τον προτζέκτορα EPSON 7300 (1920*1080 στα 60Hz).  Δεν σκέφτομαι να αλλάξω άμεσα υπολογιστή, γι' αυτό θέλω μια κάρτα γραφικών έως 200€ για να βγάλω ακόμα 3-4 χρόνια στην ανάλυση του προτζέκτορα, μέχρι να αναβαθμιστώ σε 4k (τίμια η 7770 αλλά δεν μπορεί να ακολουθήσει πιά). Σκεφτόμουν rx6600 ή rtx3050. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

 

 

https://www.skroutz.gr/s/33704472/ASRock-Radeon-RX-6500-XT-4GB-GDDR6-Phantom-Gaming-D-OC-Karta-Grafikon-90-GA3DZZ-00UANF.html

Τίμιες και οικονομικες για 1080p θα είσαι μια χαρά Πόσο μάλιστα για δύο χρόνια αφού δεν παίζεις και απαιτητικά games

https://www.bestprice.gr/item/2155562951/asus-geforce-gtx-1660-6gb-gddr5-phoenix-oc-karta-grafikwn.html?qo=1660&from=cat

 

 

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 6xXx6 είπε

https://www.skroutz.gr/s/33704472/ASRock-Radeon-RX-6500-XT-4GB-GDDR6-Phantom-Gaming-D-OC-Karta-Grafikon-90-GA3DZZ-00UANF.html

Τίμιες και οικονομικες για 1080p θα είσαι μια χαρά Πόσο μάλιστα για δύο χρόνια αφού δεν παίζεις και απαιτητικά games

https://www.bestprice.gr/item/2155562951/asus-geforce-gtx-1660-6gb-gddr5-phoenix-oc-karta-grafikwn.html?qo=1660&from=cat

Όχι 6500 xt , έχει μόνο 4 pci lanes και χάνει πολύ σε σύστημα με pcie 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tasosrap είπε

Είχα παραγγείλει πριν από περίπου 3 εβδομάδες μια 1650 gddr6, αλλά το κατάστημα με ενημέρωσε ότι τελικά δεν υπάρχει. Μετά ψάχνοντας είδα οτι με 50-60€ παραπάνω μπορώ να πάρω την 6600. Θα έχει διαφορά στο υπάρχον σύστημά μου ή θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με την 1650;

Ή 1650 είναι με το συστημα σου ισορροπημένη που σημαίνει θα την εκμεταλλεύεται πλήρως έως τις δυνατότητες της.

Ή 6600 θα έχει bottleneck (ποσοστό ανάλογα το utilization rate CPU/GPU). Πολύ χοντρικά υπολόγισε ότι θα χάνεις ένα 30% της απόδοσης της.

Οποτε συγκρίνεις το 70% της 6600 με το 100% της 1650 σε αντιπαραβολη με την τελική τιμή αγοράς και αποφασίζεις.

Εγω για καλή τιμή θα πήγαινα στην 6600 γιατί σίγουρα θα σου παίζει καλύτερα έστω και φρεναρισμενη από το σύστημα (οπότε και πιο κρύα και με λιγότερη κατανάλωση σε αναλογία) και θα αντέξει πιο πολύ στον χρόνο.

Ολα έχουν σχέση με το τι θα δώσεις στην αγορά της σε σχέση με το τι θα πάρεις

Έχει περισσότερες ικανότητες να σου δώσει playable fps σε παιχνίδια και αυτό μετράει πάντα.

 

Θα βρεις και πολλούς calculators στο δίκτυο. Δεν είναι ακριβείς μιας και κάθε παιχνίδι ή εφαρμογή χρησιμοποιεί διαφορετικα τα CPU/GPU αλλά παίρνεις μια γενική ιδέα 

Βάλε τα δικά σου στοιχεία και παίξε με τις επιλογές σου

Παραδειγμα calculator

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οπότε αν καταλήξω στην 6600 θα ρυθμίζω σχεδόν στο maximum τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού με ανάλυση 1920*1080 και θα παίρνω ότι με αφήνει η CPU μου, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasosrap είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οπότε αν καταλήξω στην 6600 θα ρυθμίζω σχεδόν στο maximum τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού με ανάλυση 1920*1080 και θα παίρνω ότι με αφήνει η CPU μου, σωστά; 

Εγω θα επαιρνα την πιο τελευταια χαμηλη γενια

κυριως για θεμα δυνατοτητων και καταναλωσης, οχι τοσο επιδοσεων.

https://www.skroutz.gr/s/42623781/Sapphire-Radeon-RX-7600-8GB-GDDR6-Pulse-Karta-Grafikon-11324-01-20G.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasosrap είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οπότε αν καταλήξω στην 6600 θα ρυθμίζω σχεδόν στο maximum τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού με ανάλυση 1920*1080 και θα παίρνω ότι με αφήνει η CPU μου, σωστά; 

Έτσι πάει πάντα.

Αλλά υποθέτω ότι εάν δεν έχεις αρκετά fps θα πρέπει να βάλεις medium ή low ρυθμίσεις ώστε η Cpu να μπορεί να κάνει catch up και να έχεις καλύτερη εμπειρία παιχνιδιού

Δεν αλλάζει αυτό κάτι

Βασικά πρέπει να δεις ένα σετ που θα σου δίνει τουλάχιστον 40fps σε αυτα που θέλεις να παίξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Έτσι πάει πάντα.

Αλλά υποθέτω ότι εάν δεν έχεις αρκετά fps θα πρέπει να βάλεις medium ή low ρυθμίσεις ώστε η Cpu να μπορεί να κάνει catch up και να έχεις καλύτερη εμπειρία παιχνιδιού

Δεν αλλάζει αυτό κάτι

Βασικά πρέπει να δεις ένα σετ που θα σου δίνει τουλάχιστον 40fps σε αυτα που θέλεις να παίξεις 

Συνηθως τα περισσοτερα settings ζοριζουν την gpu, ειναι πολυ λιγα αυτα που ζοριζουν μονο cpu. Οποτε ειτε low ειτε high, πανω κατω στα ιδια fps θα παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Συνηθως τα περισσοτερα settings ζοριζουν την gpu, ειναι πολυ λιγα αυτα που ζοριζουν μονο cpu. Οποτε ειτε low ειτε high, πανω κατω στα ιδια fps θα παιζει.

ΣΩΣΤΟ κι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είστε τόσο βοηθητικοί θα ήθελα να μου πείτε, αν τελικά επιλέξω την 6400 μήπως τελικά θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με την 6600; Το ρωτάω γιατί την βλέπω στην μισή τιμή και εδω φαίνεται ότι θα έχω 40-50fps με medium στα πιο πολλά παιχνίδια. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...