Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση κάρτας γραφικών έως 200€


tasosrap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 minutes ago, tasosrap said:

Μιας και είστε τόσο βοηθητικοί θα ήθελα να μου πείτε, αν τελικά επιλέξω την 6400 μήπως τελικά θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με την 6600; Το ρωτάω γιατί την βλέπω στην μισή τιμή και εδω φαίνεται ότι θα έχω 40-50fps με medium στα πιο πολλά παιχνίδια. Ευχαριστώ.

Όχι, η 6400 είναι εντελώς σκουπίδι.

Πήγαινε σε 6600, και σε 2ο χρόνο αλλάζεις το μητρική/cpu/ram(δεν είναι τρομακτικό κόστος, με 250 ευρώ θα είσαι ~x4-5 φορές ταχύτερο από τον Intel που έχεις τώρα) και κρατάς την 6600.

Υ.γΚαι μια σημαντική ερώτηση(να το δούμε λίγο πριν πάρεις τελική απόφαση), ποιο τροφοδοτικό έχεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το γράψω για 2η και τελευταία φορά. Kάρτες όπως οι 6400, 6500 xt δεν αξίζουν τα λεφτά τους ως καινούριες.

Για εμένα η μία επιλογή είναι να πας από τώρα σε 6600 (καινούρια ή μεταχειρισμένη) ώστε να την κρατήσεις αν φτιάξεις ΣΥΝΤΟΜΑ νέο pc. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να κρατήσεις το τωρινό pc ως 2ο , αν το χρειάζεσαι, χρησιμοποιώντας τα ενσωματωμένα γραφικά του και αφαιρώντας του απλά την 6600 για να τη βάλεις στο νέο σύστημα.

Εναλλακτικά πας π.χ σε μεταχειρισμένη 1650 (gddr6 καλύτερα) ή παρομοίων δυνατοτήτων κάρτα καθώς σε pcie 3 σύστημα όπως το δικό σου δίνει παρόμοιες επιδόσεις με την 6400.  Σε αυτή την περίπτωση θα πάρεις τα μέγιστα της κάρτας που αγόρασες, θα δώσεις λιγότερα λεφτά αλλά όταν θα φτιάξεις νέο pc θα πρέπει να πάρεις άλλη gpu. Αν σκοπεύεις να κάνεις νέο pc σε 3-4 χρόνια (όπως γράφεις) και αυτό το διάστημα θα παίζεις τα ίδια ελαφριά παιχνίδια με τώρα και θα σε καλύπτει μια τόσο low end gpu τότε σε συμφέρει αυτή η επιλογή.  Γιατί να πληρώσεις μια πολύ πιο δυνατή gpu η οποία θα "κοιμάται" για 4 χρόνια και όταν περάσουν αυτά θα έχει χάσει πάνω από τη μισή της αξία ;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasosrap είπε

Μιας και είστε τόσο βοηθητικοί θα ήθελα να μου πείτε, αν τελικά επιλέξω την 6400 μήπως τελικά θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με την 6600; Το ρωτάω γιατί την βλέπω στην μισή τιμή και εδω φαίνεται ότι θα έχω 40-50fps με medium στα πιο πολλά παιχνίδια. Ευχαριστώ.

Οχι, θα ειναι χαοτικα χειροτερη, γιατι ειναι και Pcie gen 4 αλλα x4 αντι για x16, και μιας και το pc σου υποστηριζει pcie gen2, θα εχεις τρελο bottleneck εκει.

μπορεις να βρεις και καμια μεταχειρισμενη 6600, σε τιμη χωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Θα το γράψω για 2η και τελευταία φορά. Kάρτες όπως οι 6400, 6500 xt δεν αξίζουν τα λεφτά τους ως καινούριες.

Για εμένα η μία επιλογή είναι να πας από τώρα σε 6600 (καινούρια ή μεταχειρισμένη) ώστε να την κρατήσεις αν φτιάξεις ΣΥΝΤΟΜΑ νέο pc. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να κρατήσεις το τωρινό pc ως 2ο , αν το χρειάζεσαι, χρησιμοποιώντας τα ενσωματωμένα γραφικά του και αφαιρώντας του απλά την 6600 για να τη βάλεις στο νέο σύστημα.

Εναλλακτικά πας π.χ σε μεταχειρισμένη 1650 (gddr6 καλύτερα) ή παρομοίων δυνατοτήτων κάρτα καθώς σε pcie 3 σύστημα όπως το δικό σου δίνει παρόμοιες επιδόσεις με την 6400.  Σε αυτή την περίπτωση θα πάρεις τα μέγιστα της κάρτας που αγόρασες, θα δώσεις λιγότερα λεφτά αλλά όταν θα φτιάξεις νέο pc θα πρέπει να πάρεις άλλη gpu. Αν σκοπεύεις να κάνεις νέο pc σε 3-4 χρόνια (όπως γράφεις) και αυτό το διάστημα θα παίζεις τα ίδια ελαφριά παιχνίδια με τώρα και θα σε καλύπτει μια τόσο low end gpu τότε σε συμφέρει αυτή η επιλογή.  Γιατί να πληρώσεις μια πολύ πιο δυνατή gpu η οποία θα "κοιμάται" για 4 χρόνια και όταν περάσουν αυτά θα έχει χάσει πάνω από τη μισή της αξία ;

 

Δεν θα κοιμάται. Θα του δώσει αρκετά. Θα του δώσει το 65-70% του δυναμικού της το οποίο θα είναι πολύ πιο πάνω από το pick της 1650 πχ.

Είναι θέμα χρηματων

Εγω θα πήγαινα για οτι άντεχε η τσεπη μου σε αυτα τα επίπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν θα κοιμάται. Θα του δώσει αρκετά. Θα του δώσει το 65-70% του δυναμικού της το οποίο θα είναι πολύ πιο πάνω από το pick της 1650 πχ.

Είναι θέμα χρηματων

Εγω θα πήγαινα για οτι άντεχε η τσεπη μου σε αυτα τα επίπεδα

Με cpu 4c / 4t του 2013 και ddr 3 δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορεί να αποδώσει έστω τόσο. Δε βρίσκω νόημα να πάρει τόσο δυνατή κάρτα και να μείνει 3-4 χρόνια με αυτό το παλιό σύστημα. Καλύτερα να πάρει μια κάρτα που ο 4570 να μπορεί να την αξιοποιήσει πλήρως. Όπως λες είναι θέμα χρημάτων και πως το βλέπει τελικά ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 6400 είναι για να έχεις εικόνα με hdmi 2.1 στο μικρότερο κόστος, δεν την βάζεις σε gaming σύστημα αλλά μόνο σε σύστημα που κάνει δουλειές γραφείου και δεν έχει ενσωματωμένα ή θες 120 hz στα 4Κ (για απλά πράγματα, κανά βίντεο π.χ όχι για gaming...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας κάνω και μια τελευταία ερώτηση (αν και τείνω προς 6600). Θα έχω κάποιο όφελος αν επιλέξω κάρτα της Nvidia (πχ 1650 ή 3060) έναντι των Amd, στο κομμάτι της αναπαραγωγής των ταινιών (διακρίνω κάποια σπασίματα σε ταινίες άνω των 50gb, αλλά φαντάζομαι ότι είναι θέμα σκληρού δίσκου); Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...