Προς το περιεχόμενο

Νέα υπηρεσία BAGTAG από την Aegean για check-in της αποσκευής από τον ίδιο τον επιβάτη για αποφυγή της ουράς


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα είχε νόημα μόνο για να αποφύγει κάποιος να πηγαίνει πολύ νωρίς στο αεροδρόμιο και άρα αν μπορούσες να παραδώσεις πχ την απόσκευή 20-30 λεπτά πριν από την πτήση ΚΑΙ να σου δίνει τη δυνατότητα fast track. Με αυτές τις δυνατότητες θα το έπαιρνα πραγματικά...αλλά αν είναι να παραδόσεις στα 50 λεπτά πριν και να περιμένεις πάλι στην ουρά για τον έλεγχο...είσαι πραγματικά "χαζός" και για τέτοιο σε παιρνουν... Στις 5 τελευταίες φορές που ταξίδεψα με Aegean (τοτελευταίο 3μηνο ...εντάξει δεν είμαι και πολυ συχνός)...ειχαμε πάντα καθυστέρηση , πάντα όμως μέσα στο επιτρεπτό όριο για να μην αναγκαστούν σε "αποζημείωση" και πάντα οι βαλίτσες βγαίνουν με καθυστέρηση (το 2ο είναι θέμα αεροδρομίου μεν , αλλά που είναι η εταιρεία να προστατεύσει πχ τους business επιβάτες...). Παρόλαυτα , έχω να πω ότι είναι μακράν η καλύτερη όσον αφορά στη συμπεριφορά του προσωπικού , την καθαριότητα, κλπ, ακόμα και σε σχέση με "υπερδυνάμεις" στο χώρο... (εξαιρούνται οι ασιατικές αλλά με τρελές τιμές...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω πέταξα απο  Heathrow την Τετάρτη και βρήκα βολικό το απλό σύστημα που μπορείς να κάνεις  check in την βαλίτσα ,σκανάρεις το boarding pass σου,σου εκτυπώνει το χαρτί,το περνας στην βαλίτσα ,το σκανάρεις και την βάζεις στον ιμάντα.Αυτό ηταν.Μπορείς  λένε να παρακολουθεις την πορεία της βαλίτσας,αν και εμένα μόνο ότι εγινε δεκτή έγραφε και ότι σκαναρίστηκε . 

οντος και εγω το ιδιο πολυ βολικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, teovag said:

Παρόλαυτα , έχω να πω ότι είναι μακράν η καλύτερη όσον αφορά στη συμπεριφορά του προσωπικού , την καθαριότητα, κλπ, ακόμα και σε σχέση με "υπερδυνάμεις" στο χώρο... (εξαιρούνται οι ασιατικές αλλά με τρελές τιμές...)

Από εκεί καταλαβαίνει κανεις ποσο θλιβερό είναι το επίπεδο παροχής υπηρεσίας ολοκλήρου του κλάδου. 

Εδώ ολόκληρη BA πλέον και δε δίνει ούτε snack χωρίς κόστος στην πτήση της. 

Ειδικά το κομμάτι της καθυστέρησης της πτήσης που πλέον δεν θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία φορά που πέταξα χωρίς καθυστέρηση, με κάνει να θέλω ΜΟΛΙΣ ΣΤΑ 43 ΜΟΥ να αποφεύγω όσο πιο πολύ μπορώ το ταξίδι. Κουράστηκα τη διαδικασία του πήγαινε 2 ώρες πριν στο αεροδρόμιο, περπατα σα μαλακας 17 χιλιόμετρα (ανάλογα το αεροδρόμιο) για να φτάσεις στο gate, περίμενε επίσης σα μαλακας να επιβιβαστείς, σε τραγικές καρέκλες (ΟΛΩΝ των αεροδρομίων) που πιάνεται ο κωλος σου, και μετά μπες μέσα σε ένα αεροσκάφος φτιαγμένο για νάνους των 45 κιλών και περίμενε πάλι σα μαλακας τουλάχιστον μισή ώρα παραπάνω απτήν προγραμματισμένη ωρα απογείωσης για να πετάξεις.

Την προσγείωση και την αναμονή της βαλίτσας που απλά παρακαλάς να εμφανιστεί (ειδικά σε πτήσεις με ανταποκριση) την βάζω ίσως στα top 3 worst customer experiences που έχω. Με νούμερο #1 το σινεμά και τo spam από βλακόπαιδα που μιλάνε, ηλίθιους που ξεχνάνε το κινητο ανοικτό, παν-ηλίθιους που στο μπροστινό κάθισμα έχουν τη φωτεινότητα στο τέρμα και μπαίνουν Instagram και βγαίνουν στα 3 δευτερόλεπτα (μιλάμε για attention span στα τάρταρα), και φυσικά το μασουλιτό πατατάκια και ποπκόρν απτους δίπλα σου. 

θαυμάζω όλους εσάς που λέτε ότι είστε frequent flyers, αν δεν είναι για δουλειά και το κάνετε για διακοπές κλπ, ειλικρινά σας θαυμάζω. Εγώ 2 αεροπορικά ταξίδια το χρόνο κάνω και χαλιέμαι κάθε φορά…

/rantmode off, thanks που διαβάσατε τη γκρίνια μου! 😂

  • Like 12
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το bagtag, ακριβό όμως. 

Πολύ ακριβό για να το εμπιστευτώ στα χέρια των Ορκ που έχουν για φόρτωση των αποσκευών ή των πτώσεων από 1,5-2 μέτρα που πέφτει η βαλίτσα όταν είναι στους ταινιόδρομους της διαλογής. 

ΜΑΚΡΙΑ προς το παρόν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράζατε aegian (και καλά κάνατε) αλλα όσο κουλό και ακούγεται (και θλιβερό) είναι η καλύτερη σε σχέση με τους υπόλοιπους (που να πετάξετε με Swiss να δείτε τι. Σημαίνει πόνος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, polaki είπε

θαυμάζω όλους εσάς που λέτε ότι είστε frequent flyers, αν δεν είναι για δουλειά και το κάνετε για διακοπές κλπ, ειλικρινά σας θαυμάζω. Εγώ 2 αεροπορικά ταξίδια το χρόνο κάνω και χαλιέμαι κάθε φορά…

Fast lane, business lounge και μπροστινές θέσεις. Έτσι παλεύεται ως frequent flyer 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80€ κόστος για κάτι το οποίο δεν θα καταφέρει να μου κερδίσει χρόνο (πάλι στην ουρά θα περιμένω για να παραδώσω) ούτε μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε περισσότερες από μία βαλίτσες. Το θεωρητικό σκέλος έχει νόημα αλλά στην πράξη η σούπα χαλάει. Ουσιαστικά αυτό που εγώ καταλαβαίνω να κρύβεται πίσω από αυτό το άρθρο είναι η μείωση του προσωπικού και όχι η εξυπηρέτηση του πελάτη. Μπορώ κάλλιστα να προμηθευτώ μια 4άδα Apple Airtags τα οποία θα μου κάνουν την ίδια δουλειά και θα μου κοστίσουν και φθηνότερα!!!

Υ.Γ

Δεν πίστευα ποτέ ότι θα έφτανα σε σημείο να πω ότι προϊόν της Apple είναι περισσότερο χρηστικό και οικονομικότερο από άλλα αντίστοιχα 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ukforthemoment said:

Εγω πέταξα απο  Heathrow την Τετάρτη και βρήκα βολικό το απλό σύστημα που μπορείς να κάνεις  check in την βαλίτσα ,σκανάρεις το boarding pass σου,σου εκτυπώνει το χαρτί,το περνας στην βαλίτσα ,το σκανάρεις και την βάζεις στον ιμάντα.Αυτό ηταν.Μπορείς  λένε να παρακολουθεις την πορεία της βαλίτσας,αν και εμένα μόνο ότι εγινε δεκτή έγραφε και ότι σκαναρίστηκε . 

Ακριβώς, υπάρχει το ίδιο στο Schiphol εδώ και κάνα πεντάρι χρόνια, φυσικά με υπάλληλο τότε στις αρχές γιατί τέτοιες τραχανοπλαγιές που είμαστε μέχρι να τα κάνουμε μόνοι μας, μόνο που δεν σε ακύρωνε. Τέλος πάντων ωραίο είναι αλλά χωρίς επιπλέον συσκευή στη βαλίτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχίσουν οι αεροπορικές να αυξάνουν τις πλάγιες χρεώσεις σε λίγα χρόνια θα συμφέρει να πάρουμε ιδιωτικό αεροπλάνο παρά το αεροπλάνο της γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, spooker είπε

Προσωπικά θα φοβόμουν μήπως η βαλίτσα τελικά δεν φτάσει στον τελικό προορισμό λόγο του διαφορετικού flow που ακολουθεί. Εντάξει κάποια στιγμή αυτό θα είναι το standard way αλλά μέχρι τότε.... Ας το δώσουν δωρεάν και βλέπουμε.

Υποτίθεται πλέον υπάρχει tracking της αποσκευής αλλά πολύ συχνά δεν σκανάρουν και έτσι μένεις απλά με την απόδειξη ότι την έδωσες, ούτε καν ότι έφτασε τελικά στο αεροδρόμιο προορισμού.

σημειωση ότι σε αυτό δεν φταίει η αεροπορική. 
 

Προσωπικα από Aegean αν δεν ήταν φθηνή στις πτήσεις που κάνω (ναι και όμως, η αντίπαλη εταιρία συχνά έχει ακόμα και διπλάσιες τιμές) δεν θα ήθελα ούτε απέξω από γκισέ τους να περάσω. Τόσα λάθη, τόση αγένεια και τόσο τραγική εξυπηρέτηση δεν έχω δει ποτέ μου σε καμία υπηρεσία/ εταιρία. 

Επεξ/σία από panos-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια σε κάποια αεροδρόμια μπορούσες να ζυγίσεις την αποσκευή, σου τυπώνει το bag tag, το βάζεις στη βαλίτσα, και μετά την πας σε έναν ιμάντα, σκανάρεις και την στέλνεις.

Τα €80 είναι πολύ πολύ αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, polaki said:

Εγώ 2 αεροπορικά ταξίδια το χρόνο κάνω και χαλιέμαι κάθε φορά…

/rantmode off, thanks που διαβάσατε τη γκρίνια μου! 😂

Εγώ κάνω επίσης με το ζόρι 2 το χρόνο και έχω κουραστεί κάθε φορά που γυρνάω Ελλάδα οι Έλληνες να πλακωνονται στο checkin για το ποιος είναι πρώτος στη σειρά... Κάθε φορά είναι οι ίδιοι μπουρτζοβλαχοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...