Προς το περιεχόμενο

Blue screen


acr0bat
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από padelis100,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέραν απ' το file system ίσως παίζει και η χωρητικότητα στο φλασάκι όπως βλέπω και στο site της MSI:

Αναφορά σε κείμενο

NOTE: USB Flash drive capacity needs to be 32GB or Below, M-FLASH only supports FAT32 format

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Πέραν απ' το file system ίσως παίζει και η χωρητικότητα στο φλασάκι όπως βλέπω και στο site της MSI:

 

Δεν έχει σημασία η χωρητικότητα, αρκεί να είναι FAT32. Αυτό το λέει γιατί το εργαλείο format των Windows για κάποιο ανεξήγητο λόγο δε διαμορφώνει σε FAT32 δίσκους μεγαλύτερους των 32GB. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο εργαλείο όπως το Fat32Format και να κάνεις κανονικά τη δουλειά σου και με μεγαλύτερα αποθηκευτικά μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Δοκιμασε τα ακολουθα φιλε μου:

1) Το παιχνιδι θελει DirectX 11 για να παιξει. Ενεργοποιησε το απο τις ρυθμισεις του παιχνιδιου. Αν εχει τικαρισμενα DirectX 9 η 10, ξετικαρε τα. Επειτα κλεισε το παιχνιδι, περιμενε 20 " και εκκινησε το παλι.

2) Τρεξε το windows update, παρε ολες τις ενημερωσεις και κοιταξε και προαιρετικες. Τσεκαρε αν εχει νεους drivers για την καρτα γραφικων. Σε καθε περιπτωση παρε ολες τις ενημερωσεις (και τις προαιρετικες).

3) Σεταρε να μη χρησιμοποιει εικονικη μνημη το pc και επανεκκινησε. Επειτα σεταρε την εικονικη μνημη σε 8192 MB, σταθερο μεγεθος. Αν εχεις 2ο δισκο προτιμησε αυτον. Αλλιως στο δισκο συστηματος. Επειτα επανεκκινησε το pc.

Αν το προβλημα συνεχιζεται μετα απο αυτα, απεγκατεστησε το παιχνιδι, επανεκκινησε pc και εγκατεστησε το εκ νεου, σεταροντας το DirectX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας  κ πάλι,

  Σχετικά με το φορματ σε Fat32   που σημείωσαν προηγουμένως οι φίλοι @BadBoy & @PC_Science_Lefkada είχε γίνει  εξαρχής, μάλιστα εχω κατεβάσει 2 εκδόσεις για ενημέρωση του bios όμως συνεχίζει να προσπερνάει το m flash mode  κ στην συνέχεια να βγαίνει παλι στην  κανονική σελίδα του bios settings.

Ενώ δείχνει να διαβάζει το usb, είναι σαν να μην βρίσκει κατι( σωστο?) μέσα κ συνεχίζει να με βγάζει απο M flash mode.

Στο τσακ είμαι να του ρίξω καμία :angry:

 Όσον  αφορά αυτά που σημείωσε ο φίλος @padelis100  το Gw2 τρέχει πλέον σε direct x 11  οπότε δεν υπάρχει επιλογή για προηγούμενα . 

Στιγμιότυπο οθόνης (25).png

Στιγμιότυπο οθόνης (26).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, acr0bat είπε

  Σχετικά με το φορματ σε Fat32   που σημείωσαν προηγουμένως οι φίλοι @BadBoy & @PC_Science_Lefkada είχε γίνει  εξαρχής, μάλιστα εχω κατεβάσει 2 εκδόσεις για ενημέρωση του bios όμως συνεχίζει να προσπερνάει το m flash mode  κ στην συνέχεια να βγαίνει παλι στην  κανονική σελίδα του bios settings.

Ενώ δείχνει να διαβάζει το usb, είναι σαν να μην βρίσκει κατι( σωστο?) μέσα κ συνεχίζει να με βγάζει απο M flash mode.

Ανοίγεις το cmd ως διαχειριστής. Μετά από κάθε μία από τις επόμενες εντολές πατάς το κουμπί enter:

 

diskpart

lis dis

Σου έχει εμφανίσει όλους τους δίσκους σου έναν έναν. Διαβάζεις προσεκτικά και με την επόμενη εντολή επιλέγεις το δίσκο που αντοιστοιχεί στο φλασάκι σου και τα 8GB του:

sel dis X

όπου Χ o αριθμός του δίσκου που ανιστοιχεί στο φλασάκι σου.

lis dis

Για επιβεβαίωση. Η ίδια λίστα δίσκων με πριν, μόνο που τώρα υπάρχει ένας αστερίσκος μπροστά από τον επιλεγμένο δίσκο. Τριπλοτσεκάρεις ότι έχεις επιλέξει το 8GB φλασάκι σου και έχει αστερίσκο μπροστά του, γιατί με την επόμενη εντολή θα διαγράψουμε όλα τα δεδομένα του:

clean

convert mbr

cre par prim

format fs=fat32 quick

assign letter=I

exit

exit

 

Αν συναντήσεις δυσκολία, ζήτα μας βοήθεια και διευκρινήσεις.

Μετά αντιγράφεις μόνο το αρχείο Ε7B86AMS.MK0 στο φλασάκι και ξαναδοκιμάζεις το m-Flash να δεις αν τώρα το εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@padelis100 σχετικά με το windows update, όλα φαίνονται να είναι καλά κάνω ενημερώσεις κανονικά.

Τώρα για την εικονική μνήμη, δεν έχω ορίσει ακόμα το όριο, έβαλα ομως τον 2ο δίσκο όπως μου πρότεινες παραπάνω, σε αυτό έμεινα πίσω, θα το δοκιμάσω κ θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@padelis100 άλλαξα την εικονική μνήμη, κ έκανα ένα test drive.  Χθες λοιπόν για 3 ώρες δεν έβγαλε blue screen. Εννοείται ότι θα του κάνω κ μεγαλύτερο τεστ αλλά σαν δείγμα ήταν θετικό!! 

@PC_Science_Lefkada έκανα μέσα από το cmd  την διαδικασία όλη. Ε το μ@λ@κισμενο δεν κάνει αναβάθμιση στο bios. Πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να το κάνω ενώ έχω κάνει unplug  όλα πάνω από τη μητρική στο τέλος...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2024 στις 9:10 ΜΜ, acr0bat είπε

Καλησπέρα σας  κ πάλι,

  Σχετικά με το φορματ σε Fat32   που σημείωσαν προηγουμένως οι φίλοι @BadBoy & @PC_Science_Lefkada είχε γίνει  εξαρχής, μάλιστα εχω κατεβάσει 2 εκδόσεις για ενημέρωση του bios όμως συνεχίζει να προσπερνάει το m flash mode  κ στην συνέχεια να βγαίνει παλι στην  κανονική σελίδα του bios settings.

Ενώ δείχνει να διαβάζει το usb, είναι σαν να μην βρίσκει κατι( σωστο?) μέσα κ συνεχίζει να με βγάζει απο M flash mode.

Στο τσακ είμαι να του ρίξω καμία :angry:

 Όσον  αφορά αυτά που σημείωσε ο φίλος @padelis100  το Gw2 τρέχει πλέον σε direct x 11  οπότε δεν υπάρχει επιλογή για προηγούμενα . 

Στιγμιότυπο οθόνης (25).png

Στιγμιότυπο οθόνης (26).png

πρωτα απο ολα σβησε ολα τα αρχεια στο usb και ασε μονο το αρχειο που τελειωνει σε MKO  γιαυτο δεν στο διαβαζει στο update,εχει ενα σωρο βιντεο στο youtube για να δεις να κανεις σωστα την διαδικασια .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@acr0batΕπίσης στο θέμα του usb, σβήσε όλα τα partition. Έπειτα φτιάξε ένα partition 8gb το οποίο και θα φορμάρεις με FAT32. Τον υπόλοιπο χώρο από το usb θα τον αφήσεις unallocated (δε θα φτιάξεις partition). Έπειτα αποσυμπίεσε το αρχείο με το update που κατεβάζεις από msi. Εξάγεται ένας φάκελος. Αντέγραφε το φάκελο όπως είναι στο usb. Επίσης ρίξε χύμα και το αρχείο για την αναβάθμιση του bios (!!!). Δηλαδή όταν ανοίγεις το usb για να δεις τα αρχεία του, θα βλέπεις το φάκελο και το αρχείο. Τέλος προσπάθησε να κάνεις τη διαδικασία update του bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...