Προς το περιεχόμενο

Η επισκευή του Apple Vision Pro μπορεί να φθάσει έως και τα 2.399 δολάρια


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, immortalx είπε

Οποτε 3500 για headset χωρις controllers και χωρις gaming προς το παρον δεν απευθυνεται σε ευρυ κοινο. Τεχνολογικα ανωτερα headsets υπαρχαν και πριν (Varjo). Δεν φερουν την βαρυτητα του ονοματος της Apple (και γι αυτο οι περισσοτεροι δεν το εχουν ακουσει) και ειναι αυστηρως για επαγγελματιες. Η μεγαλυτερη καινοτομια αν θες του VP ειναι στο UX

Είμαι και εγώ στον χώρο (χορό) του VR αρκετά χρόνια και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι έχει μεγάλη διαφορά η εμπειρία ανάλογα τον εξοπλισμό και δεν μπορείς να την έχεις σε ικανοποιητικό βαθμό (ανάλογα με τις απαιτήσεις σου και πώς αντιλαμβάνεσαι το VR φυσικά) εάν δεν πληρώσεις πολλά, είναι βασικά πολύ ακριβό σπόρ.  Έάν δοκιμάσεις full build VR πίστεψε με δεν θα θέλεις μετά να ασχοληθείς σοβαρά με χαμηλότερα επίπεδα εμπειρίας στο gaming αλλά μόνο για διαφορετική χρήση και πειραματισμό ! Επίσης οι διάφορες εταιρίες VR έχουν αναπτύξει τα σημερινά συστήματα τους έπειτα απο 30+ χρόνια εμπειρίας και εξέλιξης , η Apple κάνει για πρώτη φορά αυτό το βήμα με 5000 ευρεσιτεχνίες για αρχή και μιλάμε για ένα προϊόν ολοκληρωμένο στις δυνατότητες που προσφέρει, ήδη έχουν παραχθεί κάποια παιχνίδια για το Vision Pro αλλά ακόμα είναι η αρχή, η συνέχεια πιστεύω ότι θα είναι εντυπωσιακή!

ps: Το Vision Pro δεν χρειάζεται controllers αφού για την ώρα έχει επικεντρωθεί στο Hand and Eye Tracking. Αναμένω με περιέργεια την εξέλιξη του!

Επεξ/σία από Brainkill4r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή βλέπω να προβληματίζεστε για τι θέλει να πετύχει η apple με αυτό το προιον, περισσότερο από θέμα μαρκετινγκ, γιατι από άποψη μηχανικής ένα τέτοιο προιόν έχει το προφανές αποτέλεσμα να τεστάρει όλη την εταιρία για το αν μπορεί να κατασκευάσει τόσο απαιτητικη συσκευή στην αιχμή της τεχνολογίας.

Ο κυριος λόγος είναι να δει αν μπορει ένα VR headset να γίνει βάιραλ και ποθητό ώστε να προχωρήσει στην μαζική παραγωγή μιας φθηνότερης έκδοσης. Οι 100 χιλιάδες που θα το πάρουν στα χερια τους θα το διαφημίσουν στα σοσιαλ μιντια δωρεάν και η απλ θα προχωρήσει σε μια ωραία μελέτη του αντίκτυπου ενός VR headset στο γενικό κοινό. Θεωρώ ότι δεν έχουν πιστεί ότι αξίζει να ασχοληθούν σοβαρά με την τεχνολογία στην παρούσα μορφή.

To apple vision pro δεν ειναι καταναλωτική συσκευή, ούτε τόσο ενα kit για developers. Είναι ένα marketing prop για influencers.

Επεξ/σία από Evangelos Anagnostou
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Brainkill4r είπε

Άσχετα με το VR Headset της Apple, o πλήρης εξοπλισμός για να απολαύσεις την υπέρτατη εμπειρία σε VR περιλαμβάνει πχ και Tesla suit , Manus Gloves κτλ τα οποία ξεπερνούν το range των 15.000++ euros συνολικά, οπότε αρκετά ακριβό σπoρ. Επιπλέον στο συγκεκριμένο προϊόν η Apple έχει παράξει και εφαρμόσει 5.000 ευρεσιτεχνίες και σκοπεύει σύμφωνα πάντα με το ιστορικό της και την φιλοσοφία της να παράγει κάτι ολοκληρωμένο, να επεκταθεί και στον χώρο του VR  γενικότερα, εάν οι πωλήσεις της φυσικά έχουν επιτυχία! Απο εκεί και πέρα βλέπουμε ένα προϊόν συγκριτικά ανώτερο τεχνολογικά από τα αντίστοιχα υπόλοιπα και σαφώς ακριβότερο, το τι θα γίνει στην συνέχεια με την αναβάθμιση του δεν το γνωρίζω ελπίζω μόνο να βγάλουν αντίστοιχα προϊόντα και οι υπόλοιποι σοβαροί παίκτες του ανταγωνισμού ώστε να πέσει και η τιμή τους γενικότερα!

To  range  είναι από μέχρι που... Το εύρος είναι κατάλληλη λέξη.. Splendid. Wonderfull. Lovely.. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Brainkill4r είπε

Είμαι και εγώ στον χώρο (χορό) του VR αρκετά χρόνια και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι έχει μεγάλη διαφορά η εμπειρία ανάλογα τον εξοπλισμό και δεν μπορείς να την έχεις σε ικανοποιητικό βαθμό (ανάλογα με τις απαιτήσεις σου και πώς αντιλαμβάνεσαι το VR φυσικά) εάν δεν πληρώσεις πολλά, είναι βασικά πολύ ακριβό σπόρ.  Έάν δοκιμάσεις full build VR πίστεψε με δεν θα θέλεις μετά να ασχοληθείς σοβαρά με χαμηλότερα επίπεδα εμπειρίας στο gaming αλλά μόνο για διαφορετική χρήση και πειραματισμό ! Επίσης οι διάφορες εταιρίες VR έχουν αναπτύξει τα σημερινά συστήματα τους έπειτα απο 30+ χρόνια εμπειρίας και εξέλιξης , η Apple κάνει για πρώτη φορά αυτό το βήμα με 5000 ευρεσιτεχνίες για αρχή και μιλάμε για ένα προϊόν ολοκληρωμένο στις δυνατότητες που προσφέρει, ήδη έχουν παραχθεί κάποια παιχνίδια για το Vision Pro αλλά ακόμα είναι η αρχή, η συνέχεια πιστεύω ότι θα είναι εντυπωσιακή!

ps: Το Vision Pro δεν χρειάζεται controllers αφού για την ώρα έχει επικεντρωθεί στο Hand and Eye Tracking. Αναμένω με περιέργεια την εξέλιξη του!

Εαν εισαι "χρονια" στο χωρο του VR και θεωρεις οτι καποιος πρεπει να ντυνεται με στολες, γαντια, επιπλεον trackers, κτλ, για να χρησιμοποιησει VR, sorry αλλα εισαι μονος σου σ'αυτο και ειναι εκτος πραγματικοτητας αυτο που λες. Εδω οι περισσοτεροι απεχθανονται απλα να φορεσουν το headset, θα καθονται να φορανε στολες 😅
Ποια Apple εχει κανει για πρωτη φορα αυτο το βημα; Επειδη εκανε 5000 patents; Μπορεις να καταλαβεις οτι μια μικρη εταιρεια που ειναι χρονια στον χωρο του pro VR ειναι αδυνατον να δωσει αυτα τα χρηματα για πατεντες;
Hand και eye tracking εχουν και αλλα headsets αλλα ερχονται ΜΕ controllers 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 minutes ago, immortalx said:

Εαν εισαι "χρονια" στο χωρο του VR και θεωρεις οτι καποιος πρεπει να ντυνεται με στολες, γαντια, επιπλεον trackers, κτλ, για να χρησιμοποιησει VR, sorry αλλα εισαι μονος σου σ'αυτο και ειναι εκτος πραγματικοτητας αυτο που λες. Εδω οι περισσοτεροι απεχθανονται απλα να φορεσουν το headset, θα καθονται να φορανε στολες 😅
Ποια Apple εχει κανει για πρωτη φορα αυτο το βημα; Επειδη εκανε 5000 patents; Μπορεις να καταλαβεις οτι μια μικρη εταιρεια που ειναι χρονια στον χωρο του pro VR ειναι αδυνατον να δωσει αυτα τα χρηματα για πατεντες;
Hand και eye tracking εχουν και αλλα headsets αλλα ερχονται ΜΕ controllers 😅

Εντάξει, όλοι αντιλαμβάνονται την εμπάθεια σου. Χαλάρωσε λίγο, δεν σου παίρνει το ψωμί η Apple, εδώ ακόμη δεν άρχισε να πωλείται και έχεις αποφανθεί. 

Λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει... ;) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Evangelos Anagnostou said:

Σκεφτείτε λίγο πως θα σας βλέπουν άτομα που την βγάζουν με 100-200 ευρώ τον μήνα όταν αγοράζετε ένα (καλούτσικο) κινητό των 500-600ων ευρω, ενω λειτουργεί ακόμα το παλιό. Ε έτσι βλέπετε κι εσεις αυτους που τα σκάνε για μια καταναλωτική συσκευή αμφιβόλου χρηστικοτητας των 3.5 χιλιάδων.

 

3.500$ άλλος στην Αμερική δίνει ενοίκιο για μονοκατοικία καλή τον μήνα, και άλλος στην Ελλάδα τα παίρνει μισθούς 6μηνου. 
Δεν το έβγαλε για το Ελληνικό κοινό συγκεκριμένα… και είπε θα πουλήσω X συσκευές και τα βγάλαμε τα λεφτά μας…

και δεν έχουν όλοι μισθούς 600€, υπάρχουν και μισθοί 2.000+ ακόμα στην διαλυμένη Ελλάδα. 
αυτος που παίρνει 600€ να βρει πρώτα σπίτι να μένει μόνος του και όχι με την μαμά και τον μπαμπά του. 

καθε φορά διαβάζω σχόλια του τύπου, βάλε 5 να αγοράσω , ωωωω μας κλέβει η Χ εταιρία και αλλά πολλά. 
τεχνολογικό φόρουμ είναι…. Δεν είναι η Προνια με τα προνοιακά επιδόματα αστέγων. 

δεν υποχρεώνει κανείς… κανέναν να το αγοράσει 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cpc464 είπε

Μου αρέσει που όλες οι Εταιρείες συμπεριλαμβανόμενης της Apple δήθεν νοιάζονται για το περιβάλλον αλλά φτιάχνουν συσκευές με ασύμφορη επισκευή η απλά αδύνατη, όσο για το "δικαίωμα στην επισκευή" εδώ απλά γελάμε, δανεικά εργαλεία με χρηματική εγγύηση και νοίκι και πανάκριβα ανταλλακτικά που πολλές φορές είναι και κλειδωμένα στον σειριακό αριθμό της συσκευής σου.

Αυτό με το κλείδωμα στους σειριακούς εγώ το βρίσκω στα θετικά. 
Αν σε κλέψουν και λοκαρεις την συσκευή τους είναι άχρηστη. Αν την πουλήσουν σαν ανταλλακτικά πάλι άχρηστη τους είναι.

Φυσικά και έχει ένα κόστος για τον καταναλωτή αυτό. Όμως όταν αγοράζεις Apple είναι γνωστό ότι σε γδέρνει στο Service, αν πάρεις συσκευή Apple και μετά κλαίγεσαι τότε καλά να πάθεις. Αν μιλάγαμε πριν 10 χρόνια να δεχτώ ότι δεν ήξερες.
Εγώ δεν  με νοιάζει γιατί ποτέ δεν αγοράζω κάτι αν δεν έχω την άνεση να το αντικαταστήσω πλήρως την επόμενη μέρα αν χρειαστεί ή έστω να μην μου είναι απαραίτητο. 
Η πολιτική στο Right του repair πρέπει όντως να αλλάξει παρότι προσωπικά δεν θα πήγαινα σε unofficial service.
Για το περιβάλλον συμφωνουμε 100% αλλά αυτό ισχύει για όλους και πολύ περισσότερο σε εταιρίες με κινητά των 100€-300€ που μετά από 1 χρόνο είναι για την χωματερή και δεν πρόκειται να μπεις στον κόπο επισκευής.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, cpc464 said:

Μου αρέσει που όλες οι Εταιρείες συμπεριλαμβανόμενης της Apple δήθεν νοιάζονται για το περιβάλλον αλλά φτιάχνουν συσκευές με ασύμφορη επισκευή η απλά αδύνατη

14 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Για το περιβάλλον συμφωνουμε 100% αλλά αυτό ισχύει για όλους και πολύ περισσότερο σε εταιρίες με κινητά των 100€-300€ που μετά από 1 χρόνο είναι για την χωματερή και δεν πρόκειται να μπεις στον κόπο επισκευής.

Ένα ενδιαφέρον που πρέπει να σκεφτούμε είναι ότι καμιά φορά, η δυνατότητα επισκευής μπορεί να επιβαρύνει και το περιβάλλον (όσο και αν φαίνεται αδύνατο σε πρώτη σκέψη). Η λογική «αν το πετάω αντί να το φτιάξω, δημιουργώ απόβλητα» είναι τόσο απλοϊκή που κινδυνεύει λανθασμένη μόνο και μόνο γι' αυτό. 

Πρώτα απ' όλα, τα προϊόντα έχουν έναν κύκλο ζωής. Όταν χαλάσει το κινητό το ανακυκλώνουμε, δε το πετάμε στη θάλασσα. Από 'κεινο το σημείο και μετά, η Apple (και η κάθε Apple) θ' αποσυναρμολογήσει ό,τι γυρνάει πίσω, θ' ανακτήσει ότι αξίζει ή πρέπει (σπάνιες γαίες, συγκεκριμένα μέταλλα, κ.λπ) και ό,τι δεν "ενοχλεί" σαν υλικό θ' απορριφθεί με τον τρόπο που πρέπει. 

Πέραν τούτου, η σχεδίαση μίας συσκευής που να επισκευάζεται εύκολα έχει πολύ μικρότερο επίπεδο ολοκλήρωσης. Περισσότερα διακριτά κομμάτια, περισσότερα μηχανολογικά εξαρτήματα, κ.λπ. Όλα αυτά "κοστίζουν" περιβαλλοντικά σε κάθε στάδιο από την "ιδέα" μέχρι το κουτί στο κατάστημα. Στον αντίποδα, μία "μη επισκευάσιμη" συσκευή, τείνει να είναι μία πλακέτα, ή ένα SiP, συν τα περιφερειακά. 

Τέλος, η ανάπτυξη εξαρτημάτων πιο φιλικών στο περιβάλλον προϋποθέτει το προϊόν να κάνει τον κύκλο του. Για παράδειγμα, μπορεί μία μελλοντική, πολύ πιο αποδοτική μπαταρία να περιέχει ένα σημαντικά τοξικό υλικό, το οποίο όμως να ανακυκλώνεται και να επαναχρησιμοποιείται. Εάν το προϊόν σχεδιαστεί με τη λογική ότι ΔΕΝ θα γυρνάει πίσω στην εταιρεία (για να τύχει σωστής διαχείρισης), η μπαταρία δε θα βγει καν στην αγορά, διότι κινδυνεύει να καταλήξει όντως στη θάλασσα.

Η λογική τύπου "φέρε το χαλασμένο πίσω, πάρε ένα άλλο, και αυτό που χάλασε το αναλαμβάνω εγώ" πιθανότατα να είναι αρκετά πιο φιλική προς το περιβάλλον από ότι αυτό που επιτάσσει η καθιερωμένη αντίληψη. Κυρίως σε εταιρείες που η ενέργεια είναι από αρκετά, έως πολύ, έως τελείως καθαρή. Δεν γνωρίζω αν όντως είναι, αλλά δίνω λίγη "τροφή για σκέψη". Καμιά φορά αυτό που φαίνεται αυτονόητο μπορεί και να μην είναι, αν σκεφτούμε εκτός των καθιερωμένων, ή "out of the box" (που θα λέγανε και στο χωριό μου 😜)...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TrialKid είπε

3.500$ άλλος στην Αμερική δίνει ενοίκιο για μονοκατοικία καλή τον μήνα, και άλλος στην Ελλάδα τα παίρνει μισθούς 6μηνου. 
Δεν το έβγαλε για το Ελληνικό κοινό συγκεκριμένα… και είπε θα πουλήσω X συσκευές και τα βγάλαμε τα λεφτά μας…

και δεν έχουν όλοι μισθούς 600€, υπάρχουν και μισθοί 2.000+ ακόμα στην διαλυμένη Ελλάδα. 
αυτος που παίρνει 600€ να βρει πρώτα σπίτι να μένει μόνος του και όχι με την μαμά και τον μπαμπά του. 

καθε φορά διαβάζω σχόλια του τύπου, βάλε 5 να αγοράσω , ωωωω μας κλέβει η Χ εταιρία και αλλά πολλά. 
τεχνολογικό φόρουμ είναι…. Δεν είναι η Προνια με τα προνοιακά επιδόματα αστέγων. 

δεν υποχρεώνει κανείς… κανέναν να το αγοράσει 

Νομίζω ότι δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη ούτως ή άλλως.
Τώρα αν κάποιος είναι apple fan και θέλει να το αγοράσει για τη συλλογή του είναι προσωπική επιλογή (όπως αναφέρεις).

Βέβαια, το έχω απορία: Είναι όντως τόσο εύθραυστο και επιρρεπές σε βλάβες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, svartevarg said:

Νομίζω ότι δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη ούτως ή άλλως.
Τώρα αν κάποιος είναι apple fan και θέλει να το αγοράσει για τη συλλογή του είναι προσωπική επιλογή (όπως αναφέρεις).

Βέβαια, το έχω απορία: Είναι όντως τόσο εύθραυστο και επιρρεπές σε βλάβες ;

Εννοείται είναι άποψη και τι ανάγκες έχει ο καθένας στην ζωή του. 
πχ εγώ δεν γουστάρω τα smart ρολόγια, θέλω kinetic ή όποιον άλλο χρονογράφο έχει. 

για την αντοχή υλικών, στα 1.500€ που ζητάνε πχ το 15 Pro Max και σπάει για την πλάκα… θα μπορούσε να βάλει Ceramic Shield και στο πίσω μέρος, και όχι ο κάτοχος να είναι μην του πέσει, μην πέσει κάτι πάνω του και να ζει με το άγχος όλη την ώρα. 

αλλά πως θα κονομήσουν οι θήκες, τα tempered glass, Apple Care+ , συμβόλαια  ασφάλειες κινητών 

εδω βλέπω σε φίλους βάζουν τζαμάκι στις κάμερες πίσω, και όταν τους λες είναι ζαφιρι και δεν χαράζεται…. Ξέρουν καλύτερα… 

Τέτοιες συσκευές κανονικά δεν έπρεπε να πωλούνται χωρίς μια αντοχή υλικών Χ. 
πχ τα τζάμια του αυτοκινήτου έχουν νομοθεσία σε σπάσιμο και πως πρέπει να θρυμματίζονται 

απλα στα κινητά που τα βγάζουν με το κιλό..  και τα αγοράζουν οι καταναλωτές με το κιλό … είσαι με το χερι στην τσέπη αν ακόλουθας την τεχνολόγια, και τα service κάπως πρέπει να ζήσουν. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TrialKid είπε

Εννοείται είναι άποψη και τι ανάγκες έχει ο καθένας στην ζωή του. 
πχ εγώ δεν γουστάρω τα smart ρολόγια, θέλω kinetic ή όποιον άλλο χρονογράφο έχει. 

για την αντοχή υλικών, στα 1.500€ που ζητάνε πχ το 15 Pro Max και σπάει για την πλάκα… θα μπορούσε να βάλει Ceramic Shield και στο πίσω μέρος, και όχι ο κάτοχος να είναι μην του πέσει, μην πέσει κάτι πάνω του και να ζει με το άγχος όλη την ώρα. 

αλλά πως θα κονομήσουν οι θήκες, τα tempered glass, Apple Care+ , συμβόλαια  ασφάλειες κινητών 

εδω βλέπω σε φίλους βάζουν τζαμάκι στις κάμερες πίσω, και όταν τους λες είναι ζαφιρι και δεν χαράζεται…. Ξέρουν καλύτερα… 

Τέτοιες συσκευές κανονικά δεν έπρεπε να πωλούνται χωρίς μια αντοχή υλικών Χ. 
πχ τα τζάμια του αυτοκινήτου έχουν νομοθεσία σε σπάσιμο και πως πρέπει να θρυμματίζονται 

απλα στα κινητά που τα βγάζουν με το κιλό..  και τα αγοράζουν οι καταναλωτές με το κιλό … είσαι με το χερι στην τσέπη αν ακόλουθας την τεχνολόγια, και τα service κάπως πρέπει να ζήσουν. 

 

 

Φίλε μου έτσι κι αλλιώς η πλειοψηφία βάζει θήκη ακόμα και σε κινητά των 200€. Έχω να θυμηθώ κινητό  που αγόρασα και δεν έβαλα  θήκη από εποχές Nokia και Sony Ericsson.

Αυτή η ιστορία είναι υπερβολή δεν χαλάει τόσο εύκολα. Δεν πρόκειται να πετάς το κινητό σου από τα 3 μέτρα σε τσιμέντο ούτε να το πιέζεις σαν μανιακός για να σπάσει ώστε να κανείς μερικά εκ. views στο YouTube.
Αν ψάχναμε μόνο μια εταιρία να θέλει να είσαι ευχαριστημένος με το HW αυτή είναι η Apple γιατί βγάζει τεράστια έσοδα από τα services και τα App Store commissions. Ο ανταγωνισμός βγάζει από ελάχιστα έως τίποτα περα από το HW , ενώ ακόμα και η Google που βγάζει πολλά έχει το περιθώριο ότι θα πας πάλι σε android από άλλο κατασκευαστή. Χωρίς να θέλω να πω ότι δεν έχουν ανθεκτικές συσκευές ή κάνουν κάτι εσκεμμένα.

Σε αυτό βάλε και το γεγονός ότι αν ήθελε θα ειχέ την πολιτική των άλλων που σου κόβαν τα updates στα 2 χρόνια και οι CPU δεν άντεχαν πολύ καιρό ώστε ουσιαστικά να αλλάξεις συσκευή. Αν και το επικροτώ έχω απορία πως θα της βγει της Samsung. Ίσως για αυτό έδωσε Support σαν την Apple αλλά μόνο στα Flagship.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...