Προς το περιεχόμενο

Speedex πολυ περιεργο προβλημα με παραδοση δεματος με αντικαταβολη


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα αυπνα  αλανια.

 

Το προβλημα μας αυτη τη φορα ειναι το εξης:
Στελνουμε δεμα απο το μαγαζι με το οποιο συνεργαζομαι,μια κονσολα με αντικαταβολη Χ ευρω.

Το δεμα φευγει στις 5 του μηνα,παραδιδεται στις 8,ο πελατης μας ενημερωνει οτι ολα καλα,αλλα η speedex το εμφανιζει οτι παραδοθηκε.. 12 μερες μετα.
Δηλαδη +12 μερες καθυστερηση πληρωμης στο ηδη μεγαλο διαστημα που κανει η speedex να πληρωσει τις αντικαταβολες.

Το μυαλο μου παει απευθειας στην κομπινα Πονζι.

Ειτε το εκανε καποιος υπαλληλος,ειτε το εκανε η ιδια η εταιρια,για να καθυστερησει να δωσει τα χρηματα.

Spoiler

Παρομοια σκηνικα εχουν γινει και απο πρωην συναδελφους στη Γενικη ( και φανταζομαι σε καθε αναλογη εταιρια ) ,οι οποιοι  παρεδιδαν ενα δεμα με αντικαταβολη,συνηθως απο εταιριες τυπου decoro,torouxalaki,epapoutsi  και αλλες,οι οποιες εχουν παρα πολλες αποστολες,οποτε μια καθυστερημενη ακομα παραλαβη δε  θα φαινοταν περιεργη.

Οι τυποι λοιπον ειχαν στην τσεπη 100 ( ή οσα ) ευρω για να κανουν τα κουμαντα τους,τα οποια τα αντικαθιστουσαν με τα επομενα 100 ευρω καποιας αλλης αντικαταβολης,μεχρι να κανουν την..αποπληρωμη.

Στην αποθηκη το δεμα εμφανιζοταν ως απαραδοτο,δεν το αναζητουσε κανεις,οποτε ολα καλα. 
Με λιγα λογια οι τυποι ειχαν διαθεσιμα μετρητα οποτε ειχαν καποια αναγκη.


Αφηνω ανοιχτο και το ενδεχομενο  λαθους.

Δεν εχω κοιταξει ο ιδιος το tracking,αλλα απο συζητηση που καναμε χθες μου ειπαν οτι σας εγραψα.

Εχω διαβασει οτι εχει γενικα θεματα με τις αντικαταβολες η speedex,οχι ομως  σε  αυτο το κομματι.

Εχει συναντησει κανεις κατι τετοιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Πόσο μεγάλο πρόβλημα σας δημιουργεί αυτή η μία φορά που τα χρήματα θα καθυστερήσουν ώστε να το ψάχνεις τόσο?

Νομίζω ότι you are missing the point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το τοπικό κατάστημα και οχι τόσο με την εταιρεία.  Βέβαια και αυτή έχει μερίδιο ευθύνης γιατί τους επιτρέπει να το κάνουν. 

Σε περίπτωση δικιά μου, παράγγειλα εκ μέρους αλλού (και ιδιοκτήτη τοπικού τμήματος acs) μια οικιακή συσκευή η οποία ήρθε στο κατάστημα του, την πήρε και την χρησιμοποιούσε μέχρι που μια μέρα με καλούν από το κατάστημα ότι έχει φτάσει τώρα και μέρες και να πάω να την πάρω. Τότε το πήρα τηλέφωνο και του το λέω και μου απάντησε ότι δεν είχε τα χρήματα τότε για να την κάνει παραλαβή.και θα το έκανε λίγο πριν ήταν για να το επιστρέψει..  

 

Αυτοί είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Καλημερα αυπνα  αλανια.

 

Το προβλημα μας αυτη τη φορα ειναι το εξης:
Στελνουμε δεμα απο το μαγαζι με το οποιο συνεργαζομαι,μια κονσολα με αντικαταβολη Χ ευρω.

Το δεμα φευγει στις 5 του μηνα,παραδιδεται στις 8,ο πελατης μας ενημερωνει οτι ολα καλα,αλλα η speedex το εμφανιζει οτι παραδοθηκε.. 12 μερες μετα.
Δηλαδη +12 μερες καθυστερηση πληρωμης στο ηδη μεγαλο διαστημα που κανει η speedex να πληρωσει τις αντικαταβολες.

Το μυαλο μου παει απευθειας στην κομπινα Πονζι.

Ειτε το εκανε καποιος υπαλληλος,ειτε το εκανε η ιδια η εταιρια,για να καθυστερησει να δωσει τα χρηματα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Παρομοια σκηνικα εχουν γινει και απο πρωην συναδελφους στη Γενικη ( και φανταζομαι σε καθε αναλογη εταιρια ) ,οι οποιοι  παρεδιδαν ενα δεμα με αντικαταβολη,συνηθως απο εταιριες τυπου decoro,torouxalaki,epapoutsi  και αλλες,οι οποιες εχουν παρα πολλες αποστολες,οποτε μια καθυστερημενη ακομα παραλαβη δε  θα φαινοταν περιεργη.

Οι τυποι λοιπον ειχαν στην τσεπη 100 ( ή οσα ) ευρω για να κανουν τα κουμαντα τους,τα οποια τα αντικαθιστουσαν με τα επομενα 100 ευρω καποιας αλλης αντικαταβολης,μεχρι να κανουν την..αποπληρωμη.

Στην αποθηκη το δεμα εμφανιζοταν ως απαραδοτο,δεν το αναζητουσε κανεις,οποτε ολα καλα. 
Με λιγα λογια οι τυποι ειχαν διαθεσιμα μετρητα οποτε ειχαν καποια αναγκη.


Αφηνω ανοιχτο και το ενδεχομενο  λαθους.

Δεν εχω κοιταξει ο ιδιος το tracking,αλλα απο συζητηση που καναμε χθες μου ειπαν οτι σας εγραψα.

Εχω διαβασει οτι εχει γενικα θεματα με τις αντικαταβολες η speedex,οχι ομως  σε  αυτο το κομματι.

Εχει συναντησει κανεις κατι τετοιο;

 

Καλημερα,επειδη προσφατα παραιτηθηκα απο την συγκεκριμενη εταιρια που δουλευα ως οδηγος,να σου πω οτι δεν νομιζω να παιζει κατι τετοιο απο την αποψη οτι το εκαναν επιτηδες..Ισως να εγινε επειδη ειναι η πιο ανοργανωτη εταιρια και 1 φορα την εβδομαδα τουλαχιστον επεφτε το κεντρικο συστημα και δεν μπορουσα να παραδοσω δεματα με την εφαρμογη(φαντασου εκανα παραδοσεις,εβγαζα φωτογραφιες τoυς αριθμους voucher και στο τελος της ημερας τα εστελνα viber σε υπαλληλο για να γινει ταυτοποιηση)τραγικο τελειως απλα με αυτο το παραδειγμα προσπαθω να εξηγησω οτι μπορει να παιζουν αλλα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαινει και σε μένα με τη Γενική Ταχυδρομική κυρίως σε επαρχία, μάλιστα πολλές φορές τους καλώ και τους πιεζω να γράψουν οτι παραδόθηκε για να λάβω τα χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγέλνω συχνά από skroutz... οι courier της ACS έχουν όλοι φορητό scanner και η παράδοση φαίνεται αμεσα.

Ενώ αρκετοί courier ΕΛΤΑ, Γεν. Ταχυδρομικής και Speedex δεν έχουν scanner... ως αποτέλεσμα μπορεί να μου φέρουν ένα δέμα το πρωί και στο tracking μπορεί να το εμφανίσει ότι παραδόθηκε το βράδυ (καταχωρουν ως παραδοτέα όλα τα δέματα που τους είχαν ανατεθεί το πρωί, εκτός από αυτά που δεν παρεδωσαν).

Aν λοιπόν το πρωί που γίνεται η ανάθεση των δεμάτων, πάρει ένας courier το δέμα και ξεχάσει να το σκαναρει στο κατάστημα και μετά το παραδώσει επίσης χωρίς σκαναρισμα... τότε το δέμα δε φαίνεται πουθενά στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Παραγγέλνω συχνά από skroutz... οι courier της ACS έχουν όλοι φορητό scanner και η παράδοση φαίνεται αμεσα.

Ενώ αρκετοί courier ΕΛΤΑ, Γεν. Ταχυδρομικής και Speedex δεν έχουν scanner... ως αποτέλεσμα μπορεί να μου φέρουν ένα δέμα το πρωί και στο tracking μπορεί να το εμφανίσει ότι παραδόθηκε το βράδυ (καταχωρουν ως παραδοτέα όλα τα δέματα που τους είχαν ανατεθεί το πρωί, εκτός από αυτά που δεν παρεδωσαν).

Aν λοιπόν το πρωί που γίνεται η ανάθεση των δεμάτων, πάρει ένας courier το δέμα και ξεχάσει να το σκαναρει στο κατάστημα και μετά το παραδώσει επίσης χωρίς σκαναρισμα... τότε το δέμα δε φαίνεται πουθενά στο σύστημα.

Στην Speedex σου δινουν εταιρικο κινητο με προγραμμα μεσα δικο τους που σκαναρεις τα δεματα,αμα εχει πεσει το συστημα ομως γιατι οπως ειπα ειναι κακο,δεν μπορεις να σκαναρεις και να γινει update,οποτε καταληγει να γινεται αυτο που εγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Πόσο μεγάλο πρόβλημα σας δημιουργεί αυτή η μία φορά που τα χρήματα θα καθυστερήσουν ώστε να το ψάχνεις τόσο?

Οταν λες να το ψαχνω τοσο;
Ποσο δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι σχημα ponzi, αλλα καταλαβαινω τι περιγραφεις.

Το σκεπτικο ειναι να διατηρειται ρευστο σε βαρος του πελατη-εμπορου. Τα 100 ευρω της αντικαταβολης, καθυστερω να τα δωσω στον εμπορο, και στο μεταξυ τα χρησιμοποιω προς οφελος μου. 

Δεν υπαρχει βεβαια καμια αποδειξη οτι συμβαινει κατι τετοιο, αλλα καποιος ...κακοπροαιρετος ή ...συνωμοσιολογος θα μπορουσε να το σκεφτει.

Παντως, κι εγω εχω παρατηρησει οτι η συγκεκριμενη εταιρεια το τελευταιο διαστημα καθυστερει πολυ να αποδωσει τις αντικαταβολες, ενω ο παραληπτης εχει παραλαβει κανονικα το πακετο του και το εχει πληρωσει (προφανως, αλλιως δε θα μπορουσε να παραλαβει).

Ενα παρεμφερες σκηνικο εχω περιγραψει και σε αλλο θεμα του φορουμ, το οποιο αφορα γνωστο, σχετικα νεοσυστατο, marketplace.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, lector είπε

Δεν υπαρχει βεβαια καμια αποδειξη οτι συμβαινει κατι τετοιο, αλλα καποιος ...κακοπροαιρετος ή ...συνωμοσιολογος θα μπορουσε να το σκεφτει.

Αποδειξη δεν εχουμε,αλλα ξερω σιγουρα οτι το καναν καποια ατομα,οποτε δε βλεπω το λογο γιατι να μην το κανουν και αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μου αρέσει που διαβάζω κάτι απαντήσεις εδώ ότι τα βλέπουν όλα φυσιολογικά .Δηλαδή καταχραζονται τα χρήματα που δεν τους ανήκουν κάμποσες ημέρες και το βλέπετε φυσιολογικό.

Άραγε αν ο υπάλληλος που πληρώθηκε την αντικαταβολή τα επιστρέψει 10 μέρες μετά θα το βρείτε και αυτό φυσιολογικό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγω εχω καθυστερηση σε ποσο 1000 ευρω.Αυτο ειναι σιγουρα αντικαταβολες 3 μηνων,βεβαια μου βαλανε στους 3 μηνες 3 ποσά , αλλα ειλικρινα δεν καταλαβα πως μαζευτηκε τετοιο ποσό με δεν μου το απέδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, koud είπε

Εγω εχω καθυστερηση σε ποσο 1000 ευρω.Αυτο ειναι σιγουρα αντικαταβολες 3 μηνων,βεβαια μου βαλανε στους 3 μηνες 3 ποσά , αλλα ειλικρινα δεν καταλαβα πως μαζευτηκε τετοιο ποσό με δεν μου το απέδωσαν.

Παρε τηλ και θα στα βαλουν.
Σε εμας ετσι κανουν.

Αμα δεν τους ζορισεις δεν τα βαζουν,μαλλον ειναι για φουντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...