Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου Budget PC (όχι παιχνίδια, απαιτήσεις για Photoshop)


yiannis1977

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθειά σας σχετικά με την αγορά νέου συστήματος, καθώς τα πράγματα έχουν ως εξής:

Αυτή την στιγμή έχω ένα παμπάλαιο PC 9ετίας SFF της Acer με CPU i3-4160, 8GB RAM DDR3 και κάρτα γραφικών GT 1030 low profile συνδεδεμένη με 2 οθόνες (LG Ultrawide 3440x1440p@100Hz + ένα απλό μόνιτορ 1920x1080p). Το σύστημα εδώ και πολύ καιρό έχει αρχίσει να ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες και 100σταρίζει καθημερινά, και έχω βαρεθεί με προγράμματα τύπου Fan Control που μισολειτουργούν και άλλες ρυθμίσεις να του παρατείνω των ζωή. Να το πάω για service πλέον σκέφτομαι ότι δεν αξίζει, ούτως ή άλλως οριακά και με ζόρια ανταποκρίνεται σε προγράμματα τύπου Photoshop (για επεξεργασία βίντεο δεν το συζητάω καθόλου).Screenshot_7.jpg
 

Σκέφτομαι να αποφύγω πλέον τις λύσεις reburbished καθώς είναι απαγορευτικές για μελλοντική αναβάθμιση, και να κοιτάξω μπας και καταφέρω να χτίσω κάτι ποιο αξιόλογο το οποίο θα είναι οικονομικό αλλα θα κρατήσει και σε βάθος χρόνου και θα μου δίνει περιθώρια αναβάθμισης

Ποσό που διαθέτω: 350€ περίπου -χωρίς κάρτα γραφικών, τώρα θα βάλω πάνω την 1030 και αργότερα κοιτάζω για αναβάθμιση-

Κάνοντας έρευνα αγοράς σε έτοιμα, θα επέλεγα αυτό αν είχε πιο αξιόπιστο τροφοδοτικό και δίσκο NVMe της επιλογής μου (δεν αναφέρει καν ποιο τροφοδοτικό φοράει):

https://www.skroutz.gr/s/42533854/Intra-PC-Amd-Business-Desktop-PC-Ryzen-5-5600G-16GB-DDR4-512GB-SSD-No-OS.html

Χρήση υπολογιστή: ΟΧΙ παιχνίδια (εκτός από… arcade games mame32 :lol: -Bubble bubble, Ms Pacman, Outrun1 κτλ-).

Κυρίως χρήση:
Adobe Photoshop, κάπως «βαριά» θα έλεγα επεξεργασία φωτογραφιών υψηλής ανάλυσης (με χρήση πολλών layers/φίλτρων κτλ).

Ειδικά προγράμματα που χρησιμοποιώ: Adobe Photoshop, Topaz Photo AI (το πιο «βαρύ» πρόγραμμα απ’ όλα), Wondershare Filmora X, Stardock WindowBlinds (και διάφορα προγράμματα GUI customization)

Επιπλέον, με έχει κουράσει πολύ η «αναμονή». Θα ήθελα τα προγράμματα να ανοίγουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα (να πω σφαίρα?)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη, πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι? OXI

Τοποθεσία (για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Αθήνα / Αττική

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Ίσως είναι καλύτερα από ένα κατάστημα, δεν γνωρίζω και τι ισχύει περι εγγύησης του συστήματος αν στήνεις το σύστημα κομμάτι-κομμάτι (να σημειώσω ότι δεν γνωρίζω καθόλου από αξιόπιστα καταστήματα / που να απευθυνθώ).

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα: NAI (πέρα από το να κουμπώσω μνήμες, κάρτα γραφικών και σκληρούς δίσκους δεν γνωρίζω τα υπόλοιπα από συναρμολόγηση)

-> Μεγάλο θέμα για μένα είναι η συμβατότητα μεταξύ μητρικής και υπολοίπων. Το αναφέρω γιατί παλαιότερα είχα μπλέξει με ένα TURBO-X και όταν του έβαλα πάνω μια κάρτα γραφικών, έκανε διαφορετική εναλλαγή κάθε φορά που ξεκινούσα -την μια την αναγνώριζε, την άλλη όχι-. Μετά από τρελό ψάξιμο ετών για ρυθμίσεις στο bios και χίλια δυο άλλα, το πρόβλημα τελικά λύθηκε όταν… αποσύνδεσα από την μητρική το DVD-RAM !!! Για τα υπόλοιπα τώρα σε εκείνο το χάρβαλο TURBO-X με τα ανεμιστηράκια που τα έπαιζαν στον χρόνο τι να πρωτογράψω…

-> Επίσης να προσθέσω ότι αρνούμαι πλέον να ξαναμπλέξω με κουτιά sff 🫤, καθώς αυτά τα συστήματα διαθέτουν όλα 200βατα τροφοδοτικά της πλάκας τα οποία με τα βίας σηκώνουν μια GT1030 και δεν μπορείς να κανείς ουδεμία αναβάθμιση στο σύστημα. Ακόμα και αν πας και πάρεις τπτ ηχειάκια που τροφοδοτούνται μέσω USB, το σκέφτεσαι, μπαίνεις σε μια διαδικασία να μετράς κάθε watt και αν αντέξει το 200άρι τροφοδοτικό της πλάκας (εντωμεταξύ δεν μας έφταναν τα sff, τώρα έχουμε στην αγορά και τα «micro» συστήματα, στα οποία φοράνε τροφοδοτικά… 90watt !!!) Εάν τώρα σου καεί το τροφοδοτικό (συχνό φαινόμενο, ειδικά στα πολυδιαφημιζόμενα reburbished της Dell) τρέχα γύρευε… Όπου το πας σου ζητάνε 100+ ευρώ για ένα PSU 200watt 10ετίας -τα οποία τροφοδοτικά είναι σπάνια / πάντα σε έλλειψη-.
Τι άλλο να πω? Ότι όλα αυτά τα συστήματα έχουν
ENA fan για τον επεξεργαστή και τέλος? Αυτά τα αναφέρω γιατί διάβασα σε άλλα νήματα και κάποιοι δίνουν συμβουλές για αγορά αντίστοιχων προϊόντων. Έχοντας εμπειρία, ένα έχω να πω: ΜΑΚΡΥΑ από SFF/mini/micro κτλ!

Σας ευχαριστώ όλους και συγνώμη για το σεντόνι αλλα ήθελα να αναφέρω τι ακριβώς ψάχνω. Να είστε καλά

Επεξ/σία από yiannis1977
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αρχικά απέφυγε τα ήδη έτοιμα builds. Έχουν κατά βάση χαμηλής ποιότητας δευτερευοντα συστήματα όπως PSU.

Δευτερον αυτό που θέλεις όπως και δηποτε οπωσδήποτε είναι RAM RAM RAM. Α, να μην το ξεχάσω θέλεις και RAM...

Μόνο η RAM θα σου φάει το μεγαλύτερο μέρος του Budget πάντως.

Τους RYZEN G δεν τους χρειάζεσαι αφού έχεις κάρτα. Πας σε κανονικο ή ακόμη καλύτερα σε Χ.

Έχω την εντύπωση ότι για την δουλειά σου όμως οι Intel είναι πιο σωστοί.

Τριτον θέλεις γρήγορους Μ2 SSD gen4. Εδώ είναι εύκολο. Τσιμπάς μερικούς Lexar NM790 σε τιμή σούπερ από Σκρουτζ.

Για συναρμολογηση δίνεις 20-30 ευρώ σε ένα τεχνικό της γειτονιάς σου και δεν ανησυχεις.

Τα 350 θα έλεγα ότι δεν θα σου φτάσουν γιατί όπως είπα εσύ θέλεις RAM RAM RAM. Βάλε CPU, mobo, PSU, SSD...

Ενα σετακι ενδεικτικο μονο (για το οποιο δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα δεν θα το πηγαινα πιο κατω):

CPU: AMD-Ryzen-5-5500 - 100 ευρω

Motherboard: MSI B550-A Pro - 115 ευρω

Ψυκτρα: Συμπεριλαμβανεται στο κουτι της CPU - 0 ευρω

RAMS: G.Skill Ripjaws V 2X162GB 3600 - 95 ευρω  (για αρχη - κανονικα θελει 2Χ32GB ή 4Χ16GB σιγουρα)

GPU: 1030 - 0 ευρω (που εχεις ηδη)

PSU: Be Quiet System Power 10 650W  Full Wired 80 Plus Bronze - 65 ευρω

SSD: Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 - 130 ευρω

Case: Makki M09 Gaming Midi Tower - 55 ευρω  (Ενδεικτικο μονο. Κατι απλο κανει την δουλεια. Για μειωση κοστους επιλογη με ανεμιστηρες να συμπεριλαμβανονται)

Case fans: Συμπεριλαμβανονται 4Χ στο κουτι - 0 ευρω

Συνολο κοστους: 100+115+0+95+0+65+130+55+0= 560 ευρω  + 20-30 ευρω για συναρμολογηση

 

Φυσικα δεν μπορω να μπω στα οικονομικά σου αλλα το δικο μου παντα σκεπτικο ειναι οταν επενδυω να μπορω να κανω τελικα την δουλεια που θελω με τους περιορισμους φυσικα που μπορω να αντεξω.

Σιγουρα θα χρειαστεις διπλασια μνημη αμεσα για να δουλεψεις ανετα.

Μπορεις να πας σε χαμηλοτερο επεξεργαστη και χαμηλοτερη motherboard και να κανεις την δουλεια σου αλλα αυτο θα ειναι για το σημερα και δεν θα εχεις στην πραξη δυνατοτητα αναβαθμισης στο μελλον (εαν εχεις θα ειναι τοσο μικρη που δεν θα αξιζει τον κοπο). Οποτε τα επιπλεον σημερινα χρηματα σου δινουν μεγαλυτερη μακροζωία στο μελλον για το συστημα σου. Τα λιγοτερα ειναι μονο για το σημερα. Εσυ ξερεις.

Στην motherboard υποθετω οτι θελεις αρκετες θυρες και γρηγορες θυρες για αντιγραφες αρχειων στα εξωτερικα σου κομματια (external SSD, Camera, Memories κλπ) καθως και Μ2 θυρες για γρηγορους εσωτεικους Μ2 NVME δισκους.

 

Το σετακι αυτο μου καθεται καλυτερα (με αλλο CPU και Mobo)

CPU: AMD-Ryzen-5-5600 - 140 ευρω

Motherboard: MSI MAG B550 Tomahawk - 145 ευρω

Ψυκτρα: Συμπεριλαμβανεται στο κουτι της CPU - 0 ευρω

RAMS: G.Skill Ripjaws V 2X162GB 3600 - 95 ευρω  (για αρχη - κανονικα θελει 2Χ32GB ή 4Χ16GB σιγουρα)

GPU: 1030 - 0 ευρω (που εχεις ηδη)

PSU: Be Quiet System Power 10 650W  Full Wired 80 Plus Bronze - 65 ευρω

SSD: Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 - 130 ευρω

Case: Makki M09 Gaming Midi Tower - 55 ευρω  (Ενδεικτικο μονο. Κατι απλο κανει την δουλεια. Για μειωση κοστους επιλογη με ανεμιστηρες να συμπεριλαμβανονται)

Case fans: Συμπεριλαμβανονται 4Χ στο κουτι - 0 ευρω

Συνολο κοστους: 140+145+0+95+0+65+130+55+0= 630 ευρω  + 20-30 ευρω για συναρμολογηση

 

Δυστυχως για το budget σου πιστευω οτι αξιζει να ριξεις μια ματια σε ενα ετοιμο σετακι σε αυτα τα χρηματα.

 

Δεν ειμαι και ειδικος στην αγορα και σιγουρα θα υπαρξουν αλλοι να σου δωσουν ισως και καλυτερες προτασεις στο οικονομικο σου ευρος. Οποτε μην παιρνεις οτι λεω της μετρητοις. Θελει ερευνα αγορας.

Αλλα ξαναλεω οτι θελεις RAM και μαλλον το ξερεις ηδη απο πρωτο χερι.

 

Δεν βοηθησα και πολυ.... Sorry

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Τα παραπάνω βέβαια υποθέτω τα κάνεις απο hobby και δεν είναι η δουλειά σου-

Σε αυτή την περίπτωση θα σαι οκ με το budget+την κάρτα γραφικών που έχεις.

Αν όμως είναι για δουλειά το PC θα πρέπει να ανεβάσεις budget και για καλύτερα υποσυστήματα + για καινούργια κάρτα γραφικών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα.

Νομίζω κάπως μονόδρομος:

r5-5500/b450m/2x8gb

Ένα σχετικά φθηνό κουτί (~40€)

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=18826810%2C38168237%2C48083943

Ένα επώνυμο οικονομικό τροφοδοτικό (~50€)

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=38950607%2C27156812%2C47555671

Budget μητρική b450m (~60€)

https://www.skroutz.gr/s/25272107/Asus-Prime-B450M-A-II-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

Ryzen 5 - 5500 (~100)

https://www.skroutz.gr/s/35208711/AMD-Ryzen-5-5500-3-6GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

Ram 2x8gb 3200/c16 (~40€)

https://www.skroutz.gr/s/30098297/Kingston-Fury-Beast-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-KF432C16BBK2-16.html

Μέχρι εδώ ~290€.

Υπολογίζεις 30-40€ να δώσεις για συναρμολόγηση (κάποιον τεχνικό ή μεγάλο κατάστημα) και πας στα ~330€.

Προτίνω να δώσεις και κάτι ψιλά να βάλεις έναν main nvme, έστω 256gb για os και εφαρμογές.

Όπως ήδη αναφέρθηκε δε μιλάμε για το ιδανικότερο μηχάνημα για photoshop όμως μιλάμε για ένα μηχάνημα που σχετικά με το δικό σου είναι έτη φωτός μπροστά και θα σου δώσει τελείως διαφορετική εμπειρία χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Αρχικά απέφυγε τα ήδη έτοιμα builds. Έχουν κατά βάση χαμηλής ποιότητας δευτερευοντα συστήματα όπως PSU.

Δευτερον αυτό που θέλεις όπως και δηποτε οπωσδήποτε είναι RAM RAM RAM. Α, να μην το ξεχάσω θέλεις και RAM...

Μόνο η RAM θα σου φάει το μεγαλύτερο μέρος του Budget πάντως.

Τους RYZEN G δεν τους χρειάζεσαι αφού έχεις κάρτα. Πας σε κανονικο ή ακόμη καλύτερα σε Χ.

Έχω την εντύπωση ότι για την δουλειά σου όμως οι Intel είναι πιο σωστοί.

Τριτον θέλεις γρήγορους Μ2 SSD gen4. Εδώ είναι εύκολο. Τσιμπάς μερικούς Lexar NM790 σε τιμή σούπερ από Σκρουτζ.

Για συναρμολογηση δίνεις 20-30 ευρώ σε ένα τεχνικό της γειτονιάς σου και δεν ανησυχεις.

Τα 350 θα έλεγα ότι δεν θα σου φτάσουν γιατί όπως είπα εσύ θέλεις RAM RAM RAM. Βάλε CPU, mobo, PSU, SSD...

Ενα σετακι ενδεικτικο μονο (για το οποιο δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα δεν θα το πηγαινα πιο κατω):

CPU: AMD-Ryzen-5-5500 - 100 ευρω

Motherboard: MSI B550-A Pro - 115 ευρω

Ψυκτρα: Συμπεριλαμβανεται στο κουτι της CPU - 0 ευρω

RAMS: G.Skill Ripjaws V 2X162GB 3600 - 95 ευρω  (για αρχη - κανονικα θελει 2Χ32GB ή 4Χ16GB σιγουρα)

GPU: 1030 - 0 ευρω (που εχεις ηδη)

PSU: Be Quiet System Power 10 650W  Full Wired 80 Plus Bronze - 65 ευρω

SSD: Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 - 130 ευρω

Case: Makki M09 Gaming Midi Tower - 55 ευρω  (Ενδεικτικο μονο. Κατι απλο κανει την δουλεια. Για μειωση κοστους επιλογη με ανεμιστηρες να συμπεριλαμβανονται)

Case fans: Συμπεριλαμβανονται 4Χ στο κουτι - 0 ευρω

Συνολο κοστους: 100+115+0+95+0+65+130+55+0= 560 ευρω  + 20-30 ευρω για συναρμολογηση

 

Φυσικα δεν μπορω να μπω στα οικονομικά σου αλλα το δικο μου παντα σκεπτικο ειναι οταν επενδυω να μπορω να κανω τελικα την δουλεια που θελω με τους περιορισμους φυσικα που μπορω να αντεξω.

Σιγουρα θα χρειαστεις διπλασια μνημη αμεσα για να δουλεψεις ανετα.

Μπορεις να πας σε χαμηλοτερο επεξεργαστη και χαμηλοτερη motherboard και να κανεις την δουλεια σου αλλα αυτο θα ειναι για το σημερα και δεν θα εχεις στην πραξη δυνατοτητα αναβαθμισης στο μελλον (εαν εχεις θα ειναι τοσο μικρη που δεν θα αξιζει τον κοπο). Οποτε τα επιπλεον σημερινα χρηματα σου δινουν μεγαλυτερη μακροζωία στο μελλον για το συστημα σου. Τα λιγοτερα ειναι μονο για το σημερα. Εσυ ξερεις.

Στην motherboard υποθετω οτι θελεις αρκετες θυρες και γρηγορες θυρες για αντιγραφες αρχειων στα εξωτερικα σου κομματια (external SSD, Camera, Memories κλπ) καθως και Μ2 θυρες για γρηγορους εσωτεικους Μ2 NVME δισκους.

 

Το σετακι αυτο μου καθεται καλυτερα (με αλλο CPU και Mobo)

CPU: AMD-Ryzen-5-5600 - 140 ευρω

Motherboard: MSI MAG B550 Tomahawk - 145 ευρω

Ψυκτρα: Συμπεριλαμβανεται στο κουτι της CPU - 0 ευρω

RAMS: G.Skill Ripjaws V 2X162GB 3600 - 95 ευρω  (για αρχη - κανονικα θελει 2Χ32GB ή 4Χ16GB σιγουρα)

GPU: 1030 - 0 ευρω (που εχεις ηδη)

PSU: Be Quiet System Power 10 650W  Full Wired 80 Plus Bronze - 65 ευρω

SSD: Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 - 130 ευρω

Case: Makki M09 Gaming Midi Tower - 55 ευρω  (Ενδεικτικο μονο. Κατι απλο κανει την δουλεια. Για μειωση κοστους επιλογη με ανεμιστηρες να συμπεριλαμβανονται)

Case fans: Συμπεριλαμβανονται 4Χ στο κουτι - 0 ευρω

Συνολο κοστους: 140+145+0+95+0+65+130+55+0= 630 ευρω  + 20-30 ευρω για συναρμολογηση

 

Δυστυχως για το budget σου πιστευω οτι αξιζει να ριξεις μια ματια σε ενα ετοιμο σετακι σε αυτα τα χρηματα.

 

Δεν ειμαι και ειδικος στην αγορα και σιγουρα θα υπαρξουν αλλοι να σου δωσουν ισως και καλυτερες προτασεις στο οικονομικο σου ευρος. Οποτε μην παιρνεις οτι λεω της μετρητοις. Θελει ερευνα αγορας.

Αλλα ξαναλεω οτι θελεις RAM και μαλλον το ξερεις ηδη απο πρωτο χερι.

 

Δεν βοηθησα και πολυ.... Sorry

Ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερέστατη απάντηση αδερφέ, απλά θέλω να σου επισημάνω ότι έχω χάσει πολλά επεισόδια με την εξέλιξη των δεδομένων hardware τα τελευταία χρόνια (πχ για να σου δώσω να καταλάβεις εγώ είχα μείνει στην εποχή του hdmi ως εξέλιξη (έναντι του VGA) και όταν μου είπαν σε ένα μαγαζί για έξοδο DisplayPort αναρωτιόμουν τι μου λέει τώρα ο τύπος…). Όταν ασχολούμουν πριν από χρόνια δεν υπήρχαν καν SATA ή USB και όλα ήταν σειριακά (ακόμα και σειριακές υποδοχές για ποντίκια κ πληκτρολόγια, εποχές win98 και απαρχές XP). Γι’ αυτό και χρειάζομαι κάποια καθοδήγηση σχετικά.

Ασχολούμαι με την φωτογραφία πολλά χρόνια, κυρίως ερασιτεχνικά -πέραν από κάλυψη καμιάς βάφτισης ή γάμου αραιά και που-, αλλα όποιος ασχολείται ερασιτεχνικά έχει πολύ μεγαλύτερες ανάγκες hardware καθώς τα αρχεία που διαχειρίζομαι έχουν τεράστιο όγκο (ένα πανόραμα που είναι στην ουσία stick πολλών φωτογραφιών με μέσο μέγεθος 24.000x6.000pixels κ παραπάνω με κάποια minimal layers αγγίζει άνετα τα 3Gb αρχείο TIF ή PSB). Αν στο αρχείο κάνω αναλυτική επεξεργασία με smart objects κτλ ξεπερνάει τα 5+Gb. Αν τώρα στο μέλλον πάρω νέο φωτογραφικό εξοπλισμό αντιλαμβάνεσαι για τι μέγεθος αρχείων μιλάμε.

Screenshot_2.jpg.35ea13f59d8a8b3e8d1e24f164e9df89.jpg

Από την άλλη μην ξεχνάς ότι όλα αυτά τα τελευταία χρόνια κάνω όλη την επεξεργασία με αυτό το hardware που έχω τώρα, 8GB RAM κ τον i3-4160 (!). Απλά με πολύ… υπομονή. Και πριν από μερικά χρόνια δεν υπήρχαν ούτε καν οι SSD (εντωμεταξύ για τους NvME τώρα άκουσα, δεν είχα ιδέα ότι είχαμε τέτοια εξέλιξη των SSD). Επίσης, δεν ασχολούμαι σε καθημερινή βάση με φωτογραφικά αρχεία ούτε έχω τεράστιο όγκο δεδομένων προς επεξεργασία ώστε να χρειάζομαι συνεχώς το μηχάνημα να «πετάει». Πέραν του SSD του λειτουργικού, όλοι μου οι δίσκοι αποθήκευσης κ backup είναι HDD εξωτερικοί.

Επειδή τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να «ξεφύγω» πολύ επι του παρόντος, κοιτάζω να ισορροπήσω μεταξύ low-budget και ενός σχετικά αξιοπρεπούς συστήματος το οποίο θα έχει τα περιθώρια αναβάθμισης στο μέλλον.

Κοιτάξω με προσοχή τις συνθέσεις που μου έχεις παραθέσει, ίσως θεωρώ λίγο υπερβολή τα 2TB στον SSD (-εδώ τώρα είμαι στρυμωγμένος στα 250Gb απλό SATA- και κοιτούσα για 512 ή 1Gb NvMe). Με τις ταχύτητες των SSD δεν το’ χω ψάξει να πω την αλήθεια... Για μνήμες σκεφτόμουν 1 μονή 16άρα και μετά όταν χρειαστεί παίρνω άλλη μια σύνολο 32Gb.

Περι μητρικής εκεί είναι που πραγματικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ και χρειάζομαι καθοδήγηση σχετικά με την επιλογή.

Και επίσης, αν τα πάρω όλα ξεχωριστά κομμάτι-κομμάτι με το θέμα εγγύηση τι παίζει? Βασικά δεν έχω ιδέα περι αυτού.

Ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις, να είσαι καλά φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου πρόταση είναι η εξής:

123456.jpg.f842e4f8f2535792fcdb6a4912f576e3.jpg

Μητρική:         https://www.e-gate.gr/895312/gigabyte-a520m-h

CPU:                 https://www.e-gate.gr/1484608/amd-ryzen-5-5500-3-60ghz-16mb-tray-100-000000457

Ψύκτρα:           https://www.e-gate.gr/1124703/coolermaster-a30-amd-cpu-cooler-rh-a30-25fk-r1

PSU:                 https://www.e-gate.gr/1384065/be-quiet-system-power-10-450w-12cm-fan-non-modular-80-bronze-bn326

Κουτί:              https://www.e-gate.gr/570530/supercase-styx-st06a-midi-tower

Ανεμιστήρες: Ποσότητα x3 https://www.e-gate.gr/682775/arctic-p12-pwm-pressure-optimised-120mm-fan-blackblack-acfan00119a

Μνήμη:            https://www.e-gate.gr/990824/teamgroup-t-force-vulcan-z-16gb-3200mhz-ddr4-grey-tlzgd416g3200hc16f01

Η συναρμολόγηση χρεώνεται 40 ευρώ σε αυτό το κατάστημα, αν σε ενδιαφέρει να σου έρθει συναρμολογημένο.

 

Η φιλοσοφία της σύνθεσης που έχω κάνει είναι να υποστηρίζει όσο το δυνατόν καλύτερα μελλοντικές αναβαθμίσεις, όπως 16απύρηνο επεξεργαστή, παραμένοντας στο budget που έχεις θέσει.

Nvme δίσκο δεν έχω βάλει. Θα περιοριστείς στον SSD που ήδη έχεις μέχρι να αναβαθμίσεις. Σαν απαιτούμενη αναβάθμιση θεωρώ ότι μπορεί να περιμένει. Σίγουρα για μετά την προσθήκη μιας δεύτερης ίδιας μνήμης, το οποίο θα ήταν καλό αν δεν το συμπληρώσεις εξ' αρχής, να το κάνεις σύντομα.

Το τροφοδοτικό είναι επαρκές για όλες τις κάρτες γραφικών μέχρι 400 ευρώ και αρκετές ακόμα ακριβότερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Προτίνω να δώσεις και κάτι ψιλά να βάλεις έναν main nvme, έστω 256gb για os και εφαρμογές.

Όπως ήδη αναφέρθηκε δε μιλάμε για το ιδανικότερο μηχάνημα για photoshop όμως μιλάμε για ένα μηχάνημα που σχετικά με το δικό σου είναι έτη φωτός μπροστά και θα σου δώσει τελείως διαφορετική εμπειρία χρήσης.

Βασικότατο είναι τουλάχιστον 512Gb, γτ με τα 256Gb που έχω (και δεν είναι καν NvME) έχω μεγάλο θέμα χώρου και μεταφέρω εφαρμογές portable σε άλλον σκληρό και τις τρέχω απο εκεί. Τα 256Gb δεν επαρκούν ουτε κατ' ελάχιστο πλέον. Έχω φτάσει σε σημείο και έχω απενεργοποιήσει την επαναφορά συστήματος για να μην μου τρώει χώρο στον SSD, και κάθε μέρα καθαρισμό με CCleaner και άλλα...

Στο άλλο που γράφεις φίλε μου (...έτη φωτός μπροστά...) έτσι ακριβώς, ακόμα και κανα χάρχαλο reburbished να πάρω λογικά θα δω διαφορά. Απλά βαρέθηκα με τα SSF, τα τροφοδοτικά της πλάκας που δεν σηκώνουν μια κάρτα γραφικών, την αδυναμία αναβάθμισης και τόσα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1977 είπε

Βασικότατο είναι τουλάχιστον 512Gb, γτ με τα 256Gb που έχω (και δεν είναι καν NvME) έχω μεγάλο θέμα χώρου και μεταφέρω εφαρμογές portable σε άλλον σκληρό και τις τρέχω απο εκεί. Τα 256Gb δεν επαρκούν ουτε κατ' ελάχιστο πλέον. Έχω φτάσει σε σημείο και έχω απενεργοποιήσει την επαναφορά συστήματος για να μην μου τρώει χώρο στον SSD, και κάθε μέρα καθαρισμό με CCleaner και άλλα...

Στο άλλο που γράφεις φίλε μου (...έτη φωτός μπροστά...) έτσι ακριβώς, ακόμα και κανα χάρχαλο reburbished να πάρω λογικά θα δω διαφορά. Απλά βαρέθηκα με τα SSF, τα τροφοδοτικά της πλάκας που δεν σηκώνουν μια κάρτα γραφικών, την αδυναμία αναβάθμισης και τόσα άλλα.

Αν σου φτάνει το budget βάλε και 1tb, εγώ είπα το ελάχιστο, που για os + 1-2 εφαρμογές όπως photoshop (που δεν καταλαμβάνουν τεράστια χωρητικότητα) είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σετακια παραπανω μια χαρα ειναι

Αλλα 2X8gb ειναι πεταμενα λεφτα. Πας οπως ειπες σε 1Χ16gb ωστε απλα να συμπληρώσεις σε πρωτη ευκαιρια αλλα 16gb. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να επιλεξεις μνημη που θα ξερεις οτι θα μπορεσεις να ξαναβρεις την ιδια στην αγορα διοτι ειμαστε σε εποχη δυστυχως που ξαναγυρισαμε σε ασυμβατοτητες μνημων. Αρχαια ιστορια νομιζα την ειχαμε ξεχασει....

Παντως την ζωη σου ευκολη θα την κανει η μνημη ειδικα οταν μιλαμε για layers και επεξεργασια οπως την παρουσιαζεις. Εκει δεν ειναι επεξεργαστης ουτε GPU ειναι μνημη μνημη μνημη και παλι μνημη.

Επισης ειναι σημαντικο να εχεις χωρο σε SSD/M2.

Γνωριζω απο φωτογραφια και εγω ερασιτεχνικα παντα και τα αρχεια πια ειναι τεραστια. Δεν μπορεις να πας σε λιγοτερο απο 1ΤΒ (οχι για εκτεταμενη αποθηκευση αλλα απλα για τα βασικα) και ειναι πραγματικα σπαταλη χρηματων οταν δινεις για να αγορασεις μικρους SSD/M2. Διπλασιο κοστος/GB. Με λιγοτερα απο 100 παιρνεις αξιολογο Μ2 2ΤΒ ενω δινεις 40-50 για 500αρι αργο SSD....

Αυτα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Αλλα 2X8gb ειναι πεταμενα λεφτα. Πας οπως ειπες σε 1Χ16gb ωστε απλα να συμπληρώσεις σε πρωτη ευκαιρια αλλα 16gb. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να επιλεξεις μνημη που θα ξερεις οτι θα μπορεσεις να ξαναβρεις την ιδια στην αγορα διοτι ειμαστε σε εποχη δυστυχως που ξαναγυρισαμε σε ασυμβατοτητες μνημων. Αρχαια ιστορια νομιζα την ειχαμε ξεχασει....

2x8gb δεν είναι πεταμένα λεφτά αφού μιλάμε(έστω στη δική μου πρόταση) για μητρική με 4 σλοτ και επεξεργαστή που εύκολα θα σηκώσει 4x8gb στα 3200mhz.

Από την άλλη η επιλογή 1x16gb είναι πεταμένες επιδόσεις στα σκουπίδια αφού θα παίζει στο μισό bandwith(single vs dual channel)

Σε ddr4 το θέμα συμβατότητας επίσης με τα σημερινά δεδομένα δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο.

Στο παραπάνω setup btw εγώ προσωπικά πρώτα θα πρόσθετα καλύτερη gpu και μετά να πάνε οι μνήμες στα 32gb

 

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

2x8gb δεν είναι πεταμένα λεφτά αφού μιλάμε(έστω στη δική μου πρόταση) για μητρική με 4 σλοτ και επεξεργαστή που εύκολα θα σηκώσει 4x8gb στα 3200mhz.

Από την άλλη η επιλογή 1x16gb είναι πεταμένες επιδόσεις στα σκουπίδια αφού θα παίζει στο μισό bandwith(single vs dual channel)

Σε ddr4 το θέμα συμβατότητας επίσης με τα σημερινά δεδομένα δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο.

Στο παραπάνω setup btw εγώ προσωπικά πρώτα θα πρόσθετα καλύτερη gpu και μετά να πάνε οι μνήμες στα 32gb

 

 

Δεν θα διαφωνησω αλλα θα εξηγησω.

Τα 32gb για επεξεργασια φωτογραφιας με layers κλπ που περιγραφει ο φιλος θεωρω οτι ειναι απαραιτητα για ομαλη επεξεργασια χωρις να σου σπανε τα νευρα (εξαρταται φυσικα το ποσο επεξεργασια κανεις και τι εχεις ανοιχτο κλπ)

"Κυρίως χρήση: Adobe Photoshop, κάπως «βαριά» θα έλεγα επεξεργασία φωτογραφιών υψηλής ανάλυσης (με χρήση πολλών layers/φίλτρων κτλ)."

Ο επεξεργαστης δεν δουλευει τοσο βαρια σε αυτη την περιπτωση ουτε η καρτα.

Και επειδη το να βαλεις αλλα 16gb μνημη στο πολυ αμεσο μελλον το θεωρω απολυτα εφικτο οικονομικα λεω οτι ετσι ειτε περιοριζεσαι αμεσα στα Max 32gb ειτε πρεπει να πουλησεις τις παλιες 2Χ8 και να παρεις 2Χ16. Αλλα ποιος θα σου αγορασει σημερα 2Χ8gb ? Ειτε θα σου μεινουν ειτε θα τις δωσεις κοψοχρονια. Ειτε θα τις κρατησεις και δεν θα εχεις αλλο slot ανοιχτο.

Επισης τα 4Χdimms RAM παντα παιζουν σχεδον στην μιση ταχυτητα απο τα 2ΧDimms RAM οποτε χαμενος και εκει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Επισης τα 4Χdimms παντα παιζουν σχεδον στην μιση ταχυτητα απο τα 2ΧDimms οποτε χαμενος και εκει.

Δεν νομίζω οτι ισχύει, τουλάχιστον όχι στο παραπάνω σενάριο που μιλάμε για xmp στις βασικές συχνότητες του επεξεργαστή.

Ένα cpu που έυκολα μπορεί να πιάσει 3600, δύσκολα θα πέσει κάτω από τα 3200, δε θα το πλατιάσω άλλο.

Όσο για την gpu, το photoshop τη χρησιμοποιεί σε διάφορα effects, η vram επίσης μπορεί να φανεί χρήσιμη,  συνυπολόγισε οτι αυτή τη στιγμή έχει μια κάρτα του 1gb που δουλεύει 2 εξόδους, τη μια σε 4k, αυτό αρκεί για να την επιβαρύνει από μόνο του.

 

Από εδώ και πέρα ας τα βάλει κάτω ο ts και ας αποφασίσει.

Έτσι κι αλλιώς διυλίζουμε τον κώνωπα για μια ακόμη φορά...

Οι καλύτερες δυνατές προτάσεις στο συγκεκριμένο budget έγινα, τα στοιχεία είναι στην ευχέρεια του καθενός

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/optimize-photoshop-hardware-os.html

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/optimize-photoshop-cc-performance.html

https://www.pugetsystems.com/solutions/photo-editing-workstations/adobe-photoshop/hardware-recommendations/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Έπιασα και έφτιαξα μια λίστα με το σύστημα λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεδομένα έχω μέχρι τώρα και κάνοντας έρευνα στο σκρουτζ (βλέπω φυσικά ότι ο προϋπολογισμός είναι παραπάνω απ’ ότι υπολόγιζα). Και απ’ ότι καταλαβαίνω, θα πρέπει να τα παραγγέλνω ένα ένα ξεχωριστά…

Screenshot_3.jpg.63af759235ccb501773f04cc003b0f3b.jpg

Δεν επέλεξα πιο φθηνή μητρική γιατί είδα ότι οι φθηνότερες δεν έχουν PCI Express 4.0 αλλα 3.0, και δεν επέλεξα μνήμες με μεγαλύτερη ταχύτητα από 3200 και λόγω κόστους κ γιατί απ ότι διάβασα θα χρειάζεται εξτρα ρύθμιση μέσω bios (XMP) κτλ.

https://www.skroutz.gr/s/24029712/Cougar-MX410-Mesh-G-RGB-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Mayro.html

https://www.skroutz.gr/s/38950579/Be-Quiet-System-Power-10-650W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/40850802/Gigabyte-B550M-K-rev-1-0-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/35208627/AMD-Ryzen-5-5600-3-5GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

https://www.skroutz.gr/s/30472711/Kingston-Fury-Beast-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-KF432C16BBK2-32.html

https://www.skroutz.gr/s/42580954/Lexar-NM790-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-LNM790X001T-RNNNG.html

Οποιαδήποτε άποψη βελτίωσης ή πιο οικονομικής λύσης σε κάτι ή και συμβατότητας σε αυτό το σύστημα είναι καλοδεχούμενη, καθώς δεν γνωρίζω αν έχω κάνει κάποιο λάθος στην σύνθεση και υπάρξει ασυμβατότητα. Να είστε καλά παιδιά!

Επεξ/σία από yiannis1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότομα πολύ ανέβηκες... :D

 

Ωραίο κουτάκι, σίγουρα υπάρχουν εναλλακτικτες αν θες να γλιτώσεις λίγα χρήματα

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=34171443%2C22640715%2C48083943

(πολύ vfm το supercase, κάπως φθηνοκατασκευή αλλά με προσοχή στις λεπτομέρειες, μεγάλο μειονέκτημα οτι τα φώτα του δεν απενεργοποιούνται ούτε ρυθμίζονται )

Κάπως φτωχή η μητρική που επέλεξες, με σημερινές διαθεσιμότητες κατ'ελάχιστο θα πήγαινα

https://www.skroutz.gr/s/24005309/Gigabyte-B550M-DS3H-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

καλύτερα πιο vfm psu

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=47555677%2C47555673

Μνήμες ίσως βρεις κοντά στο 70αρι, λίγο πιο χαμηλά απ'ότι κοιτάς

https://www.e-shop.gr/ram-kingston-kf432c16bb1k2-32-fury-beast-32gb-2x16gb-ddr4-3200mhz-dual-kit-p-PER.578144

Υπερβολή στα μάτια μου ο gen4 δίσκος ειδικά με τις σημερινές τιμές αλλά αφού θες να δώσεις για το κάτι καλύτερο πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1977 είπε

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Έπιασα και έφτιαξα μια λίστα με το σύστημα λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεδομένα έχω μέχρι τώρα και κάνοντας έρευνα στο σκρουτζ (βλέπω φυσικά ότι ο προϋπολογισμός είναι παραπάνω απ’ ότι υπολόγιζα). Και απ’ ότι καταλαβαίνω, θα πρέπει να τα παραγγέλνω ένα ένα ξεχωριστά…

Screenshot_3.jpg.63af759235ccb501773f04cc003b0f3b.jpg

Δεν επέλεξα πιο φθηνή μητρική γιατί είδα ότι οι φθηνότερες δεν έχουν PCI Express 4.0 αλλα 3.0, και δεν επέλεξα μνήμες με μεγαλύτερη ταχύτητα από 3200 και λόγω κόστους κ γιατί απ ότι διάβασα θα χρειάζεται εξτρα ρύθμιση μέσω bios (XMP) κτλ.

https://www.skroutz.gr/s/24029712/Cougar-MX410-Mesh-G-RGB-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Mayro.html

https://www.skroutz.gr/s/38950579/Be-Quiet-System-Power-10-650W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/40850802/Gigabyte-B550M-K-rev-1-0-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/35208627/AMD-Ryzen-5-5600-3-5GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

https://www.skroutz.gr/s/30472711/Kingston-Fury-Beast-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-KF432C16BBK2-32.html

https://www.skroutz.gr/s/42580954/Lexar-NM790-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-LNM790X001T-RNNNG.html

Οποιαδήποτε άποψη βελτίωσης ή πιο οικονομικής λύσης σε κάτι ή και συμβατότητας σε αυτό το σύστημα είναι καλοδεχούμενη, καθώς δεν γνωρίζω αν έχω κάνει κάποιο λάθος στην σύνθεση και υπάρξει ασυμβατότητα. Να είστε καλά παιδιά!

Μνημες θα συμφωνησω ότι για την δουλεια σου δεν στηριζεσαι στην ταχυτητα τους αλλα στο μεγεθος τους. Οποτε η συχνοτητα λειτουργιας δεν ειναι κατι που ενδιαφερει ή θα βελτιωσει την εργασια σου. Μπορεις να δεις και φθηνες.

Για την motherboard γιατι Micro ITX? 

Δεν βγαζει νοημα. Αφου εχεις κανονικό κουτι αρα δεν ειναι θεμα οτι θελεις να κανεις MicroITX compact συστημα.

Οι μικρες motherboard ειναι κατα κανονα και πιο ακριβες και με περικοπες σε οτι σου προσφερουν. Ειναι πιο ακριβες γιατι κατασκευαστικα πρεπει να χωρέσουν ολα τα βασικα συστηματα και κυκλωματα εκει μεσα αλλα γιατι αναλογικα ακομη και στην ιδια τιμη σου προσφερουν αναγκαστικα λιγοτερα (μιας και δεν χωρανε ολα να μπουνε οσο καλη διαθεση και να υπαρχει απο τον κατασκευαστη τους).

Πηγαινε σε κανονικη ATX που θα εχεις και επιλογες. Εχουν προταθει αρκετες αλλα θα βρεις και αλλες.

Και ναι κοψε απο το κουτι και βαλε ενα με 40 ευρω και δωστα στην mobo πχ. Και το πιο low κουτι να βαλεις δεν θα σε πειραξει για την χρηση σου. Δεν εχεις απαιτησεις για gaming cooling. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...