Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου Budget PC (όχι παιχνίδια, απαιτήσεις για Photoshop)


yiannis1977

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, @topos είπε

Εάν σου περισσεύει αλλο ένα 10ευρω+ δεν είναι κακή αγορά το 650αρη.Εγω θα το βάζα παρόλο που πιθανών να μην σου χρειαστεί.

Edit-> τώρα είδα αυτό στις προσφορές, οπότε στα ίδια χρήματα βρίσκεις gold 650

(Θα σου χρειαστεί εάν γίνουν 2 πράγματα ταυτόχρονα

Α)Εάν αλλάξεις τον επεξεργαστή μετά από κάποια χρόνια με μεταχειρισμένο x5900/x5950-εαν βρεθεί καμια ευκαιρία-

+

B)Εάν βάλεις κάρτα γραφικών ~midrange+

-εδω να πω πως η 1650 που έχεις βάλει για μελλοντική αγορά δεν κάνει, είναι και αυτή εντελώς basic ήδη 3-4 χρόνων .Μια 3060/4060 ίσως και AMD 6600 θα ήταν μια low budget βιώσιμη εναλλακτική -οι διάφορες σε topaz/dxo/video export πιθανών να είναι x3-4 φορες-)

To κουτί αν και σου αρέσει εγώ δεν θα το επέλεγα, είναι αρκετά στριμωγμένο από airflow μπροστά.

Και πάλι με τον 5600 και κάποια entry-level κάρτα γραφικών όπως αυτές που σου έβαλα θα είναι ανεκτό πιστεύω.

Επιπλέον δεν θα αγόραζα αυτόν τον nvme.

Ειτε θα έπεφτα 30 ευρώ και θα έπαιρνα τον solidigm σε 1tb, είτε θα ανέβαινα άλλο ένα 15-30αρικο και θα πήγαινα σε 2tb έστω και pci-e 3.0.

Υ.γ DVD recorder δεν έχεις στο τωρινό μηχάνημα?

Εάν είναι μια συσκευή που δεν χρησιμοποιείς συχνά θα μπορούσες να τον τροφοδοτήσεις με συνδεσμολογία εξωτερικού 3,5αρη σκληρού.

Η ακόμα και να τον συνδέεις εσωτερικά-προφανως φασαρία το "ανοιξε-κλεισε-αλλά εάν το έχεις για την "παράξενη" περίπτωση που κάποιος σου ζητήσει media σε DVD μια φορά στην 2ετια it's doable.)

 

Απ ότι παρατήρησα βλέποντας κατι βιντεάκια με hardware του περασμένου Δεκέμβρη, το πρόβλημα είναι η αύξηση των τιμών (μέσα σε 1 μόλις μήνα) πχ δες εδώ: https://www.skroutz.gr/s/31954277/Kingston-KC3000-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-SKC3000S-1024G.html
Και μου φαίνεται τρελό το να φτιάχνεις ένα σύστημα κομμάτι-κομμάτι, και να σου βγαίνει πιο ακριβό απο τα έτοιμα της κοσμοντάτα: https://www.cosmodata.gr/product/392439/ipologistes-laptops/desktop-pc/expert-pc/expert-pc-beast-r8-amd-ryzen-7-5700g-16gb-ram-dual-channel-1tb-ssd-m-2-nvme
(ειλικρινά αν ήξερα ότι το τροφοδοτικό κυρίως και η μητρική του εν λόγω έτοιμου είναι αξιόλογα, τότε θα ήταν μέσα στις επιλογές μου ώστε να ξεμπερδεύω γλυτώνοντας και το τρέξιμο, θυσιάζοντας τo PCIe 4.0 του 5600).

-Περι κουτιού είναι 4ετίας και βάλε θα μου πεις (για το airflow εντωμεταξύ διάβασα καλά σχόλια) και δεν έχει και φίλτρα σκόνης. Απλά είναι ότι καλύτερο είδα εμφανισιακά κ ενθουσιάστηκα. Άλλη επιλογή είναι το πολύ νεότερο κ ανώτερο https://www.skroutz.gr/s/40839368/Cougar-MX360-RGB-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-Mayro.html , πέραν αυτών δεν ξεχώρισα κάποιο άλλο. Εντύπωση βέβαια μου έκανε πόσο σκουπίδι κυκλοφορεί στην κατηγορία με τα κουτιά, με κάτι εταιρείες δολοφόνους κυριολεκτικά που πουλάνε κιόλας κουτιά με τροφοδοτικά κτλ, δες εδώ :D ->

-DVD recorder ναι έχω, αλλα είναι εσωτερικός, τώρα να μπαίνω σε διαδικασίες external case πάνω κάτω θα μου βγει το ίδιο σε κόστος. Δεν μπορώ να αποκλείσω το DVD ως μέσο -ακόμα- γιατί έχω εκατοντάδες DVD τα οποία θα πρέπει κάποια στιγμή να τα πάρω όλα να τα περάσω σε έναν σκληρό 8TB με DVD Decrypter να τελειώνουμε (ή convert σε mp4 αλλα θα πάρει μήνες...)

-Για την κάρτα γραφικών δεν έχω ψάξει καθόλου τι θα κάνω στο μέλλον, την 1650 την έχω ενδεικτικά ως φθηνότερη λύση αλλα επι του παρόντος δεν το ψάχνω γτ δεν με αφορά άμεσα.

ΥΓ: Αυτό το ρημάδι το pci-e 3.0 / pci-e 4.0 πραγματικά αδερφέ μου έχει κάτσει στο στομάχι, ο κόφτης όλων των low-budget CPU της AMD πλην της 5600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, yiannis1977 είπε

Και μου φαίνεται τρελό το να φτιάχνεις ένα σύστημα κομμάτι-κομμάτι, και να σου βγαίνει πιο ακριβό απο τα έτοιμα της κοσμοντάτα: https://www.cosmodata.gr/product/392439/ipologistes-laptops/desktop-pc/expert-pc/expert-pc-beast-r8-amd-ryzen-7-5700g-16gb-ram-dual-channel-1tb-ssd-m-2-nvme
(ειλικρινά αν ήξερα ότι το τροφοδοτικό κυρίως και η μητρική του εν λόγω έτοιμου είναι αξιόλογα, τότε θα ήταν μέσα στις επιλογές μου ώστε να ξεμπερδεύω γλυτώνοντας και το τρέξιμο, θυσιάζοντας τo PCIe 4.0 του 5600).

Απαντάς μόνος σου στην ερώτηση σου.

Το έτοιμο σύστημα της cosmodata ΔΕΝ βγαίνει πιο φθηνό από το να το χτίσεις κομμάτι-κομμάτι, απλά τα πράγματα που επιλέγουμε δεν είναι τα φθηνότερα όπως της cosmodata.

Γιατί όταν λέει "Τροφοδοτικό 650W - 80 + Bronze" εννοεί το Supercase κατά πάσα πιθανότητα, οι μνήμες είναι πιθανώς οτι πιο οικονομικό με cl22 ενώ η μητρική κάποια "γυμνή" που έχει κόστος λιγότερο από 80€.

Σύγκριση θα μπορέσεις να κάνεις μόνο αν ξέρεις τα κομμάτια ένα προς ένα.

 

Για τα κουτιά, δεν ξέρω τι περιμένεις όταν κοιτάς κουτιά του 50ρικου. Ακόμη και τα επώνυμα σε αυτά την τιμή ρίχνουν ποιότητα και αφαιρούν features για να κρατήσουν το κόστος χαμηλά, οπότε φίλτρα κλπ μην περιμένεις σε αυτή την χρηματική κατηγορία. Λανθασμένη η αναφορά σε εταιρίες που έχουν κουτιά και psu ή που απλά βάζουν επάνω το brand τους, άσε που απο κουτί δεν κινδυνεύεις να πάθεις κάτι. Αγόρασα πρόσφατα το κουτί που βλέπεις στο prebuild της cosmodata στα 43€. Ναι ποιοτικώς δεν είναι εξαίσιο όμως είναι ένα τρομερά καλά μελετημένο κουτί που έρχεται με 4 fans pre-installed, με τρομερούς χώρους και όμορφο.

 

Pci gen3 vs gen4: και με τα δύο ζεις. Είτε κάνεις μια μικρή υπέρβαση και είσαι θεωρητικώς λίγο περισσότερο future proof, είτε συμβιβάζεσαι με το gen3 που στο τέλος τέλος, στην κατηγορία τιμής και προϊόντων που κοιτάς δεν είναι απαγορευτικό.

Λάθος νομίζω να ξεσηκώνεσαι με τόσο ακριβούς δίσκους κατ'εμέ (τουλάχιστον βάσει της χρήσης που αναφέρεις), pcie gen4 έχει κυρίως νόημα στην κάρτα γραφικών που και πάλι πιθανώς δε σε αφορά.

Από την 1030 που συζητάμε μέχρι τις σύγχρονες gpu, υπάρχουν άπειρες κάρτες να διαλέξεις, ακόμη και gen3 όπου θα είναι 100 κλάσεις ανώτερες.

 

Εν κατακλείδι: όλα είναι θέμα επιλογών. Σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις κάτι μάπα, ακόμη και σε οικονομικό pcie gen3 combo

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Απαντάς μόνος σου στην ερώτηση σου.

Το έτοιμο σύστημα της cosmodata ΔΕΝ βγαίνει πιο φθηνό από το να το χτίσεις κομμάτι-κομμάτι, απλά τα πράγματα που επιλέγουμε δεν είναι τα φθηνότερα όπως της cosmodata.

Γιατί όταν λέει "Τροφοδοτικό 650W - 80 + Bronze" εννοεί το Supercase κατά πάσα πιθανότητα, οι μνήμες είναι πιθανώς οτι πιο οικονομικό με cl22 ενώ η μητρική κάποια "γυμνή" που έχει κόστος λιγότερο από 80€.

Σύγκριση θα μπορέσεις να κάνεις μόνο αν ξέρεις τα κομμάτια ένα προς ένα.

 

Για τα κουτιά, δεν ξέρω τι περιμένεις όταν κοιτάς κουτιά του 50ρικου. Ακόμη και τα επώνυμα σε αυτά την τιμή ρίχνουν ποιότητα και αφαιρούν features για να κρατήσουν το κόστος χαμηλά, οπότε φίλτρα κλπ μην περιμένεις σε αυτή την χρηματική κατηγορία. Λανθασμένη η αναφορά σε εταιρίες που έχουν κουτιά και psu ή που απλά βάζουν επάνω το brand τους, άσε που απο κουτί δεν κινδυνεύεις να πάθεις κάτι. Αγόρασα πρόσφατα το κουτί που βλέπεις στο prebuild της cosmodata στα 43€. Ναι ποιοτικώς δεν είναι εξαίσιο όμως είναι ένα τρομερά καλά μελετημένο κουτί που έρχεται με 4 fans pre-installed, με τρομερούς χώρους και όμορφο.

 

Pci gen3 vs gen4: και με τα δύο ζεις. Είτε κάνεις μια μικρή υπέρβαση και είσαι θεωρητικώς λίγο περισσότερο future proof, είτε συμβιβάζεσαι με το gen3 που στο τέλος τέλος, στην κατηγορία τιμής και προϊόντων που κοιτάς δεν είναι απαγορευτικό.

Λάθος νομίζω να ξεσηκώνεσαι με τόσο ακριβούς δίσκους κατ'εμέ (τουλάχιστον βάσει της χρήσης που αναφέρεις), pcie gen4 έχει κυρίως νόημα στην κάρτα γραφικών που και πάλι πιθανώς δε σε αφορά.

Από την 1030 που συζητάμε μέχρι τις σύγχρονες gpu, υπάρχουν άπειρες κάρτες να διαλέξεις, ακόμη και gen3 όπου θα είναι 100 κλάσεις ανώτερες.

 

Εν κατακλείδι: όλα είναι θέμα επιλογών. Σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις κάτι μάπα, ακόμη και σε οικονομικό pcie gen3 combo

Τα παραπάνω ισχύουν στο 100%

Τα Gen 4.0 δεν θα δώσουν κάτι παραπάνω στο σήμερα στην πράξη. Τουλάχιστον κάτι που να το καταλάβεις ουσιαστικά στην καθημερινή σου χρήση.

Παρόλα αυτά θα δώσουν περισσότερο future στο ίδιο σου το σύστημα εάν φυσικά σκοπεύεις να το κρατήσεις πολλά χρόνια.

Επίσης θα του δώσουν μεταπωλητικη αξία σε περίπτωση πώλησης του είτε σαν σύνολο είτε σαν parts

Αυτό που λέω είναι ότι γενικά υπάρχουν δύο δρόμοι.

Ο πρώτος λέει ότι στηνω ένα σύστημα για το σήμερα και για το πολύ άμεσο μέλλον καλύπτοντας τις ανάγκες με τον σωστό αλλά και οικονομικότερο τρόπο. Σε περίπτωση σοβαρής αναβάθμισης θα πρέπει να αγοράσω εκτός από τα κομμάτια που θέλω να τοποθετήσω και βασικά κομμάτια όπως motherboard και PSU. Σε αυτή την περίπτωση το κόστος επένδυσης ελαχιστοποειται στην αρχή και μεταφέρεται στο μέλλον αυξημένο. Επίσης δεν αναμένεται κάποια μείωση κόστους στο μέλλον με την πώληση των μεταχειρισμένων κομματιών (ας το πούμε ότι τα low Specs τα αγοράζεις και τα παντρεύεσαι)

Ο δεύτερος δρόμος λέει ότι στήνεις ένα σύστημα με τις κατά το δυνατόν μέγιστες μελλοντικές δυνατότητες. Σε αυτή την περίπτωση το αρχικό κόστος μεγαλώνει αρκετά άλλα ελαχιστοποειται στο μέλλον μόνο στο κόστος των νέων κομματιών έχοντας το πλεονέκτημα ότι και τα υπάρχοντα παλιότερα κομμάτια μπορούν να πωληθούν και να μειώσουν περισσοτερο το κόστος αναβάθμισης. Η κάθε αναβάθμιση δε είναι άμεση μιας και δεν αλλάζεις το βασικό σύστημα.

Ποίο είναι το σωστό? Δεν υπάρχει σωστό και λαθος εδώ. Κατά βάση όλα έχουν να κάνουν με τα διαθέσιμα χρήματα όπως πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, yiannis1977 είπε

-Περι κουτιού είναι 4ετίας και βάλε θα μου πεις (για το airflow εντωμεταξύ διάβασα καλά σχόλια) και δεν έχει και φίλτρα σκόνης. Απλά είναι ότι καλύτερο είδα εμφανισιακά κ ενθουσιάστηκα. Άλλη επιλογή είναι το πολύ νεότερο κ ανώτερο https://www.skroutz.gr/s/40839368/Cougar-MX360-RGB-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-Mayro.html , πέραν αυτών δεν ξεχώρισα κάποιο άλλο. Εντύπωση βέβαια μου έκανε πόσο σκουπίδι κυκλοφορεί στην κατηγορία με τα κουτιά, με κάτι εταιρείες δολοφόνους κυριολεκτικά που πουλάνε κιόλας κουτιά με τροφοδοτικά κτλ, δες εδώ :D -

 

ΚΟΥΤΙΑ:

Απειρα ειναι η αληθεια και πιο να διαλέξεις.

Τι αναμενεις σε φθηνα κουτια:

Ποιτητα: Τα φθηνα κουτια δεν ειναι κακα κουτια. Μια χαρα κουτια ειναι και μια χαρα κανουν την δουλεια τους πολλα απο αυτα εξίσου καλά με τα ακριβά κουτια. 

Λαμαρινες κουτιου: Συνηθως ειναι  πολυ λεπτες. Δεν θα αντεξουν λιγοτερο. Μπορει ισως να συντονιστουν με καποιο ανεμιστηρα που ειναι τοπθετημενος πανω τους (καποιες στιγμες). Θετικο για εμενα οτι ειναι ελαφρια κουτια.

Πλαστικα κουτιου: Εδω θα φανει η διαφορά. Τα πλαστικα ειναι φθηνα σκληρα πλαστικα μετριας στην καλυτερη περιπτωση εφαρμογης. Στην πραξη δεν ειναι προβλημα. Μπορει να γινει προβλημα σε κομματια πλαστικων (οπως πχ προσοψη) που πρεπει να βγαινουν περιοδικα για καθαρισμο σκονης. Εκει εαν δεν εισαι προσεκτικος μπορει να σπασει καποιο ποδαρακι τους και να μην κουμπωνουν μετα σωστα και σταθερα.

Cable management: Basic σχεδιασμος. Συνηθως ειναι basic μεν αλλα επαρκης ειδικα για την πλειονοτητα των συνηθισμενων συστηματων.

Θεσεις για σκληρους: Δεν θα βρεις πολλαπλες θεσεις αλλα τη σημερον ημερα ποσοι απο εμας χρειαζονται πανω απο 3. Και σημερα πια οι motherboards εχουν ηδη τουλαχιστον 3 θεσεθς για M2 διαθεσιμες. Οποτε υποθετω η πλειονοτητα των χρηστων δεν θα βαλει σε ενα κουτι πανω απο ενα HDD για backup και ενα Sata SSD που πιθανα να εχει ηδη τα Data απο προηγουμενο σετ.

Design: Εδω ακομη και ενα φθηνο κουτι μπορει να ειναι αισθητικα ομορφο. Εντελως υποκειμενικο θεμα.

Φιλτρσ σκονης: Εδω δεν αναμενεις πολλα. Μπορει να μην εχει ουτε ενα μπορει να εχει και ενα δυο. Συνηθως μπορει να βρεις ενα φιλτρο απο κατω (αλλα τις περισσοτερες φορες θα ειναι πλαστικο και οχι μεταλλικο με αμφιλεγομενη διαρκεια ζωης) και ενα μεταλλικο απο πανω. Εαν εχει μεταλλικα θα ειναι τυπου σιτας με μαγνητακια χωρις πλαισιο. Μπροστα ή στο πλαι δεν αναμενεις να εχεις φιλτρα.

Ανεμιστηρες; Μπορει να εχουν απο κανενα εως και 4-5. Αν και αυτο βοηθαει να μην πληρωσεις επιπλεον συνηθως αυτα με τους ανεμιστηρες ειναι πιο ακριβα οποτε τους πληρωνεις ουτως ή αλλως στην τιμη. Δεν τρελενομαι να εχει ανεμιστηρες γιατι θελω να βαλω τους δικους μου πιο αποδοτικους και πιο ήσυχους απο το να αφησω τους μαμα. Με 5ευρω τον ενα βαζεις τους Arctic P12 PWM και ξενοιαζεις φθηνα και με αψογη ψυξη.

LEDs: Τωρα θα βρεις και πολλα κουτια και με led strips σε ολες τις κατηγοριες τιμης. Αισθητικο και προσωπικο θεμα

Πλαινο παραθυρο: Τα low budget ερχονται με πλαστικο. Στα λιγο πιο ακριβα θα βρεις και tempered glass. Προσοχη δεν ειναι ολα τα tempered glasses το ιδιο σκληρα οπως δεν ειναι και το ιδιο παχια. Η αντοχη τους ειναι ευθεως αναλογη απο το παχος τους σε καθε περιπτωση. Αρα καλο το τζαμι αλλα να ξερετε οτι ειναι ευαισθητο να σπασει. Ειτε οταν το βαζετε βγαζετε ΄και σας πεσει ειτε εαν χτυπησετε τις ακρες του ειτε εαν το χτυπησετε με αντικειμενο μυτερο (δεν χρειαζεται να χτυπηθει δυνατα απο μυτερο αντικειμενο για να σπασει ενα τζαμι).

Βιδες/ανοιγμα-κλεισιμο: Τα πολυ φθηνα εχουν βιδες για να ανοιξουν. Τωρα πια ευτυχως παρα πολλα φθηνα ερχονται με τις βιδες ροδελες που δεν θελετε κατσαβιδι να τις ανοιξετε. Επισης ολα της κατηγοριας ανοιγουν απο τα πλαγια (καποια και παο πανω αλλα οχι ολα). Οποτε η τοποθετηση κομματιων θελει μεγαλυτερη προσπαθει απο ακριβοτερα μοντελα που τα γδυνεις εντελως και καποια ειναι και modular σε συναρμολογηση.

Αερισμος: Ολα εσουν αν κανουν με τις αναγκες του καθε συστηματος. Δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις ενα full ανοιχτο κουτι και να βαλεις 6-7 ανεμιστηρες μεσα οταν ο επεξεργαστης σου ειναι χαμηλων watts και η καρτα σου επισης. Απλα θα εχεις θορυβο και απο τους ανεμιστηρες και απο την ροη του αερα που περνα. Τζαμπα κοπος. Απο την αλλη εαν οντως χρειαζεσαι ψυξη πρεπει να δεις για πιο σωστα και κυριως πιο μεγαλα κουτια. Εαν μεγαλο κουτι ακομη και το πιο φθηνο θα σου δωσει χωρο για σωστες ροες οποτε την δουλεια του θα την κανει. Διαλεξτε λοιπον σωστο μεγεθος κουτιου ή να γνωριζετε τους περιορισμους που θα υπαρξουν. Αποφυγετε κουτια που δημιουργουν πολλα σκαλοπατια και εμποδια στο εσωτερικο τους. Ενας ή δυο ξεκαθαροι και ανοιχτοι χωροι ειναι οτι πρεπει. Και τα φθηνα κουτια θα σας το παρεχουν.

Εισαγωγες αερα απο μπροστα: Εδω στα φθηνα κουτια δυστυχως εχουν μια ταση η προσοψη να ειναι χωρις εισαγωγη αερα. Εχουν ανεμιστηρες μπροστα αλλα ο αερας περναει απο τα πλαγια της προσοψης. Κατι που για μικρες απαιτησεις ψυξης ειναι μεν αρκετο αλλα και παλι δημιουργει περισσοτερο θορυβο λογω του οτι ο αερας στριβει και εχει τριβες και στροβιλισμους. Επισης μειωνεται η ψυξη διοτι μειωνεται και η ταχυτητα του αερα. Προσωπικα θα τα προσπερνουσα αλλα γουστα ειναι αυτα. Δειχνουν ομορφα σε σχεση με τα τρυπητα.

Εισαγωγες αερα απο κατω: Η εισαγωγη αερα απο κατω ειναι παντα καλη μιας και στην πραξη κατευθυνεται στην καρτα γραφικων. Σε κλασικης διαταξης κουτια με το τροφοδοτικο κατω και πισω μπορει το διαμερισμα του τροφοδοτικου να ειναι πληρως διαχωρισμενο απο το κυριως κουτι οποτε σε αυτη την περιπτωση ο αερας που περναει απο κατω ψυχει μονο τροφοδοτικο και δισκους που συνηθως τοποθετουνται στο υπολοιπο κενο. Υπαρχουν ομως και κουτια που εχουν διατρητη λαμαρινα αναμεσα στα δυο βασικα διαμερισματα απ οπου και ο αερας που ερχεται απο κατω κυκλοφορει σε ολο το κουτι. Υπαρχουν και τα κουτια που το τροφοδοτικο ειναι καπου ψηλα ή μπροστα. Προσωπικα μου αρεσουν καλυτερα αυτα. Εχουν και λιγοτερο ογκο. Αλλα και παλι προσωπικη επιλογη.

Θεσεις για watercooling: Εδω αναλογα το μοντελο σου δινονται επιλογες. Εαν εχεις τυπικο συστημα δεν θα αντιμετωπισεις προβληματα. Εαν εχεις μεγαλες υδροψυξεις εκτος απο το να χωρανε σε μηκος το παχος τους ειναι αυτο που δημιουργει προβληματα τοποθετησης. Τα φθηνα κουτια δεν θα σε βοηθησουν πολυ. Σε νορμαλ σετς θα ανταποκριθουν στα τυπικα.

 

Ριξε μια ματια σε αυτο (η δικη μου επιλογη) το οποιο επεσε σε σουπερ τιμη (και χτυπαω το κεφαλι μου που δεν περιμενα....). Η ποιοτητα του δεν εχει καμια σχεση με την τιμη. Ειναι κουτι επιπεδου 150 ευρω (τοσο ειχε).

Στα 70 ευρω ειναι κλοπη (το πηρα στα 100 και μεχρι να το στειλουν επεσε στα 70 αλλα δεν προλαβα να το ακυρωσω και να ξαναβαλω την παραγγελια....)

CoolerMaster Qube 500 Flatpack Gaming Full Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Μαύρο | Skroutz.gr

QUBE 500 Flatpack Black & White Edition | Cooler Master

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ριξε μια ματια σε αυτο (η δικη μου επιλογη) το οποιο επεσε σε σουπερ τιμη (και χτυπαω το κεφαλι μου που δεν περιμενα....). Η ποιοτητα του δεν εχει καμια σχεση με την τιμη. Ειναι κουτι επιπεδου 150 ευρω (τοσο ειχε).

Στα 70 ευρω ειναι κλοπη (το πηρα στα 100 και μεχρι να το στειλουν επεσε στα 70 αλλα δεν προλαβα να το ακυρωσω και να ξαναβαλω την παραγγελια....)

CoolerMaster Qube 500 Flatpack Gaming Full Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Μαύρο | Skroutz.gr

QUBE 500 Flatpack Black & White Edition | Cooler Master

Χωρίς ίχνος θέλησης αντιπαράθεσης - δεν το παίζω ειδικός ούτε είμαι- το θεωρώ κάκιστο case το συγκεκριμένο και ειλικρινά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει ούτε 50 ευρώ - πόσο μάλλον την αρχική τιμή που είχε.


Το πρώτο μεγάλο του πρόβλημα είναι η διάταξη του psu που σε υποχρεώνει να το τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο που αφήνει κενό ανάμεσα στο εσωτερικό του κουτιού εκεί που θα έπρεπε κανονικά να εφάπτεται η εξαγωγή του psu , με αποτέλεσμα να φυσάει ζεστό αέρα μέσα στο κουτί και τελικά πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή.


Φαίνεται και στο βίντεο που παρατέθηκε (περίπου στο όγδοο λεπτό) που ο συναρμολογητής -youtuber (ο οποίος έβαλε μια gpu καρτάρα σε οριζόντια διάταξη χωρίς sag protection .. και επίσης αφού τελείωσε τη συναρμολόγηση δεν έδειξε καθόλου θερμοκρασίες - μεγάλα φάουλ και τα δύο για μένα προσωπικά) .....κάνει δοκιμή με καπνό και δες το πως χτυπάει ο ζεστός αέρας από την έξοδο του psu πάνω στην άνω πλευρά του case και ξαναγυρίζει μέσα και περνάει από την ψύκτρα της cpu. 

Δεύτερο μεγάλο λάθος είναι το πυκνό χωροδικτύωμα που έχει το case και η πολύ πυκνή πλέξη των dust filters.
Το ξεναέκαναν αυτό το λάθος με πυκνό χωροδικτύωμα και την τοποθέτηση του psu με το coolermaster  masterbox ...αλλά δεν βάζουν μυαλό.
Τουλάχιστον το masterbox έχει κάτω από 40 ευρώ αυτή τη στιγμή (και είναι ωραίο κουτάκι αλλά αν το πάρεις και θες σοβαρό αποτέλεσμα πρέπει να εχεις και το τρυπάνι δίπλα και να βάλεις χέρι).
Με απλά λόγια αυτό το κουτί σε ελληνικό καλοκαίρι θα γίνεται ωραίο φουρνάκι μέσα.

Δείτε και ένα βιντεο με μοντάρισμα-τεστ.
 (επίσης ο από κάτω δεν έβαλε sag redention στην gpu αλλά τουλάχιστον έβαλε μετρήσεις)

Και πάλι χωρίς κακία και θέληση αντιπαράθεσης - την αποψή μου καταθέτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, catmaster είπε

Χωρίς ίχνος θέλησης αντιπαράθεσης - δεν το παίζω ειδικός ούτε είμαι- το θεωρώ κάκιστο case το συγκεκριμένο και ειλικρινά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει ούτε 50 ευρώ - πόσο μάλλον την αρχική τιμή που είχε.


Το πρώτο μεγάλο του πρόβλημα είναι η διάταξη του psu που σε υποχρεώνει να το τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο που αφήνει κενό ανάμεσα στο εσωτερικό του κουτιού εκεί που θα έπρεπε κανονικά να εφάπτεται η εξαγωγή του psu , με αποτέλεσμα να φυσάει ζεστό αέρα μέσα στο κουτί και τελικά πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή.


Φαίνεται και στο βίντεο που παρατέθηκε (περίπου στο όγδοο λεπτό) που ο συναρμολογητής -youtuber (ο οποίος έβαλε μια gpu καρτάρα σε οριζόντια διάταξη χωρίς sag protection .. και επίσης αφού τελείωσε τη συναρμολόγηση δεν έδειξε καθόλου θερμοκρασίες - μεγάλα φάουλ και τα δύο για μένα προσωπικά) .....κάνει δοκιμή με καπνό και δες το πως χτυπάει ο ζεστός αέρας από την έξοδο του psu πάνω στην άνω πλευρά του case και ξαναγυρίζει μέσα και περνάει από την ψύκτρα της cpu. 

Δεύτερο μεγάλο λάθος είναι το πυκνό χωροδικτύωμα που έχει το case και η πολύ πυκνή πλέξη των dust filters.
Το ξεναέκαναν αυτό το λάθος με πυκνό χωροδικτύωμα και την τοποθέτηση του psu με το coolermaster  masterbox ...αλλά δεν βάζουν μυαλό.
Τουλάχιστον το masterbox έχει κάτω από 40 ευρώ αυτή τη στιγμή (και είναι ωραίο κουτάκι αλλά αν το πάρεις και θες σοβαρό αποτέλεσμα πρέπει να εχεις και το τρυπάνι δίπλα και να βάλεις χέρι).
Με απλά λόγια αυτό το κουτί σε ελληνικό καλοκαίρι θα γίνεται ωραίο φουρνάκι μέσα.

Δείτε και ένα βιντεο με μοντάρισμα-τεστ.
 (επίσης ο από κάτω δεν έβαλε sag redention στην gpu αλλά τουλάχιστον έβαλε μετρήσεις)

Και πάλι χωρίς κακία και θέληση αντιπαράθεσης - την αποψή μου καταθέτω.

 

Καλα κανεις και τα λες γιατι τις περισσοτερες φορες δεν τα σκεφτομαστε ολα και τα βρισκουμε μπροστα μας κατα την εκτελεση.

Δεν εχεις αδικο σε αυτα αλλα δεν θα ελεγα οτι συμφωνω και απολυτα με ολα.

Το συγκεκριμενο ηταν η προσωπικη μου επιλογη (θα στηθει το επομενο ΣΚ οταν θα παω σπιτι).

Ηθελα ενα οσο πιο compact κουτι σε διαστασεις. Ακομη πιο compact απο αυτο αλλα δυστυχως δεν βρηκα κατι που να παιρνει μαζι ATX mobo + ATX PSU. 

Βασικα το Meshroom S V2 (ssupd.co) ηθελα αλλα επρεπε να αλλαξω σε SFF PSU.

 

Δικιο εχεις για το PSU αλλα σε τετοια κουτια ειναι κλασικη τοποθετηση. Δεν ειναι μονο το συγκεκριμενο. Ολα αυτου του τυπου καπως ετσι το εχουν για να μπορει να κουμπωσει η παροχη και να υπαρχει προσβαση στον διακοπτη.

 

Ναι, υπαρχει μια διαχυση θερμου αερα αλλα δεν ειναι σημαντικη και ο θερμος αερας φευγει κατευθειαν απο το πανω mesh. 

Worst case scenario βαζεις ενα μικρο ανεμιστηρακι εκει. Αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται στην πραγματικοτητα.

image.png.0c544c4b5fe9cafb523f501389249bc0.png

 

Λεπτομερεια παραπανω οτι το PSU καλο ειναι να τοποθετηθει αναποδα απ οτι το δειχνουν ωστε να τραβαει δροσερο εξωτερικο αερα αντι να τραβαει τον εσωτερικο

Ετσι εχω σκοπο να το βαλω κι εγω

image.png.c4e324669762a759b4769abbcd0fe2fe.png

 

Για το πυκνό χωροδικτύωμα που έχει το case και την πολύ πυκνή πλέξη των dust filters εχεις απολυτο δικιο. Θα ηταν εφικτο να το κανουν πιο flow free χωρις να θυσιασουν τιποτε. Ασε που θα τους κοστιζε και λιγοτερο σε υλικο, βαρος, μεταφορικα κλπ. Βλακεια τους

Παρολα αυτα βαζεις Static Pressured ανεμιστηρες και δεν αντιμετωπιζεις στην πραξη προβλημα με αυτο. 

 

Bottom line. Οχι δεν ειναι το τελειο κουτι. Ουτε ειναι κουτι για καποιον που θελει το βελτιστο Airflow.

Αλλα ολα αυτα τα πιο compact κουτια δεν απευθυνονται σε ατομα που χρειαζονται Maximum Airflow αλλα σε ατομα σαν και εμενα που βαζουν για τους δικους τους λογους ως προτεραιοτητα την μειωση του ογκου του κουτιου.

Το δικο μου κουτι θα εχει ενα Ryzen 7800x3d (δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις ψυξης) και μια Sapphire Pulse RX 7800 XT Gaming με μια διπλη (ή και μονου ψυγειου) υδροψυξη. Εαν βαλω το μονο θα μπει πισω μαλλον. Εαν βαλω το διπλο τοτε θα μπει πανω οπως στην φωτο.

 

Λιγο πολυ σαν την παραπανω φωτο θα ειναι και το δικο μου στησιμο (με το PSU να κοιταει εξω βεβαια), Στα 280 μηκος ειναι και η GPU οποτε περισευει πολυ χωρος.

Η αληθεια ειναι οτι ηθελα να τεσταρω μηπως βαλω το PSU στην εμπρος κατω γωνια. Θα δειξει.

 

Καλα κανεις και τα λες γιατι εγω μπορει συνειδοτποιημενα να εκανα την επιλογη ομως καλο ειναι να αναφερονται τα οποια πιθανα θεματακια ή περιορισμοι υπαρχουν

 

1 ώρα πριν, catmaster είπε


Φαίνεται και στο βίντεο που παρατέθηκε (περίπου στο όγδοο λεπτό) που ο συναρμολογητής -youtuber (ο οποίος έβαλε μια gpu καρτάρα σε οριζόντια διάταξη χωρίς sag protection .. και επίσης αφού τελείωσε τη συναρμολόγηση δεν έδειξε καθόλου θερμοκρασίες - μεγάλα φάουλ και τα δύο για μένα προσωπικά) .....κάνει δοκιμή με καπνό και δες το πως χτυπάει ο ζεστός αέρας από την έξοδο του psu πάνω στην άνω πλευρά του case και ξαναγυρίζει μέσα και περνάει από την ψύκτρα της cpu. 

 

 (επίσης ο από κάτω δεν έβαλε sag redention στην gpu αλλά τουλάχιστον έβαλε μετρήσεις)

 

@catmaster Τα φωτα σου: Τι ειναι το SAG protection / SAG redention?

Ασε το βρηκα. Απλα δεν ηξερα οτι το λενε ετσι. 

Σωστα. Για τις μεγαλες καρτες επιβαλεται.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

προτεραιοτητα την μειωση του ογκου του κουτιου.

πάω πάσο εκεί , σε τελική το τέλειο δεν υπάρχει - και αν υπάρχει δεν είναι συνήθως στην τιμή που ελπίζουμε.

(παλία πριν γίνουν μοδάτα τα case με glass panels και rgb και λοιπές λατερνιές , κάποιοι που ασχολούμασταν με moding είχαμε πάγκους με τρυπάνια και κολαούζα - και μερικούς καλούς φίλους που έκαναν στρατζαριστή λαμαρίνα σε τόσο μικρές διαστάσεις.Με αρκετό κόπο και προσπάθεια είχα καταφέρει κάποτε να φτιάξω μερικά καταπληκτικά κουτιά αλλά το έχω παρατήσει το άθλημα πλέον)

26 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ναι, υπαρχει μια διαχυση θερμου αερα αλλα δεν ειναι σημαντικη και ο θερμος αερας φευγει κατευθειαν απο το πανω mesh. 

Worst case scenario βαζεις ενα μικρο ανεμιστηρακι εκει. Αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται στην πραγματικοτητα.

 

Δες πάλι το πρώτο βίντεο , με το που ρίχνει τον καπνό από μπροστά , όλος ο ζεςστός αέρας του psu γυρίζει μέσα και πάει στην ψύκτρα του επεξεργαστή.Αυτή η τυρβώδη ροή σίγουρα ανεβάζει τη θερμοκρασία.
Worst case σενάριο αν μιλάμε για ζεστές cpu , θα θέλει βοήθεια σίγουρα με παραπάνω fans - ειδάλλως βάζω στοίχημα πως αν βγάλεις το πανω dust filter θα ανασάνει το case. (καλτσόν-λύση lol)
Ιδανικό σενάριο σε τέτοια περίπτωση πάντως είναι να έχει ένα καλό aio πάνω οπότε ο ζεστός αέρας απο το psu θα περνάει γρήγορα έξω.

33 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Βασικα το Meshroom S V2 (ssupd.co) ηθελα αλλα επρεπε να αλλακω σε SFF PSU.

 

Προσεγμένο case φαίνεται , φαίνεται πάντως πως θα αλλάξουν πάλι με νέες "μόδες" πχ κάθετα τοποθετημένες gpu όπως το νέο coolermaster ncore100 .... θα δείξει.

Καλό και bother-free built εύχομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, catmaster είπε

Δες πάλι το πρώτο βίντεο , με το που ρίχνει τον καπνό από μπροστά , όλος ο ζεςστός αέρας του psu γυρίζει μέσα και πάει στην ψύκτρα του επεξεργαστή.Αυτή η τυρβώδη ροή σίγουρα ανεβάζει τη θερμοκρασία.

Ναι ρε συ. Φυσιολογικο ειναι. 

Αφου πρωτον δεν εχει ανεμιστηρες πανω και εχει αεροψυξη στην CPU που ειναι και η μοναδικη εξαναγκαζόμενη ροη και δευτερον δεν εχει καποιο εμποδιο οπως τα ψυγεια της αεροψυξης εαν υπηρχαν τοποθετημενα εκει.

Το καθε σεταρισμα  ειναι διαφορετικο δεν μπορεις να κρινεις ενα κουτι απο ενα μονο σετατισμα. Ακομη και η προσθηκη ενος ανεμιστηρα εαν ειναι σε λαθος σημειο ή με λαθος ανεμιστηρα μπορει να αλλαξει ριζικα τις ροες και να μειωσει δραματικα την αποδοση (ή και να την βελτιωσει φυσικα).

 

17 λεπτά πριν, catmaster είπε

Worst case σενάριο αν μιλάμε για ζεστές cpu , θα θέλει βοήθεια σίγουρα με παραπάνω fans - ειδάλλως βάζω στοίχημα πως αν βγάλεις το πανω dust filter θα ανασάνει το case. (καλτσόν-λύση lol)
Ιδανικό σενάριο σε τέτοια περίπτωση πάντως είναι να έχει ένα καλό aio πάνω οπότε ο ζεστός αέρας απο το psu θα περνάει γρήγορα έξω.

Δεν νομιζω να χρειαστει να βγαλω το dust filter αν και το απο πανω μπορει να βγει ανετα μιας και απο εκει θα βγαινει αερας οποτε η σκονη δεν ειναι προβλημα οσο λειτουργει το PC.

Το βασικο ειναι να αποτρεψω την γυναικα μου να στιβαζει εκει διαφορα πραγματα. Και μιας και μιλαμε για γραφειο αναμενονται βιβλια και τετραδια να καλυπτουν το πανω μερος του PC τα οποια και επιβαλεται να απομακρυνονται πριν την χρηση. Αυτα ειναι που καταστρεφουν την ψυξη. Τα αλλα ειναι ψιλολογια. Λεπτομερειες....

 

17 λεπτά πριν, catmaster είπε

Προσεγμένο case φαίνεται , φαίνεται πάντως πως θα αλλάξουν πάλι με νέες "μόδες" πχ κάθετα τοποθετημένες gpu όπως το νέο coolermaster ncore100 .... θα δείξει.

Το ειχα δει αυτο το Coolermaster ncore100.  Πολυ ωραιο αλλα ακριβο μιας και εχει πραγματα ηδη φιξαρισμενα πανω.

Σαν ογκος ομως το αγαπω

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το βασικο ειναι να αποτρεψω την γυναικα μου να στιβαζει εκει διαφορα πραγματα. Και μιας και μιλαμε για γραφειο αναμενονται βιβλια και τετραδια να καλυπτουν το πανω μερος του PC τα οποια και επιβαλεται να απομακρυνονται πριν την χρηση. Αυτα ειναι που καταστρεφουν την ψυξη. Τα αλλα ειναι ψιλολογια. Λεπτομερειες....

 

Αυτά είναι ψιλά.
Εμένα οι γάτοι μου κάποια στιγμή εξοικειώθηκαν με την τεχνολογία και κατάλαβαν πως τα case που έχω βγάζουν ζεστό αέρα από την πάνω πλευρά ... guess what happened ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ρε παιδι μου, το ποσο γρηγορα εξοικειωνονται αλλο πραγμα. Μετετρεψαν το κομπιουτερ μου σε πισοκρεβατο. Αναγκαστικη η κατασκευη "περγολας" στο πανω μερος και μαγνητικες σητες στο πλαινο.

PC+Gata2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

Ναι, ρε παιδι μου, το ποσο γρηγορα εξοικειωνονται αλλο πραγμα. Μετετρεψαν το κομπιουτερ μου σε πισοκρεβατο. Αναγκαστικη η κατασκευη "περγολας" στο πανω μερος και μαγνητικες σητες στο πλαινο.

PC+Gata2.JPG

Καλα εκει που το εχεις και εσυ ειναι το τελειο για τα γατια (ειχα και ξερω).

Κανει τικ ολα τα Boxes τους.

  • Προστατευμενο απο 4 πλευρες - τικ
  • Μικρος χωρος - τικ
  • Με οπτικο ελεγχο περιοχης - τικ
  • Ψηλα - τικ
  • Ζεστα - τικ
  • Διπλα σε εσενα που δουλευεις - τικ
  • Με υποκωφο βουητο απο τους ανεμιστηρες - τικ

 

Δεν θα φυγει ποτε απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Aυτη αραζει εκει και η αλλη στο γραφειο αναμεσα σε μενα και στο πληκρολογιο. Με εσωσαν τα μαγνητικα φιλτρακια γιατι καθε εβδομαδα ενα φαρασι τριχες/χνουδια μεσα απο το πισι. Δεν με πειραζει γιατι ειναι μελη της οικογενειας, αλλα και οταν τις μαλωνω για να φυγουν, πανε και αραζουν στον καναπε. Βεβαια ξαχαρχονται μετα απο ωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...