Προς το περιεχόμενο

Το Palworld σπάει τα ρεκόρ στο Steam, δύο μέρες μετά την κυκλοφορία του


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Diavolos666 said:

Μιλάω για τα άθλια γραφικά, όχι για το gameplay ή το είδος παιχνιδιού.

Έπαιξα και Lineage 2 και Aion και WoW και το WoW σε κάποια φάση απλά μου δημιούργησε ένα gaming-remorse, έπαψα να ασχολούμαι και να μιλάω γι' αυτό γιατί σκυλοβαρέθηκα τα γραφικά. Μάλιστα μόλις το σταμάτησα και για αρκετό καιρό όταν το έφερνε η συζήτηση απαντούσα με ένα "δεν το 'χω παίξει ποτέ" για να μην μπαίνω στην διαδικασία να λέω τα ίδια πράγματα. Ναι λίγο αυτιστική αντίδραση απλώς για τα γραφικά αλλά από την κάθε φορά που logαρα εξαιτίας της παρέας μου το έκανα με μισή καρδιά, κι ας είχε ας πούμε αρκετά pve-quest  να κάνεις.

Άρα υπάρχει μία κατάρα που όταν κάνεις κάτι που είναι πιο όμορφο αισθητικά φεύγει η ικανότητα να κάνεις και ωραίο gameplay, αυτή είναι η εξήγησή σου;

Η δική μου εξήγηση είναι ότι οι άνθρωποι που μπορούν και αντέχουν γραφικά για 5-ετών στυλ πόκεμον, wow και anime δεν έχουν την ικανότητα να βαρεθούν κάτι. Οι παίκτες που κοιτάνε αληθοφάνεια κρίνουν πιο πολύ και την ιστορία και τα quest και όλα, πάντα σε σχέση με αληθοφάνεια. Επίσης οι άνθρωποι που αναζητούν την ποιότητα βαριούνται κάτι πιο εύκολα από αυτούς που βλέπουν ένα τετραγωνισμένο pixelιασμένο σπαθί σαν το minecraft και αντέχουν να παίζουν με τις ώρες.

Όταν έχεις ρίξει χαμηλά τον πήχη αισθητικά έχεις ρίξει και αρκετά και την κριτική σου. Σου λένε για μία επική ιστορία και καλά και σου το παρουσιάζουν με γραφικά για tablet. Και στα υπόλοιπα mmorpg είχε και gameplay και ιστορία, απλώς ο κόσμος που κοιτάει την ποιότητα και όχι το fanboyism σε κάποια φάση βαριέται και ψάχνει για κάτι καλύτερο. Ο άνθρωπος που έπαιξε WoW και δεν το βαρέθηκε στον πρώτο χρόνο δεν έχει την ικανότητα να βαρεθεί και μπορεί να κάνει το ίδιο dungeon 1000 φορές ακόμα με τους φίλους τους και κάθε φορά θα είναι σαν να είναι η πρώτη. Ε, αυτοί οι άνθρωποι είναι που κρατούν τέτοια παιχνίδια "ψηλά".
~~

Υ.Γ. έπαιξα κι εγώ WoW, και το βαρέθηκα πολύ πιο γρήγορα και από το Lineage 2 (που δεν είχε καν quest, ήταν sandboxed free pvp) και το Aion που εξακολουθώ να logάρω ακόμα και σήμερα που και που παρόλο που έχουν καταστρέψει οι publishers με το p2w.

Μην πας μακριά, το πιο πετυχημένο παιχνίδι μέχρι σήμερα σε πωλήσεις είναι το tetris και δεύτερο το minecraft, που ούτε ιστορία έχει ούτε τίποτα σημαντικό και έχει ακόμα πιο άθλια γραφικά. όταν ένα παιχνίδι προσποιείται ότι "έτσι είναι η αισθητική" ταυτόχρονα φεύγει από πάνω τους η υποχρέωση να ανανεώσουν το game engine, να καλυτερεύσουν τα γραφικά κτλ.
~~

Είναι σαν τους fan των kardashians, κάθε μέρα θα βλέπουν το ίδιο πράγμα και θα αντέχουν να το βλέπουν όλη την ζωή τους. Χαμηλή ικανότητα κρίσης, καθόλου αισθητική, απόλυτο νοητικό κενό... gold mine γι' αυτούς που το κάνουν εφόσον βρίσκουν κόσμο να τους παρακολουθεί.

Έχεις μια πολύ ιδιαίτερη προσωπική άποψη που δεν πιστεύω να συμμερίζονται οι περισσότεροι gamers.

Τα γραφικά εμενα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα σε ένα game, γίαυτό παιχνίδια όπως το Aion που ανέφερες, μου είναι αδιάφορα, μιας και δεν είδα κάτι το καινούργιο.

Φυσικά, εάν δίνεις τόση βάση σε γραφικά, δεν θα καταλάβεις ποτε κάποιον σαν εμενα που παίζει action RPG (που τα γραφικά παίζουν ελάχιστο ρολο) και WoW classic.

Όπως έγραψαν και πιο πάνω, περί ορέξεως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kousant είπε

Τι καινούργιο είναι αυτό από κάποιους ¨μα καλά πως γίνεται να το παίζουν αυτό και να μην βαριούνται , δεν έχει γραφικά κάνεις το ίδιο κτλπ"

Αφήστε τον καθένα να παίζει ότι γουστάρει , κανένας δεν σας ανάγκασε να το παίξετε ντε και καλά , γυρίστε πίσω στα "αληθοφανή" games .
Προφανώς για να έχει τέτοια επιτυχία υπάρχουν πολλοί που ενδιαφέρονται για gameplay περισσότερο από τα γραφικά.

Ούτε εγώ το κατάλαβα. 7900ΧΤ έχω και πάλι παίζω Rimworld, Facrorio, DUSK που και που γιατί απλά είναι διασκεδαστικά

Τα καλά γραφικά δεν κάνουν ένα σκαρτο game καλύτερο, βλ Forspoken, Redfall κτλ

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα χρόνια να βάλω στον εαυτό μου φρένο για να μην κολλήσω με game. Αυτή η μαλακίτσα μπορεί να κάνει ζημιά σε κόσμο αν το περιποιηθούν λίγο παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Alexaras1991 said:

Ούτε εγώ το κατάλαβα. 7900ΧΤ έχω και πάλι παίζω Rimworld, Facrorio, DUSK που και που γιατί απλά είναι διασκεδαστικά

Σαν το Rimworld δεν έχει. Τι έπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε για ρεαλιστικά γραφικά και ότι είναι καλύτερα από τα "καρτουνιστικα" αλλά είναι πολύ δυσκολότερο να φτιάξεις πραγματικά ένα όμορφο κόσμο με τέτοιου είδους αισθητική. Θέλει να δέσει πραγματικά το όλο θέμα αλλιώς θα δείχνει άθλιο, αντίθετα τα ρεαλιστικά είναι πολύ πιο εύκολο να γίνουν (μιλάω αισθητικά όχι τεχνικά) καθώς το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι αληθοφανη, μια καλή αισθητική κ καλό φωτισμό και έτοιμο. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει το είδος και το στύλ,αλλά μπράβο τους γιατί αποδεικνύουν οτι ακόμη στίς μέρες μας,το πρώτο που μετράει είναι το gameplay και η διασκέδαση και οχι τα γραφικά οχι οτι μας χαλάνε φυσικά σε όλους αρέσουν μην κοροιδευόμαστε,όμως έρχονται σε δεύτερη μοίρα όταν το παιχνίδι μπορεί να αποδίδει και να μεταδίδει αυτό που σκέφτηκαν και που έφτιαξαν οι δημιουργοί.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Sugizo said:

Έχεις μια πολύ ιδιαίτερη προσωπική άποψη που δεν πιστεύω να συμμερίζονται οι περισσότεροι gamers.

Τα γραφικά εμενα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα σε ένα game, γίαυτό παιχνίδια όπως το Aion που ανέφερες, μου είναι αδιάφορα, μιας και δεν είδα κάτι το καινούργιο.

Φυσικά, εάν δίνεις τόση βάση σε γραφικά, δεν θα καταλάβεις ποτε κάποιον σαν εμενα που παίζει action RPG (που τα γραφικά παίζουν ελάχιστο ρολο) και WoW classic.

Όπως έγραψαν και πιο πάνω, περί ορέξεως.

Είναι ακριβώς το ίδιο με τα anime, εύκολο να γίνουν και υπάρχει κόσμος που ακόμα κολλάει.

Καμία υποχρέωση να ομορφύνουν τα γραφικά ή δυσκολέψουν την πλοκή. Στάνταρ ένας πρωταγωνιστής teenager που για κάποιον λόγο μόνο αυτός μπορεί να σώσει το σύμπαν, μία συνπρωταγωνίστρια tsundere, μία γκομενα με μεγάλα βυζγιά και μία με αυτιά γάτας. Όλοι έχουν "υπερδυνάμεις" που τις φωνάζουν όταν τις εκτελούν με το όνομά τους. Όλοι μοιάζουν με όλους και το μόνο που αλλάζει είναι τα μαλλιά και ίσως τα ρούχα.

...συνταγή επιτυχίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Diavolos666 said:

Είναι ακριβώς το ίδιο με τα anime, εύκολο να γίνουν και υπάρχει κόσμος που ακόμα κολλάει.

Καμία υποχρέωση να ομορφύνουν τα γραφικά ή δυσκολέψουν την πλοκή. Στάνταρ ένας πρωταγωνιστής teenager που για κάποιον λόγο μόνο αυτός μπορεί να σώσει το σύμπαν, μία συνπρωταγωνίστρια tsundere, μία γκομενα με μεγάλα βυζγιά και μία με αυτιά γάτας. Όλοι έχουν "υπερδυνάμεις" που τις φωνάζουν όταν τις εκτελούν με το όνομά τους. Όλοι μοιάζουν με όλους και το μόνο που αλλάζει είναι τα μαλλιά και ίσως τα ρούχα.

...συνταγή επιτυχίας!

Λίγο off-topic

Αν και έχω καιρό να δω ανιμε, από αυτά που περιγράφεις, μάλλον δεν έχεις δει και πολλά άνιμε :P

(βασικά, περιγράφεις 1 μόνο είδος ανιμε, που αν θυμάμαι καλά λέγεται shonen)

Περί του παιχνιδιού, δεν θα το έλεγα μια από τα ίδια, μιας και δεν υπήρχε στυλ ποκεμον παιχνίδι open world/survival.

Το κυρίως κοινό του μάλλον είναι Πόκεμον φάνς, κι όχι εγώ κι εσυ.

Για τα γραφικά, άμα θεωρήσουμε πως προορίζεται για ηλικίες 10-16 έτη, μια χαρά είναι. Ρεαλιστικά γραφικά απλά δεν θα ταίριαζαν σε αυτού του είδους παιχνίδι. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Diavolos666 said:

Είναι ακριβώς το ίδιο με τα anime, εύκολο να γίνουν και υπάρχει κόσμος που ακόμα κολλάει.

Καμία υποχρέωση να ομορφύνουν τα γραφικά ή δυσκολέψουν την πλοκή. Στάνταρ ένας πρωταγωνιστής teenager που για κάποιον λόγο μόνο αυτός μπορεί να σώσει το σύμπαν, μία συνπρωταγωνίστρια tsundere, μία γκομενα με μεγάλα βυζγιά και μία με αυτιά γάτας. Όλοι έχουν "υπερδυνάμεις" που τις φωνάζουν όταν τις εκτελούν με το όνομά τους. Όλοι μοιάζουν με όλους και το μόνο που αλλάζει είναι τα μαλλιά και ίσως τα ρούχα.

...συνταγή επιτυχίας!

Σαν να βλέπω το Berserk! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το One Piece και το Demon Slayer και το Attack on Titan και πόσα άλλα. Όλα εκατομμύρια φορές καλύτερα από τις αηδίες που βγάζει το Χόλιγουντ και οι συν αυτώ.

Το Palworld πάντως δεν μου βγάζει γιαπωνέζικο feeling. Θα ήθελα επίσης να είχε έστω μια στοιχειώδη ιστορία με NPCs στο single player, όχι απλώς ξεκάρφωτους που απλώς δίνουν hints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έλιωσα ενα τετραωρακι και μπορώ να πω οτι είναι φοβερό. Αν γίνει λιγο polish, προβλέπω μεγάλες ανατροπές στον χώρο και αφήστε Nintendo κ bandai namco να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Sugizo said:

Λίγο off-topic

Αν και έχω καιρό να δω ανιμε, από αυτά που περιγράφεις, μάλλον δεν έχεις δει και πολλά άνιμε :P

(βασικά, περιγράφεις 1 μόνο είδος ανιμε, που αν θυμάμαι καλά λέγεται shonen)

...άσχετο με αυτό που λέω, ο κόσμος που κολλάει πολύ το κάνει σε τέτοιου είδους anime συνεχώς. Αυτό εννοώ, προφανώς έχει και καλύτερα.

Μόνο τα cosplay conventions να δεις, όλες οι γκόμενες κάνουν cosplay ότι πιο ξεβράκωτο υπάρχει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Sugizo είπε

Προφανώς αν δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις κάτι που να είναι πρωτότυπο, immersive και με άψογο gameplay, μπορείς να επενδύσεις στα γραφικά πολύ περισσότερο (που είναι και το εύκολο πλέον).

See what I did there?

Ποσα παιχνίδια με αληθοφανή γραφικά πήγαν απατα? Μονο τους "WoW killers" να μετρήσεις, φτάνει, (μιας και το ανέφερες).

Age of conan ας παράδειγμα... 

Για μια φορά ακόμα.. Το γκειμ πλέι μετράει.. Ωραία τα φώτο ρεαλιστικα Γραφικα. Τόσα και τόσα λευτα χαλάμε όλοι μας για πανάκριβες κάρτες. Αλλά χωρίς γκειμ πλευ είσαι σαν τις ωραίες γκόμενές χωρίς μυαλό... Μια δυο.. Βρέθηκες.. Το καλό το γκειμ πλέι σε κραταει. Σε κολλάει. Και κάτι ακόμα... Λίγες απαιτήσεις.. Ποιο προσβάσιμο.. Κατι που παραγωγοί σε παιχνίδια τείνουν να το ξεχάσουν.. Επιδει είδα να κάνουν αναφορά στο wow . Περίπου την ίδια εποχή είχε βγει και To Age of conan.. Το Age of conan γραφικάρες για την εποχή του.. Το ένα έπαιζε σε pc 4 ετιας και το άλλο ζητούσε 2 πύρινο επεξ όταν ο κόσμος ήταν σε pent 3.. Ε δεν πήγε καλά.. Και όσο για το minecraft ήταν το πρώτο του είδους του... Έφερε επενασταση στα παιχνίδια. Ω ναι και ας μην σας αρέσει.. Δεν υπήρχαν καν τα επιβίωσης πριν αυτό.. Την καλημέρα μου σε 16 μπιτι απόχρωση.. 

 

Επεξ/σία από Mythoplasths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Είναι ακριβώς το ίδιο με τα anime, εύκολο να γίνουν και υπάρχει κόσμος που ακόμα κολλάει.

Καμία υποχρέωση να ομορφύνουν τα γραφικά ή δυσκολέψουν την πλοκή. Στάνταρ ένας πρωταγωνιστής teenager που για κάποιον λόγο μόνο αυτός μπορεί να σώσει το σύμπαν, μία συνπρωταγωνίστρια tsundere, μία γκομενα με μεγάλα βυζγιά και μία με αυτιά γάτας. Όλοι έχουν "υπερδυνάμεις" που τις φωνάζουν όταν τις εκτελούν με το όνομά τους. Όλοι μοιάζουν με όλους και το μόνο που αλλάζει είναι τα μαλλιά και ίσως τα ρούχα.

...συνταγή επιτυχίας!

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο τα γραφικά είναι το πιο εύκολο σε ένα παιχνίδι το gameplay / story είναι τα δύσκολα.

Ο καθένας μας μπορεί να κατεβάσει την unreal να βάλει τα φωτορεαλιστικά asset και σε 1 βδομάδα να έχει ένα αληθοφανή παιχνίδι με σουπερ ντουπερ γραφικά , θα το παίξει κανένας ; ΟΧΙ .

Δες ποια παιχνίδια πάνε συνήθως άπατα , αυτά που παρουσιάζουν τα γραφικά έναντι του gameplay/story .

Ίσως είμαι από τους λίγους αλλά θα φέρω ως παράδειγμα το cb77 φανταστικά γραφικά παίζωντας σε max settings με path tracing έμεινα με το στόμα ανοιχτό , αλλά μετά από λίγες ώρες επέστρεψα πάλι σε games όπως baldurs gate 3 / tarkov κτλπ γτ απλά το cb77 πέρα από τα γραφικά δεν έχει να σου δώσει κάτι άλλο (ναι ίσως είμαι από τους λίγους που βρήκαν το story βαρετό και το Gameplay immersion breaking)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...