Προς το περιεχόμενο

Νέες απολύσεις για το TikTok για μείωση κόστους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Τι κλάδος ειναι αυτος? Δηλαδη σας ειπαν μια μερα να φευγετε νωριτερα και ο μισθος κανονικα? Για ελλαδα ελπιζω να μιλας.

Υπάρχουν και εταιρίες με 30 ώρες εργασία, που διατήρησαν την αμοιβή για 40 ώρες. 
Αν ο εργαζόμενος είναι αποδοτικός, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ουαου, προσέλαβαν άτομα εν μέσω καραντίνας που όλοι, μα όλοι ήταν με ένα κινητό στο χέρι όλη μέρα, και τώρα που έχουμε επιστρέψει στην κανονικότητα, τους απολύουν. Ποιος το φανταζόταν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εάν θέλετε να δείτε legit στατιστικά, συγκρίνετε αριθμό εργαζομένων πριν την καραντίνα, με τώρα. 

Όλες οι big tech έχουν αύξηση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Και για να το κάνω λίγο πιο νια-νια, είναι σαν κάποιος που είχε ΚΛΕΙΣΤΟ μαγαζί, μέσα στη καραντίνα, να λέει "δεν έχω έσοδα" . No shit Sherlock.

 

 

Δεν ξέρω αν τρολαρει, πάντως πολλές εταιρείες αρχίζουν δειλά - δειλά να μειώνουν το 40ωρο. Ήδη στη δική μου είναι 39 ώρες την εβδομάδα. Και σε άλλες που ξέρω, το έχουν κάνει 38.

Δεν θαθελα να εμπαιξω κανεναν και ποσο μαλλον εναν  ανεργο νεο η και σκληρα εργαζομενο με πενιχρες αποδοχες που δεν

φτανουν ουτε για "ζητω" . Ομως κατι επιτελους κινειται και αλλοιμονο μετα απο τα  πετρινα χρονια συν την περιοδο της πανδημιας.

Σε καποιους κλαδους υπαρχει μεγαλη ελλειψη ικανου προσωπικου και δεν αναφερομαι στους "εργατες Γης".

Αλλοιμονο μας αν δεν βρουν ικανοποιητικη εργασια οι νεοτεροι για λαβουμε συνταξη οι πρεσβυτεροι , σε εναν

πληθυσμο γηρασκοντα και που καθε μερα λιγοστευουμε.

Προπαντων αισιοδοξια , ακουσα - ειδα να γινονται δουλιες και εκει στεκομαι .

Για οσους ειναι απο τον Πειραια αλλα και τους περαστικους : Αντικρυζαμε για δεκαετιες τον θλιβερο σκελετο του

"πυργου " , που εστεκε εκει αιωνιο γιαπι .

Ε λοιπον ο πυργος αποπερατωθηκε , εγινε  λειτουργικος και οσονουπω θα ειναι πληρης ενοικων , ενα μικρο δειγμα

οτι μετα απο την στασιμοτητα  επιτελους κατι κινειται .

Μακαρι τα καλυτερα να ερθουν και να μεινουν .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Gk2016 said:

Επειδή με κάποιους φίλους, κρατάμε μερικά "αποφθέγματα" τεχνολατρών εδώ μέσα, να τα ρίξουμε για να κάνουμε "κέφι" ενθυμούμενοι τι έλεγαν οι περί ου προ 1+ έτους ;

Στο δια ταύτα τώρα.

Παγκοσμίως θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι, στην εργασιακή παλέτα της τεχνολογίας. Κι όχι μόνο σ' αυτήν την ... παλέτα. 

Οι εταιρίες Ι.Τ απολύουν και την ίδια ώρα υπάρχει τεράστια ζήτηση σε τμήματα Ι.Τ άλλων τομέων (πχ τρόφιμα)

ευχαριστώ να τους λέμε.  

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Sugizo said:

Οι εταιρίες Ι.Τ απολύουν και την ίδια ώρα υπάρχει τεράστια ζήτηση σε τμήματα Ι.Τ άλλων τομέων (πχ τρόφιμα)

ευχαριστώ να τους λέμε.  

Καλά δεν απολύουν μηχανικούς. HR , marketing και πωλήσεις διώχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, filip123go said:

Καλά δεν απολύουν μηχανικούς. HR , marketing και πωλήσεις διώχνουν.

Δηλαδή όλες οι εταιρίες I.T απολύουν μονο HR, Marketing και Sales?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

Τι κλάδος ειναι αυτος? Δηλαδη σας ειπαν μια μερα να φευγετε νωριτερα και ο μισθος κανονικα? Για ελλαδα ελπιζω να μιλας.

To early friday (κάποιοι το κάνουν 2 φορές το μήνα) είναι συνηθισμένο σε θέσεις γραφείου για μεγάλες επιχειρήσεις.
Συνήθως , στην Ελλάδα, δεν εφαρμόζεται (είναι μόνο στα χαρτιά). Σίγουρα κάποιες εταιρίες το εφαρμόζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Sugizo said:

Δηλαδή όλες οι εταιρίες I.T απολύουν μονο HR, Marketing και Sales?

Ναι. Το 90% των απολύσεων δεν είναι μηχανικοί. Διάβασε και εδώ το άρθρο, τα ίδια λέει.

7 minutes ago, Dimitris_1981 said:

To early friday (κάποιοι το κάνουν 2 φορές το μήνα) είναι συνηθισμένο σε θέσεις γραφείου για μεγάλες επιχειρήσεις.
Συνήθως , στην Ελλάδα, δεν εφαρμόζεται (είναι μόνο στα χαρτιά). Σίγουρα κάποιες εταιρίες το εφαρμόζουν.

Αυτό το "μόνο στα χαρτιά" δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω. Ήρθε η ώρα να σχολάσεις; Σηκω και φύγε.

Το κάνω τα τελευταία 10 χρόνια (σε μεγάλες και μικρές εταιρείες), και δεν μου έχει πει ποτέ κανένας τίποτα. Το να πεις "θα το δω αύριο" δεν είναι κακό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, filip123go said:

Ναι. Το 90% των απολύσεων δεν είναι μηχανικοί. Διάβασε και εδώ το άρθρο, τα ίδια λέει.

Google cuts hundreds of engineering, voice assistance jobs amid cost-cutting drive - CBS News

"Google earlier said it was eliminating a few hundred roles, with most of the impact on its augmented reality hardware team."

"April 19 (Reuters) - Meta Platforms Inc (META. O) , opens new tab on Wednesday carried out another round of job cuts, this time hitting engineers and adjacent tech teams, as Chief Executive Mark Zuckerberg further moved to streamline the business in a bid to make 2023 a "year of efficiency."

Δεν νομίζω 90% να είναι μονο Sales, Marketing και HR.

Επεξ/σία από Sugizo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Sugizo said:

Google cuts hundreds of engineering, voice assistance jobs amid cost-cutting drive - CBS News

"Google earlier said it was eliminating a few hundred roles, with most of the impact on its augmented reality hardware team."

"April 19 (Reuters) - Meta Platforms Inc (META. O) , opens new tab on Wednesday carried out another round of job cuts, this time hitting engineers and adjacent tech teams, as Chief Executive Mark Zuckerberg further moved to streamline the business in a bid to make 2023 a "year of efficiency."

 

Να ξαναπουμε του στραβου το δικιο. Ο voice assistant της Google ειναι για το γαιδαρακο, αφου οι μηχανικαρες δεν τα καταφεραν να το κανουν να δουλεψει τις καλες εποχες... σοοοοοορρυυυυυ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ναι. Το 90% των απολύσεων δεν είναι μηχανικοί. Διάβασε και εδώ το άρθρο, τα ίδια λέει.

Αυτό το "μόνο στα χαρτιά" δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω. Ήρθε η ώρα να σχολάσεις; Σηκω και φύγε.

Το κάνω τα τελευταία 10 χρόνια (σε μεγάλες και μικρές εταιρείες), και δεν μου έχει πει ποτέ κανένας τίποτα. Το να πεις "θα το δω αύριο" δεν είναι κακό....

Κι εγώ έτσι έκανα και ποτέ δεν ήθελα να γίνω στελεχάρα. Έβλεπα άπειρα άτομα να κάθονται και μάλιστα επειδή πολλές φορές βγαίναμε για καφεδάκι κοντά στα γραφεία τους έβλεπα τι ώρα σχόλαγαν. Όταν ο προϊστάμενος τους έβαζε δουλειά για 10 αναγκαστικά έμεναν πίσω ή ήταν περιπτώσεις "θέλω  να γίνω στελεχάρα, η εταιρία είναι το σπίτι μου.". Για τους δεύτερους δεν μου καιγόταν καρφί τους άφηνα στις ψευδαισθήσεις τους. Μιλάω για πολυεθνικές, όχι μικρομεσαίες εταιρίες που όντως υπάρχει μια  πιο άμεση σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, dbrillis said:

Να ξαναπουμε του στραβου το δικιο. Ο voice assistant της Google ειναι για το γαιδαρακο, αφου οι μηχανικαρες δεν τα καταφεραν να το κανουν να δουλεψει τις καλες εποχες... σοοοοοορρυυυυυ.....

Το θέμα δεν είναι τα αποτυχημένα project της Google, αλλα πως απολύουν και I.T προσωπικό (I.T Managers, Engineers κλπ) το οποιο για εταιρίες σε άλλους τομείς με μεσαία/μεγάλα I.T departments, μονο θετικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filip123go είπε

Ουαου, προσέλαβαν άτομα εν μέσω καραντίνας που όλοι, μα όλοι ήταν με ένα κινητό στο χέρι όλη μέρα, και τώρα που έχουμε επιστρέψει στην κανονικότητα, τους απολύουν. Ποιος το φανταζόταν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εάν θέλετε να δείτε legit στατιστικά, συγκρίνετε αριθμό εργαζομένων πριν την καραντίνα, με τώρα. 

Όλες οι big tech έχουν αύξηση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Και για να το κάνω λίγο πιο νια-νια, είναι σαν κάποιος που είχε ΚΛΕΙΣΤΟ μαγαζί, μέσα στη καραντίνα, να λέει "δεν έχω έσοδα" . No shit Sherlock.

Δεν ξέρω αν τρολαρει, πάντως πολλές εταιρείες αρχίζουν δειλά - δειλά να μειώνουν το 40ωρο. Ήδη στη δική μου είναι 39 ώρες την εβδομάδα. Και σε άλλες που ξέρω, το έχουν κάνει 38.

Άλλη λακαμία αυτό με το 4ήμερο. Τόσο χαζοί είναι μερικοί που δεν περνάει από το μυαλό τους ότι αυτό συνεπάγεται με χαμηλότερο εισόδημα και κυρίως λιγότερα ένσημα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αρχίσουμε πάλι τα ίδια για την ΤΝ... μην χρησιμοποιείτε τικ τοκ ρε παιδιά, κάντε τους εμπάργκο.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, atypicalcoder said:

Άλλη λακαμία αυτό με το 4ήμερο. Τόσο χαζοί είναι μερικοί που δεν περνάει από το μυαλό τους ότι αυτό συνεπάγεται με χαμηλότερο εισόδημα και κυρίως λιγότερα ένσημα.

Προφανώς και δεν ισχύει αυτό. Ίδιο παραμένει το εισόδημα. 

Και δεν σας φέραμε με το ζόρι!! Πηγαίνετε στο μαγαζί του Κυρ Μήτσου να δουλεύετε 12ωρα.

1 hour ago, Sugizo said:

Google cuts hundreds of engineering, voice assistance jobs amid cost-cutting drive - CBS News

"Google earlier said it was eliminating a few hundred roles, with most of the impact on its augmented reality hardware team."

"April 19 (Reuters) - Meta Platforms Inc (META. O) , opens new tab on Wednesday carried out another round of job cuts, this time hitting engineers and adjacent tech teams, as Chief Executive Mark Zuckerberg further moved to streamline the business in a bid to make 2023 a "year of efficiency."

Δεν νομίζω 90% να είναι μονο Sales, Marketing και HR.

Το τι νομίζεις δεν έχει και πολύ σημασία. Μπες και δες τα νούμερα.

1 hour ago, Dimitris_1981 said:

Κι εγώ έτσι έκανα και ποτέ δεν ήθελα να γίνω στελεχάρα. Έβλεπα άπειρα άτομα να κάθονται και μάλιστα επειδή πολλές φορές βγαίναμε για καφεδάκι κοντά στα γραφεία τους έβλεπα τι ώρα σχόλαγαν. Όταν ο προϊστάμενος τους έβαζε δουλειά για 10 αναγκαστικά έμεναν πίσω ή ήταν περιπτώσεις "θέλω  να γίνω στελεχάρα, η εταιρία είναι το σπίτι μου.". Για τους δεύτερους δεν μου καιγόταν καρφί τους άφηνα στις ψευδαισθήσεις τους. Μιλάω για πολυεθνικές, όχι μικρομεσαίες εταιρίες που όντως υπάρχει μια  πιο άμεση σχέση.

Τότε δούλευες σε λάθος πολύ-εθνικες. Το ποσο δουλεύεις δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με την προαγωγή που θα πάρεις (άντε ας πω έχει σχέση ένα 3%) . Το 67%% είναι politics και το υπόλοιπο 30% η ποιότητα της δουλειάς σου. Εγω όσους ήξερα που κάθονταν από το πρωί μέχρι το βράδυ στο γραφείο ήταν, ή γιατί δεν άντεχαν τη γυναίκα τους, είτε γιατί όλη μέρα χαζολογουσαν σε καφέδες και τσιγάρα. Εντάξει σίγουρα υπάρχουν περίοδοι που θα χτυπήσεις και υπερωρίες, για ένα release, αλλά να είναι ξέρω γω μια βδομάδα max. Δεν γίνεται συνέχεια να δουλεύεις από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...