Προς το περιεχόμενο

Είσοδος του Netflix στις ζωντανές αθλητικές μεταδόσεις, αποκτώντας τα δικαιώματα του WWE Monday Night Raw


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Netflix εξασφάλισε τα αποκλειστικά δικαιώματα για τη μετάδοση του εμβληματικού εβδομαδιαίου προγράμματος πάλης Monday Night Raw του WWE από το 2025, σε μια συμφωνία-ορόσημο με ορίζοντα δεκαετίας.

Παράλληλα η συμφωνία σηματοδοτεί την πρώτη αποχώρηση της εκπομπής από το γραμμικό τηλεοπτικό πρόγραμμα μετά από 30 και πλέον χρόνια στο USA Network. Πέρα από το Raw, η συμφωνία παρέχει στο Netflix διεθνή διανομή πρόσθετου περιεχομένου του WWE, όπως το Smackdown, το NXT και τα premium events, συμπεριλαμβανομένης της Wrestlemania, στη Λατινική Αμερική, το Ηνωμένο Βασίλειο και τον Καναδά.

Οι οικονομικές λεπτομέρειες δεν αποκαλύφθηκαν επίσημα, αλλά πηγές υποστηρίζουν ότι η πολυετής συνεργασία αποτιμάται σε πάνω από 5 δισεκατομμύρια δολάρια, μια τεράστια επένδυση που προωθεί την επέκταση του Netflix στον τομέα των ζωντανών αθλητικών μεταδόσεων εν μέσω του εντεινόμενου ανταγωνισμού στο streaming.

Για το WWE, ο εναγκαλισμός του on-demand streaming βασίζεται σε προηγούμενες προσπάθειες απευθείας προς τον καταναλωτή όπως το πρώην WWE Network, ενώ ευθυγραμμίζεται με ισχυρούς αλγορίθμους συστάσεων και μια τεράστια εμβέλεια κοινού αφού το Netflix βρίσκεται σχεδόν σε κάθε χώρα.

Σημαντικό είναι ότι η υπάρχουσα καλοδουλεμένη συσκευή παραγωγής του Raw σημαίνει ότι το Netflix αποφεύγει πρόσθετα έξοδα, μια κατάλληλη πρόταση για πολλούς αγώνων που με βάση την πάλη, συνδυάζουν το θέαμα και πολλές φορές το δράμα. Η κίνηση αυτή συνεχίζει τη δειλή δυναμική του Netflix προς την κατεύθυνση μετάδοσης σημαντικών αθλητικών προγραμμάτων, μεταφέροντας την όλη δυναμική από τα παραδοσιακά τηλεοπτικά οχυρά στην κυριαρχία της on demand μετάδοσης στο σπίτι. Και με τους δεσμούς μεταξύ παλαιστών και οπαδών που καλλιεργούνται στο διαδίκτυο, η εξαιρετική εξατομίκευση του Netflix θα μπορούσε να ξεκλειδώσει την επόμενη χρυσή εποχή του WWE. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι αθλητικές μεταδόσεις κρατούν ζωντανή την συνδρομητική τηλεόραση δυστυχώς όμως για αυτούς έχουν μεγάλο κόστος. Έτσι στο δρόμο που χάραξε ο Ant1+.!! 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Toper Harley said:

Η "τόλμη και γοητεία" της πάλης...!!! Έκλαψα με την αναφορά του ως "αθλητικό πρόγραμμα" 

Κι εγώ κλαίω όταν αναφέρουν το γκολφ σαν άθλημα, αλλά τι να κάνουμε που έχει χορηγό την Nike. Η επαγγελματική πάλη είναι ένα από τα πιο απαιτητικά σπορ στον πλανήτη με εκατομμύρια θαυμαστές και τεράστιο φανατικό κοινό που παρακολουθεί κάθε επεισόδιο του Raw και του Smackdown σαν την αγαπημένη του σειρά. Τεράστια αγορά από το Netflix και θα φανεί στο τέλος του 2025.  

Επεξ/σία από jim0912
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jim0912 είπε

Κι εγώ κλαίω όταν αναφέρουν το γκολφ σαν άθλημα, αλλά τι να κάνουμε που έχει χορηγό την Nike. Η επαγγελματική πάλη είναι ένα από τα πιο απαιτητικά σπορ στον πλανήτη με εκατομμύρια θαυμαστές και τεράστιο φανατικό κοινό που παρακολουθεί κάθε επεισόδιο του Raw και του Smackdown σαν την αγαπημένη του σειρά. Τεράστια αγορά από το Netflix και θα φανεί στο τέλος του 2025.  

Το αποκαλείς "επαγγελματική πάλη" και "απαιτητικό σπορ"... Δεν είναι τίποτα από τα δύο ... "Επαγγελματικό θέατρο πάλης ντοπαρισμένων φουσκωτων" είναι καλύτερος όρος!!!

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρέπει να βγει κάτι καινούριο πλέον... που να υπνωτίζει τα πλήθη. Αυτές οι πλατφόρμες και τα προγράμματά τους είναι πολύ παλιακά. Ο μόνος λόγος να κάτσω να τα παρακολουθήσω είναι να νοικιάσουν οι πλατφόρμες τον ελεύθερο χρόνο μου. 🙂

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim0912 είπε

Κι εγώ κλαίω όταν αναφέρουν το γκολφ σαν άθλημα, αλλά τι να κάνουμε που έχει χορηγό την Nike. Η επαγγελματική πάλη είναι ένα από τα πιο απαιτητικά σπορ στον πλανήτη με εκατομμύρια θαυμαστές και τεράστιο φανατικό κοινό που παρακολουθεί κάθε επεισόδιο του Raw και του Smackdown σαν την αγαπημένη του σειρά. Τεράστια αγορά από το Netflix και θα φανεί στο τέλος του 2025.  

Στημένο show από ηθοποιους / bodybuilder  είναι . Και εμένα όταν ήμουν μικρός και δεν ήξερα μου άρεσε  . Καλύτερα να δεις UFC πχ ή επαγγελματικό μποξ ή ελληνορωμαϊκή / judo εφόσον σου αρέσει η πάλη .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...