Προς το περιεχόμενο

Το eBay απολύει το 9% του συνόλου των εργαζομένων του


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το eBay ανακοίνωσε επικείμενες περικοπές εργατικού δυναμικού που εντάσσονται στα πρόσφατα κύματα απολύσεων στον κλάδο της τεχνολογίας.

Στην περίπτωση του eBay, η εταιρεία ανακοίνωσε την περικοπή θέσεων για 1.000 περίπου υπαλλήλους πλήρους απασχόλησης που αντιπροσωπεύουν το 9% του συνόλου των εργαζομένων.

Οι μειώσεις έρχονται στην επιφάνεια παρά το γεγονός ότι η eBay ανακοίνωσε κέρδη ύψους 1,3 δισεκατομμυρίων δολαρίων το περασμένο τρίμηνο που χαρακτηρίστηκε ως "άλλο ένα τρίμηνο σταθερών αποτελεσμάτων". Ωστόσο, τα στελέχη υποστηρίζουν τώρα ότι η οργανωτική αλλαγή είναι επιβεβλημένη υποστηρίζοντας ότι το eBay πρέπει να γίνει πιο ευέλικτο και αποφασιστικό για να εξασφαλίσει "μακροπρόθεσμη, βιώσιμη ανάπτυξη".

Ωστόσο, μόλις το προηγούμενο τρίμηνο, ο οικονομικός διευθυντής Steve Priest είχε επαινέσει τις ομάδες για την "τήρηση των τριμηνιαίων οικονομικών δεσμεύσεών τους, τη συνετή πειθαρχία στο κόστος και την εκτέλεση βασικών παραδοτέων για την υποστήριξη της στρατηγικής μας".

Επομένως, ενώ η ηγεσία επικαλείται την ενίσχυση της ταχύτητας λήψης αποφάσεων και της στρατηγικής τοποθέτησης, ίσως οι πρόσφατες επιδόσεις δεν ικανοποίησαν τις προσδοκίες Σε κάθε περίπτωση, οι απολύσεις σηματοδοτούν ότι η ηγεσία δίνει προτεραιότητα στα διευρυμένα περιθώρια κερδοφορίας και στις αποδόσεις των επενδυτών, ακόμα και αν χρειαστεί να είναι σε βάρος των εργαζομένων. Η eBay φαίνεται να ακολουθεί άλλες εταιρείες τεχνολογίας που κάνουν ανάλογους υπολογισμούς για τη σωστή διαμόρφωση του εργατικού δυναμικού παρά τη σταθερή κερδοφορία.  


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς οι προσλήψεις δεν αποτελούν πλέον είδηση (ή δεν υπάρχουν) ωστόσο γεγονός είναι ότι οι ειδήσεις για απολύσεις από "παγκόσμιους κολοσσούς" έρχονται η μια μετά τη άλλη

Επεξ/σία από compubile
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάττοντας αστέρας, με τέτοιες προμήθειες τα κατάφερε και έγινε scalper των πωλητών, ιδιαίτερα αυτών που έιχαν ένα ή δύο αντικείμενα προς πώληση. 

Αρχικά όσοι πουλούσαν αντικείμενα μέσης αξίας 500-1000$ έφυγαν και τελικά αυτοί που μπορούν και βγάζουν ακόμα μεροκάμματο είναι αυτοί που πωλούν ευτελή εμπορεύματα, trinkets δηλαδή, τό μόνο υποσύνολο που κρατεί καλά στο ebay. 

Αφού είδαν την πτώση στα κέρδη, αντί να μειώσουν την προμήθεια, εφηύραν εργαλεία "marketing" και "promotion" αλλά και cheats όπως το πως αν πληρώσεις πιο πολύ, το δικό σου προιον θα φανει πρώτο εναντι του ανταγωνιστή σου. Όλα αυτά με το αζημίωτο καθώς ο πωλητής έπρερε να πληρώνει subscriptions για αυτά τα καλούδια με κλίμακα που έφτανε και τα 80-100$ το μήνα (καπου εκει). Δεν φταίει η αγορά, φταίει ο πωλητής που δεν κάνει καλό marketing! 

Δηλαδή ειπαν στους πωλητές ότι για να αναπληρώσουν τα χαμένα κέρδη τους πρέπει να τα πάρουν από τους άλλους πωλητές. Διαίρει και βασίλευε! Αυτό έφερε πόλεμο και κανιβαλισμό μεταξύ των πωλητών για τις πωλήσεις που συνεχίζουν να πέφτουν μέχρι και τώρα πιστεύω. 

Και τώρα, απολύσεις.... το φύδι που τρώει την ουρά του.  

Επεξ/σία από MetaTech
  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.281f29e843c22a19b3b1ca901f3553db.png

Εκεί που ευημερούν οι αριθμοί .... κάποιοι την πληρώνουν....... (υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις κάτι σαν το Joker 🤣)

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι αγόραζα αποκλειστικά από το ebay αρκετά χρόνια από το 2005 ως το 2012~15 ούτε θυμάμαι πότε ξεκίνησε το κακό. Από τότε που έγινε αυτό με την ΕΕ και τον εκτελωνισμό στο checkout, έφτασα να πληρώνω τελωνείο και κατά την αγορά αλλά και στην Ελλάδα γιατί ο κάθε Κινέζος αδιαφορούσε να βάλει το χαρτάκι εκτελωνισμού και τα Ελληνικά τελωνεία έβαζαν ότι γούσταραν επιπλέον. Πολλές φορές τα έπαιρναν ιδιωτικές εταιρίες εκτελωνισμού οι οποίες έβαζαν τα τέλη όπως γούσταραν και πρόσθεταν και 50% της αξίας του εκτελωνισμού για δική τους αμοιβή, άκουσον άκουσον, να παίρνουν ως αμοιβή ποσοστό επί της αξίας του προϊόντος λες και είναι κράτος.

Μόνο το aliexpress πλέον μου στέλνει τα πάντα χωρίς να πληρώνω κάτι επιπλέον, λογικά το έχω ήδη πληρώσει στο checkout και το τελωνείο παίρνει την προμήθεια. Μάλιστα η τιμή που βλέπεις στο προϊόν είναι τελική, δεν πας να βάλει πράγματα στο καλάθι και μετά να σου το αυξάνει για δασμούς. Ότι βλέπεις είναι ήδη τελική τιμή.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 25
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μακροπρόθεσμη, βιώσιμη ανάπτυξη": η νέα - ανέφικτη - παγκόσμια, εταιρική καραμέλα

που γίνεται ακόμα πιο ανέφικτη, όσο κόσμος χάνει τη δουλειά και το διαθέσιμο εισόδημά του

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκεί που σταμάτησα να ψάχνω στο Ebay ήταν το μπέρδεμα με τα τέλη του τελωνείου και κάτι έξτρα χρεώσεις όπως ΦΠΑ που είχαν διαφοροποιησεις από χώρα σε χώρα ενώ δεν υπήρχε παντού η επιλογή να κάνεις από πριν προπληρωμή με τους πωλητες να ξεκαθαρίζουν ότι δεν φέρουν ευθύνη για τυχόν θέματα με το τελωνείο, επίσης διάφορες εντός ή εκτός ΕΕ κτλ. Ενώ σε άλλες πλατφόρμες είναι προπληρωμενα από πριν και το μόνο που κοιτάει ο αγοραστής είναι η βασική τιμή και το κόστος αποστολής. 

Λογικό να πέσει το ενδιαφέρον των αγοραστών. Τώρα για κάτι temu κτλ που κάνουν θραύση και έχουν σαρώσει τα πάντα δεν το συζητάμε. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, MetaTech said:

Διάττοντας αστέρας, με τέτοιες προμήθειες τα κατάφερε και έγινε scalper των πωλητών, ιδιαίτερα αυτών που έιχαν ένα ή δύο αντικείμενα προς πώληση. 

Αρχικά όσοι πουλούσαν αντικείμενα μέσης αξίας 500-1000$ έφυγαν και τελικά αυτοί που μπορούν και βγάζουν ακόμα μεροκάμματο είναι αυτοί που πωλούν ευτελή εμπορεύματα, trinkets δηλαδή, τό μόνο υποσύνολο που κρατεί καλά στο ebay. 

Αφού είδαν την πτώση στα κέρδη, αντί να μειώσουν την προμήθεια, εφηύραν εργαλεία "marketing" και "promotion" αλλά και cheats όπως το πως αν πληρώσεις πιο πολύ, το δικό σου προιον θα φανει πρώτο εναντι του ανταγωνιστή σου. Όλα αυτά με το αζημίωτο καθώς ο πωλητής έπρερε να πληρώνει subscriptions για αυτά τα καλούδια με κλίμακα που έφτανε και τα 80-100$ το μήνα (καπου εκει). Δεν φταίει η αγορά, φταίει ο πωλητής που δεν κάνει καλό marketing! 

Δηλαδή ειπαν στους πωλητές ότι για να αναπληρώσουν τα χαμένα κέρδη τους πρέπει να τα πάρουν από τους άλλους πωλητές. Διαίρει και βασίλευε! Αυτό έφερε πόλεμο και κανιβαλισμό μεταξύ των πωλητών για τις πωλήσεις που συνεχίζουν να πέφτουν μέχρι και τώρα πιστεύω. 

Και τώρα, απολύσεις.... το φύδι που τρώει την ουρά του.  

Έχω πουλήσει και έχω αγοράσει αρκετά πράγματα απ'το 2000, δεν με χάλαγαν ιδιαίτερα οι προμήθειες του γιατί είχα exposure σε όλον τον κόσμο. 

image.png.74dd84d12aced8147e2df39d2e96eb58.png

Αγόραζα και αρκετά, μέχρι όπως ανέφερε και κάποιος από πιο πάνω μου το 2012 που ο κάθε non-EU απλά αδιαφορούσε για το "gift" που του έλεγα να βάζει και άρα κατέληγα να μην ξέρω καν πόσα θα πληρώσω στο τελωνείο. Έφυγα από το .com και έπαιζα πλέον μόνο απ'το .co.uk που ήταν ΕΕ και προφανώς απλά πρόσεχα ποιός ήταν ο πωλητής (χώρα). 

Το ebay πέθανε ολοκληρωτικά το 2020 που λόγω covid (και καλά) παρήγγελνες κάτι Μάρτιο και ερχόταν Οκτώβριο. Και λέω και καλά, γιατί το ίδιο καραγκιοζιλίκι συνεχίστηκε και μετά τον covid. 

Ως πωλητής 10000 φορές να πουλούσα οικονομικότερα χωρίς να μιλήσω ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ, παρά αυτό το πράγμα που γίνεται συνεχώς εδώ "πόσο μου το αφήνεις κλπ". Σίχαμα. Ακόμα πουλάω βέβαια εκεί οτιδήποτε non-ηλεκτρονικό, το οποίο πουλάω μέσω insomnia. 

edit: θυμήθηκα μία φορά είχα αγοράσει μτχ κάτι cisco για labs CCNA που ήθελα, μεταχειρισμένα προφανώς. Ήρθαν εδώ ελλάδα και το τελωνείο μου ζήτησε να πληρώσω ένα ασύλληπτο ποσό κάτι του στυλ 1000-1200€ παραπάνω. Είχαν δει τις αρχικές τιμές retail του εξοπλισμού, και είχαν χρεώσει ανάλογα.. όμως τα προϊόντα ήταν μεταχειρισμένα από 17 άλλους πριν από εμένα που δίνανε την πιστοποίηση και έκαναν όλα μαζί κάτι 200-250€. 

Δεν παρέλαβα ποτέ, έχασα καμιά 60άρα € στα μεταφορικά πήγαινε-έλα, και 2-3 μήνες μετά που αποδεσμεύτηκε το δέμα από το Ελλαδιστά επιστράφηκε στον αποστολέα, μου έκανε απλά refund τα λεφτά μου. Από τότε, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ από non-Eu.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nchatz said:

Η eBay φαίνεται να ακολουθεί άλλες εταιρείες τεχνολογίας που κάνουν ανάλογους υπολογισμούς για τη σωστή διαμόρφωση του εργατικού δυναμικού παρά τη σταθερή κερδοφορία. 

 

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από έναν ωραίο, μισανθρωπιστικό, καπιταλιστικό ευφημισμό! Εύγε!!! 😁

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρείτε για αυτό που θα γράψω γιατί σε κάποιους η σε όλους μπορεί να μην αρέσει.. 

 

Αν μέσα σε αυτό το 9% που απολύει το  ebay είναι μέσα ένα δύο άτομα που με είχαν κλίσει τον λογαριασμού μου πριν κάποια χρόνια χωρίς να φταίω και ξέρω τη λέω γιατί ασχολούμουν επαγγελματικά ως πωλητής με χιλιάδες πωλήσεις τα τελευταία χρόνια.. Ίσως θα χαιρόμουν αν ήξερα ότι μέσα σε αυτά τα άτομα ήταν και αυτοί που πήραν την απόφαση να κλείσουν τον λογαριασμό μου για δύο χρόνια για να δουν πως είναι να χάνεις την δουλειά σου χωρίς να φταις και να δουν πως έρχονται τα πάνω κάτω στην ζωή τους.. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, polaki said:

edit: θυμήθηκα μία φορά είχα αγοράσει μτχ κάτι cisco για labs CCNA που ήθελα, μεταχειρισμένα προφανώς. Ήρθαν εδώ ελλάδα και το τελωνείο μου ζήτησε να πληρώσω ένα ασύλληπτο ποσό κάτι του στυλ 1000-1200€ παραπάνω. Είχαν δει τις αρχικές τιμές retail του εξοπλισμού, και είχαν χρεώσει ανάλογα.. όμως τα προϊόντα ήταν μεταχειρισμένα από 17 άλλους πριν από εμένα που δίνανε την πιστοποίηση και έκαναν όλα μαζί κάτι 200-250€. 

Δεν παρέλαβα ποτέ, έχασα καμιά 60άρα € στα μεταφορικά πήγαινε-έλα, και 2-3 μήνες μετά που αποδεσμεύτηκε το δέμα από το Ελλαδιστά επιστράφηκε στον αποστολέα, μου έκανε απλά refund τα λεφτά μου. Από τότε, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ από non-Eu.

Το χειρότερο ήταν όταν σε έπαιρναν κάτι τύποι από ιδιωτικές εκτελωνιστικές που δρουν σαν καρτέλ μέσα στα τελωνεία του αεροδρομίου Αθηνών που είναι κυριολεκτικά μπάχαλο και σου έβαζαν και +50% της αξίας για τελωνείο για "αμοιβή εκτελωνισμού".

Αν ήθελες να κάνεις μόνο σου τον εκτελωνισμό έπρεπε να πας στο αεροδρόμιο ο ίδιος, και αν δεν είσαι από Αθήνα προφανώς δεν γίνεται.

Έχω μαλώσει με μία τύπισσα που με έπαιρνε τηλέφωνο και της είπα "το πακέτο στάλθηκε για να έρθει με τα ΕΛΤΑ, εσείς γιατί κάνετε εκτελωνισμό του πακέτου μου, να το επιστρέψετε στα ΕΛΤΑ να το κάνουν αυτοί εκτελωνισμό, δεν θέλω να ξαναπιάσει η εταιρία σας δικό μου πακέτο γιατί θα κινηθώ νομικά".

Εκείνη την φορά μου το έστειλαν με ΕΛΤΑ και δεν πλήρωσα και τελωνείο καν θυμάμαι. Και ο άγιος την φοβέρα του θέλει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Diavolos666 said:

Το χειρότερο ήταν όταν σε έπαιρναν κάτι τύποι από ιδιωτικές εκτελωνιστικές που δρουν σαν καρτέλ μέσα στα τελωνεία του αεροδρομίου Αθηνών που είναι κυριολεκτικά μπάχαλο και σου έβαζαν και +50% της αξίας για τελωνείο για "αμοιβή εκτελωνισμού".

Αν ήθελες να κάνεις μόνο σου τον εκτελωνισμό έπρεπε να πας στο αεροδρόμιο ο ίδιος, και αν δεν είσαι από Αθήνα προφανώς δεν γίνεται.

Έχω μαλώσει με μία τύπισσα που με έπαιρνε τηλέφωνο και της είπα "το πακέτο στάλθηκε για να έρθει με τα ΕΛΤΑ, εσείς γιατί κάνετε εκτελωνισμό του πακέτου μου, να το επιστρέψετε στα ΕΛΤΑ να το κάνουν αυτοί εκτελωνισμό, δεν θέλω να ξαναπιάσει η εταιρία σας δικό μου πακέτο γιατί θα κινηθώ νομικά".

Εκείνη την φορά μου το έστειλαν με ΕΛΤΑ και δεν πλήρωσα και τελωνείο καν θυμάμαι. Και ο άγιος την φοβέρα του θέλει.

Επειδή είμαι στην αθηνα είχα κάνει εκτελωνισμό μια φορά εγώ, ίσως να πέρασα από 7 διαφορετικά γραφεία χωρίς υπερβολή. 

Το έκανα μόνο και μόνο γιατί είχα πάρει ένα μπουφάν για δώρο και δεν γινόταν να μην το δώσω, αλλά ούτε ήθελα να πληρώσω και τα κερατιάτικα που ζητούσαν. 

Ειχα πάρει άδεια απτή δουλειά για να το κάνω, έχασα όλη τη μέρα ουσιαστικά. 

Αυτη τη στιγμή ως ελεύθερος επαγγελματίας μου κοστίζει πολύ περισσότερο να χάσω μια μέρα απτή ζωή μου (ούτε να πεθάνω δεν μπορώ με ηρεμία), αλλά απτήν άλλη το νταβατζιλίκι τους είναι από άλλο πλανήτη, καρτέλ κανονικό. 

Οπότε αναγκαστικά έχουν κοπεί όλες οι αγορές από nonEU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαρετο καταντησε καθε τρεις και λιγο μεγαλες εταιριες αρκετων δις η τρις απολυουν κοσμο. Ενω την ιδια ωρα ξεχναμε οτι εκαναν τρελες προσληψεις επι covid ανθρωπους που δεν χρειαζονταν. Οποτε παλι οι προσληψεις ειναι τεραστιες σε μια διαρκεια 5ετιας ακομα και μετα τις απολυσεις. Απλα ο ανθρωπος εχει μνημη χρυσοψαρου μερικες φορες και ξεχναει γρηγορα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...