Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡA ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ


taylor1990
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με έναν υπολογιστή που σκέφτομαι να φτιάξω.

Τα λεφτά που διαθέτω είναι μέχρι 2000 euro.

Τον υπολογιστή τον θέλω για 2k gaming πάνω από 60+ fps μιας και διαθέτω μια οθόνη 2k 165hz

Όπως και για δουλειά να τρέχει προγράμματα όπως autocad.

Δεν θα ήθελα να πάω σε ryzen από προσωπική επιλογή είμαι χρονια με intel και δεν με έχει απογοητεύσει ποτε.

Η βοήθεια που ζητάω είναι εάν είμαι ok από τροφοδοτικό δηλαδή από καλώδια ρεύματος , εάν η υδρόψυξη κάνει για το συγκεκριμένο κουτί, από bios update εάν είμαι καλά η εάν χρειάζεται να κάνω update και τι άλλο να προσέξω.

Έχω από το 2019 να φτιάξω υπολογιστή και βλέπω ότι η συναρμολόγηση υπολογιστή είναι μεγάλη υπόθεση πλέων...
 

Και τα κόμματα που έχω διαλέξει είναι τα εξής:
 

Be Quiet System Power 10 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Wired 80 Plus Gold

Be Quiet Pure Base 500DX Gaming Midi Tower

MSI PRO Z790-P WIFI Motherboard ATX με Intel 1700 Socket

Intel Core i7-14700KF

G.Skill Flare X5 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000

Western Digital SN770 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

Arctic Liquid Freezer II 360

Gigabyte GeForce RTX 4070 Super

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, taylor1990 είπε

Be Quiet Pure Base 500DX Gaming Midi Tower

Arctic Liquid Freezer II 360

Δεν χωράει αυτό το aio στην πάνω πλευρά, κατά τα άλλα όλα τα parts που έχεις διαλέξει είναι οκ (προσωπικά για psu σε παρόμοια specs προτίμω τα seasonic αλλά περί ορέξεως... )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, catmaster είπε

Δεν χωράει αυτό το aio στην πάνω πλευρά, κατά τα άλλα όλα τα parts που έχεις διαλέξει είναι οκ (προσωπικά για psu σε παρόμοια specs προτίμω τα seasonic αλλά περί ορέξεως... )

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση, μπροστά δεν θα χωράει η υδρόψυξη?
και εάν δεν χωράει μια άλλη επιλογή για υδρόψυξη για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή?
Γιατί ξέρω ότι ανεβάζει σχετικά πολύ θερμοκρασία.

Όσο για το τροφοδοτικό, πήγα στο ποιο φτηνό "καλο" .

Επεξ/σία από taylor1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, taylor1990 είπε

Όσο για το τροφοδοτικό, πήγα στο ποιο φτηνό "καλο" .

Ναι καλο ειναι 

Απ οτι βλεπω εχει γυρω στα 100 ευρω

 

Εναλλακτικες επιλογες:

 

Μπορεις να πας παλι σε Be Quiet αλλα στο αντιστοιχο της αλλα σε ATX3.0 που ειναι η πιο καινουργια πιστοποιηση που αντεχει διπλασια oveloadings (για ms παντα) και εχει και εξοδο PCIe5.0

Be Quiet Pure Power 12 M 750W Τροφοδοτικό Υπολογιστή ATX 3.0 80 PLUS Gold  - 750W στα 100 ευρω (εαν δεν θελεις να δωσεις περισσοτερα)

Be Quiet Pure Power 12 M 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή ATX 3.0 80 PLUS Gold - 850W στα 120 ευρω

Σημειωση οτι τα παραπανω εχουν 10 χρονια εγγυηση (αυτο που επελεξες εχει 5 χρονια μονο)

 

Σε Seasonic που θεωρειται κορυφαια εταιρεια στα PSU (και κατασκευαζει και για τις αλλες επισης)

Seasonic Focus GX-850 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή ATX 80 PLUS Gold - στα 125 ευρω

Αν και στην ιδια τιμη παιρνεις το ιδιο σε ΑΤΧ3.0 (γιατι οχι?)

Seasonic Focus GX ATX 3.0 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή ATX 3.0 80 PLUS Gold - στα 125 ευρω

10 χρονια εγγυηση για τα Focus

 

Θα προτεινω και την σειρα Vertex της Seasonic (η Focus ειναι η basic) οχι για διαφορα σε ποιοτητα αλλα διοτι τα καλωδια που περιεχει ειναι πιο flexible και βολευουν στην εγκατασταση και στο cable management ενω αυτα της Focus ειναι πιο σκληρα.

Seasonic Vertex GX 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή ATX 80 PLUS Gold | BestPrice.gr - στα 115 ευρω

12 χρονια εγγυηση για τα Vertex

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, taylor1990 είπε

μπροστά δεν θα χωράει η υδρόψυξη?

Χωράει μεν μπροστά , αλλά έχω δεί ελάχιστα build που να την έχουν βάλει με σωστό τρόπο (δηλαδή οι σωλήνες εξαγωγής-εισαγωγής της

προπυλενογλυκολης να είναι κάτω και όχι στο ταβάνι).

 

Ένα ακόμα ζήτημα αν βάλεις το aio μπροστά είναι πως πρέπει να αναδρομολογήσεις την κατεύθυνση του αέρα γιατί πλέον δεν θα έχεις push κρύο αέρα από την μπροστινή όψη.

image.jpeg.c10c15f2b074606a5e564ca324e75bdf.jpeg

Θεωρώ προσωπικά πως η σωστή θέση ενός cpu aio (για τα συγκεκριμένα κουτιά -δεν συζητάμε για πχ τίποτα τετράγωνα θηρία της lianli) είναι πάντα στην πάνω πλευρά για να έχεις καλη απόδοση και ελάχιστο θόρυβο - και το ιδανικό για την αποφυγή air pocket σε σημείο που δεν θέλεις.

Η συγκεκριμένη aio της arctic ναι μεν έχει πολύ καλή απόδοση με μειονέκτημα όμως το παχύ ψυγείο -γενικά είναι "μπαμπάτσικη" κατασκευή, θα κοιτούσα εναλλακτικά προς μια άλλη υλοποίηση aio η μια πολύ καλή αερόψυξη (dual tower-dual fan) 

 

 

image.jpeg

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, catmaster είπε

Χωράει μεν μπροστά , αλλά έχω δεί ελάχιστα build που να την έχουν βάλει με σωστό τρόπο (δηλαδή οι σωλήνες εξαγωγής-εισαγωγής της

προπυλενογλυκολης να είναι κάτω και όχι στο ταβάνι).

 

Ένα ακόμα ζήτημα αν βάλεις το aio μπροστά είναι πως πρέπει να αναδρομολογήσεις την κατεύθυνση του αέρα γιατί πλέον δεν θα έχεις push κρύο αέρα από την μπροστινή όψη.

image.jpeg.c10c15f2b074606a5e564ca324e75bdf.jpeg

Θεωρώ προσωπικά πως η σωστή θέση ενός cpu aio (για τα συγκεκριμένα κουτιά -δεν συζητάμε για πχ τίποτα τετράγωνα θηρία της lianli) είναι πάντα στην πάνω πλευρά για να έχεις καλη απόδοση και ελάχιστο θόρυβο - και το ιδανικό για την αποφυγή air pocket σε σημείο που δεν θέλεις.

Η συγκεκριμένη aio της arctic ναι μεν έχει πολύ καλή απόδοση με μειονέκτημα όμως το παχύ ψυγείο -γενικά είναι "μπαμπάτσικη" κατασκευή, θα κοιτούσα εναλλακτικά προς μια άλλη υλοποίηση aio η μια πολύ καλή αερόψυξη (dual tower-dual fan) 

 

 

image.jpeg

Κοιτα πως το βλεπω εγω. 

Εχεις δυο βασικες πηγες θερμοτητας στο κουτι σου: CPU & GPU

Βαζοντας το ψυγειο της GPU μπροστα εξασφαλιζεις βελτιστη ψυξη στην CPU. Τελος

Μενει να εξασφαλισεις καλη ροη αερα στην GPU.

Σε αυτο το κουτι με το τροφοδοτικο κατω περιοριζεις την ροη αερα απο τον πατο του κουτιου (για αυτο και δεν μου αρεσουν αυτου του τυπου τα κουτια)

Αυτο που βλεπω δεν θα το εκανα ποτε προσωπικα. 

Θα προτιμουσα ενα πιο παχυ διπλο ψυγειο μπροστα (εαν επρεπε να το βαλω μπροστα) και να μεινει και ενας ανεμιστηρας μπροστα να φερνει φρεσκο αερα στην GPU.

Το θεμα τωρα με το ψυγειο πανω ειναι οτι εαν το εχεις να τραβαει αερα απο εξω ωστε να εχεις βελτιστη ψυξη της CPU ολος αυτος ο θερμος πια αερας μπαινει μεσα στο κουτι εκει που ειναι μνημες MOSFETS και SSD

Εαν το πας αναποδα τοτε εχεις χλιαρο αερα στα ψυγεια.  Το τι ειναι καλυτερο εξαρταται απο τις υπολοιπες ροες.

Τα φαρδια κουτια τυπου LianLι με την μεγλαη εισαγωγη αερα απο το πλαι δεξια λυνουν τετοια θεματα αλλα ειναι κουτια ενυδρεια που προσωπικα δεν μου αρεσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εχεις δυο βασικες πηγες θερμοτητας στο κουτι σου: CPU & GPU

 

Ναι μεν αλλά όχι ακριβώς, έχεις παρα πολλά hot points όπως ram banks , vrm's , southbridge chipset, nvme's.

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Βαζοντας το ψυγειο της GPU μπροστα εξασφαλιζεις βελτιστη ψυξη στην CPU. Τελος

 

Σεχασα εδώ , μαλλον ψυγείο cpu εννοείς -και ναι αν βάλεις την aio εμπρος με τα fans να τραβανε αερα , εχεις την αποδοτικότερη ψυξη για τον επεξεργαστή-αλλά μετά έχεις άλλα θεματα αφου έχεις ουσιαστικά "κλείσει" το μπροστινο part του case.

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Μενει να εξασφαλισεις καλη ροη αερα στην GPU.

 

Οι νεες υλοποιήσεις καρτών γραφικών γενικά δεν είναι πολύ ζεστές -αν παρατηρήσεις σε μια κάρτα η μισή είναι το pcb και όλη η άλλη επιφάνεια είναι heat pipes και fins.
Η κάρτα αποβάλλει έυκολα τον ζεστό αέρα(δεν αναφέρομαι σε εγγενή θέματα που μπορεί να έχουν κάποιες συγκεκριμένες υλοποιήσεις πχ hotspots 80+ βαθμούς), και σε ενα normal sized case δεν είναι απαραίτητο να έχεις και φανακια απο κάτω.

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Σε αυτο το κουτι με το τροφοδοτικο κατω περιοριζεις την ροη αερα απο τον πατο του κουτιου (για αυτο και δεν μου αρεσουν αυτου του τυπου τα κουτια)

 

τα psu tunnel σε καλά case δίνουν χέρι για να κρύψεις hdd's και μειώνουν τον συντονισμό - επίσης είναι και καλυτερο το οπτικό αποτέλεσμα αφού δεν φαίνεται και η καλωδίωση .

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Αυτο που βλεπω δεν θα το εκανα ποτε προσωπικα. 

 

Ούτε εγώ, απλά παρέθεσα τις φωτό για να δείξω πως το συγκεκριμένο aio μόνο με αυτό τον τρόπο μπορεί να μπει και να είναι κάπως σωστό, και πάλι δεν είναι βέλτιστό -δεν μου αρέσει πως περνάει το aio tube πάνω απο την gpu και γενικά η360 arctic δεν ταιριάζει σε αυτο το case (το εγραψα και στον ts πιο πανω)

Το συγκεκριμένο case είναι παρα πολύ καλά σχεδιασμένο για fan cooling , αφήνει άπλετο αέρα να περνάει από μπροστά και να απάγει τη θερμοτητα με εξαγωγες πάνω και πίσω.Αλλά με 360 arctic "δεν παιζει καλα".

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Θα προτιμουσα ενα πιο παχυ διπλο ψυγειο μπροστα (εαν επρεπε να το βαλω μπροστα) και να μεινει και ενας ανεμιστηρας μπροστα να φερνει φρεσκο αερα στην GPU.

 

(καλο σημειο ειναι πισω με μια μονη aio για νορμάλ cpu's ....αλλά ο 14700 δεν ψύχεται ούτε για πλάκα άμα αρχίσει και καταπίνει watt... το ιδανικό combo θα ήταν διπλό ψυγείο σε "Γ" διαταξη στο πισω μερος του case ώστε να έχεις αερα φρεσκο απο μπροστα και ταυτόχρονα να τον απαγεις και απο επάνω με fans)

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Το θεμα τωρα με το ψυγειο πανω ειναι οτι εαν το εχεις να τραβαει αερα απο εξω ωστε να εχεις βελτιστη ψυξη της CPU ολος αυτος ο θερμος πια αερας μπαινει μεσα στο κουτι εκει που ειναι μνημες MOSFETS και SSD

 

Συμφωνω - προσωπικά θεωρώ λάθος να βάζεις αέρα απο επάνω -και ειδικά αν περνάει απο ψυγείο- ο ζεστός αέρας έχει την τάση να πηγαίνει πάντα προς τα πανω και αυτη η διαταξη δημιουργεί αρκετά προβλήματα με hotspots 

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Εαν το πας αναποδα τοτε εχεις χλιαρο αερα στα ψυγεια.  Το τι ειναι καλυτερο εξαρταται απο τις υπολοιπες ροες.

 

Δεν έχεις θεμα με χλιαρό αέρα μεσα απο τα ψυγεία αρκει το case να είναι σωστό (όχι πολυ συμπαγες χωροδικτυωμα και όχι πολυ πυκνη πλεξη σε dust filters) και να δίνεις παράλληλα μεγάλο volume δοσερού αέρα απο μπροστά.Μια χαρά δουλεύει.

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Τα φαρδια κουτια τυπου LianLι με την μεγλαη εισαγωγη αερα απο το πλαι δεξια λυνουν τετοια θεματα αλλα ειναι κουτια ενυδρεια που προσωπικα δεν μου αρεσουν.

Ούτε εμένα μου αρέσει η καπως "τετράγωνη" σχεδίαση - παρά το ότι προτιμω τα μεγάλα cases τις συγκεκριμένες υλοποιήσεις τις θεωρώ προσωπικά κάπως φλυαρες να το πω... είναι ιδανικά κουτιά να βάλεις μεσα μπολικα rgb και την υδρόψυξη και να τα χαζεύεις (οι γατες θα τα γουσταραν παντως)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, catmaster είπε

Ναι μεν αλλά όχι ακριβώς, έχεις παρα πολλά hot points όπως ram banks , vrm's , southbridge chipset, nvme's.

Σεχασα εδώ , μαλλον ψυγείο cpu εννοείς -και ναι αν βάλεις την aio εμπρος με τα fans να τραβανε αερα , εχεις την αποδοτικότερη ψυξη για τον επεξεργαστή-αλλά μετά έχεις άλλα θεματα αφου έχεις ουσιαστικά "κλείσει" το μπροστινο part του case.

Οι νεες υλοποιήσεις καρτών γραφικών γενικά δεν είναι πολύ ζεστές -αν παρατηρήσεις σε μια κάρτα η μισή είναι το pcb και όλη η άλλη επιφάνεια είναι heat pipes και fins.
Η κάρτα αποβάλλει έυκολα τον ζεστό αέρα(δεν αναφέρομαι σε εγγενή θέματα που μπορεί να έχουν κάποιες συγκεκριμένες υλοποιήσεις πχ hotspots 80+ βαθμούς), και σε ενα normal sized case δεν είναι απαραίτητο να έχεις και φανακια απο κάτω.

τα psu tunnel σε καλά case δίνουν χέρι για να κρύψεις hdd's και μειώνουν τον συντονισμό - επίσης είναι και καλυτερο το οπτικό αποτέλεσμα αφού δεν φαίνεται και η καλωδίωση .

Ούτε εγώ, απλά παρέθεσα τις φωτό για να δείξω πως το συγκεκριμένο aio μόνο με αυτό τον τρόπο μπορεί να μπει και να είναι κάπως σωστό, και πάλι δεν είναι βέλτιστό -δεν μου αρέσει πως περνάει το aio tube πάνω απο την gpu και γενικά η360 arctic δεν ταιριάζει σε αυτο το case (το εγραψα και στον ts πιο πανω)

Το συγκεκριμένο case είναι παρα πολύ καλά σχεδιασμένο για fan cooling , αφήνει άπλετο αέρα να περνάει από μπροστά και να απάγει τη θερμοτητα με εξαγωγες πάνω και πίσω.Αλλά με 360 arctic "δεν παιζει καλα".

(καλο σημειο ειναι πισω με μια μονη aio για νορμάλ cpu's ....αλλά ο 14700 δεν ψύχεται ούτε για πλάκα άμα αρχίσει και καταπίνει watt... το ιδανικό combo θα ήταν διπλό ψυγείο σε "Γ" διαταξη στο πισω μερος του case ώστε να έχεις αερα φρεσκο απο μπροστα και ταυτόχρονα να τον απαγεις και απο επάνω με fans)

Συμφωνω - προσωπικά θεωρώ λάθος να βάζεις αέρα απο επάνω -και ειδικά αν περνάει απο ψυγείο- ο ζεστός αέρας έχει την τάση να πηγαίνει πάντα προς τα πανω και αυτη η διαταξη δημιουργεί αρκετά προβλήματα με hotspots 

Δεν έχεις θεμα με χλιαρό αέρα μεσα απο τα ψυγεία αρκει το case να είναι σωστό (όχι πολυ συμπαγες χωροδικτυωμα και όχι πολυ πυκνη πλεξη σε dust filters) και να δίνεις παράλληλα μεγάλο volume δοσερού αέρα απο μπροστά.Μια χαρά δουλεύει.

Ούτε εμένα μου αρέσει η καπως "τετράγωνη" σχεδίαση - παρά το ότι προτιμω τα μεγάλα cases τις συγκεκριμένες υλοποιήσεις τις θεωρώ προσωπικά κάπως φλυαρες να το πω... είναι ιδανικά κουτιά να βάλεις μεσα μπολικα rgb και την υδρόψυξη και να τα χαζεύεις (οι γατες θα τα γουσταραν παντως)

 

Ναι CPU ηθελα να γραψω

Κατα τα αλλα συμφωνουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, hln3 είπε

Κόψε από κουτί, ψύκτρα, cpu (βάλε 14600k αφού θες οπωσδήποτε intel) και βάλε rtx 4070 ti super (ή 4080 αν παίξει καλή τιμή)

Γιατί να το κάνει αυτό ; Δηλαδή να πάρει κουτί -λαμαρίνα του πενηντάρικου (που θα πρεπει να χώσει και σε fans μετά) ,ψυκτρα των 20 ευρώ και να σκοτώσει την 4070 που έχει τώρα ; 
edit-καταλαβα λαθος πως εχει ηδη 4070 -mea culpa
Αφού όπως γράφει ο ts

Στις 27/1/2024 στις 4:53 ΜΜ, taylor1990 είπε

Τον υπολογιστή τον θέλω για 2k gaming πάνω από 60+ fps μιας και διαθέτω μια οθόνη 2k 165hz

Όπως και για δουλειά να τρέχει προγράμματα όπως autocad.

Ο 14700 είναι μεν τερατάκι αλλά που θα παράγει έργο για μια πενταετία (θα πειράξει λίγο p1,p2 για να μην ρουφάει πολυ και με μια καλη aio η μια καλή αεροψυξη θα δουλεψει άψογα)
Και την 4070 γιατί να την στειλει ;Παίζω με 4070 (και ryzen) -και δεν έχει θεματα σε games και ML , καλυτερα κατα τη γνωμη μου να κρατησει την καρτα και να περιμενει next gen- εκτος και αν πεσουν οι τιμες των τωρινων καρτων στα ταρταρα (που και παλι θα σκοτωσει την 4070 τοτε). 

edit-καταλαβα λαθος πως εχει ηδη 4070 -mea culpa
 

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@catmaster

Οι σωληνες της υδροψυξης φαινονται οχι απλα χαλια αλλα μου κανουν σαν φιδι!

Εντωμεταξυ αυτα τα sleeves οπτικα ειναι εντελως μα εντελως ακαλαισθητα.

Καλα εκανε ενα αλλο παλικαρι και τα ξηλωσε και περασε νεα ασπρα και εδειξε αλλο πραγμα το σετ.

Ποιος αποφασισε να βαλει τα πιο ασχημα που υπαρχουν δεν το εχω καταλαβει. Υποβιβαζουν το προιον 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

μένει όμως το ερώτημα, σε τι υδρόψυξη/αερόψυξη να πάω και σε ποιο σημείο του κουτιού την τοποθετώ?

εάν πάω στην αντίστοιχη δυfanι Arctic Liquid Freezer II 240 και την βάλω από πάνω θα κάνει δουλειά?

Επεξ/σία από taylor1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι υδρόψυξη για gaming - και για τα υπόλοιπα αν ρίξεις λίγο τα tdp μια χαρά θα είσαι, ειδικά αν πας σε 13600Κ (ή 14600Κ)

Θα πρότεινα fortis 5 endorfy (την μονή), ρίξε μια ματιά και σε reviews με intel, σε amd που την έχω είμαι τέρμα ικανοποιημένος και από απόδοση και από ευκολία τοποθέτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, hln3 είπε

Δεν χρειάζεσαι υδρόψυξη για gaming - και για τα υπόλοιπα αν ρίξεις λίγο τα tdp μια χαρά θα είσαι, ειδικά αν πας σε 13600Κ (ή 14600Κ)

Θα πρότεινα fortis 5 endorfy (την μονή), ρίξε μια ματιά και σε reviews με intel, σε amd που την έχω είμαι τέρμα ικανοποιημένος και από απόδοση και από ευκολία τοποθέτησης.

Δυστυχώς δεν θέλω να πάω σε κάτι κατώτερο σε θέμα cpu , θέλω κάτι που να μου κρατήσει πάρα πολλά χρόνια.

Όσο για την υδρόψυξη θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε κουτι Be Quiet dark base 700, το οποιο ειναι αρκετα ευρυχωρο, εχω 14700kf, με ψυκτρα noctua NH-D15S στην οποια εβαλα και δευτερο ανεμιστηρα NF-A15. Στο κουτι εκτος απο τους 2 προεγκατεστημενους εβαλα και 2 NF-A14, μπροστα/κατω να βαζει και πισω/πανω να βγαζει. Μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο θεμα με θερμοκρασιες.

 Στο κουτι υπαρχουν μνημες trident ddr5, 2 nvme, 1 sata,  gpu rtx 4070 ti και psu vertex PX-850. Aπο θορυβο, αν βαλω το αυτι μου διπλα στο κουτι, Ακουω ενα φυσημα του αερα, σε αποσταση  ενα μετρο που καθομαι τιποτα. Απο τεστ, ετρεξα το OCCT για 20-30 λ. μεγαλυτερη θερμοκρασια cpu, που ειδα, 67 οC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...