Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡA ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ


taylor1990
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Chris2756 said:

 Σε κουτι Be Quiet dark base 700, το οποιο ειναι αρκετα ευρυχωρο, εχω 14700kf, με ψυκτρα noctua NH-D15S στην οποια εβαλα και δευτερο ανεμιστηρα NF-A15. Στο κουτι εκτος απο τους 2 προεγκατεστημενους εβαλα και 2 NF-A14, μπροστα/κατω να βαζει και πισω/πανω να βγαζει. Μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο θεμα με θερμοκρασιες.

 Στο κουτι υπαρχουν μνημες trident ddr5, 2 nvme, 1 sata,  gpu rtx 4070 ti και psu vertex PX-850. Aπο θορυβο, αν βαλω το αυτι μου διπλα στο κουτι, Ακουω ενα φυσημα του αερα, σε αποσταση  ενα μετρο που καθομαι τιποτα. Απο τεστ, ετρεξα το OCCT για 20-30 λ. μεγαλυτερη θερμοκρασια cpu, που ειδα, 67 οC

Το βρίσκω αρκετά παράξενο -εκτός και εάν εχεις βάλει power limits στον 14700- γιατί κανονικά σε stress test θα έπρεπε να πιάνει την max θερμοκρασία του άσχετα από το τι αεροψυξη/υδροψυξη του έχεις βάλει.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εκεί που κατέληξα είναι ότι χωρίς water cooler δεν κανεις δουλειά σε τέτοιους CPU.

Θα πάω τελικά στην Arctic Liquid Freezer II 360 αλλα θα αλλάξω κουτί, είπα να δώσω κάνα 30αρι παραπάνω για να πάω σε ένα λίγο μεγαλύτερο κουτί.

Και είναι ανάμεσα σε αυτά τα δυο: 

Lian Li Lancool 216 RGB Gaming Midi Tower 

ή

NZXT H7 Flow Gaming Midi Tower

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καλύτερη ροή αέρα (με την προϋπόθεση ότι διαθέτουμε ένα καλό σχετικά Case και δε χρησιμοποιούμε Air Cooler για τον επεξεργαστή - προσωπικά δεν τον προτείνω ειδικά εάν το κουτί είναι μικρό) είναι η κάτωθι (μεταφέρω και αποτελέσματα δικών μου δοκιμών):

image.png.8a05802562da49b2f1a5b3cfcdfa845c.png

Εάν αντι για απλά Fans πάνω βάλουμε και ένα AIO Cooler και έναν καλό ανεμιστήρα πίσω (με καλή cfm ροή) το αποτέλεσμα μεγιστοποείται. Προσωπικά στο κουτί που πήρα άλλαξα τον προεγκατεστημένο και έβαλα ένα καλύτερο. Στην περίπτωση που μεταφέρουμε κάποια Fans κάτω εάν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος κερδίζουμε κάτι ακόμα αλλά όχι πολλά (με το μέγεθος των σημερινών καρτών ο αέρας δεν κυκλοφορεί και πολύ καλά από κάτω προς τα πάνω). 

Περισσότερα (εδώ) (tomshardware - PC Airflow Guide: How to Set Up and Position Your Fans).

Ένα ενδεικτικό βίντεο (εδώ)(Youtube - How Many Case Fans do you Actually Need?

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι υπάρχουν και μηχανισμοί ψύξης για τις RAM (το οποίο μέχρι πρώτινος δε γνώριζα). Επειδή έχω overclocked τον υπολογιστή δοκίμασα την παρακάτω λύση και προς εκπληξή μου κάνει φοβερή δουλειά (μείον 15 βαθμοί και χωρίς να τον τρέχω στο 100% γιατί μετά τις 3000 στροφές ή αλήθεια είναι ότι λίγο θορυβώδης):

Corsair Vengeance Airflow Ram Cooler Μαύρο (εδώ).

image.png.7a8cf326a54e1454c71a017280dc2498.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

H καλύτερη ροή αέρα (με την προϋπόθεση ότι διαθέτουμε ένα καλό σχετικά Case και δε χρησιμοποιούμε Air Cooler για τον επεξεργαστή - προσωπικά δεν τον προτείνω ειδικά εάν το κουτί είναι μικρό) είναι η κάτωθι (μεταφέρω και αποτελέσματα δικών μου δοκιμών):

image.png.8a05802562da49b2f1a5b3cfcdfa845c.png

Εάν αντι για απλά Fans πάνω βάλουμε και ένα AIO Cooler και έναν καλό ανεμιστήρα πίσω (με καλή cfm ροή) το αποτέλεσμα μεγιστοποείται. Προσωπικά στο κουτί που πήρα άλλαξα τον προεγκατεστημένο και έβαλα ένα καλύτερο. Στην περίπτωση που μεταφέρουμε κάποια Fans κάτω εάν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος κερδίζουμε κάτι ακόμα αλλά όχι πολλά (με το μέγεθος των σημερινών καρτών ο αέρας δεν κυκλοφορεί και πολύ καλά από κάτω προς τα πάνω). 

Περισσότερα (εδώ) (tomshardware - PC Airflow Guide: How to Set Up and Position Your Fans).

Ένα ενδεικτικό βίντεο (εδώ)(Youtube - How Many Case Fans do you Actually Need?

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι υπάρχουν και μηχανισμοί ψύξης για τις RAM (το οποίο μέχρι πρώτινος δε γνώριζα). Επειδή έχω overclocked τον υπολογιστή δοκίμασα την παρακάτω λύση και προς εκπληξή μου κάνει φοβερή δουλειά (μείον 15 βαθμοί και χωρίς να τον τρέχω στο 100% γιατί μετά τις 3000 στροφές ή αλήθεια είναι ότι λίγο θορυβώδης):

Corsair Vengeance Airflow Ram Cooler Μαύρο (εδώ).

image.png.7a8cf326a54e1454c71a017280dc2498.png

 

Προσωπικά έχω δει πολλά video πάνω σε αυτό το θέμα και το μονο που καταφέρνουν είναι να με μπερδεύουν ακόμα περισσότερο...

Το ερώτημα είναι ένα τι υδρόψυξη βάζω για τον i7 14700kf που να είναι max μέχρι 110 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, taylor1990 είπε

Δυστυχώς δεν θέλω να πάω σε κάτι κατώτερο σε θέμα cpu , θέλω κάτι που να μου κρατήσει πάρα πολλά χρόνια.

Όσο για την υδρόψυξη θα το ψάξω.

Από που ακριβώς προκύπτει πως ο 14700Κ θα κρατήσει παραπάνω από τον 14600Κ;

relative-performance-games-1280-720.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, taylor1990 είπε

Προσωπικά έχω δει πολλά video πάνω σε αυτό το θέμα και το μονο που καταφέρνουν είναι να με μπερδεύουν ακόμα περισσότερο...

Το ερώτημα είναι ένα τι υδρόψυξη βάζω για τον i7 14700kf που να είναι max μέχρι 110 euro.

Για το Lian Li Lancool 216 RGB Gaming Midi Tower ισχύουν τα κάτωθι.

image.png.2840de2707d227d09bd9eefa3a97fd6a.png

Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα AIO Cooler με τις παραπάνω διαστάσεις.

Σου προτείνω για τα λεφτά του και στο όριο που θέτεις το Enermax Liqmax III 360 ARGB Υδρόψυξη Επεξεργαστή Τριπλού Ανεμιστήρα 120mm (εδώ)(108).

  • Πληροφορίες στο Site (εδώ).
  • Στο skroutz δε δείχνει να υποστηρίζει το socket LGA 1700 αλλά δεν είναι έτσι. Στο site της εταιρείας αναφέρει τα Intel® LGA 1700/1200/115x/2066/2011/2011-3/1366AMD® AM5/AM4/AM3+/FM2+/FM1. Επειδή δε θα έχει μάλλον το LGA 1700 Mounting Kit μπορείς να το ζητήσεις δωρεάν από (εδώ)(LGA 1700 Mounting Kit Request Form).
  • Συμβατότητα με τα κουτια που ανέφερες εδώ (Case support list).
  • Review A (εδώ)(techpowerup)
  • Review Β (εδώ)(techreviewer)
  • Μειονεκτήματα - λίγο παραπάνω θορυβώδης από άλλα cooler (δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη τιμή).

image.png.3c7f64804cfdde30a19a62dbc3525c52.png

Αναφορικά με το NZXT H7 Flow Gaming Midi Tower και σε αυτό μπαίνει το εν λόγω AIO.

image.png.701e8f8e123e5f5322b8003827a2b6ea.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JPaxilleas είπε

Για το Lian Li Lancool 216 RGB Gaming Midi Tower ισχύουν τα κάτωθι.

image.png.2840de2707d227d09bd9eefa3a97fd6a.png

Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα AIO Cooler με τις παραπάνω διαστάσεις.

Σου προτείνω για τα λεφτά του και στο όριο που θέτεις το Enermax Liqmax III 360 ARGB Υδρόψυξη Επεξεργαστή Τριπλού Ανεμιστήρα 120mm (εδώ)(108).

  • Πληροφορίες στο Site (εδώ).
  • Στο skroutz δε δείχνει να υποστηρίζει το socket LGA 1700 αλλά δεν είναι έτσι. Στο site της εταιρείας αναφέρει τα Intel® LGA 1700/1200/115x/2066/2011/2011-3/1366AMD® AM5/AM4/AM3+/FM2+/FM1. Επειδή δε θα έχει μάλλον το LGA 1700 Mounting Kit μπορείς να το ζητήσεις δωρεάν από (εδώ)(LGA 1700 Mounting Kit Request Form).
  • Συμβατότητα με τα κουτια που ανέφερες εδώ (Case support list).
  • Review A (εδώ)(techpowerup)
  • Review Β (εδώ)(techreviewer)
  • Μειονεκτήματα - λίγο παραπάνω θορυβώδης από άλλα cooler (δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη τιμή).

image.png.3c7f64804cfdde30a19a62dbc3525c52.png

Αναφορικά με το NZXT H7 Flow Gaming Midi Tower και σε αυτό μπαίνει το εν λόγω AIO.

image.png.701e8f8e123e5f5322b8003827a2b6ea.png

Η Arctic Liquid Freezer II 360 δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, taylor1990 είπε

Η Arctic Liquid Freezer II 360 δεν αξίζει?

Καταρχήν είναι συμβατό με το Lian Li Lancool 216 και όχι με το NZXT H7 Flow Case. Για το Arctic Liquid Freezer II 360 είχα μείνει ότι δεν χωράει στο πάνω μέρος στο κουτί Be Quiet Pure Base 500DX Gaming Midi Tower, οπότε μπαίνει και αυτός στο παιχνίδι.

Διαφορές των δυο:

  • Το Arctic Liquid Freezer II 360 έχει 6 το Enermax Liqmax III 360 2 χρόνια εγγύηση (με ότι πληροφορίες βρήκα - μπορεί να κάνω και λάθος).
  • Arctic Liquid Freezer II 360:

    • Fan Speed: 200-1800 RPM

    • Air Flow: 48.8 CFM

    • Air Pressure: 1.85 mm H20

  • Enermax Liqmax III 360:  

    • Fan Speed: 500 - 1600 RPM (+/-10%)

    • Air Flow: 72.1 CFM

    • Air Pressure: 1.98 mm-H2O

  • Arctic Liquid Freezer II 360 vs Enermax Liqmax III 360. Ο πρώτος είναι σαφώς πολύ καλύτερος όσον αφορά στα επίπεδα θορύβου.

  • Arctic Liquid Freezer II 360 vs Enermax Liqmax III 360. Ο πρώτος διαχειρίζεται έως και 290 Watt φορτίο, οπότε για τον Intel που το θέλεις μάλλον παίρνει προβάδισμα. 

Συμπερασματικά, πας για Arctic Liquid Freezer II 360 (δες και ένα review εδώ). 

 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...