Προς το περιεχόμενο

Ανάγνωση χαρακτήρων ελληνικών PDF με προβληματική κωδικοποίηση


A7X.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά το πρόβλημα στον τίτλο αλλά έχεις ως εξής: Έχω κάποια βιβλία pdf από την σχολή (ΕΑΠ) για το μεταπτυχιακό και θέλω να μπορώ να αντιγράφω κομμάτι σε άλλη εφαρμογή (word, σημειώσεις κοκ δεν έχει σημασία νομίζω) μόνο που μερικά από αυτά η αντιγραφή και μετά επικόλληση βγάζει.. αλαμπουρνέζικά. Δηλαδή η φράση "Χρηματοοικονομική Ανάλυση και Διοικητική" αντιγράφεται κάπως έτσι: ÃÚËÌ·ÙÔÔÈÎÔÓÔÌÈ΋ ∞Ó¿Ï ̆ÛË Î·È ¢ÈÔÈÎËÙÈ΋ . Κάποια pdf λειτουργούν σωστά αλλά πολλά όχι οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα της εφαρμογής (highlights). Υπάρχει τρόπος, επειδή αυτά τα δεν μπορώ να τα βρω σε άλλη μορφή, να αλλάξω την κωδικοποίηση των χαρακτήρων ώστε να αντιγράφονται σωστά; Είμαι σε Mac mini m2 με το πιο πρόσφατο MAC OS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ τέτοιες περιπτώσεις (το κάνει και σε Windows αυτό) , εγώ τα ανοίγω μέσω Word οπότε περνάνε σαν OCR με σχεδόν 100% επυτυχεία και μετά τα κάνω ξανά αποθήκευση σε PDF και είναι ΟΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελευταία χρησιμοποιώ μια free εφαρμογή που λέγεται PDFGear και λειτουργεί σε win και mac.

εγώ βέβαια την ήθελα για άλλο λόγο, αλλά βλέπω ότι έχει και λειτουργία OCR. Μπορείς να του ρίξεις μια ματιά!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2024 στις 9:18 ΜΜ, BillT είπε

Τελευταία χρησιμοποιώ μια free εφαρμογή που λέγεται PDFGear και λειτουργεί σε win και mac.

εγώ βέβαια την ήθελα για άλλο λόγο, αλλά βλέπω ότι έχει και λειτουργία OCR. Μπορείς να του ρίξεις μια ματιά!!!

 

πολύ φτωχά αποτελέσματα σε ελληνική γλώσσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...