Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 pro max


TasosPap2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα μια βοήθεια. Όσοι έχετε το συγκεκριμένο ή έχετε "εμπειρία" με την Apple, πείτε μου λόγους για να αγοράσω ή να μην αγοράσω το iPhone 15 pro max. Να αναφέρω πως είμαι χρήστης android  πάνω από 10 χρόνια. Κυρίως midrange τηλέφωνα, όποτε θα είναι σίγουρα αναβάθμιση. Σας ευχαριστώ πολύ.

Πχ σπάει εύκολα όπως ακούω? Η μπαταρία αδειάζει εύκολα? Αναλόγως την μέρες κάνω βαριά χρήση του τηλεφώνου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, TasosPap2002 είπε

Θα ήθελα μια βοήθεια. Όσοι έχετε το συγκεκριμένο ή έχετε "εμπειρία" με την Apple, πείτε μου λόγους για να αγοράσω ή να μην αγοράσω το iPhone 15 pro max. Να αναφέρω πως είμαι χρήστης android  πάνω από 10 χρόνια. Κυρίως midrange τηλέφωνα, όποτε θα είναι σίγουρα αναβάθμιση. Σας ευχαριστώ πολύ.

Πχ σπάει εύκολα όπως ακούω? Η μπαταρία αδειάζει εύκολα? Αναλόγως την μέρες κάνω βαριά χρήση του τηλεφώνου 

Θα σου δώσω απάντηση για το κομμάτι της αυτονομίας που ανέφερες...
Δεν πρόκειται να δεις την αυτονομία μπαταρίας μιας Android συσκευής σε ένα iPhone.

Οπότε αν το θεωρείς κριτήριο επιλογής απορρίπτεις ολοκληρωτικά την επιλογή οποιουδήποτε μοντέλου iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, kormos είπε

Θα σου δώσω απάντηση για το κομμάτι της αυτονομίας που ανέφερες...
Δεν πρόκειται να δεις την αυτονομία μπαταρίας μιας Android συσκευής σε ένα iPhone.

Οπότε αν το θεωρείς κριτήριο επιλογής απορρίπτεις ολοκληρωτικά την επιλογή οποιουδήποτε μοντέλου iPhone.

Θα βγάζει τουλάχιστον το 80% της μέρας? Αυτό αρκεί

 

5 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Σκεψου ποσα χρηματα θες να δωσεις.

έχω απαλλαγή ΦΠΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TasosPap2002 είπε

 

Θα βγάζει τουλάχιστον το 80% της μέρας? Αυτό αρκεί

 

έχω απαλλαγή ΦΠΑ 

Αναλόγως τη χρήση που θες να κάνεις...

Αν πχ είσαι όλη μέρα με YT και Social όχι δεν θα την βγάλει την ημέρα. Αν το θες για νορμάλ χρήση ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, kormos said:

Θα σου δώσω απάντηση για το κομμάτι της αυτονομίας που ανέφερες...
Δεν πρόκειται να δεις την αυτονομία μπαταρίας μιας Android συσκευής σε ένα iPhone.

Οπότε αν το θεωρείς κριτήριο επιλογής απορρίπτεις ολοκληρωτικά την επιλογή οποιουδήποτε μοντέλου iPhone.

Αλήθεια τώρα? Όσοι γράφετε πραγματικά πιάσατε ποτέ iphone στη ζωή σας ή γράφετε ότι σας κατέβει? Η αυτονομία του 15 pro max είναι απο τις καλύτερες, αν οχι η καλύτερη, σε smartphone!

Όσον αφορά την ερωτηση τώρα, το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι αν θα σε βολέψει το ios, πράγμα που πρέπει να το δοκιμάσεις για να αποφασίσεις! Σε όλα τα υπόλοιπα το κινητό ειναι η κορυφή της κορυφής!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Αλήθεια τώρα? Όσοι γράφετε πραγματικά πιάσατε ποτέ iphone στη ζωή σας ή γράφετε ότι σας κατέβει? Η αυτονομία του 15 pro max είναι απο τις καλύτερες, αν οχι η καλύτερη, σε smartphone!

Όσον αφορά την ερωτηση τώρα, το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι αν θα σε βολέψει το ios, πράγμα που πρέπει να το δοκιμάσεις για να αποφασίσεις! Σε όλα τα υπόλοιπα το κινητό ειναι η κορυφή της κορυφής!

Όπως φαίνεται ενδέχεται να έχεις στην κατοχή σου μόνο την τελευταία γενιά για να κάνεις τέτοιο σχόλιο.

Αν και διακρίνεται ο "φανατισμός" ότι μόνο Apple.... (για να σε προλάβω, είμαι κάτοχος όλου του οικοσυστήματος)

Δυστυχώς όχι την αυτονομία που έχουν οι Android συσκευές δεν θα την πλησιάσει ποτέ η Apple. Εκτός αν θεωρείς μια "επένδυση" των 1500€ και να στέλνεις γραπτά μηνύματα και κλήσεις....

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kormos είπε

Αναλόγως τη χρήση που θες να κάνεις...

Αν πχ είσαι όλη μέρα με YT και Social όχι δεν θα την βγάλει την ημέρα. Αν το θες για νορμάλ χρήση ναι...

Ινστα κ τικ τοκ με τις ώρες (για να περνάει η ώρα στην δουλειά χαχα). Κυρίως σοσιαλ. Όταν είπα βαριά χρήση εννοώ ότι είμαι πολλές ώρες το τηλέφωνο σε τέτοιες εφαρμογές.

 

10 λεπτά πριν, koutsis είπε

Όσον αφορά την ερωτηση τώρα, το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι αν θα σε βολέψει το ios, πράγμα που πρέπει να το δοκιμάσεις για να αποφασίσεις! Σε όλα τα υπόλοιπα το κινητό ειναι η κορυφή της κορυφής!

Γνωρίζω πως είναι διαφορετικό λογισμικό, πιστεύω είναι θέμα συνήθειας, με τον καιρό θα τα καταφέρω. Πρέπει να προσέξω κάτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, kormos said:

Όπως φαίνεται ενδέχεται να έχεις στην κατοχή σου μόνο την τελευταία γενιά για να κάνεις τέτοιο σχόλιο.

Αν και διακρίνεται ο "φανατισμός" ότι μόνο Apple.... (για να σε προλάβω, είμαι κάτοχος όλου του οικοσυστήματος)

Δυστυχώς όχι την αυτονομία που έχουν οι Android συσκευές δεν θα την πλησιάσει ποτέ η Apple. Εκτός αν θεωρείς μια "επένδυση" των 1500€ και να στέλνεις γραπτά μηνύματα και κλήσεις....

 

Κι εσυ μάλλον αναφερεσαι σε μοντέλα 5 χρόνια πίσω ενω εδω ρωτάει για το 15 pro max! Το τελευταίο μοντέλο που ειχε μέτρια μπαταρία ήταν το xs! από το 11 και μετά εχουν κορυφαία μπαταρία και ειδικά τα max μοντέλα μιας και είναι μεγαλύτερα. Εκτός αν διαβάζεις για τα μικροσκοπικά mini που λογικό να έχουν μικρή μπαταρία και νομίζεις ότι ολα τα iphone είναι έτσι!  οπως και να έχει μην παραπληροφορείς!

3 minutes ago, TasosPap2002 said:

Γνωρίζω πως είναι διαφορετικό λογισμικό, πιστεύω είναι θέμα συνήθειας, με τον καιρό θα τα καταφέρω. Πρέπει να προσέξω κάτι?

Τίποτα αλλο δεν πρέπει να προσέξεις. Το κινητό είναι αψογο σε όλα! Μόνο δώσε χρόνο να μάθεις το λογισμικό...

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TasosPap2002 είπε

Ινστα κ τικ τοκ με τις ώρες (για να περνάει η ώρα στην δουλειά χαχα). Κυρίως σοσιαλ. Όταν είπα βαριά χρήση εννοώ ότι είμαι πολλές ώρες το τηλέφωνο σε τέτοιες εφαρμογές.

 

Γνωρίζω πως είναι διαφορετικό λογισμικό, πιστεύω είναι θέμα συνήθειας, με τον καιρό θα τα καταφέρω. Πρέπει να προσέξω κάτι?

Σε κατανοώ γιατί κάπως έτσι περνάμε τις ώρες αρκετοί :P 
 

Αυτό που έχω να σου πω (όπως προανέφερα και νωρίτερα) είναι ότι την αυτονομία ενός Android δεν θα τη βρεις. Δε σημαίνει όμως ότι δεν θα μπορέσεις "να κάνεις τη δουλειά σου".

ε πάρε κι εσύ μωρέ ένα powerbank να έχεις μαζί ή ένα φορτιστή για ώρα ανάγκης... (που ξέρεις μπορεί να τύχει να μην έχει καθόλου δουλειά μια μέρα και να λιώσεις με τις ώρες και να ξεμείνεις :P )

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Κι εσυ μάλλον αναφερεσαι σε μοντέλα 5 χρόνια πίσω ενω εδω ρωτάει για το 15 pro max! Το τελευταίο μοντέλο που ειχε μέτρια μπαταρία ήταν το xs! από το 11 και μετά εχουν κορυφαία μπαταρία και ειδικά τα max μοντέλα μιας και είναι μεγαλύτερα. Εκτός αν διαβάζεις για τα μικροσκοπικά mini που λογικό να έχουν μικρή μπαταρία και νομίζεις ότι ολα τα iphone είναι έτσι!  οπως και να έχει μην παραπληροφορείς!

Τίποτα αλλο δεν πρέπει να προσέξεις. Το κινητό είναι αψογο σε όλα! Μόνο δ΄ψσε χρόνο να μάθεις το λογισμικό...

Κατ αρχήν απέχω και δεν μπαίνω ποτέ να διαβάζω τα γνωστά συγκριτικά αυτονομίας που οι περισσότεροι ασχολούνται....
Από εκεί και πέρα όχι δεν απευθύνομαι σε τόσο παλιό μοντέλο  και μιλάω πάντα με την καθαρή χρήση της συσκευής...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, kormos said:

 

Κατ αρχήν απέχω και δεν μπαίνω ποτέ να διαβάζω τα γνωστά συγκριτικά αυτονομίας που οι περισσότεροι ασχολούνται....
Από εκεί και πέρα όχι δεν απευθύνομαι σε τόσο παλιό μοντέλο  και μιλάω πάντα με την καθαρή χρήση της συσκευής...

Μπορείς να μου πεις ποιά iphone είχες στην κατοχή σου και είχες παράπονο απο την μπαταρία? Γιατι κι εγώ μπορώ να γραφω οτι μου κατέβει στο κεφάλι χωρίς να έχω προσωπική επαφή με  βάση οτι ακούω απο τον κάθε άσχετο. Επίσης με ποιά android τηλέφωνα τα συγκρίνεις και λες οτι δεν τα φτανει το iphone. Γενικά γράφεις γενικότητες χωρίς τίποτα συγκεκριμένο! Αν συγκρίνεις το iphone mini με android 6,7 ιντσών λογικό να έχει μεγαλύτερη μπαταρία! Εδω μιλάμε για το pro max που εχει την κορυφαία μπαταρία!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχ ε οκ ένα μικρό power bank δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! Το iPhone  έχει 500-600 mah μικρότερη μπαταρία από το τηλέφωνο που έχω τώρα. Θέλω να πιστεύω ότι θα κάνει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TasosPap2002 είπε

Χαχαχ ε οκ ένα μικρό power bank δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! Το iPhone  έχει 500-600 mah μικρότερη μπαταρία από το τηλέφωνο που έχω τώρα. Θέλω να πιστεύω ότι θα κάνει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας 

Διαχείριση κάνει γενικός καλύτερη και στη ram.
Απλά μην ξεχνάς ότι η μετάβαση σου είναι από ένα ανοιχτό λογισμικό σε ένα με περιορισμούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, TasosPap2002 said:

Θα ήθελα μια βοήθεια. Όσοι έχετε το συγκεκριμένο ή έχετε "εμπειρία" με την Apple, πείτε μου λόγους για να αγοράσω ή να μην αγοράσω το iPhone 15 pro max. Να αναφέρω πως είμαι χρήστης android  πάνω από 10 χρόνια. Κυρίως midrange τηλέφωνα, όποτε θα είναι σίγουρα αναβάθμιση. Σας ευχαριστώ πολύ.

Πχ σπάει εύκολα όπως ακούω? Η μπαταρία αδειάζει εύκολα? Αναλόγως την μέρες κάνω βαριά χρήση του τηλεφώνου 

Το πήρε ο αδερφός 1η εβδομάδα και το έχει από 13 Pro Max 256 πριν...

Μπαταρία του βγάζει μέρα ανεταααα και να παίζει εφαρμογές 

δεν υπάρχει εφαρμογή που να μην την τρέχει 

καμερες απλά το βίντεο δεν υπάρχει 

βαρυ στο χέρι αν δεν έχεις πιάσει ποτέ 6.7 κινητό , ελαφρύτερο από 13 Pro Max 

αντοχή τι να σου πω φιλε, το έχει χωρίς tempered και χωρίς θήκη όπως είχε το 13, χρήματα έχει πολλά και δεν θα κλαίει άμα γίνει κομμάτια, αλλά γενικά όλα τα κινητά πλέον ζαχαρένια είναι. 
 

για το info οθόνη 500€ 

 

8 hours ago, kormos said:

Διαχείριση κάνει γενικός καλύτερη και στη ram.
Απλά μην ξεχνάς ότι η μετάβαση σου είναι από ένα ανοιχτό λογισμικό σε ένα με περιορισμούς...

Δεν το άνοιξε στο side loading τώρα με το 17.4 ; 

Πάντως στην θεση σου δεν θα αγόραζα πλέον 15 Pro Max τώρα που μπαίνουμε Φεβρουάριο 2024 

πας για Σεπτέμβριο στο 16 αρι , 7 μήνες έμειναν 

και αφού λες κόβεις τιμολόγιο άρα 1210€ ακόμα και στην μικρότερη εκδοση του, θα κόβεις και τον Σεπτέμβριο (εκτός και αν είναι παρακαλετό σε κάναν που κόβει ΦΠΑ σαν εμένα και με ζαλίζουν όλη την ώρα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκέφτηκα για 16 να πω την αλήθεια. Αν η τιμή όμως μήπως πάει στον Θεό? Θα μου πεις όχι οτι το 15 είναι τσάμπα... Θα το σκεφτώ 

Επεξ/σία από TasosPap2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...