Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 pro max


TasosPap2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, TasosPap2002 said:

Το σκέφτηκα για 16 να πω την αλήθεια. Αν η τιμή όμως μήπως πάει στον Θεό? Θα μου πεις όχι οτι το 15 είναι τσάμπα... Θα το σκεφτώ 

Εξαρτάται τι τύπος καταναλωτή είσαι...

αν θέλεις κάθε χρόνο να αγοράζεις το καινούργιο και να χάνεις 350€ και να το πουλάς μεσω insomnia ή Facebook Marketplace  με εγγυηση 1 χρόνο ακόμα (1 Apple + 1 κατάστημα μεσω Ε.Ε νομοθεσία ότι Πουλιέται στην Ευρώπη έχει 2 χρόνια εγγυηση) και το αγοράζεις μέσο τιμολογίου..

Δηλαδή 1.200€ το δίνεις 850€ και φεύγει στο χθες (και μια μπαταρία αλλαγή έχει 100€) 

μπορείς να έχεις το καινούργιο κάθε χρόνο αν το παίρνεις στο πρώτο 15ημερο 

Αν είναι για επενδυση και δεν θα το αλλάξεις, και το κρατήσεις τουλάχιστον 3 χρονια 

τοτε περίμενε το 16 και όπως το βγάλει 

ο αδερφός μου άλλαξε το 13 Pro Max 256Gb ποιο πολύ για το USB type C 

Real life το ίδιο είναι με το 15 Pro Max 

Επεξ/σία από TrialKid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου πέρασε από το μυαλό η σκέψη για αγορά τώρα το 15 προ μαξ κ μετά να το πουλούσα κ προς Χριστούγεννα το 16 προ μαξ ίσως κ καθόλου, αναλόγως. Γενικά προτιμώ να αγοράζω κ να κρατάω το τηλέφωνο. Το θέμα είναι θα έχει ουσιαστικές διαφορές το 16 ή μάπα? Αν θα είναι αναβάθμιση δλδ

 

Καλά το type c με κέρδισε κ μένα γτ σκέφτηκα για μεταχειρισμένο 14 προ μαξ αλλά δεν άξιζε πιστεύω 

Επεξ/σία από TasosPap2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, TasosPap2002 said:

Μου πέρασε από το μυαλό η σκέψη για αγορά τώρα το 15 προ μαξ κ μετά να το πουλούσα κ προς Χριστούγεννα το 16 προ μαξ ίσως κ καθόλου, αναλόγως. Γενικά προτιμώ να αγοράζω κ να κρατάω το τηλέφωνο. Το θέμα είναι θα έχει ουσιαστικές διαφορές το 16 ή μάπα? Αν θα είναι αναβάθμιση δλδ

 

Καλά το type c με κέρδισε κ μένα γτ σκέφτηκα για μεταχειρισμένο 14 προ μαξ αλλά δεν άξιζε πιστεύω 

Όπως έχει γίνει με τα τιμολόγια που κόβουν σε φίλους οι ποιο πολλοί πλέον (κόβουν και σε μένα καργα γνωστοί, που τα αλλάζουν κάθε χρόνο) , φίλος έσπρωξε 14 Pro τον Σεπτέμβριο 650€ αγρατζουνιστο για να πάρει το 15 Pro 999€ 

Έφυγε πάνω στο 2ωρο από την αγγελία , κερδισμένος είναι αυτός που το αγορασε και θα το κρατήσει αλλά 2 χρόνια και θα το ξανά πουλήσει 400€ 

εννοειται κάποιος που το έχει πληρώσει net τιμή θα αναγκαστεί να το δώσει πάνω κάτω σε αυτή την τιμή, γιατί το 50% πλέον κόβει τιμολόγια σε γνωστούς (μέχρι να το κόψουν...και θα σταματήσουν να αγοράζουν κάθε χρόνο το καινούργιο) 

αν θα έχει αλλαγές το 16 με το 15 Pro Max (μιλάμε για την κατηγορία Pro και πάνω) 

Σίγουρα θα πάνε σε άλλο density στα 3nm απο του άλλους 

Σίγουρα   θα αλλάξουν κάμερες στο 16  μιας και το 15 τρέχει του 14 από την SONY με μια μικρή διαφορά 

μπαταρια μάλλον θα δώσει ποιο μεγάλη 

6.9 ίντσες αντί 6.7 

σιγουρα θα ανέβουν από τα 2000 nits 

και παίζεται τι θα γίνει με τον επεξεργαστή μιας και η Qualcomm την πιέζει και το Android βελτιώθηκε αρκετά 

Οπότε η θα ανεβεί στα 8 core και μαζί θα ανεβάσει στα 4Ghz τον 1 με 50/50% αν θα ανεβάσει τους efficient χρονισμό αν δεν πάει στα 8. 
και σίγουρα θα αλλάξει RAM μιας και οι άλλοι τρέχουν το διπλό bandwidth 

τώρα τι να σου πω να κανείς δεν ξέρω, κινητό είναι... δεν αγοράζεις και σπίτι 

καθε χρόνο καλύτερο βγάζουν από το προηγούμενο όλλοι, να ακόλουθεις την τεχνολογία θέλει το χέρι στην τσέπη μονίμως...

βελτιωση θα είναι αν θα βάλουν Ceramic Shield και πισω, αλλά κάπως πρέπει να κονομήσουν και τα service 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πάω για 15 προ μαξ κ βλέπουμε αν πάω για το επόμενο, ας δοκιμαστεί στην αγορά κ βλέπουμε. Δεν καίγομαι να έχω το τελευταίο γενικά, 7-8 μήνες δεν είναι λίγοι έτσι κ αλλιώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, kormos είπε

Δεν πρόκειται να δεις την αυτονομία μπαταρίας μιας Android συσκευής σε ένα iPhone.

 

14 ώρες πριν, TrialKid είπε

Πάντως στην θεση σου δεν θα αγόραζα πλέον 15 Pro Max τώρα που μπαίνουμε Φεβρουάριο 2024 

πας για Σεπτέμβριο στο 16 αρι , 7 μήνες έμειναν) 

Η ιστορία έχει δείξει ότι οι πρώτες παρτίδες είναι προβληματικές σε έναν βαθμό οπότε καλύτερα να ανανεώνεις στην μέση της χρονιάς, γνώμη μου

Επεξ/σία από geomrk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το βίντεο, λύθηκε μια σημαντική απορία

 

Ναι γενικά δεν με ενδιαφέρει να τρέξω να πάρω το αμέσως επόμενο, ας το δοκιμάσει πρώτα κανένας άλλος πιο θερμός του αθλήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Μάλλον θα πάω για 15 προ μαξ κ βλέπουμε αν πάω για το επόμενο, ας δοκιμαστεί στην αγορά κ βλέπουμε. Δεν καίγομαι να έχω το τελευταίο γενικά, 7-8 μήνες δεν είναι λίγοι έτσι κ αλλιώς 

Σωστός! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, geomrk said:

 

Η ιστορία έχει δείξει ότι οι πρώτες παρτίδες είναι προβληματικές σε έναν βαθμό οπότε καλύτερα να ανανεώνεις στην μέση της χρονιάς, γνώμη μου

Για φέρε ένα παράδειγμα γιατί μέχρι και αρχές Ιανουριου να το πάρεις , 1η παρτίδα είναι 

Εν τω μεταξύ Pro Max 15 δεν είχε να δώσει κανείς μέχρι τέλη Νοεμβρίου σχεδόν 

Να το πάρεις Απρίλιο - Ιούνιο τα λεφτά σας πετάτε, γιατί Σεπτέμβριο βγάζουν το επόμενο στην αγορά (γνώμη μου) 

εγγυηση έχει το κάθε κινητό και τέτοια προβλήματα δεν θα πρέπει να γίνονται θέμα 

Τέλος πάνω στον χρόνο τα Pro Max καταργούνται από παραγωγή, μικρό το κοινό που τα αγοράζει 

https://endoflife.date/iphone

https://en.wikipedia.org/wiki/IPhone_14_Pro

Επεξ/σία από TrialKid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geomrk είπε

 

Η ιστορία έχει δείξει ότι οι πρώτες παρτίδες είναι προβληματικές σε έναν βαθμό οπότε καλύτερα να ανανεώνεις στην μέση της χρονιάς, γνώμη μου

Δηλαδή "άλλο hardware" οι πρώτες παρτίδες και άλλο οι επόμενες; βελτιωμένο; Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες. 

Να έλεγες για το λογισμικό οκ λογικό κάθε χρόνο οι πρώτες εκδόσεις να έχουν bugs. 

Έχεις κάποια απόδειξη που να επιβεβαιώνει αυτό που λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Δηλαδή "άλλο hardware" οι πρώτες παρτίδες και άλλο οι επόμενες; βελτιωμένο; Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες. 

Να έλεγες για το λογισμικό οκ λογικό κάθε χρόνο οι πρώτες εκδόσεις να έχουν bugs. 

Έχεις κάποια απόδειξη που να επιβεβαιώνει αυτό που λες;

η πλειονότητα των αρχικών iphone 14 pro,οπού τώρα 1 χρονο και κάτι είμαστε όλοι στο 86% ακριβώς μπαταρία

39 λεπτά πριν, TrialKid είπε

εγγυηση έχει το κάθε κινητό και τέτοια προβλήματα δεν θα πρέπει να γίνονται θέμα

θα πρέπει,ανάλογα το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπατο φίλος άφοβα . Ερχόμενος από pixel 8 pro και δεν ξανά γυρίζω πίσω . Φοβερά animation παντού σε όλες τις εφαρμογές , δεν κρασαρε 2 μήνες που το έχω καμία εφαρμογή και μπαταρία βγάζει 8-9 ωρες οθόνη μέχρι το 20% . Φορτίσω πάντα με 5w φορτιστή γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ να βιάζομαι να φορτίσω ή να ξεμείνω μες την μέρα . Λίγο μπορεί να σου ξενίσουν κάποια πράγματα από android σε iOS αλλά δεν είναι κάτι τραγικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 10:52 ΜΜ, TrialKid είπε

Εξαρτάται τι τύπος καταναλωτή είσαι...

αν θέλεις κάθε χρόνο να αγοράζεις το καινούργιο και να χάνεις 350€ και να το πουλάς μεσω insomnia ή Facebook Marketplace  με εγγυηση 1 χρόνο ακόμα (1 Apple + 1 κατάστημα μεσω Ε.Ε νομοθεσία ότι Πουλιέται στην Ευρώπη έχει 2 χρόνια εγγυηση) και το αγοράζεις μέσο τιμολογίου..

Δηλαδή 1.200€ το δίνεις 850€ και φεύγει στο χθες (και μια μπαταρία αλλαγή έχει 100€) 

μπορείς να έχεις το καινούργιο κάθε χρόνο αν το παίρνεις στο πρώτο 15ημερο 

Αν είναι για επενδυση και δεν θα το αλλάξεις, και το κρατήσεις τουλάχιστον 3 χρονια 

τοτε περίμενε το 16 και όπως το βγάλει 

ο αδερφός μου άλλαξε το 13 Pro Max 256Gb ποιο πολύ για το USB type C 

Real life το ίδιο είναι με το 15 Pro Max 

350 δεν χάνεις. 250 ταβανι εαν και εφοσον εχει κοπει τιμολογιο και το πουλησεις στις αρχες . Δηλαδη με 20€ τον μηνα εχεις καθε χρονο το νεο iphone😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ρε παιδια εγω αγώρασα το iPhone 15 pro max και δεν βλέπω κανένα smoothnes εν αντιθεση τα android που ειχα πηγαιναν σφαίρα.

οτιδήποτε εχει να κανει με promotion και 120 hrtz πραγματικα ειναι άφατο η τζιγκλερι στα ματια μου σε σχεση με android.

βλεπω πολλοι στο ιντερνετ παρατηρουν τετοια προβληματα. εφαρμογές λιγο χεβι οπως το ινστα σιγουρα σμουθ δεςν τις λες...

ακομα και στα settings του κινητου το σκρολ δεν ειναι καλό...

αρκετά μετανιωμενος για τοσα χρηματα που κωστησε η συσκευη

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κάποιον φιλο σου με iphone 120hz συγκρινετο . εμενα το 15 pro max ρολάρει πολυ καλα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gsarchive είπε

ρε παιδια εγω αγώρασα το iPhone 15 pro max και δεν βλέπω κανένα smoothnes εν αντιθεση τα android που ειχα πηγαιναν σφαίρα.

οτιδήποτε εχει να κανει με promotion και 120 hrtz πραγματικα ειναι άφατο η τζιγκλερι στα ματια μου σε σχεση με android.

βλεπω πολλοι στο ιντερνετ παρατηρουν τετοια προβληματα. εφαρμογές λιγο χεβι οπως το ινστα σιγουρα σμουθ δεςν τις λες...

ακομα και στα settings του κινητου το σκρολ δεν ειναι καλό...

αρκετά μετανιωμενος για τοσα χρηματα που κωστησε η συσκευη

μηπως εβγαλες καταλαθος τη ρυθμιση;;

  1. Εισαγάγετε τις Ρυθμίσεις και μεταβείτε στην ενότητα Προσβασιμότητα
  2. Inside Accessibility αναζητήστε την ενότητα Κίνηση και εισαγάγετε τη ρύθμιση
  3. Στην τελευταία επιλογή, απενεργοποιηστε τον διακόπτη που υποδεικνύει «περιορίστε τον ρυθμό καρέ» στο OFF
10 ώρες πριν, alelo είπε

Αν έχεις κάποιον φιλο σου με iphone 120hz συγκρινετο . εμενα το 15 pro max ρολάρει πολυ καλα . 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...