Προς το περιεχόμενο

Τιμη πωλησης iPhone 14 pro??


Georgebek2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Ποσο αξιζει; Αγορα απο ΠΛΑΙΣΙΟ, 128gb, 93% μπαταρια, χωρις ιχνος γρατσουνιας....

Η τιμή είναι σχετική...

Όσο θέλει μπορεί να πουλήσει ο καθένας.

ή κοιτάς αγγελίες και κυμαίνεσαι στα ίδια επίπεδα ή δηλώνεις δική σου εκτίμηση και ότι βγεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kormos said:

Η τιμή είναι σχετική...

Όσο θέλει μπορεί να πουλήσει ο καθένας.

ή κοιτάς αγγελίες και κυμαίνεσαι στα ίδια επίπεδα ή δηλώνεις δική σου εκτίμηση και ότι βγεί...

Το εχω ψαξει και βλεπω απο 650 εως 900 και δε μπορω να καταληξω.

Θελω καποια λογικη τιμη που να αξιζει, ουτε να το "σκοτωσω" ουτε να το βαλω 1000 και να μη φυγει ποτε...

Γιαυτο εβαλα χαρακτηριστικα μπας και παρω καμια γνωμη/συμβουλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Το εχω ψαξει και βλεπω απο 650 εως 900 και δε μπορω να καταληξω.

Θελω καποια λογικη τιμη που να αξιζει, ουτε να το "σκοτωσω" ουτε να το βαλω 1000 και να μη φυγει ποτε...

Γιαυτο εβαλα χαρακτηριστικα μπας και παρω καμια γνωμη/συμβουλη..

Τα iPhone 14 Pro 128GB όντως δείχνει στην αγορά ως μεταχειρισμένα να κυμαίνονται στα 900€-1000€ με εγγύηση και όλα τα παρελκόμενα του.

 

Αν θεωρείς ότι είσαι μέσα σε αυτά τα κριτήρια κάπου εκεί μπορείς να κυμανθείς.

Απ' την άλλη αν θες να το δώσεις άμεσα...θα πρέπει (βάση λογικής) να το δώσεις πιο χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kormos said:

Τα iPhone 14 Pro 128GB όντως δείχνει στην αγορά ως μεταχειρισμένα να κυμαίνονται στα 900€-1000€ με εγγύηση και όλα τα παρελκόμενα του.

 

Αν θεωρείς ότι είσαι μέσα σε αυτά τα κριτήρια κάπου εκεί μπορείς να κυμανθείς.

Απ' την άλλη αν θες να το δώσεις άμεσα...θα πρέπει (βάση λογικής) να το δώσεις πιο χαμηλά.

To πιο χαμηλα ψαχνω αλλα το οριο για να μη γινει "σκοτωμα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εάν θέλεις να το πουλήσεις θα πρέπει να έχεις και την λογική να το σκοτώσεις, εάν το βάλεις σε μια τιμή όπως αυτές που βλέπεις σε αγγελίες πολύ πιθανόν να αργήσει να πουληθεί, και όσο αργεί η τιμές τον τηλεφώνων δεν ανεβαίνουν αλλά πέφτουν. Όσες αγγελίες βλέπεις και συνεχίζουν να είναι ενεργές σε λογικές προς το ακριβό τιμές, σημάνει ότι θα αργήσουν η θα πρέπει ο πωλητής κάποια στιγμή να μειώσει την τιμή πολύ χαμηλότερα από όσο νόμιζε για να το πουλήσει. Μέτρο σύγκρισης είναι μαγαζιά με μεταχειρισμένα, δες τις τιμές και υπολόγισε ότι εσύ θα πρέπει να το δώσεις έως και 100 ευρώ ποιο φθηνά. Όπως βλέπω σε site που πουλά μεταχειρισμένα το 14pro 128gb ειναι στα 899, εαν θελεις να το πουλησεις σχετικα γρηγορα δεν θα πας πανω απο 800! εαν σε μια εβδομαδα δεν φυγει αρχιζεις και κατεβενεις 20 - 20 ευρω μεχρι να φυγει.

Quote

 

 

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, kormos said:

Τα iPhone 14 Pro 128GB όντως δείχνει στην αγορά ως μεταχειρισμένα να κυμαίνονται στα 900€-1000€ με εγγύηση και όλα τα παρελκόμενα του.

 

Αν θεωρείς ότι είσαι μέσα σε αυτά τα κριτήρια κάπου εκεί μπορείς να κυμανθείς.

Απ' την άλλη αν θες να το δώσεις άμεσα...θα πρέπει (βάση λογικής) να το δώσεις πιο χαμηλά.

Με τιμολόγιο σε φίλους ποιος θα πάρει 14 Pro 900€ μεταχειρισμένο οταν  999€ έχει το 15 Pro καινούργιο με 2 χρόνια εγγυηση και 100% μπαταρία ;
 

Αυτο με την απαλλαγή ΦΠΑ 24% δυστυχώς βάζει μεσα πολλά €€€ αυτούς που αγόρασαν net τιμή.  

η λογική λέει ο αγοραστής που πήρε net τιμή χωρίς απαλλαγή από ΦΠΑ 24% δεν κάνει πωληση πάνω στον χρόνο... γιατί η χασούρα είναι τρελή όταν θα πρέπει να ανταγωνιστή τιμές 650€ λόγο ότι τα αγόρασαν 999€ και όχι 1240€ και πάνε για το επόμενο. 

παρε παράδειγμα 13 Pro Max 256 πήρε ο αδερφός  , 1η εβδομάδα από iSquare 1.500€ μετρητά (δεν του έκοψα ΦΠΑ, γιατί δεν ήθελε εκείνη την στιγμή να κάνω παραγγελία online από ΠΛΑΙΣΙΟ ή Public που συνεργαζόμαι  να έρθει στο μαγαζί και να περιμένει) 

 πάνω από 700€ δεν φεύγει με την καμία σήμερα  σε αυτή την τιμή. 

Οπότε του έκοψα τιμολόγιο για 15 Pro Max, το πήρε 1208€ από Public/MediaMarkt , κερδισε 300€ αυτομάτως... σου λέει αν το έδινα 600€ θα ήταν ΟΚ... παρτο εσυ αδερφέ τσάμπα και δεν κάνω κανέναν μάγκα για 600€ (έχει λεφτά δεν τον ένοιαξε και η διαφορά που θα κέρδιζε 300€ / αν το έδινε 600€) 

700€ 14 Pro αγρατζουνιστο χωρις την παραμικρή γρατζουνιά , κεφάλι καρφιτσας που λέει ο λογοσ ...αν φύγει θα είναι ΟΚ, και αν σου κόψει κάποιος ΦΠΑ πας για 1.000€ (δηλαδή 300€ ακόμα) 

 

Επεξ/σία από TrialKid
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, TrialKid είπε

Με τιμολόγιο σε φίλους ποιος θα πάρει 14 Pro 900€ μεταχειρισμένο οταν  999€ έχει το 15 Pro καινούργιο με 2 χρόνια εγγυηση και 100% μπαταρία ;
 

Αυτο με την απαλλαγή ΦΠΑ 24% δυστυχώς βάζει μεσα πολλά €€€ αυτούς που αγόρασαν net τιμή.  

η λογική λέει ο αγοραστής που πήρε net τιμή χωρίς απαλλαγή από ΦΠΑ 24% δεν κάνει πωληση πάνω στον χρόνο... γιατί η χασούρα είναι τρελή όταν θα πρέπει να ανταγωνιστή τιμές 650€ λόγο ότι τα αγόρασαν 999€ και όχι 1240€ και πάνε για το επόμενο. 

παρε παράδειγμα 13 Pro Max 256 πήρε ο αδερφός  , 1η εβδομάδα από iSquare 1.500€ μετρητά (δεν του έκοψα ΦΠΑ, γιατί δεν ήθελε εκείνη την στιγμή να κάνω παραγγελία online από ΠΛΑΙΣΙΟ ή Public που συνεργαζόμαι  να έρθει στο μαγαζί και να περιμένει) 

 πάνω από 700€ δεν φεύγει με την καμία σήμερα  σε αυτή την τιμή. 

Οπότε του έκοψα τιμολόγιο για 15 Pro Max, το πήρε 1208€ από Public/MediaMarkt , κερδισε 300€ αυτομάτως... σου λέει αν το έδινα 600€ θα ήταν ΟΚ... παρτο εσυ αδερφέ τσάμπα και δεν κάνω κανέναν μάγκα για 600€ (έχει λεφτά δεν τον ένοιαξε και η διαφορά που θα κέρδιζε 300€ / αν το έδινε 600€) 

700€ 14 Pro αγρατζουνιστο χωρις την παραμικρή γρατζουνιά , κεφάλι καρφιτσας που λέει ο λογοσ ...αν φύγει θα είναι ΟΚ, και αν σου κόψει κάποιος ΦΠΑ πας για 1.000€ (δηλαδή 300€ ακόμα) 

 

Δεν αλλάζει κάτι μια αγορά με το εν λόγο 39α.

Η τιμή που θα "χρεωθείς" είναι ίδια με της λιανικής πώλησης.

Απλά έχεις το περιθώριο να καταβάλεις στο 3μηνο το ΦΠΑ (στο κράτος) και όχι στην άμεση αγορά του καταστήματος λιανικής.

 

Είναι ειδικές περιπτώσεις που είναι άλλη συζήτηση αυτή όπου πρέπει να παρουσιάσουν έξοδα, οπότε εκεί ίσως κάτι να "μαγειρευτεί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TrialKid said:

Με τιμολόγιο σε φίλους ποιος θα πάρει 14 Pro 900€ μεταχειρισμένο οταν  999€ έχει το 15 Pro καινούργιο με 2 χρόνια εγγυηση και 100% μπαταρία ;
 

Αυτο με την απαλλαγή ΦΠΑ 24% δυστυχώς βάζει μεσα πολλά €€€ αυτούς που αγόρασαν net τιμή.  

η λογική λέει ο αγοραστής που πήρε net τιμή χωρίς απαλλαγή από ΦΠΑ 24% δεν κάνει πωληση πάνω στον χρόνο... γιατί η χασούρα είναι τρελή όταν θα πρέπει να ανταγωνιστή τιμές 650€ λόγο ότι τα αγόρασαν 999€ και όχι 1240€ και πάνε για το επόμενο. 

παρε παράδειγμα 13 Pro Max 256 πήρε ο αδερφός  , 1η εβδομάδα από iSquare 1.500€ μετρητά (δεν του έκοψα ΦΠΑ, γιατί δεν ήθελε εκείνη την στιγμή να κάνω παραγγελία online από ΠΛΑΙΣΙΟ ή Public που συνεργαζόμαι  να έρθει στο μαγαζί και να περιμένει) 

 πάνω από 700€ δεν φεύγει με την καμία σήμερα  σε αυτή την τιμή. 

Οπότε του έκοψα τιμολόγιο για 15 Pro Max, το πήρε 1208€ από Public/MediaMarkt , κερδισε 300€ αυτομάτως... σου λέει αν το έδινα 600€ θα ήταν ΟΚ... παρτο εσυ αδερφέ τσάμπα και δεν κάνω κανέναν μάγκα για 600€ (έχει λεφτά δεν τον ένοιαξε και η διαφορά που θα κέρδιζε 300€ / αν το έδινε 600€) 

700€ 14 Pro αγρατζουνιστο χωρις την παραμικρή γρατζουνιά , κεφάλι καρφιτσας που λέει ο λογοσ ...αν φύγει θα είναι ΟΚ, και αν σου κόψει κάποιος ΦΠΑ πας για 1.000€ (δηλαδή 300€ ακόμα) 

 

Δλδ οποιος δεν εχει δυνατοτητα να το παρει χωρις ΦΠΑ πχ το 15 προ, ποσα θα δωσει για μεταχειρισμενο 14 προ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Georgebek2 said:

Δλδ οποιος δεν εχει δυνατοτητα να το παρει χωρις ΦΠΑ πχ το 15 προ, ποσα θα δωσει για μεταχειρισμενο 14 προ;

Εγώ θα έλεγα να μην το πάρεις. 
το έχει φίλος που από το 8 και μετά κάθε χρόνο παίρνει το καινούργιο. 
Μόνο βάρος και usb type c 

που και αυτό , να χαμέ να γελάμε... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, TrialKid said:

Εγώ θα έλεγα να μην το πάρεις. 
το έχει φίλος που από το 8 και μετά κάθε χρόνο παίρνει το καινούργιο. 
Μόνο βάρος και usb type c 

που και αυτό , να χαμέ να γελάμε... 

 

Τοχω παρει ηδη, το 14π ψαχνω να πουλησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Georgebek2 said:

Τοχω παρει ηδη, το 14π ψαχνω να πουλησω...

Καλορίζικο, αν δεν θες να το σκοτώσεις... πουλά το σε κάνα γνωστό 

εδω μεσα μια αγγελία έβαλα iPhone 11 64Gb 200€ και μου στέλνανε πμ με 100€ τώρα... αμεσα... 

το εδωσα σε ένα φίλο για την κόρη του 200€ που θα της έπαιρνε Xiaomi με 250€ 

το είχα πάρει 880€ , και αφού μου εκατσε τσάμπα 0€ το 13 Pro Max , η γυναικα έχει XS Max και ο γιος 12 απλό (και δεν το ήθελε η γυναίκα λόγο ότι έχει μικρή οθόνη) 

ειδα λίγο τις αγγελίες εδώ μεσα ότι άλλοι τα ζητάνε 300€ , άλλοι 250€  και λέω 200€ να φεύγει 

μετά 200€ παζάρια θέλαμε για Α13 Bionic... λέω όχι. 

1 hour ago, kormos said:

Δεν αλλάζει κάτι μια αγορά με το εν λόγο 39α.

Η τιμή που θα "χρεωθείς" είναι ίδια με της λιανικής πώλησης.

Απλά έχεις το περιθώριο να καταβάλεις στο 3μηνο το ΦΠΑ (στο κράτος) και όχι στην άμεση αγορά του καταστήματος λιανικής.

 

Είναι ειδικές περιπτώσεις που είναι άλλη συζήτηση αυτή όπου πρέπει να παρουσιάσουν έξοδα, οπότε εκεί ίσως κάτι να "μαγειρευτεί".

Δεν νομίζω, αν και τα βλέπει ο λογιστής αυτά τα θέματα. 
έχω αγοράσει πάνω από 5 φέτος για φίλους, 
και περυσι επίσης. 

Νομιζω μου έχει πει ότι η εταιρία είναι μεσα σε αυτό τον όρο που λέει αναβαθμιση εξοπλισμού άνευ ΦΠΑ 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TrialKid είπε

έχω αγοράσει πάνω από 5 φέτος για φίλους, 
και περυσι επίσης. 

Νομιζω μου έχει πει ότι η εταιρία είναι μεσα σε αυτό τον όρο που λέει αναβαθμιση εξοπλισμού άνευ ΦΠΑ 

αν ενδιαφερεσαι για περαιτερω εξοδα για αναβαθμιση εξοπλισμου μπορουμε να γινουμε φιλοι παντως 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TrialKid είπε

Καλορίζικο, αν δεν θες να το σκοτώσεις... πουλά το σε κάνα γνωστό 

εδω μεσα μια αγγελία έβαλα iPhone 11 64Gb 200€ και μου στέλνανε πμ με 100€ τώρα... αμεσα... 

το εδωσα σε ένα φίλο για την κόρη του 200€ που θα της έπαιρνε Xiaomi με 250€ 

το είχα πάρει 880€ , και αφού μου εκατσε τσάμπα 0€ το 13 Pro Max , η γυναικα έχει XS Max και ο γιος 12 απλό (και δεν το ήθελε η γυναίκα λόγο ότι έχει μικρή οθόνη) 

ειδα λίγο τις αγγελίες εδώ μεσα ότι άλλοι τα ζητάνε 300€ , άλλοι 250€  και λέω 200€ να φεύγει 

μετά 200€ παζάρια θέλαμε για Α13 Bionic... λέω όχι. 

Δεν νομίζω, αν και τα βλέπει ο λογιστής αυτά τα θέματα. 
έχω αγοράσει πάνω από 5 φέτος για φίλους, 
και περυσι επίσης. 

Νομιζω μου έχει πει ότι η εταιρία είναι μεσα σε αυτό τον όρο που λέει αναβαθμιση εξοπλισμού άνευ ΦΠΑ 
 

Καμμία εταιρεία δεν είναι, αυτόματα.

Την εγγραφή την κάνεις εσύ (ή λογιστής).

Ρωτάς τον αν θες να σου το εξηγήσει καλύτερα ...

Κάνεις δώρο τον ΦΠΑ, να μου πάρεις και εμένα αν είναι 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, kormos said:

Καμμία εταιρεία δεν είναι, αυτόματα.

Την εγγραφή την κάνεις εσύ (ή λογιστής).

Ρωτάς τον αν θες να σου το εξηγήσει καλύτερα ...

Κάνεις δώρο τον ΦΠΑ, να μου πάρεις και εμένα αν είναι 🙃

Δεν ξέρω, να πληρωσω κάτι δεν μου έχει έρθει με τοσα τηλέφωνα, τηλεοράσεις OLED των 2.000€ , laptop ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...