Προς το περιεχόμενο

Ποντίκι που να μην χρειαστεί αντικατάσταση μέσα στην 2ετία.


ΡΙ ΑΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.
Μέχρι σήμερα έχω αλλάξει δεκάδες ποντίκια γτ όλα βγάζανε προβλήματα μέσα στην 2ετία.
Τα πιο σύνηθες προβλήματα που εμφανίζουν είναι διπλά κλικ ενώ πατάω ένα και μη λειτουργία του press & hold.
Τελευταίο ποντίκι μου το Logitech M500s που περίμενα να κρατήσει παραπάνω γτ είναι logitech αλλά απογοητεύτηκα.
Υπάρχει κάποια πρόταση που θα κρατήσει πάνω από 2ετία?

Χαρακτηριστικά:

  • Wired για να μην ασχολούμαι με μπαταρίες
  • 2 πλαϊνά πλήκτρα
  • max 40€ (50€ αν είναι εγγύηση η μακροζωία)


Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εξαρτάται και από τη χρήση που το κάνεις επίσης στο budget που ζητάς προφανώς θα υπάρχουνε περιορισμοί στην ποιότητα.

https://www.skroutz.gr/s/16388821/Logitech-G502-Hero-RGB-Gaming-Pontiki-16000-DPI-Mayro.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θες είναι ποντίκι με οπτικούς διακόπτες (Optical Mouse Switches), αναφέρομαι στα κουμπιά και όχι τον αισθητήρα, έχει η razer σίγουρα, EVGA X15, Roccat Kone XP, γενικά θέλει λίγο ψάξιμο γιατί δεν υπάρχει σαν φίλτρο ώστε να τα βρεις εύκολα, τώρα για αξιοπιστία συνολικά σαν ποντίκι την razer δεν την έχω πολύ ψηλά, το μόνο σίγουρο είναι ότι οι οπτικοί διακόπτες δεν έχουν πρόβλημα με 2-click ή να μην καταχωρείται.

Επέλεξε μια μάρκα που σου αρέσει και δες αν το αναφέρουν σε κάποιο μοντέλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Καλησπέρα παιδιά.
Μέχρι σήμερα έχω αλλάξει δεκάδες ποντίκια γτ όλα βγάζανε προβλήματα μέσα στην 2ετία.
Τα πιο σύνηθες προβλήματα που εμφανίζουν είναι διπλά κλικ ενώ πατάω ένα και μη λειτουργία του press & hold.
Τελευταίο ποντίκι μου το Logitech M500s που περίμενα να κρατήσει παραπάνω γτ είναι logitech αλλά απογοητεύτηκα.
Υπάρχει κάποια πρόταση που θα κρατήσει πάνω από 2ετία?

Χαρακτηριστικά:

  • Wired για να μην ασχολούμαι με μπαταρίες
  • 2 πλαϊνά πλήκτρα
  • max 40€ (50€ αν είναι εγγύηση η μακροζωία)


Ευχαριστώ.

 

Ακριβώς λόγω των προβλημάτων που ανέφερες και έχοντας περάσει από πολλές "καλές" μάρκες (logi, MS, Roccat, Razer) εγώ αποφάσισα να μην ξαναπάρω ακριβό ποντίκι.

Έ λοιπόν, αγόρασα το Genesis Krypton 190 RGB το μακρινό 2018 στα 16€.

Ακόμα και σήμερα, πεντέμιση χρόνια μετά, λειτουργεί άψογα, όπως την πρώτη μέρα.

Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερός και έπεσα σε καλό κομμάτι ή οτιδήποτε άλλο, αλλά και να χαλάσει σήμερα, παραγγέλνω αύριο ένα παρόμοιο φτηνό και είμαι κομπλέ χωρίς καθόλου τύψεις για περιττά έξοδα και σπατάλες.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 εχω παρει στα μεσα του 21 για 2 pc κανενα θεμα εως τωρα

https://www.skroutz.gr/s/20614758/Genesis-Xenon-770-RGB-Gaming-Pontiki-10200-DPI-Mayro.html

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακόμα μία φορά η εντελώς άσημη εταιρεία(a4tech Bloody), με παγκόσμια πρωτοπορία στα optical switches και στα ανθεκτικά ποδαράκια, που δεν ληστεύει τον πελάτη με υπετιμολογημένα προϊόντα σχεδιασμένα να χαλάνε στα 2 χρόνια.

Ευτυχώς τώρα βγάζουν και άλλοι optical switches αλλά σε πιο τσιμπημένες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παραξενεψε το προβλημα σου.εχω ενα ασυρματο logitech φθηνο της ταξης των 20-30 ευρω το εχω καμμια δεκαρια χρονια,θα μου πεσει τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα κατω με κροτο που λεω αυτο ηταν εσπασε...παρολα αυτα δουλευει μια χαρα !!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Aν δεν υπαρχουν ιδιαιτερες απαιτησεις m/s basic optical, στα 10-12Ε  και logitek M90 στα 9-10Ε Σκυλια μαυρα βγαζουν 5ετια ανετα.

 Για να πω την αμαρτια μου το πιο βολικο ποντικι σε σχημα, μεγεθος, βαρος που εχω πιασει στο χερι μου ειναι το Genesis xenon 200. Eχουν χαλασει τα λεντακια του 2 χρονια τωρα, αλλα οι υπολοιπες λειτουργιες του αψογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Καλησπέρα παιδιά.
Μέχρι σήμερα έχω αλλάξει δεκάδες ποντίκια γτ όλα βγάζανε προβλήματα μέσα στην 2ετία.
Τα πιο σύνηθες προβλήματα που εμφανίζουν είναι διπλά κλικ ενώ πατάω ένα και μη λειτουργία του press & hold.
Τελευταίο ποντίκι μου το Logitech M500s που περίμενα να κρατήσει παραπάνω γτ είναι logitech αλλά απογοητεύτηκα.
Υπάρχει κάποια πρόταση που θα κρατήσει πάνω από 2ετία?

Χαρακτηριστικά:

  • Wired για να μην ασχολούμαι με μπαταρίες
  • 2 πλαϊνά πλήκτρα
  • max 40€ (50€ αν είναι εγγύηση η μακροζωία)


Ευχαριστώ.

Razer DeathAdder Essential Gaming Ποντίκι 6400 DPI Μαύρο | Skroutz.gr - στα 20 ευρω

Το σκιζει ο γιος στο gaming 3 χρονια τωρα και δεν εχει παθει τιποτε οποτε σε πιο νορμαλ χρηση δεν νομιζω να εχει προβλημα για χρονια.

 

Εαν σε ενδιαφερει το gaming τοτε κοιτας και τις πιο αναβαθμισμενες εκδοσεις του

 

Razer DeathAdder V2 Mini (Without Grips) RGB Gaming Ποντίκι 8500 DPI Μαύρο | Skroutz.gr

Razer Deathadder V2 Mini Ενσύρματο Gaming Ποντίκι RGB 8500 DPI Black | BestPrice.gr

Λιγο πιο αναβαθμισμενο σε DPI (ενδιαφερει μονο σε gaming)

 

Razer DeathAdder V2 Ενσύρματο Gaming Ποντίκι RGB 20000 DPI Black | BestPrice.gr

Απο τα καλυτερα wired για gaming

 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Για ακόμα μία φορά η εντελώς άσημη εταιρεία(a4tech Bloody), με παγκόσμια πρωτοπορία στα optical switches και στα ανθεκτικά ποδαράκια, που δεν ληστεύει τον πελάτη με υπετιμολογημένα προϊόντα σχεδιασμένα να χαλάνε στα 2 χρόνια.

Ευτυχώς τώρα βγάζουν και άλλοι optical switches αλλά σε πιο τσιμπημένες τιμές.

Εαν μας πεις που τα βρισκουμε και που θα βρουμε κανενα review θα ηταν καλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Razer DeathAdder Essential Gaming Ποντίκι 6400 DPI Μαύρο | Skroutz.gr - στα 20 ευρω

Το σκιζει ο γιος στο gaming 3 χρονια τωρα και δεν εχει παθει τιποτε οποτε σε πιο νορμαλ χρηση δεν νομιζω να εχει προβλημα για χρονια.

 

Εαν σε ενδιαφερει το gaming τοτε κοιτας και τις πιο αναβαθμισμενες εκδοσεις του

 

Razer DeathAdder V2 Mini (Without Grips) RGB Gaming Ποντίκι 8500 DPI Μαύρο | Skroutz.gr

Razer Deathadder V2 Mini Ενσύρματο Gaming Ποντίκι RGB 8500 DPI Black | BestPrice.gr

Λιγο πιο αναβαθμισμενο σε DPI (ενδιαφερει μονο σε gaming)

 

Razer DeathAdder V2 Ενσύρματο Gaming Ποντίκι RGB 20000 DPI Black | BestPrice.gr

Απο τα καλυτερα wired για gaming

 

Εαν μας πεις που τα βρισκουμε και που θα βρουμε κανενα review θα ηταν καλο. 

Προφανώς, στο internet όλα αυτά. Και Ελλάδα φέρνουν κάποια μοντέλα, αν ψάξεις στο skroutz. Το πρώτο μου δεν έχει καν optical switches αλλά με ένα σύστημα σε επίπεδο software το εξουδετέρωνε κατά 99,99%. Πλησιάζω δεκαετία χωρίς θέμα ακόμα και στην ποιότητα κύλισης. Παρόμοιο του razer death adder είναι σήμερα το A90.

 

Για την εταιρεία από wiki. Optical switches από το 2011:  

Αναφορά σε κείμενο

In 2011, A4Tech launched its secondary PC gaming brand – Bloody Gaming. Initial products focused on the integration of optical switches into gaming peripherals - specifically keyboards and gaming mice.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειπα να παρω ενα ακριβό ασύρματο πριν 2 χρόνια razer basilisk Ultimate και πριν ενα 6μηνο το πηγα για service εντός εγγύησης δεν πληρωσα τπτ μονο μεταφορικα στο πηγενε.. Το πρόβλημα ηταν η ροδελα στο scroling εκανε νερα ο κέρσορας.. Απογοητευτηκα στην αρχή λεω παει χαλασε😭.. Στο service του κανανε καθαρισμό ομως κ δουλεύει τωρα αψογα δεν ηθελε καποιο ανταλακτικο.. Εχει πολυ καλο σέρβις η razer παντως αλλά και παλι ακριβά προϊόντα και στην αγορά νομίζω υπάρχουν πολύ ποιο οικονομικά κ αξιόπιστα..

Για το service της την συστήνω όμως 👍

 

 

 

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/01/2024 at 17:10, ΡΙ ΑΠ said:

Καλησπέρα παιδιά.
Μέχρι σήμερα έχω αλλάξει δεκάδες ποντίκια γτ όλα βγάζανε προβλήματα μέσα στην 2ετία.
Τα πιο σύνηθες προβλήματα που εμφανίζουν είναι διπλά κλικ ενώ πατάω ένα και μη λειτουργία του press & hold.
Τελευταίο ποντίκι μου το Logitech M500s που περίμενα να κρατήσει παραπάνω γτ είναι logitech αλλά απογοητεύτηκα.
Υπάρχει κάποια πρόταση που θα κρατήσει πάνω από 2ετία?

Χαρακτηριστικά:

  • Wired για να μην ασχολούμαι με μπαταρίες
  • 2 πλαϊνά πλήκτρα
  • max 40€ (50€ αν είναι εγγύηση η μακροζωία)


Ευχαριστώ.

Εφόσων είναι ακόμα στην εγγύηση γιατί δεν το στέλνεις στο service?

Σίγουρα θα βγάλεις ακρη με Logitech.

-Έχω ένα mx620 από το 2008  (πιθανών να είναι το ίδιο με το δικό σου απλά ασυρματο) και δουλεύει ακόμα μια χαρα(από το 2018 έχω πάρει το g602 επειδή χρειαζομουν τα macro κουμπιά)-

Επιπλέον θα έλεγα ότι οι μπαταρίες -τουλαχιστων στα logitech που εχω- δεν είναι θέμα μιας και παίζει να βγάζουν 6μηνο με χρόνο.

Υ.γ Εάν ήταν εκτός εγγύησης θα έλεγα να το ανοίξεις και να κάνεις ένα καθάρισμα.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2024 στις 3:58 ΜΜ, vagelis2019 είπε

Εγω ειπα να παρω ενα ακριβό ασύρματο πριν 2 χρόνια razer basilisk Ultimate και πριν ενα 6μηνο το πηγα για service εντός εγγύησης δεν πληρωσα τπτ μονο μεταφορικα στο πηγενε.. Το πρόβλημα ηταν η ροδελα στο scroling εκανε νερα ο κέρσορας.. Απογοητευτηκα στην αρχή λεω παει χαλασε😭.. Στο service του κανανε καθαρισμό ομως κ δουλεύει τωρα αψογα δεν ηθελε καποιο ανταλακτικο.. Εχει πολυ καλο σέρβις η razer παντως αλλά και παλι ακριβά προϊόντα και στην αγορά νομίζω υπάρχουν πολύ ποιο οικονομικά κ αξιόπιστα..

Για το service της την συστήνω όμως 👍

Με optical διακόπτες και optical ροδέλα(infrared-wheel), που  έχουν τα bloody, δεν χρειάζεται ούτε καν αυτό. Ούτε ίχνος double click ή περίεργα ακούσια scroll προς την αντίθετη πλευρά της κίνησης της ροδέλας με Bloody A90 τα τελευταία ~3 χρόνια που το έχω στο main pc. Αγορασμένο στα ~20€(χωρίς κάποια extra software features), μου άνοιξε τα μάτια για το πραγματικό κόστος κατασκευής των ποντικιών.

Είναι αδιανόητο να μην υπάρχουν αυτά σε τόσο ακριβά προϊόντα της Razer. Το κάνουν σίγουρα επίτηδες για να έχουν κατανάλωση.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/01/2024 at 20:02, pirmen56 said:

Για ακόμα μία φορά η εντελώς άσημη εταιρεία(a4tech Bloody), με παγκόσμια πρωτοπορία στα optical switches και στα ανθεκτικά ποδαράκια, που δεν ληστεύει τον πελάτη με υπετιμολογημένα προϊόντα σχεδιασμένα να χαλάνε στα 2 χρόνια.

Ευτυχώς τώρα βγάζουν και άλλοι optical switches αλλά σε πιο τσιμπημένες τιμές.

Μου την ειχε προτεινει απο το 2015 ενας Ρωσος φιλος,νομιζω οτι ειναι Ρωσικη.Παντως οντως εχουν αξιολογα προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, benign είπε

Μου την ειχε προτεινει απο το 2015 ενας Ρωσος φιλος,νομιζω οτι ειναι Ρωσικη.Παντως οντως εχουν αξιολογα προιοντα.

Ταϊβανέζικη. Απλά δεν υπάρχει προώθηση(marketing και σημεία πώλησης) στα δυτικά κράτη. Εκεί μόνο Razer, Roccat και λοιποί που έχουν ίδιο modus operandi. Δηλαδή καλή εργονομία και features πακέτο με άθλιο longevity για να "γδέρνουν" τους πιο ευκατάστατους δυτικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...