Προς το περιεχόμενο

Νέο κινητό 250 - 300€


Valasia
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Donalhioy,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση
9 ώρες πριν, Valasia είπε

Moto Edge 40 Neo Dual 5g 12GB/256GB 

POCO X6 pro Dual 5G 8GB/ 256GB

Realme 11 Pro+ Dual 5G 12GB/ 512GB

XIAOMI Redmi note 12 pro+ Dual 5G 8GB/ 256GB

Samsung galaxy A54 Dual 5G 8GB/128GB

απο οθονη? το poco ειναι το μονο με Quad HD..  τα αλλα εχουν Full HD+

απο επεξεργαστη? το poco εχει διπλασιες αποδοσεις απο τον δευτερο καλυτερο του moto edge

καμερα? του poco και του samsung ειναι ιδιας κατηγοριας απο διαφορετικες εταιριες, των υπολοιπων ειναι 2-3 γενιες πισω

ταχυτητα? σε ram το poco εχει LPDDR5X με 8,5 gbps, πανω απο το διπλασιο απο τα υπολοιπα που εχουν LPDDR4X και 4,2gbps

και σε ufs το poco εχει το 4, που σε σχεση με τα υπολοιπα (3,1) εχει διπλασια ταχυτητα

επισης εχει συστημα ψυξης και την καινουργια εκδοση bluetooth 5,4 με μεγαλυτερη συμβατοτητα σε καινουργια gadget

και στο λειτουργικο ακομα το poco ερχεται με hyper OS και οχι miui και ολο το πακετο αυτο εχει οριζοντα 4ετιας τουλαχιστον

δεν υπαρχει καν συγκριση

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polhs είπε

 

 

1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

απο οθονη? το poco ειναι το μονο με Quad HD..  τα αλλα εχουν Full HD+

απο επεξεργαστη? το poco εχει διπλασιες αποδοσεις απο τον δευτερο καλυτερο του moto edge

καμερα? του poco και του samsung ειναι ιδιας κατηγοριας απο διαφορετικες εταιριες, των υπολοιπων ειναι 2-3 γενιες πισω

ταχυτητα? σε ram το poco εχει LPDDR5X με 8,5 gbps, πανω απο το διπλασιο απο τα υπολοιπα που εχουν LPDDR4X και 4,2gbps

και σε ufs το poco εχει το 4, που σε σχεση με τα υπολοιπα (3,1) εχει διπλασια ταχυτητα

επισης εχει συστημα ψυξης και την καινουργια εκδοση bluetooth 5,4 με μεγαλυτερη συμβατοτητα σε καινουργια gadget

και στο λειτουργικο ακομα το poco ερχεται με hyper OS και οχι miui και ολο το πακετο αυτο εχει οριζοντα 4ετιας τουλαχιστον

δεν υπαρχει καν συγκριση

 

 

 

Σχετικά με την κάμερα και χωρίς να είμαι ειδήμων , απλά το επισημαίνω. 

Το Motorola Edge 40 έχει f/1.4 διάφραγμα , κάτι που το βρίσκουμε μόνο σε ακριβές συσκευές  .

Καλό βράδυ 

 

Επεξ/σία από polhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 8/2/2024 στις 8:32 ΠΜ, Valasia είπε

Update, λοιπόν αφού ανακάλυψα πως με περιμένει αναβάθμιση στο πρόγραμμα κινητής μου ειμαι πλέον ανάμεσα σε αυτά. Δεν θέλω να αλλάξω κινητό για τα επόμενα 2-3 χρόνια τουλάχιστον,  επισεις από άποψη μπαταρίας ποιο προτείνετε; δεν έχω πολλές εφαρμογές αλλά ανοίγω πολλές σελίδες συγχρόνως και μιλάω πάρα πολλές ώρες την ημέρα. 

Moto Edge 40 Neo Dual 5g 12GB/256GB 

POCO X6 pro Dual 5G 8GB/ 256GB

Realme 11 Pro+ Dual 5G 12GB/ 512GB

XIAOMI Redmi note 12 pro+ Dual 5G 8GB/ 256GB

Samsung galaxy A54 Dual 5G 8GB/128GB

 

 

Λοιπόν, εφόσον θέλεις μια συσκευή που έχει μέλλον και να αντέξει σε βάθος χρόνου, σε θέμα updates, τα σίγουρα ότι για 2-3 χρόνια θα έχεις update, είναι τα Poco X6 Pro, Samsung Galaxy A54, Realme 11 Pro+, επειδή είναι τα νεότερα μοντέλα (το Poco είναι το νεότερο όλων). Το Realme βέβαια θα το απέρριπτα, επειδή κατά τα λεγόμενα, έχει αδύναμο επεξεργαστή συνεπώς, με τη χρήση που κάνεις (ανοιχτές καρτέλες, κλήσεις), ίσως έχει θέμα. Το Motorola, έχει καλά χαρακτηριστικά, έχει ισχύ αλλά, η μπαταρία του δεν είναι από τα δυνατά στοιχεία του, αρκετοί το κριτικάρουν σε αυτό το κομμάτι.

 

Επίσης, για το Samsung, εντός του έτους είναι να κυκλοφορήσει το επόμενο μοντέλο, το Α55, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για τα updates αν και η Samsung, δίνει updates για 2-3 χρόνια. Επίσης, σε Xiaomi, για να έχεις τη σιγουριά ότι είναι futureproof, αν έχεις τη δυνατότητα, κοίτα το Redmi Note 13 Pro Plus, το 12 Pro Plus, είναι το περσινό μοντέλο. 

 

Έχοντας προσωπική εμπειρία με το Redmi Note 13 Pro Plus, θα το πρότεινα προσωπικά, μέχρι στιγμής, δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα στην απόδοση του, η μπαταρία του πιστεύω θα σε καλύψει, αν μπορείς να το εντάξεις στην επιδότηση, είναι μια καλή επιλογή, χωρίς φυσικά και το προηγούμενο μοντέλο να υστερεί, σε ποιότητα κατασκευής ίσως. 

Επεξ/σία από tsimisdel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, polhs είπε

 

Σχετικά με την κάμερα και χωρίς να είμαι ειδήμων , απλά το επισημαίνω. 

Το Motorola Edge 40 έχει f/1.4 διάφραγμα , κάτι που το βρίσκουμε μόνο σε ακριβές συσκευές  .

Καλό βράδυ 

 

το διαφραγμα εχει να κανει με και με αλλα πραματα οπως το εκαστοτε μοντελο  το προγραμμα κτλ, δεν ειναι καθοριστικος παραγοντας

το iphone 15 προ εχει 1,7 οπως και το s24 ultra (οπως και το x6 pro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsimisdel είπε

Επίσης, για το Samsung, εντός του έτους είναι να κυκλοφορήσει το επόμενο μοντέλο, το Α55, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για τα updates αν και η Samsung, δίνει updates για 2-3 χρόνια

5 χρονια support θα εχου  τα Α34 και Α54.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μονο τα updates ....Το Α55 δεν ξέρει κανείς αν θα είναι καλυτερο ,και δεν έχει λίγες διαφορές σαν facelift στην πράξη  ,όπως έγινε με το Α53 σε σχέση με το A52

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 10:23 ΠΜ, aces είπε

και ενημερωσεις λογισμικου για μινιμουμ 3 ετη ακομα.

Νομίζω πως και το Poco X6 PRO δίνει 4 χρόνια security updates και 3 αναβαθμίσεις Android (έως το 17).

Νομίζω πως αυτό το κάνει πολύ ισχυρή υποψηφιότητα. Είδα πως αναφέρεις ελληνικό κατάστημα, αλλά από Κίνα το παίρνεις με εγγύηση 340€. Στο ελληνικό κατάστημα (αν δεν είναι μεγάλη αλυσίδα) νομίζω πως έχεις εγγύηση καταστήματος που σημαίνει μπλέξιμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 6:35 ΜΜ, Donalhioy είπε

 

και στο λειτουργικο ακομα το poco ερχεται με hyper OS και οχι miui και ολο το πακετο αυτο εχει οριζοντα 4ετιας τουλαχιστον

 

 

 

Το hyperOS εχει play store; 

Το always on display ειναι ακομα οριοθετημενο στα 10 δευτερολεπτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, osfp1978 είπε

Το hyperOS εχει play store; 

Κανονικά υπάρχει, αποτελεί εξέλιξη του MIUI και νέο λογισμικό της Xiaomi συνεπώς, δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsimisdel είπε

Κανονικά υπάρχει, αποτελεί εξέλιξη του MIUI και νέο λογισμικό της Xiaomi συνεπώς, δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα....

To Aod το φτιαξανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...