Προς το περιεχόμενο

16" M3 Macbook Pro vs 16" M1 Max Macbook Pro Για Davinci Studio και Premiere Pro


vaggelisk14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Στις 31/1/2024 στις 2:11 ΜΜ, vaggelisk14 είπε

Καλησπέρα παιδία,

ως νέος μελλοντικός apple mac user θα ήθελα τη γνώμη για το ποιο από τα δύο αξίζει πιο πολύ για βιντεο editing. Δεν εχω βρει κατι ουσιαστικό και συγκεκριμένο όσο κ αν εψαξα benchmarks. To macbook pro m1 max 1TB 32GB RAM κοστίζει 2999€ ενώ το macbook pro m3 pro 1ΤΒ 16GB RAM 3368€. 

Σε single core είναι καλύτερο το m3 pro αλλά το θέμα ειναι τα παραπάνω προγράμματα τι απαιτούν περισσοτερο για τα πιο βαρια εφε τύπου denoise, film halation κλπ.

Επίσης στο θέμα μεταπωλητικής αξίας, αν πήγαινα σε αναβάθμιση σε 4 χρόνια πχ και πουλούσα κάποιο από αυτα σε μια καλή κατάσταση, πόσο θεωρητικά θα έχει πέσει η τιμή του καθενος ωστέ να ξέρω αν αξίζει το futureproofing της υποστήριξης των m3;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για τη χρήση που θες, μου φαίνεται πιο λογική επιλογή του M1 max με τα 32GB σε σχέση με τα 16 του Μ3pro. Η διαφορά στις επιδόσεις δεν θα είναι τοσο σημαντική και με τα χρήματα που θα περισσέψουν παίρνεις και μια επέκταση εγγύησης για τα πρώτα χρόνια. Ο Μ3 pro κερδίζει στα σημεία μιας και είναι νεότερο chip αλλά στο θέμα της GPU και της ταχύτητας στον SSD, o Μ1 max τα πάει καλύτερα.

Γενικώς σε τέτοια μηχανήματα δουλειάς και με αυτό το κόστος, δεν είναι "σοφή" η ιδέα να αγοράσεις κάτι μεταχειρισμένο κλπ μιας και δεν ξέρεις τι πέρασε στα χέρια του προηγούενου... 

Τα 16GB είναι η βάση για το "τυπικό" video editing αλλά αν θες κάτι που θα αντέξει περισσότερο στο χρόνο, τα 32 είναι πολύ ασφαλέστερη επιλογή. Εκτός κι αν δεν έχεις πρόβλημα με το να αλλάζεις τα μηχανήματά σου κάθε 2-3 χρόνια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, billdanos said:

Για τη χρήση που θες, μου φαίνεται πιο λογική επιλογή του M1 max με τα 32GB σε σχέση με τα 16 του Μ3pro. Η διαφορά στις επιδόσεις δεν θα είναι τοσο σημαντική και με τα χρήματα που θα περισσέψουν παίρνεις και μια επέκταση εγγύησης για τα πρώτα χρόνια. Ο Μ3 pro κερδίζει στα σημεία μιας και είναι νεότερο chip αλλά στο θέμα της GPU και της ταχύτητας στον SSD, o Μ1 max τα πάει καλύτερα.

Γενικώς σε τέτοια μηχανήματα δουλειάς και με αυτό το κόστος, δεν είναι "σοφή" η ιδέα να αγοράσεις κάτι μεταχειρισμένο κλπ μιας και δεν ξέρεις τι πέρασε στα χέρια του προηγούενου... 

Τα 16GB είναι η βάση για το "τυπικό" video editing αλλά αν θες κάτι που θα αντέξει περισσότερο στο χρόνο, τα 32 είναι πολύ ασφαλέστερη επιλογή. Εκτός κι αν δεν έχεις πρόβλημα με το να αλλάζεις τα μηχανήματά σου κάθε 2-3 χρόνια. :)

ποιο προτιμας εσυ για  video editing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

πρόγραμμα εννοώ 

Τα τελευταία 2 χρόνια εγώ δουλεύω κυρίως με το Da Vinci resolve το οποίο σε καλύπτει σε πολλά πράγματα ακόμη και με τη δωρεάν του έκδοση! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, billdanos said:

Τα τελευταία 2 χρόνια εγώ δουλεύω κυρίως με το Da Vinci resolve το οποίο σε καλύπτει σε πολλά πράγματα ακόμη και με τη δωρεάν του έκδοση! 

Περίμενα να πεις πρεμιερ που το βρίσκεις και απο το θείο αλλα αν δουλεύεις επιχείρηση είναι ρίσκο.  επισης resolve συνδιασμο με filmora για πιο μικρα. εχεις την studio εκδοση του  Da Vinci resolve?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, speedman_26 είπε

Περίμενα να πεις πρεμιερ που το βρίσκεις και απο το θείο αλλα αν δουλεύεις επιχείρηση είναι ρίσκο.  επισης resolve συνδιασμο με filmora για πιο μικρα. εχεις την studio εκδοση του  Da Vinci resolve?

Όχι έχω τη δωρεάν που κάνει το 80% της δουλειάς μου. Για τα πιο advanced χρησιμοποιώ Final Cut Pro. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, billdanos said:

Όχι έχω τη δωρεάν που κάνει το 80% της δουλειάς μου. Για τα πιο advanced χρησιμοποιώ Final Cut Pro. 

Η αληθεια παντως ειναι οσα κουσουρια εχει η apple αυτη τη στιγμη σε λαπτοπ για content creator δεν εχει αντιπαλο δεν υπαρχει μηχάνημα με αυτονομία και δυναμη για επεξεργασια σε λαπτοπ εκτος Mac 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 4:39 ΜΜ, billdanos είπε

Για τη χρήση που θες, μου φαίνεται πιο λογική επιλογή του M1 max με τα 32GB σε σχέση με τα 16 του Μ3pro. Η διαφορά στις επιδόσεις δεν θα είναι τοσο σημαντική και με τα χρήματα που θα περισσέψουν παίρνεις και μια επέκταση εγγύησης για τα πρώτα χρόνια. Ο Μ3 pro κερδίζει στα σημεία μιας και είναι νεότερο chip αλλά στο θέμα της GPU και της ταχύτητας στον SSD, o Μ1 max τα πάει καλύτερα.

Γενικώς σε τέτοια μηχανήματα δουλειάς και με αυτό το κόστος, δεν είναι "σοφή" η ιδέα να αγοράσεις κάτι μεταχειρισμένο κλπ μιας και δεν ξέρεις τι πέρασε στα χέρια του προηγούενου... 

Τα 16GB είναι η βάση για το "τυπικό" video editing αλλά αν θες κάτι που θα αντέξει περισσότερο στο χρόνο, τα 32 είναι πολύ ασφαλέστερη επιλογή. Εκτός κι αν δεν έχεις πρόβλημα με το να αλλάζεις τα μηχανήματά σου κάθε 2-3 χρόνια. :)

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο σου, μετά από αυτό και μια εξτρα έρευνα στο ιντερνετ κατέλληξα να δώσω κάτι παραπάνω αν παω σε M3 και να βαλω 36gb ram.  Βέβαια μετα η διαφορά κόστους του ενός σε σχέση με το άλλο μετά την αποφορολόγιση πάει γύρω στα 700 ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 31/1/2024 στις 2:11 ΜΜ, vaggelisk14 είπε

Επίσης στο θέμα μεταπωλητικής αξίας, ...

Τα μοντέλα με κολλημένο δίσκο στην μητρική δεν θα έχουν μεγάλη αξία μεταπώλησης. Είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο χωρίς να σου λένε πόσα χλμ έχει κάνει, πόσα θα έδινες;

Στο λέω εκ πείρας, είμαι από αυτούς που τους χάλασε το macbook μετά από πολύ βαριά χρήση για σχεδόν 4 έτη (τα έβγαλε τα λεφτά του, θα πάρω πάλι Mac σύντομα).

Όταν μιλάς για video editing εκτιμώ ότι θα γράφεις αρκετά GB κάθε μέρα. Αν πας για επαγγελματική ποιότητα λογικά θα δουλεύεις RAW εκτός από το export, αυτό σημαίνει τουλάχιστον 20GB/ώρα για 4K video, χώρια τα ενδιάμεσα αρχεία και ο ήχος. Θα σου σύστηνα να πάρεις όσο μεγαλύτερο δίσκο μπορείς για να έχει ο δίσκος αντοχή για  περισσότερα TBW. 

Για τον ίδιο λόγο πάρε μπόλικη μνήμη, για να  μην κάνει συνέχεια swap στον δίσκο και σου τρώει από τα TBW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...