Προς το περιεχόμενο

16" M3 Macbook Pro vs 16" M1 Max Macbook Pro Για Davinci Studio και Premiere Pro


vaggelisk14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδία,

ως νέος μελλοντικός apple mac user θα ήθελα τη γνώμη για το ποιο από τα δύο αξίζει πιο πολύ για βιντεο editing. Δεν εχω βρει κατι ουσιαστικό και συγκεκριμένο όσο κ αν εψαξα benchmarks. To macbook pro m1 max 1TB 32GB RAM κοστίζει 2999€ ενώ το macbook pro m3 pro 1ΤΒ 16GB RAM 3368€. 

Σε single core είναι καλύτερο το m3 pro αλλά το θέμα ειναι τα παραπάνω προγράμματα τι απαιτούν περισσοτερο για τα πιο βαρια εφε τύπου denoise, film halation κλπ.

Επίσης στο θέμα μεταπωλητικής αξίας, αν πήγαινα σε αναβάθμιση σε 4 χρόνια πχ και πουλούσα κάποιο από αυτα σε μια καλή κατάσταση, πόσο θεωρητικά θα έχει πέσει η τιμή του καθενος ωστέ να ξέρω αν αξίζει το futureproofing της υποστήριξης των m3;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επρόκειτο για  αναβάθμιση  από τον Μ1 στον Μ3 δεν αξίζει για μένα,  αλλά για νέα αγορά,  εννοείται πάει κάποιος στον Μ3 κατευθείαν...  
Τα denoise etc,  ιδιως με αρχεία  braw  το τερματίζουν το Μ1max 32  που έχω και ακόμη και το mac studio... ειναι συνδυασμός κάρτας γραφικών και επεξεργαστών για τέτοιες δουλειές... αν χρειάζονται σε τακτική βάση με μεγάλα αρχεια και αναλύσεις καλύτερα ισως σταθερός με δυνατές nvidia gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς οτι το τερματίζουν και είναι unusable το workflow? Δυσκολεύτηκα πολύ στην απόφαση αλλά είδα οτι μου χρειάζεται η φορητότητα αρκετές φορές αλλιώς δεν θα πήγαινα στην apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, VaggD said:

Refurbished apple προϊόντα από που;

εγώ θα περιμενα στη θεση σου και θα ψαχνα σε αγγελία να παρω ενα m3 max που θα χει χασει αυτόματα την τιμη του 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, lasithi12 said:

εγώ θα περιμενα στη θεση σου και θα ψαχνα σε αγγελία να παρω ενα m3 max που θα χει χασει αυτόματα την τιμη του 20%

Δεν είμαι ο original poster απλά μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες. Γιατί πέρα από κανέναν Amazon warehouse δεν έχω δει πουθενά refurbished, εκτός και εννοούσες αγγελίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, VaggD said:

Δεν είμαι ο original poster απλά μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες. Γιατί πέρα από κανέναν Amazon warehouse δεν έχω δει πουθενά refurbished, εκτός και εννοούσες αγγελίες; 

εννωουσα μηπως ειχες καμια ακρη αγγλια γερμανια να επαιρνες refurbished αποι εκεί. μετα δευτερη επιλογή θα κοιταζα σε αγγελιες μεταχειρισμενα ελαφρώς.

 

για μένα ειναι πολυ overpriced και δεν αξιζουν τοσα πολλα λευτά. λογικο καινουργεια τεχνολογικα λογικο και το τίμημα.

Επεξ/σία από lasithi12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2024 στις 4:53 ΜΜ, lasithi12 είπε

m3 max refurbished

Δε θα ήθελα να ρισκάρω να σου πω την αλήθεια, οσο κ αν εγγυάται η apple ή η οποιαδηποτε εταιρια, επειδη θα ειναι εργαλείο δουλειας, δε θελω να μείνει ουτε μερα στο σερβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, vaggelisk14 said:

Δε θα ήθελα να ρισκάρω να σου πω την αλήθεια, οσο κ αν εγγυάται η apple ή η οποιαδηποτε εταιρια, επειδη θα ειναι εργαλείο δουλειας, δε θελω να μείνει ουτε μερα στο σερβις.

οτι πιθανοτητα εχεις στο εχεις και στο αλλο.

πάντως μ1 max στα 3000 ειναι κοροιδια

αλλα εισαι ξεκάθαρα για MAX επεξεργαστη με τα προγραμματ απου δουλευεις.

αρα η κανεις τη κινηση για m3 max η περιμενεις τα μ4

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://geizhals.eu/asus-rog-strix-scar-17-g733pz-ll003w-off-black-90nr0dc4-m00040-a3055801.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο ακόμη και από ακριβότερα apple αλλά για να παίρνεις όλη την ισχύ πρέπει να το έχεις στην πρίζα!

Αν θελεις MAC γιατί έτσι γουστάρεις τότε να πληρώσεις να πάρεις Μ3/32GB γιατί έτσι θα κάνεις σωστά την δουλειά σου και θα έχει και μεταπωλητική αξία.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια 32 ρε παιδια; εν ετη 2024... ιδίως σε τόσο demanding καταστάσεις;

εγώ ενα illustrator photoshop και indesign δουλευω και θεωρω τα 32οριακά.

θα τα σκασεις που θα τα σκασεις τα χρηματα παρει 64άρι και MAX μην μιλάμε για συζητήσεις.

μετα κοιτας σε windows οπως ειπε ο φιλος πανω. εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου.

Επεξ/σία από AntreasSverkos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AntreasSverkos είπε

ποια 32 ρε παιδια; εν ετη 2024... ιδίως σε τόσο demanding καταστάσεις;

εγώ ενα illustrator photoshop και indesign δουλευω και θεωρω τα 32οριακά.

θα τα σκασεις που θα τα σκασεις τα χρηματα παρει 64άρι και MAX μην μιλάμε για συζητήσεις.

μετα κοιτας σε windows οπως ειπε ο φιλος πανω. εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου.

Για βίντεο τα περισσότερα reviews λενε οτι ειναι overkill τα 32. Ακόμα και στα windows pc, πιο ευκολα δουλευω 4Κ αρχείο 10bit βιντεο παρά lightroom και photoshop ταυτόχρονα. Οπότε απο θέμα ραμ τα 18* (οχι 16 που εγραψα πιο πανω) θεωρω οτι θα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, vaggelisk14 said:

Για βίντεο τα περισσότερα reviews λενε οτι ειναι overkill τα 32. Ακόμα και στα windows pc, πιο ευκολα δουλευω 4Κ αρχείο 10bit βιντεο παρά lightroom και photoshop ταυτόχρονα. Οπότε απο θέμα ραμ τα 18* (οχι 16 που εγραψα πιο πανω) θεωρω οτι θα ειναι οκ.

για τωρα αν θες να το κρατησεις 3-4 χρονια δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...