Προς το περιεχόμενο

Πως ταιρίαζω ram με μία που είναι soldered?


Ζια

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αναβαθμίσω τη RAM στο λάπτοπ μου από 8 σε 16. Η 8αρα ειναι soldered και υπάρχει ακόμα μία θύρα. 

Ένας λόγος που θέλω να αναβαθμίσω τη  RAM μου είναι για για να εκμεταλλευτώ την κάρτα γραφικών Intel Iris Xe (του i5-1235u) γιατί το λάπτοπ μου κολλάει πολύ όταν βάζω δεύτερο μόνιτορ.

 

Πρώτη ερώτηση: Θα έχω καλύτερη απόδοση όταν έχω δύο οθόνες;

Δεύτερη ερώτηση: Πως ταιρίαζω τη RAM που θα πάρω με αυτή που έχω ήδη και είναι soldered?(είναι απαραίτητο να τις ταιριάξω;)

 

Το λάπτοπ μου είναι το Lenovo v17 g3 iap με :i5-1235u, 8gb Ram, 512 gb NvMe

Επισυνάπτω φωτογραφίες με την soldered RAM .

Screenshot 2024-01-31 142331.png

Screenshot 2024-01-31 142406.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω πως δεν κολλαει επειδη απλα βαζεις 2η οθονη, αλλα επειδη ανοιγεις -προφανως περισσοτερα προγραμματα.

Εαν δεν δουλευεις κατι βαρυ/συγκεκριμενο (π.χ video editing) και απλα κανεις browsing η αυξηση της ram θα σε βοηθησει αρκετα(τσεκαρε παντως στο task manager εαν φτανει ο cpu σου 100% η οχι) και προφανως το 2ο dimm μνημης θα σου επιτρεψει να δουλεψεις την ram ως dual channel που θα βοηθησει και αυτο την καρτα γραφικων σου.

Τελος θα ελεγα να πας κατευθειαν σε μια καινουργια 16Gb (+8gb που ηδη εχεις =24gb).

Τα specs που ψαχνεις πρεπει να ειναι: ddr4 3200 (αλλα για σιγουρια τσεκαρε το και-> εδω )

Υ.Γ Τσεκαρε και στο bios εαν μπορεις να κανεις allocate περισσοτερη μνημη στην ενσωματωμενη καρτα γραφικων, εαν τρεχεις 2 fhd monitor 1gb θα πρεπει να ειναι αρκετα για βασικες εργασιες-τωρα πρεπει να ειναι ειτε 256 η 512mb).

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

Νομιζω πως δεν κολλαει επειδη απλα βαζεις 2η οθονη, αλλα επειδη ανοιγεις -προφανως περισσοτερα προγραμματα.

Εαν δεν δουλευεις κατι βαρυ/συγκεκριμενο (π.χ video editing) και απλα κανεις browsing η αυξηση της ram θα σε βοηθησει αρκετα(τσεκαρε παντως στο task manager εαν φτανει ο cpu σου 100% η οχι) και προφανως το 2ο dimm μνημης θα σου επιτρεψει να δουλεψεις την ram ως dual channel που θα βοηθησει και αυτο την καρτα γραφικων σου.

Τελος θα ελεγα να πας κατευθειαν σε μια καινουργια 16Gb (+8gb που ηδη εχεις =24gb).

Τα specs που ψαχνεις πρεπει να ειναι: ddr4 3200 (αλλα για σιγουρια τσεκαρε το και-> εδω )

Υ.Γ Τσεκαρε και στο bios εαν μπορεις να κανεις allocate περισσοτερη μνημη στην ενσωματωμενη καρτα γραφικων, εαν τρεχεις 2 fhd monitor 1gb θα πρεπει να ειναι αρκετα για βασικες εργασιες-τωρα πρεπει να ειναι ειτε 256 η 512mb).

 

Κι όμως ζορίζονται με την δευτερη οθόνη. Το λέω εκ πείρας μιας και συνέχεια κούμπωνω το Laptop σε δύο βλέπω την διαφορά.

Είναι συνδιασμος αυτού που είπες με τις 2 οθόνες.

Απο την άλλη κανεις δεν έχασε με περισσότερη RAM και τα 8GB είναι λίγα ούτως ή άλλως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα ενσωματωμένα γραφικά επωφελούνται από dual channel μνήμη.

Σίγουρα θα βοηθήσει το 2ο στικ και θα αλλάξει εντελώς τις ισορροπίες στο σύστημα, πιθανότατα να διορθώσει και το πρόβλημα με το 2ο μόνιτορ.

Για να ταιριάξεις τη ραμ απλά θα δεις τα specs της τωρινής(mhz/cl) για να πάρεις κάτι αντίστοιχο. Αν πάρεις κάτι υποδεέστερο χαντακώνεις τη μια μνήμη αφού και οι δύο θα κλειδώσουν στα κατώτερα specs, αν πάρεις κάτι αχρείαστα δυνατό ίσως πληρώσεις παραπάνω απ'οσο πρέπει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2024 στις 3:59 ΜΜ, Ζια είπε

Δεύτερη ερώτηση: Πως ταιρίαζω τη RAM που θα πάρω με αυτή που έχω ήδη και είναι soldered?(είναι απαραίτητο να τις ταιριάξω;)

Screenshot 2024-01-31 142406.png

Λογικά συζητάμε για JEDEC, αλλά το πόσο απαραίτητο είναι τις ταιριάξεις είναι λίγο επίφοβο να απαντηθεί πρωτού δούμε είτε πως τρέχει τώρα, είτε τις πληροφορίες SPD της.

Γύρνα στη δίπλα καρτέλα που λέει memory μήπως φαίνεται εκεί η τρέχουσα συχνότητα και χρονισμοί της μνήμης.

Αλλιώς με HWinfo64. Κοιτάς στο system summary εκεί που λέει memory, αλλά και sensors (ομάδες timings και motherboard να δεις το dimm voltage).

Αν ούτε με HWinfo βγάλεις άκρη τα πιο εξειδικευμένα εργαλεία για μνήμες και SPD είναι το AIDA64 (εμπορικό πρόγραμμα) και το thaiphoon burner (λίγο προσοχή αν καταλήξεις σε αυτό το τελευταίο, μην πατάς απολύτως ότι να 'ναι αν δεν καταλαβαίνεις, μόνο πας eeprom -> read SPD. Βγάζεις screeshot και κλείνεις το πρόγραμμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...