Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο προβλημα με μνημη


EzioMorte
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στο φόρουμ. Έβαλα τελευταία 2 εξτρα μνήμες (2Χ8) corsair όπως και οι παλιές μου σε χαρακτηριστικά και πλέον αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα. Είναι ιδιες μνήμες οσο αφορά τα βολτ, τα mhz, χρονισμούς και είναι στις σωστές θέσεις (Α1Β1 κτλ) αλλά πρώτον, φαίνονται στο BIOS ως 2133 αντί για 3200mhz αλλά το χειρότερο είναι ότι αν κανω την οποιαδήποτε αλλαγή (πχ να βαλω ξανα το XMP που είχα πριν τις βαλω) είτε δεν ξεκινάει καθόλου το μηχάνημα είτε ανάβει κανονικά αλλά δεν δίνει εικόνα και μετα κανει restart και μπαίνει στην ιδια λούπα ξανα και ξανα, είτε αν καταφέρει να μπει στα win11 με 3200mhz μετα από λίγο μου πετάει μπλε οθόνη ότι κάποια συσκευή δεν λειτουργεί σωστά και κανει επανεκκίνηση. Η μονη σωτηρία είναι να βγάλω τελείως το XMP και οι μνήμες να τρέχουν στα 2133mhz αλλά αν ήταν να υποβαθμίσω τον υπολογιστή εμενα και στα 16GB αντί για 32. Πραγματικά δεν ξερω τι να κανω.

Τα specs είναι 

CPU i3 12100f 
MOBO Asus Prime H670-Plus D4
Ram Corsair Vengeance RGB RT 16GB 3200hz DDR4 
PSU Seasonic B12-BC 750W  80 Plus Bronze

ΜSI 2080 VENTUS

Η διαφορά στις μνήμες είναι ότι οι καινούριες δεν είναι RGB, έχουν τα ιδια χαρακτηριστικά και είναι ιδια μάρκα.

Προθέτω και μια εικόνα από το BIOS με το XMP και πριν δοκιμάσω και τα default προτεινόμενα της ASUS αλλά τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.

Τα win11 διαβάζουν πλέον τις μνήμες ως 2133 ενώ πριν φαινόντουσαν σαν 3200 (τουλάχιστον στα win11, στο BIOS παλι έβλεπε τις παλιές ως 3200, τις νέες ως 2133).

424581995_819964296819225_5426742830640838527_n.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης (58).png

Επεξ/σία από EzioMorte
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου κάνει εντύπωση που ενώ έχεις το ΧΜΡ ενεργοποιημένο οι μνήμες στα Α1 και Β1 εμφανίζονται στα 2133.

Είσαι σίγουρος ότι οι καινούργιες μνήμες παίζουν στα 3200;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα από clear cmos για να ξεμπουκώσει το ΒΙΟS...δεν γίνεται τα μισά stick να τα βλέπει 2133 και τα άλλα μισά 3200.

Έχεις ενημερωμένη έκδοση BIOS?

Δοκίμασες να βάλεις τις παλιές σε Α1Β1 και τις νέες Α2Β2 μήπως εκεί λειτουργούν καλύτερα?

Όταν λες "ίδια χαρακτηριστικά" οι παλιές με τις νέες, εννοείς ονομαστικά ή και στην πραγματικότητα? Η corsair βάζει ίδιους κωδικούς σε εντελώς διαφορετικά τσιπάκια και άκρη δεν βγάζεις εύκολα.

Οι νέες παίζουν κανονικά μόνες τους, στα 3200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@EzioMorte

Slot 1 + Slot 3 ξευγαρι #1

Slot 2 + Slot 4 ξευγαρι #2

Υποθετω ότι σωστά τις έχεις βαλει.

Ειναι αρκετες οι φορές που τα XMP δεν λειτουργούν σωστά σε 4XDimms

Ξεκινα με όλες στα 2133 και ανεβαζε σιγά σιγα τεστάρωντας την σταθερότητα του συστηματος σε κάθε βημα.

Σταματας στο τελευταίο σταθερο

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Slot 1 + Slot 3 ξευγαρι #1

Slot 2 + Slot 4 ξευγαρι #2

Υποθετω ότι σωστά τις έχεις βαλει.

Ειναι αρκετες οι φορές που τα XMP δεν λειτουργούν σωστά σε 4XDimms

Ξεκινα με όλες στα 2133 και ανεβαζε σιγά σιγα τεστάρωντας την σταθερότητα του συστηματος σε κάθε βημα.

Σταματας στο τελευταίο σταθερο

 

Εγώ γιατί?

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω με τις trident z rgb  ειχα 16 και εβαλα ακομα 16 και μου εκανε κολπα δεν αναβε κτλ και μετα οποιο συνδυασμό και να εκανα ειχα θεμα , εκανα καθαρισμο στο BIOS και την τις εβαλα μια μια 2,4,1,3 , καθε φορα ανοιγε το pc και αν την εβλεπε κανονικα το εκλεινα και εβαζα την επομενη μεχρι που της ειδε ολες και μετα ανοιξα και το XMP , αυτο σε tomahawk b450 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ξεκίνα από clear cmos για να ξεμπουκώσει το ΒΙΟS...δεν γίνεται τα μισά stick να τα βλέπει 2133 και τα άλλα μισά 3200.

Έχεις ενημερωμένη έκδοση BIOS?

Δοκίμασες να βάλεις τις παλιές σε Α1Β1 και τις νέες Α2Β2 μήπως εκεί λειτουργούν καλύτερα?

Όταν λες "ίδια χαρακτηριστικά" οι παλιές με τις νέες, εννοείς ονομαστικά ή και στην πραγματικότητα? Η corsair βάζει ίδιους κωδικούς σε εντελώς διαφορετικά τσιπάκια και άκρη δεν βγάζεις εύκολα.

Οι νέες παίζουν κανονικά μόνες τους, στα 3200?

Nαι τις εχω δοκιμάσει μονες τους και είναι μια χαρά στα 3200, με τις παλιές έχουν θέμα.

Οι μνήμες είναι στα 3200, με ιδια χαρακτηριστικά, ακόμα και μάρκα, η μονη διαφορά είναι ότι οι παλιές είναι RGB και οι καινούριες όχι.

Χρησιμοποιώ το νεότερο BIOS, χθες κιόλας εκανα την τελευταία αναβάθμιση.

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απατήσεις, θα δοκιμάσω αυτά που μου λέτε αύριο το πρωί που εχω το ρεπό μου και θα επανέλθω με νεότερα! Και παλι ευχαριστώ για το χρόνο σας!

9 ώρες πριν, BadBoy είπε

Μπορείς να βάλεις το CPU-Z και να δώσεις δύο εικόνες από την καρτέλα SPD, μια στο Slot #1 και μία στο Slot #2;

 

Στιγμιότυπο οθόνης (62).png

Στιγμιότυπο οθόνης (61).png

Στιγμιότυπο οθόνης (60).png

Στιγμιότυπο οθόνης (59).png

Επεξ/σία από EzioMorte
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω αυτή τη στιγμή επάνω στον υπολογιστή μία τετράδα σαν τις απλές που έχεις (τις CMK) και δουλεύουν χωρίς πρόβλημα. Θεωρώ και γω ότι το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν είναι ακριβώς ίδιες οι μνήμες σου, ανοίγοντας το XMP πηγαίνει στους χρόνισμους των πιο γρήγορων (16-18-18-36, ενώ οι πιο αργές είναι 16-20-20-38) και ζορίζει τις άλλες.

Θα πρότεινα αντί για XMP να κάνεις χειροκίνητο o/c στη RAM. Βάλε συχνότητα 3200 και χρονισμούς της πιο αργής, δεν είναι ούτως ή άλλως καμία σημαντική διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, hawkpilot είπε

Οι μνήμες έχουν διαφορές στο χρονισμό (timings). Είναι πιθανό από εκεί να προέρχεται το πρόβλημα.

Yπαρχει κάποια λύση γι΄ αυτό (πχ μια συνολική ταχύτητα, ας πούμε στα 3000-3100mhz) η πρέπει να τις πουλήσω και να προβώ σε αγορά καινούριων; Γιατί μέχρι τώρα στα win11 τουλάχιστον έβλεπε 3200 και τώρα βλέπει 2133 αναγκαστικά χωρίς XMP για να λειτουργήσει ο υπολογιστής; Για 2 ήμερες λειτουργούσε χωρίς πρόβλημα έτσι.

3 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Λοιπόν έχω αυτή τη στιγμή επάνω στον υπολογιστή μία τετράδα σαν τις απλές που έχεις (τις CMK) και δουλεύουν χωρίς πρόβλημα. Θεωρώ και γω ότι το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν είναι ακριβώς ίδιες οι μνήμες σου, ανοίγοντας το XMP πηγαίνει στους χρόνισμους των πιο γρήγορων (16-18-18-36, ενώ οι πιο αργές είναι 16-20-20-38) και ζορίζει τις άλλες.

Θα πρότεινα αντί για XMP να κάνεις χειροκίνητο o/c στη RAM. Βάλε συχνότητα 3200 και χρονισμούς της πιο αργής, δεν είναι ούτως ή άλλως καμία σημαντική διαφορά.

ΟΚ κατάλαβα, θα το δοκιμάσω αργότερα και θα επανέλθω! Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από EzioMorte
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BadBoy είπε

 

Θα πρότεινα αντί για XMP να κάνεις χειροκίνητο o/c στη RAM. Βάλε συχνότητα 3200 και χρονισμούς της πιο αργής, δεν είναι ούτως ή άλλως καμία σημαντική διαφορά.

Δοκίμασε πρώτα αυτό που λέει ο BaldBoy. Ούπς.. Μόλις είδα πως θα το δοκιμάσεις. Αναμένουμε.

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...