Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο προβλημα με μνημη


EzioMorte
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι παιδιά έστειλα το λινκ της συζητησης στον αδελφό μου, έβαλε χειροκίνητα χρονισμους και λειτουργεί στα win χωρίς crash βλέποντας τες ως 3200 στο bios τις βλέπει όμως ακόμα 2133, τις αργές.

Επεξ/σία από EzioMorte
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βαλε cpuz στην καρτελα  memory

37 λεπτά πριν, EzioMorte είπε

Ναι παιδιά έστειλα το λινκ της συζητησης στον αδελφό μου, έβαλε χειροκίνητα χρονισμους και λειτουργεί στα win χωρίς crash βλέποντας τες ως 3200 στο bios τις βλέπει όμως ακόμα 2133, τις αργές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα EzioMorte

Δοκίμασες να πάιξεις με μικρότερες συχνότητες από 3200 MHz; Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά εάν τελικά παίζουν με λίγο μικρότερη συχνότητα.

Π.χ. δοκίμασε πρώτα Memory Frequency στα 2866 MHz και FLCK Frequency στα 1433 MHz. 

Εάν παίξει δοκίμασε μετά στα 2933 και 1466 MHz αντίστοιχα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Καλησπέρα EzioMorte

Δοκίμασες να πάιξεις με μικρότερες συχνότητες από 3200 MHz; Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά εάν τελικά παίζουν με λίγο μικρότερη συχνότητα.

Π.χ. δοκίμασε πρώτα Memory Frequency στα 2866 MHz και FLCK Frequency στα 1433 MHz. 

Εάν παίξει δοκίμασε μετά στα 2933 και 1466 MHz αντίστοιχα.  

Ετσι ακριβως. 

Στο ειπα και εγω πιο πριν. Δοκιμαζεις βημα βημα τους χρονισμους και καταληγεις στον τελευταιο που δουλευει χωρις προβληματα

 

Εγω το εχω πει πολλες φορες οτι υπαρχουν προβληματα με τους χρονισμους οταν βαζουμε 4ΧDIMMs στα slots.

Με λετε υπερβολικο.....

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Ετσι ακριβως. 

Στο ειπα και εγω πιο πριν. Δοκιμαζεις βημα βημα τους χρονισμους και καταληγεις στον τελευταιο που δουλευει χωρις προβληματα

 

Εγω το εχω πει πολλες φορες οτι υπαρχουν προβληματα οταν βαζουμε 4ΧDIMMs στα slots.

Με λετε υπερβολικο.....

Πολύ σωστά. Οι πιθανότητες να παίζουν σωστά 4 DIMMS σε μια μητρική με την οποιαδήποτε διαφορά είναι πολύ μικρή. Εδώ δεν παίζουν καμιά φορά όταν και σε 4 slots έχεις τις ίδιες! 

Για αυτό πάντα Slot 2 - Slot 4 και βάζεις 2 ίδιες DIMM και ότι μνήμη θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JPaxilleas είπε

Εδώ δεν παίζουν καμιά φορά όταν και σε 4 slots έχεις τις ίδιες! 

 

Μα οταν προτεινουμε τι μνημη να παρει καποιος και λεω παρε 2ΧDIMMS την full μνημη που θελεις τωρα μου λενε γιατι  και οτι μπορει να βαλει μετα αλλα 2ΧDIMMs σε 4Χ

Εχω διαβασει παμπολες περιπτωσεις με προβληματα χρονισμου σε 4ΧDIMMs (πανομιοτυπα, αγορασμενα και τοποθετημενα μαζι) που αρνουνται να χρονισουν ψηλα σε 4Χ αλλα χρονιζουν αψογα σε 2Χ.

Καλα αυτο συμβαινει βεβαια πιο συχνα σε DDR5 οποτε υποθετω το προβλημα εστιαζεται σε υπερχρονισμους ψηλα. Και συμβαινει random σε τυχαιους συνδιασμους mobo/CPU/RAMS οποτε ειναι θεμα τυχης.

Γι αυτο προσωπικα οπου ειναι εφικτο πιστευω καλύτερα να πουλαμε τα παλια DIMMακια και να βαζουμε απλα δυο νεα αντι για δυο ακομη σε 4Χ

Γλυτωνουμε απο τετοιους μπελαδες και πονοκεφαλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλοι χρονισμοί και άλλος κατασκευαστής των chip (Micron vs Samsung). Χειρότερα δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει. Στις φωτό έχεις το BIOS 2801 αλλά είπες ότι έχεις βάλει το νεώτερο που κάνει και καλά κάτι για συμβατότητα μνήμης. Δύσκολο όντως και μόνο με χειροκίνητο αν γίνει κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προβληματα με 4 udimm γιατι αυξάνεις την πολυπλοκοτητα και πας στα ορια θορυβου της μητρικής, πρέπει να έχει πολλά  layers πάνω από 6 και το topology να είναι ίσης απόστασης,  πρέπει να έχεις single rank και η μητρική να υποστηρίζει 4 , μετά να μην σου κάτσει καμένος imc στην cpu και θα είσαι οκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να αγοράσω ακριβώς το ίδιο μοντέλο που είχα ήδη για να γίνει η δουλειά; Γιατί βλέπω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεν υπάρχουν τα χρήματα αλλά αν πουλήσω αυτές που δεν ταιριάζουν, θα είναι ένα 10αρι παραπάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 ώρες πριν, EzioMorte είπε

Παιδιά, να αγοράσω ακριβώς το ίδιο μοντέλο που είχα ήδη για να γίνει η δουλειά; Γιατί βλέπω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεν υπάρχουν τα χρήματα αλλά αν πουλήσω αυτές που δεν ταιριάζουν, θα είναι ένα 10αρι παραπάνω....

Κανενας δεν θα σου εγγυηθεί ότι θα παίξουν σωστά σε ψηλούς χρονισμούς ακόμη και έτσι.

Μην φανταστείς ότι θα είναι ακριβώς οι ίδιες. Αλλά σίγουρα θα έχεις περισσότερες πιθανότητες. Αρκετές φορές το πρόβλημα είναι ένας περίεργος συνδιασμος mobo/cpu/Rams που για κάποιο περίεργο λόγο δεν είναι απολύτως συμβατα σαν σετ. Πχ με άλλο CPU ή mobo μπορεί το σετακι που έχεις τώρα να χρονιζει κανονικά.

Ερωτηση σε αυτο: αυτές που ήδη είχες είναι στην λίστα με τις πιστοποιημενες για την mobo σου?

Προσωπικα εάν ήταν να κάνω κάτι θα τις πουλουσα όλες και θα έβαζα 2Χ16gb DIMMs

 

Αλλά πριν απ όλα δοκίμασε χειροκίνητα αυτό που είπαμε.

Ανεβάζεις βήμα βήμα τους χρονισμούς τους και σε κάθε βήμα ελέγχεις την σταθερότητα του συστήματος

Σταματάς στο τελευταίο που έχεις σταθερότητα.

Μέτα αποφασίζεις εάν σου κάνει

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μνήμες αυτές προέρχονται από τον ίδιο κατασκευαστή αλλά δεν είναι ίδιες, το ένα ζεύγος έχει micron chip και το άλλο samsung με χρονισμούς για τα 3200 και 1.35v 16-20-20-38 (micron) και 16-18-18-36 (samsung), στο site της asus εδώ  δεν δείχνει καν να υποστηρίζει αυτόν το συνδυασμό ,στην καλύτερη αλλάζεις τις micron, στην χειρότερη πουλάς τα δυο σετ και παίρνεις ένα 2x16gb.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 7:41 ΠΜ, cpc464 είπε

Η μνήμες αυτές προέρχονται από τον ίδιο κατασκευαστή αλλά δεν είναι ίδιες, το ένα ζεύγος έχει micron chip και το άλλο samsung με χρονισμούς για τα 3200 και 1.35v 16-20-20-38 (micron) και 16-18-18-36 (samsung), στο site της asus εδώ  δεν δείχνει καν να υποστηρίζει αυτόν το συνδυασμό ,στην καλύτερη αλλάζεις τις micron, στην χειρότερη πουλάς τα δυο σετ και παίρνεις ένα 2x16gb.

Ναι τελικα αυτο θα κανω, θα παω για 2Χ16 για να ειμαι 100% σιγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η πλακα ειναι οτι εχεις καλυτερες επιδοσεις με 4 single ranks udimm απο 2 single rank udimm ιδιας ταχυτητας 

μετα αντε βρες πληροφοριες ποια ειναι dual rank ,topology κλπ κλπ 

εμ γιαυτο υποτιθεται θες τεχνικο να ξερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου προκύπτει από το οτι ένα σετ είναι micron κ το άλλο samsung όπως ειπώθηκε και από άλλους.

Εγώ θα έλεγα να τις βάλεις χειροκίνητα στα 3000 με τα cl της πιο αργής και ρευμα 1.35 η ακόμα κ 1.4.

Βάλε τις Samsung στις πρώτες θέσεις (2-4) και τις micron στις δεύτερες θεσεις (1-3).

Πιστεύω πως ετσι θα σου παίξουν.

Τρέξε μετά και ένα memtest.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είχα αντιμετωπίσει το ιδιο,αναβαθμιση απο 16 σε 32 ειναι οι οι ιδιες μνήμες δεν έπαιξαν στα 3200  όπως ήταν οι 16 

Έβαλα μικρότερο χρονισμο και το άφησα εκεί που ήταν σταθερο το pc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...