Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση CPU + M/B


Chaos3X
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από fotaras76,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι, και καλό μήνα. Στο δεύτερο σύστημα της υπογραφής μου, έμεινε από μητρική, οπότε θέλω να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία και να πάω σε AM4 ή AM5, CPU / M/B, ποια είναι η γνώμη σας;

Η οθόνη μου είναι 2560x1440@165Hz και δεν παίζω τίποτα, ιδιαιτέρα απαιτητικό. 

 

Ποιο combo θα μου προτείνατε και γιατί. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Καλησπέρα φίλοι, και καλό μήνα. Στο δεύτερο σύστημα της υπογραφής μου, έμεινε από μητρική, οπότε θέλω να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία και να πάω σε AM4 ή AM5, CPU / M/B, ποια είναι η γνώμη σας;

Η οθόνη μου είναι 2560x1440@165Hz και δεν παίζω τίποτα, ιδιαιτέρα απαιτητικό. 

 

Ποιο combo θα μου προτείνατε και γιατί. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Σε AM5 θα σου βγει ακριβά αλλά θα έχει μέλλον για αναβαθμίσεις. Θα χρειαστείς και μνήμες επίσης.

Σε AM4 πιο φθηνά αλλά ότι βγήκε βγήκε σε CPU.

Κατ αρχήν πρέπει να ορίσεις το budget.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Σε AM5 θα σου βγει ακριβά αλλά θα έχει μέλλον για αναβαθμίσεις. Θα χρειαστείς και μνήμες επίσης.

Σε AM4 πιο φθηνά αλλά ότι βγήκε βγήκε σε CPU.

Κατ αρχήν πρέπει να ορίσεις το budget.

200€ - 250€ σε AM4

 

Το σκεφτόμουν αυτό για την μελλοντική αναβάθμιση, όμως αυτός είναι υπολογιστής γραφείου, δεν είναι το κυρίως μηχάνημα.

 

Υ.Γ: Με το Streaming στις μέρες μας, τι γίνεται, μπορεί να γίνει δουλειά αξιοπρεπώς; Παίζω μόνο Steam Games. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 200-250 ευρώ δεν έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις μια μητρική με Chipset X570 που είναι οι πολύ καλές σε επιδόσεις και χαρακτηριστικά. Οπότε πας να βρεις μια μητρική που βασίζεται στο Β550 chipset.

Μερικές επιλογές παρακάτω (με σειρά προτίμησης – προσωπικής):

  • Εάν θέλεις μια μητρική που να υποστηρίζει AM4 επεξεργαστές και να έχεις δυνατότητα συνδέσεων μέσω Thunderbolt 4 η ASUS ProArt B550-CREATOR είναι μια καλή μητρική (εδώ)(256 €)(Skroutz).
  • Asus TUF Gaming B550-PRO Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ) (176 €)(Skroutz)
  • Gigabyte B550 Aorus Elite (rev. 1.0) Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ) (160 €)(MG Manager shop)
  • MSI MAG B550 Tomahawk Max WiFi Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ)(166 €)(Skroutz).

Θα πρέπει να ελέγξεις την εκάστοτε μητρική για συμβατότητα με τον επεξεργαστή που διαθέτεις ή θα πάρεις (που σημαίνει ότι απλά θα πρέπει να ενημερώσεις το BIOS).

Π.χ. εδώ βλέπεις για την τελευταία ποιους επεξεργαστές και σε ποια έκδοση του BIOS τους υποστηρίζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JPaxilleas είπε

Με 200-250 ευρώ δεν έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις μια μητρική με Chipset X570 που είναι οι πολύ καλές σε επιδόσεις και χαρακτηριστικά. Οπότε πας να βρεις μια μητρική που βασίζεται στο Β550 chipset.

Μερικές επιλογές παρακάτω (με σειρά προτίμησης – προσωπικής):

  • Εάν θέλεις μια μητρική που να υποστηρίζει AM4 επεξεργαστές και να έχεις δυνατότητα συνδέσεων μέσω Thunderbolt 4 η ASUS ProArt B550-CREATOR είναι μια καλή μητρική (εδώ)(256 €)(Skroutz).
  • Asus TUF Gaming B550-PRO Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ) (176 €)(Skroutz)
  • Gigabyte B550 Aorus Elite (rev. 1.0) Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ) (160 €)(MG Manager shop)
  • MSI MAG B550 Tomahawk Max WiFi Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ)(166 €)(Skroutz).

Θα πρέπει να ελέγξεις την εκάστοτε μητρική για συμβατότητα με τον επεξεργαστή που διαθέτεις ή θα πάρεις (που σημαίνει ότι απλά θα πρέπει να ενημερώσεις το BIOS).

Π.χ. εδώ βλέπεις για την τελευταία ποιους επεξεργαστές και σε ποια έκδοση του BIOS τους υποστηρίζει.

Οι Asus ProArt αν και οχι πολυ δημοφιλεις (μιας και δεν ειναι gaming oriented) ειναι αστερια mobo σε καθε μορφη τους. Εχουν ακριβως αυτα που πρεπει να εχουν.

Οι TUF ειναι καλες και Gaming focused και σχεδον παντα value for money

ΟΙ Aorus Elite σε ολες τις υλοποιήσεις τους θεωρουνται απο τις καλες ουτως ή αλλως.

Τις Tomahawk αν και καλες θα τις εβαζα κι εγω τελευταίες στην δικη μου λιστα.

Αλλα ο καθενας βολευεται διαφορετικα.

Πολυ καλες επιλογες γενικα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Με 200-250 ευρώ δεν έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις μια μητρική με Chipset X570 που είναι οι πολύ καλές σε επιδόσεις και χαρακτηριστικά. Οπότε πας να βρεις μια μητρική που βασίζεται στο Β550 chipset.

Μερικές επιλογές παρακάτω (με σειρά προτίμησης – προσωπικής):

  • Εάν θέλεις μια μητρική που να υποστηρίζει AM4 επεξεργαστές και να έχεις δυνατότητα συνδέσεων μέσω Thunderbolt 4 η ASUS ProArt B550-CREATOR είναι μια καλή μητρική (εδώ)(256 €)(Skroutz).
  • Asus TUF Gaming B550-PRO Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ) (176 €)(Skroutz)
  • Gigabyte B550 Aorus Elite (rev. 1.0) Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ) (160 €)(MG Manager shop)
  • MSI MAG B550 Tomahawk Max WiFi Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ)(166 €)(Skroutz).

Θα πρέπει να ελέγξεις την εκάστοτε μητρική για συμβατότητα με τον επεξεργαστή που διαθέτεις ή θα πάρεις (που σημαίνει ότι απλά θα πρέπει να ενημερώσεις το BIOS).

Π.χ. εδώ βλέπεις για την τελευταία ποιους επεξεργαστές και σε ποια έκδοση του BIOS τους υποστηρίζει.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την τόσο ωραία και ολοκληρωμένη απάντηση. 

Ξέρω ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το x570 σε αυτή την κατηγορία.

Κι εγώ ανάμεσα σε αυτές είμαι με περισσότερη κλήση στην Tomahawk.

 

Για CPU, σκέφτομαι

5600G, 5700X, 5800Χ, 5800X3D (αν τον βρω μεταχειρισμένο), 7600X

 

Υ.Γ: Δεν κάνω ποτέ overclock. 

 

 

Επεξ/σία από Chaos3X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την τόσο ωραία και ολοκληρωμένη απάντηση. 

Ξέρω ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το x570 σε αυτή την κατηγορία.

Κι εγώ ανάμεσα σε αυτές είμαι με περισσότερη κλήση στην Tomahawk.

 

Για CPU, σκέφτομαι

5600G, 5700X, 5800Χ, 5800X3D (αν τον βρω μεταχειρισμένο), 7600X

 

Υ.Γ: Δεν κάνω ποτέ overclock. 

 

 

Πρώτα απόφασισε εάν θα πας σε σειρά 5ΧΧΧ ή 7ΧΧΧ

Σε 7ΧΧΧ πας σε εντελώς άλλες mobo, RAMS, chips, features, αναβαθμισιμοτητα κλπ.

Και πάλι η αναβαθμισιμοτητα θα εξαρτάται από την mobo άρα και αυξημενα κόστη.

Το 200-250 budget θα πρέπει να αναθεωρηθει στο πολύ παραπάνω μιας και θα θέλεις άμεσα και RAMS DDR5

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξέρω αυτό, ο 7600X είναι ανώτερος του 5800X και του 5800X3D?

Από μητρική σκεφτόμουν αυτή σαν κόστος καθαρά, αξίζει θεωρείτε σε σχέση με τα προηγούμενα που συζητάμε. 

https://www.skroutz.gr/s/47540566/Gigabyte-B650-Gaming-X-rev-1-0-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

 

Η αλήθεια είναι ότι το bubget είναι μικρό, όμως, αν βαίνει σχεδόν όσο σε AM5 πλατφόρμα και είναι μεγάλες οι διαφορές, γιατί να μην πάω εκεί;

Επεξ/σία από Chaos3X
Εκτός κι αν πάρω απλά μία μητρική για τον 9400F και συνεχίσω, απλά εκεί κι αν μου φαίνονται πεταμένα λεφτά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Για CPU, σκέφτομαι

5600G, 5700X, 5800Χ, 5800X3D (αν τον βρω μεταχειρισμένο), 7600X

Βασικά, με το budget που δίνεις, από cpu τις ξεχνάς όλες τις X καθώς θα χρειαστείς και κάρτα γραφικών οπότε για να πάρεις μια καλούτσικη το budget σου θα πάει μόνο για την gpu. Εκτός αν διπλασιάσεις το budget αλλά μετά δεν θα έχει νόημα το να λες ότι είναι δεύτερος υπολογιστής για δουλειά γραφείου. Οπότε η πιο σωστή optimal είναι ο 5600G. Πάντως μ' άρεσε που με 250€ budget έβαλες και τον 5800X3D στις επιλογές.☺️

Για μητρική, όντως πας για κάποια υλοποίηση σε B550 και για μνήμη στα 16GB, εκτός αν βρεις 32GB σε καλή τιμή. Επίσης είπες για παιχνίδια steam αλλά δεν είπες κάποια από τα πιο βαριά που παίζεις.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, micos000 είπε

Βασικά, με το budget που δίνεις, από cpu τις ξεχνάς όλες τις X καθώς θα χρειαστείς και κάρτα γραφικών οπότε για να πάρεις μια καλούτσικη το budget σου θα πάει μόνο για την gpu. Εκτός αν διπλασιάσεις το budget αλλά μετά δεν θα έχει νόημα το να λες ότι είναι δεύτερος υπολογιστής για δουλειά γραφείου. Οπότε η πιο σωστή optimal είναι ο 5600G. Πάντως μ' άρεσε που με 250€ budget έβαλες και τον 5800X3D στις επιλογές.☺️

Για μητρική, όντως πας για κάποια υλοποίηση σε B550 και για μνήμη στα 16GB, εκτός αν βρεις 32GB σε καλή τιμή. Επίσης είπες για παιχνίδια steam αλλά δεν είπες κάποια από τα πιο βαριά που παίζεις.

Έχω κάρτα γραφικών, και μνήμες, πρόκειται για το δεύτερο σύστημα της υπογραφής μου, του οποίου η μητρική μας χαιρέτησε. Οπότε σκέφτηκα να κάνω μία μικρή μετάβαση.

Εκεί μόνο FPS και κανένα strategy σπανιότερα. 

 

Υ.Γ: Βλέπω κάποιες αγγελίες για 10900Κ + Μ/Β 250€+ αλλά θεωρώ δεν αξίζει, τι λέτε;

 

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά τότε. Οπότε με 5600X πιστεύω θα είσαι μια χαρά.

Να ρωτήσω όμως κάτι; Γιατί δεν παίρνεις μια μητρική με 4 θέσεις για μνήμη, οπότε να πάρεις και άλλα 2Χ8gb ram  και να καθαρίσεις με κανά 150άρι max;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Μια χαρά τότε. Οπότε με 5600X πιστεύω θα είσαι μια χαρά.

Να ρωτήσω όμως κάτι; Γιατί δεν παίρνεις μια μητρική με 4 θέσεις για μνήμη, οπότε να πάρεις και άλλα 2Χ8gb ram  και να καθαρίσεις με κανά 150άρι max;

Απλά σκέφτομαι ότι είναι αρκετά παλιά και αδύναμη πλατφόρμα και είναι "ευκαιρία" για αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chaos3X είπε

Τετραετίας και αδύναμη

Εδώ δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ψάχνεις. Είπες ότι είναι δεύτερος για δουλειά γραφείου και παίζεις steam games, οπότε με το i5 και την 3080 είσαι υπέρ του δεόντως καλυμμένος.

Τώρα, το αν θέλεις να αναβαθμιστείς γενικά επειδή γουστάρεις, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο το budget σου. Το λέω αυτό επειδή θα δώσεις που θα δώσεις τουλάχιστον να αξίζει.

Επίσης, δεν έχεις στην σύνθεση σου ποιον  και τι δίσκο έχεις.

 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...