Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση CPU + M/B


Chaos3X
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από fotaras76,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Εδώ δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ψάχνεις. Είπες ότι είναι δεύτερος για δουλειά γραφείου και παίζεις steam games, οπότε με το i5 και την 3080 είσαι υπέρ του δεόντως καλυμμένος.

Τώρα, το αν θέλεις να αναβαθμιστείς γενικά επειδή γουστάρεις, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο το budget σου. Το λέω αυτό επειδή θα δώσεις που θα δώσεις τουλάχιστον να αξίζει.

Επίσης, δεν έχεις στην σύνθεση σου ποιον  και τι δίσκο έχεις.

 

Έναν Samsung 960 evo 250GB M.2 PCIγια τα Windows και έναν Adata XPG Gammix S11 Pro SSD 1TB M.2 για το Steam. 

Και οι δύο είναι PCI E 3.0, τους οποίους σίγουρα θα αντικαταστήσω με τους PCI E 4.0, που έχω στο πρώτο σύστημα, μόλις γίνουν πιο προσιτοί οι PCI E 5.0

Οπότε και αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να αναβαθμίσω το σύστημα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο AMD 5600GT τι μέρος του λόγου είναι ρε παιδιά;

Εν τω μεταξύ, δεν τον βρίσκω στην αναζήτηση μου, μόνο στο Google ότι κυκλοφόρησε αρχές της του μήνα. 

Eπίσης, 5600GT or5700X or 5700G or 5700X3D or 5800X or 5800X3D?

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα-πρώτα να ξεκαθαριστεί ότι εφόσον έχεις κάρτα γραφικών μην κοιτάζεις σε G επεξεργαστή (με ενσωματωμένα γραφικά, 5600G, 5700G). Οι συγκεκριμένοι λόγω μικρότερης cache είναι πιο "αδύναμοι" ως επεξεργαστές από τα αντίστοιχα "ξαδέρφια" τους (5600, 5600Χ, 5700Χ). Όπως και ότι δεν υποστηρίζουν pci-e 4.0 αλλά το pci-e 3.0.

Με το παραπάνω που έγραψα "παίρνει η μπάλα" και τον 5600GT που βασικά είναι ένας λίγο καλύτερος 5600G!

Αν είχαν κυκλοφορήσει 5600X3D (είναι ο μικρός αδερφός του 5800X3D με έξι πυρήνες) σε "λογική" τιμή, τότε να το σκεφτόσουν. Για τον 5700X3D δεν πιστεύω πως θα υπάρξει λογική τιμή, θα τον έχουν ένα κλικ κάτω από 5800X3D. Άποψή μου είναι πως ο 5700Χ ταιριάζει καλύτερα αλλά δεν "χωράει" στο budget.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2024 στις 10:27 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Με 200-250 ευρώ δεν έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις μια μητρική με Chipset X570 που είναι οι πολύ καλές σε επιδόσεις και χαρακτηριστικά. Οπότε πας να βρεις μια μητρική που βασίζεται στο Β550 chipset.

Μερικές επιλογές παρακάτω (με σειρά προτίμησης – προσωπικής):

  • Εάν θέλεις μια μητρική που να υποστηρίζει AM4 επεξεργαστές και να έχεις δυνατότητα συνδέσεων μέσω Thunderbolt 4 η ASUS ProArt B550-CREATOR είναι μια καλή μητρική (εδώ)(256 €)(Skroutz).
  • Asus TUF Gaming B550-PRO Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ) (176 €)(Skroutz)
  • Gigabyte B550 Aorus Elite (rev. 1.0) Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ) (160 €)(MG Manager shop)
  • MSI MAG B550 Tomahawk Max WiFi Motherboard ATX με AMD AM4 Socket (εδώ)(166 €)(Skroutz).

Θα πρέπει να ελέγξεις την εκάστοτε μητρική για συμβατότητα με τον επεξεργαστή που διαθέτεις ή θα πάρεις (που σημαίνει ότι απλά θα πρέπει να ενημερώσεις το BIOS).

Π.χ. εδώ βλέπεις για την τελευταία ποιους επεξεργαστές και σε ποια έκδοση του BIOS τους υποστηρίζει.

@Chaos3X

Λοιπόν για να συνοψιιζουμε:

Κανε το σωστό να πιάσουν τόπο και τα χρήματα σου σήμερα και μελλοντικά (σε περίπτωση μεταπώλησης)

 

CPU:

Πάρε τον 5700x στα 182 ευρώ

 

Ψυκτρα:

Μία απλή ψυκτρα που κάνει μια χαρά την δουλειά της σε ακόμη πιο hot επεξεργαστές.

BeQuiet PureRock Slim 2 στα 30 ευρω

Review

 

Motherboard:

Μία από αυτές που σου πρότεινε ήδη ο @JPaxilleas
αραπάνω

Κρατας προς το παρόν τις μνήμες σου και τα υπόλοιπα και σε πρώτη ευκαιρία αλλάζεις τις μνήμες σε 2Χ16gb. Αν και οι mobo έχουν 4 slots δεν θα προτεινα για πολλούς λόγους να πας σε επιπλέον 2X8GB.

Συνολικο αρχικό κόστος

Min: 182+30+120= ~340€

Max: 182+30+175= ~390€

Μax: 182+30+150= ~370€ με πιο υπομονή σε παραδοσεις

Μιλαμε για μια υπέρβαση των 100€ αλλά εάν μπορείς να τα βρεις θα σε πάει πιο μακρια σε βάθος χρόνου και επιπλέον θα διατηρήσει μια μεταπωλικη αξία.

 

Με τον 5700X tray στα 147 €(με αναμονή) γλυτώνεις - 35 ευρω

https://www.bestprice.gr/item/2158823458/amd-ryzen-7-5700x-tray.html?qo=ryzen+5700&from=cat

Με ένα κλικ κατώτερο επεξεργαστή

Ο 5600X στα 130€

Ο 5600 στα 127€ (δεν βλέπω τον λόγο μιας και είναι στην ίδια τιμή με τον 5600Χ)

Συνολικό κόστος: 290€-320/340€

Είναι καλές επιλογές (και μπορείς να αναβαθμίσεις μελλοντικά)

Δεν θα προτεινα να κόψεις από την mobo

Εάν πραγματικά το budget πρέπει να παραμεινει στα 250 ευρω τότε θα πας σε επιλογές του σήμερα με πολύ μικρή αξία μεταπώλησης

Αλλά και σε αυτή την περίπτωση θα βοηθήσουμε.

Μας ενημερώνεις για  την κατεύθυνση που θέλεις

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

@Chaos3X

Λοιπόν για να συνοπιζουμε:

Κανε το σωστό να πιάσουν τόπο και τα χρήματα σου σήμερα και μελλοντικά (σε περίπτωση μεταπώλησης)

 

CPU:

Πάρε τον 5700x στα 182 ευρώ

 

Ψυκτρα:

Μία απλή ψυκτρα που κάνει μια χαρά την δουλειά της σε ακόμη πιο hot επεξεργαστές.

BeQuiet PureRock Slim 2 στα 30 ευρω

Review

 

Motherboard:

Μία από αυτές που σου πρότεινε ήδη ο @JPaxilleas
αραπάνω

Κρατας προς το παρόν τις μνήμες σου και τα υπόλοιπα και σε πρώτη ευκαιρία αλλάζεις τις μνήμες σε 2Χ16gb. Αν και οι mobo έχουν 4 slots δεν θα προτεινα για πολλούς λόγους να πας σε επιπλέον 2X8GB.

Συνολικο αρχικό κόστος

Min: 182+30+120= ~340€

Max: 182+30+175= ~390€

Μax: 182+30+150= ~370€ με πιο υπομονή σε παραδοσεις

Μιλαμε για μια υπέρβαση των 100€ αλλά εάν μπορείς να τα βρεις θα σε πάει πιο μακρια σε βάθος χρόνου και επιπλέον θα διατηρήσει μια μεταπωλικη αξία.

 

Με τον 5700X tray στα 147 €(με αναμονή) γλυτώνεις - 35 ευρω

https://www.bestprice.gr/item/2158823458/amd-ryzen-7-5700x-tray.html?qo=ryzen+5700&from=cat

Με ένα κλικ κατώτερο επεξεργαστή

Ο 5600X στα 130€

Ο 5600 στα 127€ (δεν βλέπω τον λόγο μιας και είναι στην ίδια τιμή με τον 5600Χ)

Συνολικό κόστος: 290€-320/340€

Είναι καλές επιλογές (και μπορείς να αναβαθμίσεις μελλοντικά)

Δεν θα προτεινα να κόψεις από την mobo

Εάν πραγματικά το budget πρέπει να παραμεινει στα 250 ευρω τότε θα πας σε επιλογές του σήμερα με πολύ μικρή αξία μεταπώλησης

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από αυτό με τις 4 ram. Έχω 2χ16 + 2χ8 στα 3200 mhz/cl 16 και παίζουν απροβληματιστα dual channel στην κανονική τους συχνότητα σε pc με 5700x/msi b550. Σε 2 στικάκια πας υποχρεωτικά αν θες να κάνεις ram overclock ή έχεις πολύ γρήγορες μνήμες (πχ  4000 mhz ) ή έχεις φτηνή μητρική/cpu που τρώνε ζόρι με τα 4.

Αν όμως έχεις καλό κόμπο και νορμάλ μνήμες δεν έχεις πρόβλημα με τα 4 στικάκια.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Συμφωνώ σε όλα εκτός από αυτό με τις 4 ram. Έχω 2χ16 + 2χ8 στα 3200 mhz/cl 16 και παίζουν απροβληματιστα dual channel στην κανονική τους συχνότητα σε pc με 5700x/msi b550. Σε 2 στικάκια πας υποχρεωτικά αν θες να κάνεις ram overclock ή έχεις πολύ γρήγορες μνήμες (πχ  4000 mhz ) ή έχεις φτηνή μητρική/cpu που τρώνε ζόρι με τα 4.

Αν όμως έχεις καλό κόμπο και νορμάλ μνήμες δεν έχεις πρόβλημα με τα 4 στικάκια.

Θα διαφωνήσω λόγω του ότι είναι πολύ θεμα τύχης όταν σεταρεις διαφορετικές μνήμες. Ακόμη και ίδιες μνήμες διαφορετικής σειράς κατασκευής μπορεί και να μην παίξουν γιατί μπορεί να έχουν ελάχιστα διαφορετικά components. Πόσο μάλλον μνήμες που θα αγοράσεις μετά από χρόνια.

Δεν λέω ότι όλοι κάθε φορά θα έχουν πρόβλημα αλλά ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και κάποιες μικρές αλήθεια είναι πιθανοτητες να υπάρξει πρόβλημα σε 4xDIMMs εκτός και αν τα πάρεις σετ

Οποτε δεν θα το συμβούλευα εάν υπάρχει άλλη επιλογή.

Μπορείς να διαβάσεις και αρκετές τετοιες περιπτωσεις και εδώ στο forum.

Αλλά αυτή είναι απλά η προσωπική μου αποψη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Θα διαφωνήσω λόγω του ότι είναι πολύ θεμα τύχης όταν σεταρεις διαφορετικές μνήμες. Ακόμη και ίδιες μνήμες διαφορετικής σειράς κατασκευής μπορεί και να μην παίξουν γιατί μπορεί να έχουν ελάχιστα διαφορετικά components. Πόσο μάλλον μνήμες που θα αγοράσεις μετά από χρόνια.

Δεν λέω ότι όλοι κάθε φορά θα έχουν πρόβλημα αλλά ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και κάποιες μικρές αλήθεια είναι πιθανοτητες να υπάρξει πρόβλημα σε 4xDIMMs εκτός και αν τα πάρεις σετ

Οποτε δεν θα το συμβούλευα εάν υπάρχει άλλη επιλογή.

Μπορείς να διαβάσεις και αρκετές τετοιες περιπτωσεις και εδώ στο forum.

Αλλά αυτή είναι απλά η προσωπική μου αποψη

Σε εμένα έπαιξαν με τη μία στα 3200 χωρίς να κάνω τίποτα. Οι 8αρες αγοράστηκαν κάνα 2-3 χρόνια μετά τις 16αρες αλλά είναι ίδιo μοντέλο με τις παλιές αν εξαιρέσουμε την χωρητικότητα.

Παλαιότερα είχα 2 στικάκια ddr2 διαφορετικές μάρκες αλλά ίδια χαρακτηριστικά και έπαιζαν σε dual channel.

Παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία, φυσικά μπορεί κάποιοι να είχαν θέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

...

Όχι σε pure rock slim 2 για τον 5700x, δεν είναι αρκετή ούτε vfm για aftermarket ψύκτρα (το review που έχεις βάλει είναι της κανονικής κι όχι της slim)

Επίσης όχι σε 5700x tray. Η amd δίνει μόνο ένα έτος εγγύησης στους tray (αναγράφεται ξεκάθαρα)

 

11 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Σε εμένα έπαιξαν με τη μία στα 3200 χωρίς να κάνω τίποτα. Οι 8αρες αγοράστηκαν κάνα 2-3 χρόνια μετά τις 16αρες αλλά είναι ίδιo μοντέλο με τις παλιές αν εξαιρέσουμε την χωρητικότητα.

Παλαιότερα είχα 2 στικάκια ddr2 διαφορετικές μάρκες αλλά ίδια χαρακτηριστικά και έπαιζαν σε dual channel.

Παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία, φυσικά μπορεί κάποιοι να είχαν θέματα.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν υπάρχει πρόβλημα, πόσο μάλλον σε τελευταίας γενιάς (ddr4) μνήμες-cpu.

Είναι μόνιμο θέμα διαφωνίας με τον SeNNinhA αφού πάντα αναφέρει πήγαινε κατευθείαν σε 2x16gb γιατί θα έχεις πρόβλημα με τους χρονισμούς.

Έσκασε και το θέμα με τον φίλο που πήρε άσχετα κιτ (κανείς δεν ξέρει αν όντως έκανε το κατάλληλο bios updat, σε ποιά σειρά έβαλε τα στικ ή αν κατααφέρνει να κάνει έστω δυο βασικές χειροκίνητες ρυθμίσεις) και θεωρεί οτι τον κατηγόρησα άδικα

Spoiler

κάποια στιγμή του ανέφερα οτι 4 στικ μνημών σε τέτοια cpu και χρονισμούς (3200) στην πλειοψηφία παίζουν κι οτι γίνεται υπερβολικός, που μάλλον το πήρε προσωπικά...

 

Στις 1/2/2024 στις 1:35 ΜΜ, Chaos3X είπε

Καλησπέρα φίλοι, και καλό μήνα. Στο δεύτερο σύστημα της υπογραφής μου, έμεινε από μητρική, οπότε θέλω να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία και να πάω σε AM4 ή AM5, CPU / M/B, ποια είναι η γνώμη σας;

Η οθόνη μου είναι 2560x1440@165Hz και δεν παίζω τίποτα, ιδιαιτέρα απαιτητικό. 

 

Ποιο combo θα μου προτείνατε και γιατί. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Δεν παίζεις τίποτα απαιτητικό, διαθέτεις 200-250€ κι έχεις και τις μνήμες από το προηγούμενο, δεν ξέρω γιατί σε τυραννάει τόσο.

b550 (~100€) / r5-5600 και έκλεισες.

Πιο πάνω χρήμτα δεν αξίζει να δώσεις. Μετά πας για οικονομικό am5 σύστημα όπου θα βαστήξει αρκετά περισσότερα έτη

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όχι σε pure rock slim 2 για τον 5700x, δεν είναι αρκετή ούτε vfm για aftermarket ψύκτρα (το review που έχεις βάλει είναι της κανονικής κι όχι της slim)

Επίσης όχι σε 5700x tray. Η amd δίνει μόνο ένα έτος εγγύησης στους tray (αναγράφεται ξεκάθαρα)

 

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν υπάρχει πρόβλημα, πόσο μάλλον σε τελευταίας γενιάς (ddr4) μνήμες-cpu.

Είναι μόνιμο θέμα διαφωνίας με τον SeNNinhA αφού πάντα αναφέρει πήγαινε κατευθείαν σε 2x16gb γιατί θα έχεις πρόβλημα με τους χρονισμούς.

Έσκασε και το θέμα με τον φίλο που πήρε άσχετα κιτ (κανείς δεν ξέρει αν όντως έκανε το κατάλληλο bios updat, σε ποιά σειρά έβαλε τα στικ ή αν κατααφέρνει να κάνει έστω δυο βασικές χειροκίνητες ρυθμίσεις) και θεωρεί οτι τον κατηγόρησα άδικα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

κάποια στιγμή του ανέφερα οτι 4 στικ μνημών σε τέτοια cpu και χρονισμούς (3200) στην πλειοψηφία παίζουν κι οτι γίνεται υπερβολικός, που μάλλον το πήρε προσωπικά...

 

Δεν παίζεις τίποτα απαιτητικό, διαθέτεις 200-250€ κι έχεις και τις μνήμες από το προηγούμενο, δεν ξέρω γιατί σε τυραννάει τόσο.

b550 (~100€) / r5-5600 και έκλεισες.

Πιο πάνω χρήμτα δεν αξίζει να δώσεις. Μετά πας για οικονομικό am5 σύστημα όπου θα βαστήξει αρκετά περισσότερα έτη

Με eSports 33 o 5700x (στοκ) σε gaming πάει μέχρι 60 τώρα το χειμώνα σε κουτί με καλό airflow.  Για καλοκαίρι δεν ξέρω γιατί τον έχω ένα μήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Όχι σε pure rock slim 2 για τον 5700x, δεν είναι αρκετή ούτε vfm για aftermarket ψύκτρα (το review που έχεις βάλει είναι της κανονικής κι όχι της slim)

Επίσης όχι σε 5700x tray. Η amd δίνει μόνο ένα έτος εγγύησης στους tray (αναγράφεται ξεκάθαρα)

 

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν υπάρχει πρόβλημα, πόσο μάλλον σε τελευταίας γενιάς (ddr4) μνήμες-cpu.

Είναι μόνιμο θέμα διαφωνίας με τον SeNNinhA αφού πάντα αναφέρει πήγαινε κατευθείαν σε 2x16gb γιατί θα έχεις πρόβλημα με τους χρονισμούς.

Έσκασε και το θέμα με τον φίλο που πήρε άσχετα κιτ (κανείς δεν ξέρει αν όντως έκανε το κατάλληλο bios updat, σε ποιά σειρά έβαλε τα στικ ή αν κατααφέρνει να κάνει έστω δυο βασικές χειροκίνητες ρυθμίσεις) και θεωρεί οτι τον κατηγόρησα άδικα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

κάποια στιγμή του ανέφερα οτι 4 στικ μνημών σε τέτοια cpu και χρονισμούς (3200) στην πλειοψηφία παίζουν κι οτι γίνεται υπερβολικός, που μάλλον το πήρε προσωπικά...

 

Δεν παίζεις τίποτα απαιτητικό, διαθέτεις 200-250€ κι έχεις και τις μνήμες από το προηγούμενο, δεν ξέρω γιατί σε τυραννάει τόσο.

b550 (~100€) / r5-5600 και έκλεισες.

Πιο πάνω χρήμτα δεν αξίζει να δώσεις. Μετά πας για οικονομικό am5 σύστημα όπου θα βαστήξει αρκετά περισσότερα έτη

Σας υπερευχαριστώ όλους για τις τόσο λεπτομερείς και τόσο αναλυτικές  απαντήσεις σας.

Η ψύχτρα που έχω τώρα δεν κάνει, η CoolerMaster Hyper 212 Black;

Αλλιώς βάζω και την Corsair H115i Pro RGB, που μου μένει από  το κυρίως σύστημά μου. 

 

Η πιο  φθηνή αλλά ποιοτική λύση σε 650 μητρική ποια θα ήταν;

Βρίσκω απο φίλο τον 7600Χ στα 180€, ξέρω θέλει και μνήμες.

Και τον 5800Χ στα 170€.

Και τον 5800Χ3D στα 230€.

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Σας υπερευχαριστώ όλους για τις τόσο λεπτομερείς και τόσο αναλυτικές  απαντήσεις σας.

Η ψύχτρα που έχω τώρα δεν κάνει, η CoolerMaster Hyper 212 Black;

Αλλιώς βάζω και την Corsair H115i Pro RGB, που μου μένει από  το κυρίως σύστημά μου. 

 

Η πιο  φθηνή αλλά ποιοτική λύση σε 650 μητρική ποια θα ήταν;

Βρίσκω απο φίλο τον 7600Χ στα 180€, ξέρω θέλει και μνήμες.

Και τον 5800Χ στα 170€.

Και τον 5800Χ3D στα 230€.

Ο,τι είπε ο Νίκος, b550/5600 ή αν θες 5700x tray από jmc, το cooler που έχεις ήδη, τις μνήμες που έχεις ήδη και αν βρεις ακριβώς τις ίδιες πήγαινε σε 32gb. Για 2ο pc θα σου κρατήσει για πάρα πολλά χρόνια, ειδικά με 32gb/5700x.

 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Σας υπερευχαριστώ όλους για τις τόσο λεπτομερείς και τόσο αναλυτικές  απαντήσεις σας.

Η ψύχτρα που έχω τώρα δεν κάνει, η CoolerMaster Hyper 212 Black;

Αλλιώς βάζω και την Corsair H115i Pro RGB, που μου μένει από  το κυρίως σύστημά μου. 

 

Η πιο  φθηνή αλλά ποιοτική λύση σε 650 μητρική ποια θα ήταν;

Βρίσκω απο φίλο τον 7600Χ στα 180€, ξέρω θέλει και μνήμες.

Και τον 5800Χ στα 170€.

Και τον 5800Χ3D στα 230€.

Μια χαρά κάνει η ψύκτρα σου(212).

Για  am5 θα σου κοστίσει πιο ακριβά.

Στα 180€ βρίσκεις και τον 7500f, μια  basic b650(130)  και ένα σετ μνήμες 32gb περίπου στα 100€.

Ναι με τα 250 δεν είσαι κοντά αλλά αν αρχίσεις να ανεβαίνεις (5700x, ακριβή  b550 κοκ) τότε η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του  am5.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μια χαρά κάνει η ψύκτρα σου(212).

Για  am5 θα σου κοστίσει πιο ακριβά.

Στα 180€ βρίσκεις και τον 7500f, μια  basic b650(130)  και ένα σετ μνήμες 32gb περίπου στα 100€.

Ναι με τα 250 δεν είσαι κοντά αλλά αν αρχίσεις να ανεβαίνεις (5700x, ακριβή  b550 κοκ) τότε η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του  am5.

 

Προσωπικά θα πήγαινα σε 

msi b550 a pro 104 ευρώ

5700Χ 147 ευρώ από jmc  (αν δε βιαζομουν) ή 5600 με 127 ευρώ (αν βιαζομουν)

Επιπλέον 2χ8 ίδιες ram ή 2χ16 άλλες (αν δε βρω ίδιες)πουλώντας αυτές που έχω. Κόστος περίπου 40 ευρώ.

Σύνολο 270 με 290.

Σε ΑΜ5 ξεπερνά τα 400.

Σε ΑΜ4 μπορεί να βρει μεταχειρισμένο 5600(Χ) στα 90 ευρώ και να ρίξει κι άλλο το κόστος. Είχα πάρει τον 5600 στα 90 αλλά τον πούλησα μετά από λίγο στα ίδια λεφτά γιατί βρήκα 5700Χ στα 120. Για 30 ευρώ άξιζε το upgrade.

 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Προσωπικά θα πήγαινα σε 

msi b550 a pro 104 ευρώ

5700Χ 147 ευρώ από jmc  (αν δε βιαζομουν) ή 5600 με 127 ευρώ (αν βιαζομουν)

Επιπλέον 2χ8 ίδιες ram ή 2χ16 άλλες (αν δε βρω ίδιες)πουλώντας αυτές που έχω. Κόστος περίπου 40 ευρώ.

Σύνολο 270 με 290.

Σε ΑΜ5 ξεπερνά τα 400.

Σε ΑΜ4 μπορεί να βρει μεταχειρισμένο 5600(Χ) στα 90 ευρώ και να ρίξει κι άλλο το κόστος. Είχα πάρει τον 5600 στα 90 αλλά τον πούλησα μετά από λίγο στα ίδια λεφτά γιατί βρήκα 5700Χ στα 120. Για 30 ευρώ άξιζε το upgrade.

 

7600 (box & πλήρη εγγύηση αντί για tray με 1 έτος) 183€

Msi pro b650m-p 110€

2x16gb ddr5 (όχι ότι πιο φθηνό) 102€

Σύνολο  395€

Για σύστημα με καλύτερες επιδόσεις (βάσει χρήσης), με επεξεργαστή σε πλήρη 3ετή εγγύηση & futureproof.

Αν συνυπολογίσεις  την πώληση των μνημών που ήδη έχει (έτσι το υπολόγισες), πέφτει κι άλλο το κόστος.

Αν υπολογίσεις κανονική box έκδοση με 3 έτη εγγύησης τον 5700x, μειώνεται ακόμη η ψαλίδα.

Αν πουλήσει και την stock ψύκτρα του 7600 (ο 5700x δεν έχει), κλείνει ακόμη 10€ τουλάχιστον...

Προφανώς μιλάμε για διαφορετικές περιπτώσεις, καθένας επιλέγει με τα δικά του κριτήρια, τα παραπάνω καθαρά για να εξηγήσω γιατί είπα 5600 ή am5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, nickol-us είπε

7600 (box & πλήρη εγγύηση αντί για tray με 1 έτος) 183€

Msi pro b650m-p 110€

2x16gb ddr5 (όχι ότι πιο φθηνό) 102€

Σύνολο  395€

Για σύστημα με καλύτερες επιδόσεις (βάσει χρήσης), με επεξεργαστή σε πλήρη 3ετή εγγύηση & futureproof.

Αν συνυπολογίσεις  την πώληση των μνημών που ήδη έχει (έτσι το υπολόγισες), πέφτει κι άλλο το κόστος.

Αν υπολογίσεις κανονική box έκδοση με 3 έτη εγγύησης τον 5700x, μειώνεται ακόμη η ψαλίδα.

Αν πουλήσει και την stock ψύκτρα του 7600 (ο 5700x δεν έχει), κλείνει ακόμη 10€ τουλάχιστον...

Προφανώς μιλάμε για διαφορετικές περιπτώσεις, καθένας επιλέγει με τα δικά του κριτήρια, τα παραπάνω καθαρά για να εξηγήσω γιατί είπα 5600 ή am5.

Δεκτό το σκεπτικό σου Νίκο. Αφού όμως πάμε εντελώς στο τι είναι πιο vfm υπάρχει και η εξής πρόταση :

Φυσικά αν πάει σε 5600 (ή και 5700χ) και δε θα αναβαθμίσει ξανά τη cpu τότε και η πιο φτηνή b550 δε θα έχει θέμα. Αν βρει κι έναν 5600 στα 90 ευρώ (μπορεί να κρατήσει έστω για τώρα τις μνήμες) καθάρισε με 65 + 90 = 155 ευρώ. Άντε αν πουλήσει τις μνήμες που έχει και να πάει σε 2Χ16 να του βγει άλλα 40 ευρώ, δεν περνάει καν τα 200 σύνολο...μιλάμε για τα μισά λεφτά από το ΑΜ5.

Στο ΑΜ4 έχει το πλεονέκτημα used cpu σε χαμηλή τιμή (έτσι κι αλλιώς είναι σχεδόν απίθανο να χαλάσουν).Για pc γραφείου είναι υπεραρκετό και σηκώνει κάρτες μέχρι επιπέδου 4070 / 7800 xt και γίνεται και gaming pc στο μέλλον αν χρειαστεί. Τώρα αν σκοπεύει στο μέλλον να βάλει στο 2ο pc (γι αυτό άλλωστε μιλάμε τόση ώρα) κάρτα ανώτερη από αυτές τότε έχει μόνο νόημα για εμένα να πάει σε ΑΜ5.

ASRock B550M-HDV 90-MXBDJ0-A0UAYZ – JMCtech.gr

Εναλλακτικά αν δεν τον ενδιαφέρει dedicated gpu στο 2ο pc παίρνει τον 5600g ,πουλά την gpu που έχει τώρα και του βγαίνει ακόμα φτηνότερα. Σε σχέση με τα ενσωματωμένα του 7600 τα vega είναι πολύ ανώτερα. Αν μιλούσαμε για πρώτο pc θα ήταν εντελώς άλλη περίπτωση φυσικά.

 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...